وبگاه چیتگرها
سلام دوستان عزیزم
مهر ۲۶, ۱۳۹۵
فراسوی استراتژی امکان‌پذیر است!
آبان ۵, ۱۳۹۵
نقش استراتژی

اقتصاد دانش‌بنیان

طبق آمار ارائه شده، سهم توليد ايران در اقتصاد جهاني 0.54% است. اينكه چه درصدي از همين رقم، متعلق به اقتصاد نفتي و چه ميزان متعلق به دانش‌بنيان است جاي بحث دارد.
ده سال از مدت چشم‌انداز بيست‌ساله ايران گذشته است. يعني فقط ده سال فرصت داريم تا نشانگاه‌ها (اهداف كمي) در سال چشم‌انداز تحقق پيدا كند.
سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي هنوز در حد حرف باقي مانده است و خبري از اجرايي شدن آن نيست. امسال سال آخر برنامه پنجم است و بايستي برنامه ششم تا پايان سال در مجلس تصويب و به دولت ابلاغ شود تا بودجه سال آينده (سال اول برنامه ششم) براساس آن تدوين شود.
اين پرسش‌ها همواره در ذهن من رژه مي‌روند:
الف. استراتژي (علي‌رغم حرف‌هاي زيبايي كه در حوزه استراتژيك زده مي‌شود) در سيستم مديريتي اين كشور چه جايگاهي دارد؟
ب. پيوند بين سياست‌هاي كلان در صدر سيستم مديريتي با استراتژي چگونه است؟
ج. اتصال بين استراتژي با برنامه‌ها و اقدامات چگونه است؟
د. عناصري مانند سياست‌ها، استراتژي‌ها، و برنامه‌ها در يك الگوي مديريتي (آن هم در يك نظامي پيچيده و عريض و طويلي مانند كشور) چگونه با هم مرتبط مي‌شوند؟
ه. اگر سياست‌ها همان استراتژي‌هاي كلاني است كه تعريف مي‌شود، آيا شماره‌ها اولويت آنها را نشان مي‌دهند يا خير (اگر فهرست سياست‌هاي بيست‌وشش‌گانه اقتصاد مقاومتي را ببينيد يا ديده‌ باشيد)
و. اگر شماره‌ها اولويت‌ها را نشان دهند، طبق اصل پارتوي اقتصاددان، 20%‌ اول (يعني پنج سياست ابتداي اين فهرست) بايستي 80%‌ اقتصاد اين كشور را تحت پوشش قرار دهد. اولويت‌بندي اصل خدشه‌ناپذير استراتژي است. آيا برنامه‌هاي تعريف شده در برنامه ششم اين‌گونه است؟
نتيجه‌ي عملكرد برنامه‌هاي قبلي پنج ساله (پنج برنامه‌ي پس از انقلاب) نشان مي‌دهد مدل برنامه‌ريزي در ايران مبتني بر اين قرار گرفته است كه به هر برنامه از 1 تا n (فرقي نمي‌كند) بودجه تخصيص يابد، اين يعني حلقه يا بهتر بگوييم «كليد استراتژي» در اين كشور مفقود شده است. آيا 25 سال هزينه، كافي نيست تا نظام و مدل برنامه‌ريزي را از بودجه‌محوري به استراتژي‌محوري تغيير دهيم؟ اين يعني كشور بودجه‌محور براساس پول نفت را به كشور استراتژي‌محور براساس دانش تبديل كنيم.
پرسش كليد دانش است. اين پرسش‌ها در نظام برنامه‌ريزي كشور، پرسش‌هاي راهبردي است. پاسخ به اين پرسش‌ها مي‌تواند اساس تفكر راهبردي را در نظام برنامه‌ريزي و مديريتي تغيير دهد. پاسخ به اين پرسش‌ها، حلقه‌ي مفقوده اين نظام را به نام «استراتژي» از زير خاك 25 سال برنامه‌ريزي بيرون خواهد كشيد.
اگر بخواهيم سهم توليد ايران را در اقتصاد جهاني آن هم مبتني بر دانش در اين فرصت محدود دو يا چند برابر كنيم، راهي نداريم تا حلقه‌ي اتصال بين سياست‌ها و برنامه‌ها را پيدا كنيم كه همانا «استراتژي‌» است. البته اين همه‌ي ماجرا نيست. اگر اين حلقه وصل پيدا و احياء شود، آنگاه سيستم «سنجش-اقدام-پيگيري (ساپ)» اصل ماجرايي است كه خود حديث مفصل ديگري است.

مسعود چیتگرها
مسعود چیتگرها
مکتب تغییر چیتگرها با دو دهه سابقه در زمینه آموزش و مربی‌گری، كمك می‌كند تا برنامه تغيير فردی و سازمانی شما اجرا شود. اجرای تغییر پیچیده نیست، در صورتی‌که سازوكارها و ابزارهای ويژه‌ی آن به درستی بکار گرفته شود. «جنبش هارمونی تغییر (جهت)» به عنوان یک مدل خودساخته ایرانی می‌تواند شايستگی فردی، سازمانی و نوآوری شما را به طور چشمگيری برای اجرای تغییر افزايش دهد. آموزش‌های ما: ۱. کتاب‌های تألیفی و ترجمه ۲. محصولات آموزشی به صورت فیلم و صوت ۳. ارائه خدمات ارزیابی و مربی‌گری حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3NCV1BDdmR2OEJrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
ENJOY AURORA BOREALIS
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
ثبت‌نام دوره رایگان برنامه رشد فردی
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
دانلود فیلم رایگان جیمی اوانس
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت جدیدترین اخبار دوره
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
به مقام رهبری برسید
شما هم می‌توانید یک رهبر باشید
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.