خانه / موردکاوی‌ها / برش / نوآوری و شرکت اَپل
نوآوری سازمانی
شرکت اپل

نوآوری و شرکت اَپل

در اواخر سال ۲۰۰۰ اپل به عنوان یکی از خلاق‌ترین شرکت‌های جهان مطرح شد. خلاقیت آنها کمی بعد از سقوط آنها در اثر عدم سوددهی محصولات‌شان در دهه‌ی ۱۹۹۰ آنها را موفق کرد. چگونه این چنین شرکتي، نوآوری تحول‌گرا و مبهوت‌کننده‌ای را ایجاد کرد؟

شرکت رايانه‌اي اپل در آوریل سال ۱۹۷۶ بوسیله‌ی استیو وازنیاک، استیو جابز و ران وین با ۱۳۰۰ دلار سرمایه‌ی اولیه در گاراژی در پائولو التوی کالیفرنیا آغاز به کارکرد که متعلق به خانواده‌ی جابز بود. شرکت در ماه بعد ۵۰ سفارش برای اپل۱ دریافت کرد. تا ماه آگوست سرمایه‎گذاران به صف شدند، مایک مارکولا یعنی سرمایه‌گذار رؤيايي که بعداً دومین مدیرعامل شرکت اپل شد، ۹۲.۰۰۰ دلار در شرکت سرمایه‌گذاری کرد. تعداد کارمندان سریعاً افزایش یافت، تعداد زیادی رايانه فروخته شد و اين هزينه‌اي بود كه به آنها فروخته مي‌شد. در ماه می سال ۱۹۸۰ اپل۲ عرضه و تا ۷۸۰۰ دلار فروخته شد. در ۱۲ دسامبر همان سال، شرکت رايانه‌اي اپل در بازار بورس عرضه شد و ارزش سهام در یک روز تا ۳۲ درصد بالا رفت و ۴۰ کارمند حاضر شرکت را میلیونر کرد.

اپل به فروش یک میلیارد دلاری در سال ۱۹۸۲ دست یافت و پردرآمدترین کارخانه‌ي تولید رايانه‌های شخصی شد. در ماه می سال ۱۹۸۳ موفقیت اپل ادامه یافت و به یکی از اعضای ۵۰۰ شرکت برتر تبدیل شد، و در ماه دسامبر شرکت اپل3+ را عرضه کرد که تا ۲۹۹۵ دلار فروخته شد. در سال ۱۹۸۵ یعنی در سال برکناری استیو جابز، شرکت ۵۰۰۰۰۰ رايانه مکینتاش را فروخت.

در اوایل سال ۱۹۹۰ محصولات اپل در رقابت جدي با میکروسافت، ای‌بی‌ام، موتورلا و شرکت نکست یعنی شرکت جدید استیو جابز روبرو شد. در سال ۱۹۹۳ اپل در سراشيبي از دست دادن پول قرار گرفت و تا سال ۱۹۹۸ به سوددهی نرسید.

در سال ۱۹۹۶ یعنی در سالگرد ۲۰ سالگی اپل، این شرکت نکست استیو جابز را با ۳۴۰ میلیون دلار خرید و در اوایل سال ۱۹۹۷ جابز به اپل برگشت. در اواخر همان سال، سیستم عامل مک۸ وارد بازار شد و در کمتر از دو هفته ۱/۲۵ میلیون کپی از آن فروخته شد. این رخداد سیستم ‌عامل مک۸ را به پرفروش‌ترین نرم‌افزار در آن زمان تبدیل کرد.

در سال ۱۹۹۸ اپل بار دیگر تنها در فصل اول کار خود دوباره به سود ۴۷ میلیون دلاری رسید. الگوهای جی‌تری، پاوربوک و آی‌مک معرفی شدند و به عنوان نوآورترین ماشین‌ها در دنیا شناخته شدند. علاوه بر این، جابز برنامه‌ی کسب‌وکار اپل را برای هدف‌گذاری بر روی مصرف‌کنندگان شخصی و کسب‌وکاری متمرکز کرد که متقاضی رايانه‌های قابل‌حمل یا رومیزی بودند. در فصل دوم سال ۱۹۹۸ سودآوری ۱۰۱ میلیون دلار بود.

هم‌چنان در سال ۱۹۹۸ اپل محصولاتی مانند آی‌مووی و فاینال کات پرو را تولید و عرضه کرد که کاملاً به رايانه وابسته نبودند. این محصولات به بازار ویرایش ویدیو‌های دیجیتال خدمات عرضه می‌کردند. چند ماه بعد ابزار نرم‌افزارهای تولید موسیقی به نام‌های ای‌مجیک وگاراج‌باند به بازار عرضه شدند.

در سال ۲۰۰۱، وقتی اولین شعبه‌ی فروشگاه خرده‌فروشی اپل در ویرجینیا آغاز به کار کرد و سال بعد وقتی اپل، ای‌پاد را معرفی کرد، شرکت یک جهش واقعی کرد. در سال ۲۰۰۳، فروشگاه آی‌تیونز ایجاد شد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا آهنگ‌ها را بر آی‌پاد خود فقط با ۹۹ سنت برای هر آهنگ دانلود کنند. تا اواسط سال ۲۰۰۸، مشتریان  بیش از ۵ میلیارد آهنگ را دانلود کردند.

در سال ۲۰۰۷، اپل نام خود را از اپل رايانه به شرکت اپل تغییر داد و آغاز به تولید آی‌فون و تلويزیون اپل کرد. به محض اینکه فروشگاه‌های اپل در جولای ۲۰۰۸ بازگشايي شدند، شرکت در یک روز یک میلیون دلار فروش داشت و چند ماه بعد به رتبه‌ی سوم بزرگترین عرضه‌کننده و فروشنده‌ی گوشی‌های موبایل تبدیل شد.

شکی نیست که رهبری استیو جابز و مهندسان بسیار ماهر نقش مهمی در بازگشت اپل داشتند، اما دلایل ایجاد این چنین موفقیت تماشایی چيزي بیش از برنامه‌نویسان باهوش و مدیرعامل خوب بوده است. تمرکز شرکت بر خلاقیت و فرهنگ منحصربه‌فرد شرکت بود که این چنین جهش‌هایی را در تولید نوآوری (آی‌فون، تلویزیون اپل و آی‌پد) تشویق می‌کرد و اپل را در لبه‌ي پیچ رقابت قرار داد و به تعبیری دیگر، اپل را جلوتر از زمان خود بده است.

چندین جنبه‌ی کلیدی در موفقیت اپل کمک کرده است. اپل از چیزی به نام «نوآوری شبکه‌ای» استفاده کرد. این فرایند قابلیت این را دارد که ایده‌های متفاوت را از بيرون اپل و در درون اپل به یکدیگر متصل کند. مثلاً آی‌پاد نتیجه‌ی رؤیاپردازی یک مشاور بود. محصول به سادگی فنآوري‌های خارج از پوسته موجود را با طراحی زیبا، عالی و منحصر به فرد ترکیب کرد. با پذیرش این موضوع که همه‌ی ایده‌های عالی در شرکت متولد نمی‌شوند، اپل این توانایی را داشت که از سندروم «در اینجا اختراع نشده است» اجتناب کند؛ سندرومی که در آن تمام خلاقیت‌ها و ایده‌های درون‌سازمانی ارزشمند‌تر از ایده‌ها و خلاقیت‌های برون‌سازمانی هستند.

نوآوری داخلی نیز راهبردي را ايجاب مي‌كند كه شامل استفاده از رويكرد طرح کسب‌وکار باشد. مطابق با نظر استیو جابز، برای اختراع و تولید محصولات عالی به مواردی بیش از انضباط، فرایندها و رویه‌ها نیاز داریم. ما به فرهنگی افقی و آرام نیاز داریم که در آن کارمندان همدیگر را خوب بشناسند و در تالار ورودی همدیگر را ملاقات کنند و برای تماس با یکدیگر در ساعت ۱۰:۳۰ شب احساس راحتی کنند و در مورد ایده‌های جدیدشان در مورد پروژه‌ی مطرح بحث کنند. شرکت فضایی را ایجاد کرده است که در آن فضا کارمندان بدون اینکه واهمه‌ای داشته‌باشند باهم جلسه‌ای را ترتیب دهند تا بازخوردهایی در مورد دستیابی به ایده‌های جدید دریافت کنند. از نظر جابز هزار ایده‌ی خوب را می‎گیریم تا یکی از آنها به ثمر برسد.

درحالی‌که بسیاری از شرکت‌ها بر تقاضای فنآوري متمرکز شده بودند، اپل ساختار درونی خود را بر اساس قابلیت فهم و تمرکز بر نیاز کاربران قرار داد. به جای ساخت پخش‌کننده‌ی موسیقی دیگری که نیاز به تخصص مهندسی داشت تا بتوان از آن استفاده کرد، اپل بر طرح‌ها و نیازهایی متمرکز شد که مربوط به کاربران معمولی بود. زمانی‌که شرکت‌های فنآوري یعنی رقبای اپل برای پیچیده‌تر کردن محصولات تلاش می‌کردند؛ اپل خود را با راهبرد‌های نوآورانه‌ی‌اش و محصولاتش و با رو آوردن به انبوه مخاطبین از طریق محصولات ساده و آسان متمایز کرد.

برخلاف اعتقادات بازار عمومی، اپل بازگشت ناباورانه‌ی خود را با اهمیت ندادن به بازار تضمین کرد. از قضا، اپل خود را در «نوآوری مشتری محور» درگیر کرده بود (یعنی سازگاری طراحی محصول براساس بازخورد مشتری)، در غیر این صورت ممکن نبود که هرگز آی‌پاد تولید شود. آی‌پاد بسیار نوآورانه بود و توسعه‌ی منحصربه‌فردی داشت به‌طوری‌که در سال ۲۰۰۱ که به بازار عرضه شد به نظر مضحک می‌آمد.

هرچند که فرهنگ خلاقیت برای سرمایه‌گذاری مخاطره‌آميز بنگاه اهمیت دارد، ممکن است توانایی شکست عاقلانه به نظر برسد. بیش از ترس از شکست، اپل فضایی را ایجاد کرد که شکست را تحمل کنند و آن را به عنوان توسعه‌ی آموزش و کسب تجربه‌ی بیشتر نگاه کنند.

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

همچنین ببینید

مصاحبه HBR با مدیر عامل Unilever – قسمت دوم

در ادامه می توانید قسمت دوم مصاحبه مجله Harvard Business Review با مدیرعامل شرکت Unilever …

پاسخ دهید

قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3NCV1BDdmR2OEJrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
ENJOY AURORA BOREALIS
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
ثبت‌نام دوره رایگان برنامه رشد فردی
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
دانلود فیلم رایگان جیمی اوانس
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.