1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. چگونه کارکنان را در اجرای ابتکارات ترغیب کنیم

چگونه کارکنان را در اجرای ابتکارات ترغیب کنیم

اجرای ابتکارات

چگونه کارکنان را در اجرای ابتکارات ترغیب کنیم

5/5 - (13 امتیاز)

استراتژی کسب‌وکار شما با اجرای ابتکارات راهبردی به موفقیت می‌رسد

اجرای ابتکارات زمینه اجرای استراتژی کسب‌وکار شماست. یک استراتژی کسب‌وکار می‌تواند نحوه تصمیم‌گیری، تخصیص منابع و اقدامات مستقیم برای دستیابی به اهداف سازمانی را به شما اطلاع دهد. با توجه به گزارش شرکت مشاوره مدیریت بریجتس، تقریباً نیمی از شرکت‌ها و کسب‌وکارها در دستیابی به ۵۰ درصد از اهداف استراتژیک‌شان شکست می‌خورند. در حالی که پیاده‌سازی استراتژی برای موفقیت بلندمدت تجاری حیاتی‌ست.

 

با این حال، اجرای موفقیت‌آمیز ابتکارات راهبردی مستلزم ترغیب کارکنان‌ست. در این یادداشت دلیل اهمیت و نحوه انجام را مرور می‌کنیم.

چرا ترغیب کارمندان مهم‌ست؟

ترغیب کارمندان به تعهد آنها برای اهداف استراتژیک شرکت شما اشاره دارد. این موضوع برای اجرای استراتژی بسیار مهم‌ست و می‌تواند بر عملکرد سازمانی تأثیر بگذارد.

 

وقتی کارمندان به اهداف و مقاصد کسب‌وکار متعهد می‌شوند، انگیزه و مشارکت بیشتری پیدا می‌کنند. بر اساس یک نظرسنجی از گالوپ، سازمان‌هایی با مشارکت کارکنان قوی ۱۰ درصد وفاداری مشتری بیشتر و ۲۳ درصد سود بیشتر را تجربه می‌کنند.

 

فراتر از احساس مالکیت و وفاداری، ترغیب می‌تواند تنش خلاقانه ایجاد کند. ذهنیتی که در آن کارکنان با فشارهای رقابتی هماهنگ هستند و برای آزمایش و نوآوری انگیزه دارند.

 

در دوره جعبه‌ابزار اجرا، هدف ما این‌ست که فشار رقابتی را وارد شرکت کنیم. فشاری که کارآفرینان هر روز احساس می‌کنند. کسب‌وکارها این کار را با بیرون راندن کارکنان از منطقه امن و آسایش خودشان انجام می‌دهند. و از آنها می‌خواهند که مانند رقبای برنده فکر و عمل کنند.

 

وقتی کارمندان احساس می‌کنند که در موفقیت شرکت شما سهمی دارند، به احتمال زیاد در درازمدت باقی می‌مانند. که می‌تواند شرکت شما را از دست دادن دو برابر حقوقشان از گردش مالی نجات دهد. برای تقویت ابتکارات استراتژیک‌تان، در این یادداشت چهار کاری وجود دارد که می‌توانید برای جذب کارمندان انجام دهید.

چهار راه برای ترغیب کارمندان

۱. ایجاد پاسخگویی افراد

ایجاد مسئولیت‌پذیری در محل کار برای به دست آوردن حمایت از استراتژی کسب‌وکارتان ضروری‌ست. یکی از ابزارهایی که می‌تواند کمک کند یک سیستم عملکرد رتبه‌بندی‌ست.

 

در دوره جعبه‌ابزار اجرا سیستم‌های رتبه‌بندی – که در عمل کاملاً رایج هستند – ویژگی‌های واقعاً خوبی دارند که رهبران و مدیران می‌توانند از آنها برای تهییج عملکرد استفاده کنند.

 

سیستم‌های رتبه‌بندی اقدامات روشنی را برای افراد ارائه می‌کنند تا انتظارات و مالکیت بخش‌های خودشان را در استراتژی تعیین کنند. نمونه‌هایی از معیارهای رتبه‌بندی عملکرد عبارتند از:

 

 • سطح حرفه‌ای بودن
 • تعداد مهارت‌های فنی
 • قابلیت‌های رهبری

 

ایجاد چنین اقداماتی می‌تواند به حذف ناشناخته‌هایی کمک کند که برای کارکنان استرس ایجاد می‌کند.

 

همه در یک سطح مقایسه می‌شوند، که مشارکت فردی کارمندان مختلف را برجسته می‌کند. در دوره به این نکته اشاره می‌شود که چه کسی بهتر و چه کسی بدتر عمل کرده‌ست.

 

با پیاده‌سازی یک سیستم رتبه‌بندی، کارمندان مبتنی بر موفقیت می‌توانند بیشتر در ابتکارات کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنند. با این حال، سیستم‌های رتبه‌بندی همیشه ترغیب را تقویت نمی‌کنند. اجرای ابتکارات

 

خطرات مرتبط با سیستم‌های رتبه‌بندی این‌ست که ممکن‌ست برخی از عوامل بی‌انگیزه مرتبط با آنها نیز داشته باشند.

 

مثال‌ها عبارتند از:

 

 • هیچ انگیزه‌ای برای افراد با عملکرد بالا وجود ندارد؛
 • رفتار ناعادلانه با افراد کم‌کار؛
 • فقدان فرصت‌های توسعه و رشد برای افراد با عملکرد پایین‌تر.

 

برای جلوگیری از این امر، اطمینان حاصل کنید که سیستم رتبه‌بندی شما بین ترغیب و تشویق افراد برای دستیابی به اهداف بلند و پاسخگو بودن تعادل برقرار می‌کند.

۲. بهبود ارتباطات

جهت‌گیری ارتباطات یکی از مهم‌ترین جنبه‌های اجرای ابتکارات و راهبردست. در حالی که ضروری‌ست ابتکارات کسب‌وکارتان را با سهامداران، سرمایه‌گذاران و تیم‌تان به اشتراک بگذارید، باید فراتر از خطوط سنتی ارتباطات بیاندیشید.

 

شرکت‌ها در انتقال اطلاعات به صورت عمودی، بالا و پایین سلسله‌مراتب رسمی خوبی هستند. اما آنها در انتقال اطلاعات به صورت افقی چندان خوب نیستند.

 

علی‌رغم تلاش‌ها برای ابلاغ اهداف و مقاصد، واحدهای سازمانی می‌توانند مقاومت در برابر تغییر ایجاد کنند. برای غلبه بر این موضوع، می‌توانید از سازوکارهای مختلفی برای تسهیل ارتباطات بین ذینفعان استفاده کنید.

 

یکی تیم متقاطع یا گروه پیشروست. شما به یک گروه چالشی می‌دهید، مانند بهبود سرعت در بازار، ادغام یک خرید جدید، یا راه‌اندازی یک ابتکار با کیفیت جدید.

 

چنین تمرین‌هایی به کارکنان واحدها و عملکردهای مختلف که معمولاً با هم تعامل ندارند، اجازه می‌دهد تا با هم ارتباط برقرار کنند. طوفان فکری داشته باشند و ایده‌ها را به اشتراک بگذارند.

 

گزینه دیگر ایجاد خطوطی‌ست که می‌توان آن را «ممتد» و «خط‌چین» در روابط گزارش‌دهی نامید.

 

یک فرد دو رئیس دارد. رئیس واحد با خط ممتد دارای اختیار مستقیم برای تخصیص منابع، تعیین هدف و ارزیابی‌ست. رئیس خط‌چین راهنمایی و ورودی برای ارزیابی‌ها ارائه می‌دهد.

 

به عنوان مثال، اگر شما یک کارمند مالی هستید، این مستلزم گزارش‌دهی به مدیر خودش (رئیس خط ممتد) و مدیر ارشد مالی شرکت (رئیس خط‌چین)ست. در حالی‌که مدیر شما می‌خواهد بداند که چگونه کار روزانه شما به اهداف کسب‌وکار کمک می‌کند، مدیر ارشد مالی بیشتر به پروژه‌های بزرگ توجه می‌کند. با وجود بیش از یک خط ارتباط مدیریتی، احتمال بیشتری وجود دارد که راهبرد را با درک آن به عنوان یک تلاش مشترکی بپذیرید که شامل چندین بخش از شرکت‌ست. اجرای ابتکارات

۳. تشویق ریسک‌پذیری خلاقانه

هنگام اجرای استراتژی همیشه یک عنصر ریسک وجود دارد. ممکن‌ست اندیشیدن به ریسک‌ها خوشایند نباشد، اما اجتناب‌ناپذیرست اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان را در محیط نوآوری و رقابت ادامه دهید.

 

اجرای اهداف استراتژیک مستمرآً تیم‌تان را به سمت ریسک سوق می‌دهد، حتی اگر فرهنگ شرکت‌تان چندان رقابتی نباشد. در اجرای استراتژی، رودریگز، مدیر منابع انسانی ماریوت می‌گوید که چگونه انجام این کار می‌تواند به جلوگیری از غافلگیری ناخواسته در بازار آشفته کمک می‌کند.

 

«یکی از راه‌هایی که از آن جلوگیری می‌کنیم اینکه مدیران را پاسخگو کنیم. یکی از عناصرش، داشتن اهداف گسترده و تشویق افراد به نپذیرفتن سطح موفقیت امروز به عنوان مقصد نهایی، بلکه به عنوان نقطه شروع برای آنچه می‌تواند در آینده باشد.»

 

کارکنان همیشه مایل به ریسک نیستند. اگرچه برقراری ارتباط با مدیریت ریسک می‌تواند به کاهش نگرانی‌ها کمک کند، شکافی بین کسانی که از راهبرد کسب‌وکارتان حمایت می‌کنند و کسانی که نگران شکست هستند وجود دارد.

 

فراهم‌آوری یک محیط امن برای اشتباه برای تقویت ریسک‌پذیری خلاق ضروری‌ست. با توجه به اجرای ابتکارات، می‌توانید با افزایش دامنه نفوذ کارمندان به میزان تعامل و تأثیرشان بر دیگران دست یابید. با نفوذ بیشتر، آنها می‌توانند فرصت‌هایی را دنبال کنند تا ریسک‌های خلاقانه را بپذیرند و خارج از منطقه راحتی‌شان کار کنند. مثال‌ها عبارتند از:

 

 • تایید محصولات یا خدمات جدید؛
 • پیاده‌سازی فناوری‌های جدید؛
 • استخدام استعدادهای جدید.

 

برای پذیرش چنین خطراتی، کارکنان باید بدانند که تشویق به یادگیری می‌شوند. او می‌گوید که ایجاد فرصت اشتباهات سنگ‌بنای موفقیت ماریوت در اجرای استراتژی‌ست. اجرای ابتکارات

 

«از افراد می‌خواهیم که از اشتباهات‌شان درس بگیرند. مهم‌ست که افراد احساس کنند امتحان چیزهای جدید خوب‌ست. و چیزی که از افراد می‌خواهیم اینکه آموخته‌های‌شان را استخراج، و در موقعیت بعدی به کار بگیرند.»

 

با احساس قوی‌تر مسئولیت جمعی، افراد می‌توانند با ریسک‌پذیری راحت‌تر باشند. و فرصتی برای رشد، نوآوری و مشارکت در ابتکارات ببینند.

۴. ارتباط سیستم‌های اعتقادی و ارزش‌های اصلی

راه دیگر برای جذب کارکنان و اجرای ابتکارات کسب‌وکارتان، برقراری ارتباط با سیستم‌های اعتقادی و ارزش‌های اصلی شرکت‌تان‌ست.

 

بر اساس جعبه‌ابزار اجرا، سیستم‌های اعتقادی مجموعه‌ای از تعاریف سازمانی هستند که برای ارائه جهت‌گیری، ارتباط برقرار کرده و تقویت می‌کنید. آنها معمولاً به شکل اعتقادات، بیانیه‌های مأموریت و بیانیه‌های ارزش‌های اصلی هستند که هدف شرکت شما را مشخص می‌کنند. و نشان می‌دهند که کارکنان چه کاری باید انجام دهند و چگونه باید عمل کنند. اجرای ابتکارات

 

ارزش‌های محوری موثر دارای دو ویژگی هستند:

 

 • الهام‌بخش: آنها باعث می‌شوند هر کارمندی به جایی‌که کار می‌کند افتخار کند.
 • راهنما: آنها اطمینان می‌دهند که کارمندان می‌دانند چه کسانی باید در تصمیم‌گیری‌های دشوار اولویت داشته باشند.

 

در جعبه‌ابزار اجرا توضیح داده می‌شود که چگونه شرکت داروسازی جانسون‌اندجانسون در انتقال ارزش‌های محوری خودش مهارت دارد.

 

جانسون‌اندجانسون شرکتی‌ست که این کار را به خوبی انجام می‌دهد. اعتقاد آنها – که بیانیه‌ای از ارزش‌های محوری آنهاست – اولین بار در سال ۱۹۴۳ نوشته شد. بند اول می‌گوید: «ما معتقدیم اولین مسئولیت ما در قبال بیماران، پزشکان و پرستاران در برابر مادران و پدران و همه کسانی‌ست که از محصولات و خدمات ما استفاده می‌کنند.» این یعنی در جانسون‌اندجانسون شکی نیست که مشتریان در اولویت هستند.

 

بیان صریح ارزش‌ها و باورهای محوری شرکت شما را قادر می‌سازد نه تنها از اجرای ابتکارات استراتژیک حمایت کنید. بلکه هدفی برای بهبود عملکرد کارکنان نیز فراهم کنید.

برای راهبرد کسب‌وکار بعدی خودتان پشتیبانی دریافت کنید

جلب حمایت برای استراتژی کسب‌وکارتان بسیار مهم‌ست. با این حال، بدون ابزار مناسب می‌تواند دشوار باشد.

 

برای اطمینان از اینکه در مدیریت ریسک و دستیابی به اهداف شرکت‌تان مجهز و ماهر شوید، یک دوره اجرای استراتژی مانند جعبه‌ابزار اجرا را باید در نظر بگیرید. از طریق موردکاوی در دنیای واقعی و تمرین‌های یادگیری تعاملی، می‌توانید چارچوب‌ها و مهارت‌هایی را برای اجرای موفقیت‌آمیز استراتژی کسب‌وکارتان به دست آورید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (13 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
اجرای ابتکارات
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+