1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. اینفلوئنسرها و سنجش تأثیر آنها

اینفلوئنسرها و سنجش تأثیر آنها

اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها و سنجش تأثیر آنها

5/5 - (2 امتیاز)

چگونه با بهره‌گیری از اینفلوئنسرها ترویج برندتان را در دنیای دیجیتال تسهیل کنید

بر کسی پوشیده نیست که جلب اعتماد برای برندتان می‌تواند دشوار باشد و با اینفلوئنسرها تسهیل شود. به گفته موسسه کولترکس ایکس‌ام، اعتماد بین مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها به پایین‌ترین سطح‌ش از ۲۰۱۷ کاهش یافته‌ست.

 

این یک مشکل بازاریابی جدید نیست. برای دهه‌ها، برندها برای ایجاد اعتماد مصرف‌کننده با افراد مشهور شریک شده‌اند. مانند نایک با ستاره بسکتبال، مایکل جردن. یا مانند شهر فرش و شهر لوازم خانگی با ستاره فوتبال و بازیگری، پژمان جمشیدی. با این حال، تایید افراد مشهور می‌تواند پرهزینه باشد و در بودجه‌های بازاریابی دیجیتال ضربه‌های قابل توجهی ایجاد کند.

 

براساس استراتژی بازاریابی دیجیتال در دنیای دیجیتال، نوع جدیدی از افراد مشهور ظهور کرده‌اند که اطلاعات بیشتری درباره محصولات و بهترین روش استفاده از آنها دارند. این افراد مشهور ممکن‌ست به اندازه مایکل جردن یا سرنا ویلیامز از ستاره‌بودن جهانی برخوردار نباشند. در واقع، برخی از آنها ممکن‌ست طرفداران بسیار کمی داشته باشند.

 

ما به اینفلوئنسرها اشاره می‌کنیم که می‌توانند با استفاده از اختیارات‌شان در کانال‌های دیجیتال بر تصمیمات خرید دیگران تأثیر بگذارند.

 

اگر می‌خواهید اینفلوئنسرها را در برنامه بازاریابی دیجیتال خودتان بگنجانید، در این یادداشت مروری بر نحوه استفاده از بازاریابی اینفلوئنسرها و سنجش موفقیت آن خواهیم داشت.

بازاریابی اینفلوئنسرها چیست؟

بازاریابی اینفلوئنسر همکاری بین اینفلوئنسرها و برندها برای تبلیغ محصولات یا خدمات در کانال‌های دیجیتال‌ست. و معمولاً برای افزایش آگاهی از برند، ترافیک وبگاه و فروش بیشتر استفاده می‌شود.

 

برخلاف تایید افراد مشهور، بازاریابی اینفلوئنسر شکلی از رسانه‌های درآمدی‌ست. قرارگیری در معرض عموم از طریق دهان‌به‌دهان، نظرات مشتریان، اشاره به رسانه‌های اجتماعی یا پوشش رسانه‌ای. و می‌تواند به طور قابل توجهی بر تصمیمات مصرف‌کنندگان تأثیر بگذارد. بر اساس نظرسنجی اعتماد در مؤسسه تبلیغاتی نیلسن، ۷۷ درصد از مصرف‌کنندگان در صورت توصیه دوست‌شان، احتمال خرید محصول را بالاتر می‌برند.

 

برخلاف رسانه‌های پولی و مالکانه، رسانه‌های درآمدی به‌طور طبیعی بیرون از شرکت نشأت می‌گیرند. به عبارت دیگر، رسانه‌ای‌ست که نه توسط یک شرکت پولی پرداخت می‌شود و نه مالک آن‌ست. بلکه، رسانه‌ای‌ست که یک شرکت از مصرف‌کنندگان‌ش «درآمدی» کسب کرده‌ست.

 

قبل از شراکت با اینفلوئنسرها، باید با آنها در ارتباط باشید. در اینجا پنج مرحله برای انجام این کار وجود دارد.

چگونگی ارتباط با اینفلوئنسرها قبل از شراکت

۱. اطمینان از همسویی با برند

برای حداکثرسازی مشارکت اینفلوئنسرها، مطمئن شوید که محتوای آنها با تصویر و داستان برندتان مطابقت دارد.

 

به‌عنوان مثال، اگر شرکت‌تان مُد می‌فروشد، یک اینفلوئنسر که کالاهای لوکس را تبلیغ می‌کند احتمالاً مناسب نیست. زیرا آن صنعت معمولاً با اثرات منفی زیست‌محیطی همراه‌ست. در نتیجه، مشارکت می‌تواند مخاطبان هدف‌تان را ناراحت کند.

 

برای جلوگیری از چنین سناریوهایی، قبل از پیشنهاد مشارکت، فیدهای رسانه‌های اجتماعی اینفلوئنسرهای احتمالی را در نظر بگیرید. هم‌چنین می‌توانید از آنها بخواهید که مخاطبان‌شان را توصیف کنند تا تأیید شود که مخاطبان آنها با شما مطابقت دارند. یا اختلافاتی را برجسته کنند که می‌تواند تأثیر همکاری‌های شما را کاهش دهد.

۲. بررسی اعتبار

تأیید اعتبار اینفلوئنسرها قبل از شراکت با آنها بسیار مهم‌ست. جعل محبوبیت رسانه‌های اجتماعی می‌تواند آسان باشد، بنابراین در طول فرایند بررسی کوشا باشید.

 

بعضی اینفلوئنسرها دنبال‌کنندگان، بازدیدها یا پسندهای جعلی می‌خرند. متأسفانه این عمل به‌خودی‌خود به یک تجارت تبدیل شده‌ست. در ۲۰۱۷، دستگاه‌های فروش خودکار در روسیه ظاهر شدند که می‌توان ۱۰۰ پسند[لایک] اینستاگرام را با کمتر از یک دلار خریداری کرد.

 

از آنجایی‌که ارزش اینفلوئنسرها بر اساس معیارهای رسانه‌های اجتماعی‌ست. قبل از انجام تبلیغات، باید حساب‌های جعلی را شناسایی کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، بررسی دقیق نسبت دنبال‌کنندگان به پسند[لایک]ست. یک حساب کاربری با دنبال‌کنندگان زیاد اما تعداد پسند[لایک]های کم می‌تواند نشان دهد که دنبال‌کنندگان آن خریداری شده‌اند یا ربات‌ند.

۳. ایجاد یک پیوند اصیل

اصالت برای هر مشارکت موفق اینفلوئنسر ضروری‌ست. نه‌تنها می‌تواند بین مخاطبان اینفلوئنسر و برندتان اعتماد ایجاد کند. بلکه اعتبار تأیید آنها را افزایش می‌دهد.

 

اینفلوئنسرهایی که واقعاً با برندتان گره می‌خورند، احتمالاً مخاطبان‌شان را تشویق می‌کنند تا محصولات شما را به صورت طبیعی خریداری کنند. و در رسانه‌های اجتماعی اقتدارشان را حفظ کنند.

 

در استراتژی باراریابی دیجیتال، ما تجربه نحوه بررسی اینفلوئنسر و برند هارمونی را به‌اشتراک می‌گذاریم.

 

شما محصول را برای آنها می‌فرستید تا اینفلوئنسر آن را امتحان کند. او از آن استفاده می‌کند و نظرش را می‌دهد. و در صورت اطمینان ۱۰۰ درصدی آن را به طور واقعی به مخاطبان‌ش توصیه خواهد کرد.

 

تعهد به یک مخاطب خاص در میان اینفلوئنسرها نامعمول نیست. به‌دنبال یک مشتری خاص باشید تا با او شریک شوید. یا نمونه‌هایی را برای مشتری جدید بفرستید. و آنها را تشویق کنید تا محصول شما را در زمان واقعی امتحان کنند.

 

اگر کسی آن را آزمایش کند، و  بگوید که «خُب، من این را دوست دارم» و می‌داند که واقعاً می‌تواند این را صادقانه توصیه کند، احتمالاً عضو شبکه شما خواهد شد.

 

به‌طور کلی بازاریابان شبکه هم‌آفرینی دگرگونی (شهد) به‌اشتراک‌گذاری محصولات و خدمات هارمونی برای جلب‌توجه مخاطبان‌شان مبادرت می‌کنند. این اشتراک‌گذاری فقط یک تبلیغ برای ترویج یک برند نیست. بلکه عمق ارتباط و اطمینان از یک محصول و خدمت است که در عمل می‌تواند نیاز مشتری را برطرف کند. و در جهت منافع هر دو طرف کار کند.

۴. ارتباط با اهداف

تعیین آنچه که امیدوارید با شراکت به دست آورید ضروری‌ست. این اطمینان حاصل می‌کند که انتظارات‌تان با اینفلوئنسرها مطابقت دارد. و در صورت انحراف از قراردادهای‌شان، می‌تواند از شرکت‌تان محافظت کند.

 

هم‌چنین می‌تواند به ایجاد یک گفت‌وگوی ارزشمند و نقشه راه کارزار کمک کند.

 

در استراتژی بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود که فرایند بررسی هم‌چنین یک خیابان دوطرفه‌ست. جایی‌که شما به‌عنوان یک اینفلوئنسر اهداف آنها را می‌خواهید و می‌توانید بینش مفیدی به آنها ارائه دهید.

 

به‌عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش بازگشت سرمایه (ROI) درازمدت تلاش‌های بازاریابی شماست، اینفلوئنسرهای‌تان می‌توانند در درجه اول بر روی مقالات و یادداشت‌های وبلاگ یا ویدیوهای یوتیوب تمرکز کنند که ماندگاری بیشتری نسبت به محتوای کوتاه‌مدت و موقت مانند اینستاگرام دارند.

۵. ایجاد معیارهایی برای اندازه‌گیری

ایجاد معیارها هنگام تعامل با اینفلوئنسرها نیز مهم‌ست. بر خلاف معیارهای اثرگذاری – که دوام اینفلوئنسرهای احتمالی را تعیین می‌کند – باید مشخص کنید که چه‌چیزی یک شریک خوب را می‌سازد.

 

یکی از معیارهایی که باید در نظر گرفت بهره‌وری‌ست. در حالی‌که بسیاری از ارزش اینفلوئنسرها به دسترسی دنبال‌کنندگان بستگی دارد، به یاد داشته باشید که شما برای محتوای آنها نیز هزینه می‌کنید.

 

در استراتژی بازاریابی دیجیتال، نحوه ارزیابی بهره‌وری اینفلوئنسرها را به‌اشتراک گذاشته می‌شود.

 

یکی از چیزهایی که ما واقعاً هنگام استخدام اینفلوئنسرهای اجتماعی به دنبال آن هستیم اینکه آنها به‌تنهایی، بیرون از محتوای مارک‌دار، محتوای زیادی تولید می‌کنند.

 

این نوع رویکرد می‌تواند تضمین کند که اینفلوئنسرها به تعامل با مخاطبان‌شان ادامه می‌دهند. و از آهنگ و کیفیت محتوا منحرف نمی‌شوند که آنها را به شرکای ارزشمندی تبدیل می‌کند.

 

اگر به فید خبری یک نفر نگاه کنید، و تمام محتوای آنها مارک‌دار باشد، احتمالاً دنبال‌کنندگان معتبر بسیار کمی خواهند داشت. زیرا فقط برای چک دستمزد برند در آن هستند. و بنابراین، آنها برای شما عملکرد خوبی نخواهند داشت.

 

اما چگونه می‌توانید عملکرد اینفلوئنسرها را پس از بررسی و مشارکت با آنها اندازه‌گیری کنید؟ تمرکز بر معیارهایی که در ادامه خواهد آمد می‌تواند کمک‌کننده باشد.

چگونه می‌توان تأثیر را اندازه‌گیری کرد

آگاهی از برند

افزایش آگاهی از برند یکی از اهداف اصلی بازاریابی اینفلوئنسرست. با این حال، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا بیشتر شاخص‌های کلیدی عملکرد بازاریابی بر تعامل و تبدیل تمرکز دارند.

 

یکی از معیارهایی که می‌توانید روی آن تمرکز کنید، برداشت‌ها[impressions]ست. برای ردیابی تعداد دفعاتی که کاربران محتوای مرتبط با برندتان را مشاهده می‌کنند و اندازه مخاطب را در کانال‌های دیجیتال تخمین می‌زنند.

 

برای اصلاح یافته‌های‌تان، نظرسنجی از مخاطبان هدف‌تان را در نظر بگیرید. پرسیدن سوالاتی مانند «چگونه ما را پیدا کردید؟» می‌تواند بینشی درباره این موضوع ارائه دهد که مشتریان سفرهای‌شان را با برندتان از کجا شروع کرده‌اند.

تعامل با مشتری

معیارهای بازاریابی که به اندازه‌گیری تعامل مشتری کمک می‌کند عبارتند از:

 

  • تعداد پسندها
  • تعداد بازدیدها
  • ترافیک وبگاه
  • جست‌وجوهای طبیعی از وب

 

آنها علاوه بر تعیین کمیت علاقه و تعامل مشتریان با برندتان، بینشی را ارائه می‌دهند که چگونه محتوای شما به طور موثر طنین‌انداز می‌شود. با این حال، نیروهای بیرونی می‌توانند داده‌ها را منحرف کنند.

 

در استراتژی بازاریابی دیجیتال، ما درباره اختلافات در طول فرایند بررسی داده هشدار می‌دهیم.

 

از نقطه نظر استراتژیک، به برندها توصیه می‌کنم که ماهیت الگوریتم‌ها را در نظر بگیرند. زیرا هر یادداشتی عملکرد متفاوتی دارد و هر قسمت از محتوا اثر یکسان نخواهد داشت.

لینک‌های خاص

در حالی‌که مشارکت مشتری یک شاخص موفقیت‌ست، تعداد خریدهای حاصل از تلاش شما را محاسبه نمی‌کند.

 

در استراتژی بازاریابی دیجیتال، ما درباره نحوه بهره‌گیری لینک‌های خاص – یوآرال[URL]های منحصربه‌فرد برای اشتراک‌گذاری توصیه‌ها و نظارت بر ترافیک وبگاه یا فروش – برای سنجش اثربخشی اینفلوئنسرها بحث می‌کنیم.

 

ما به هر اینفلوئنسر لینک‌های سفارشی می‌دهیم تا بتوانیم دقیقاً تعداد کلیک‌های آنها را ببینیم.

 

این نوع داده‌های بلادرنگ می‌توانند بینش فوری نسبت به عملکرد کارزارها و تصمیمات استراتژی را برای بهبود بازگشت سرمایه ارائه دهند.

از سرمایه‌گذاری‌تان نهایت بهره را ببرید

بازاریابی اینفلوئنسر به دلیل گستردگی آن می‌تواند قدرتمند باشد، اما همه مشارکت‌ها سودآور نیستند. بنابراین ضروری‌ست تا بدانیم چگونه با اینفلوئنسرها تعامل داشته باشیم و تأثیرشان را بسنجیم.

 

یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، گذراندن دوره آنلاین جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) که در آن رهبری مدرن نیز گفته می‌شود. یکی از مهارت‌های رهبری مدرن، استراتژی بازاریابی دیجیتال برای تقویت مهارت‌های استراتژی بازاریابی دیجیتال خواهد بود. از طریق موردکاوی‌ها در دنیای واقعی و تمرین‌های تعاملی، می‌توانید از رهبران و تأثیرگذاران صنعت یاد بگیرید تا عناصر کلیدی مشارکت‌های موفق را درک کنید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
اینفلوئنسرها
شما هم می‌توانید تغییر را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+