1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. بیانیه مأموریت و چهار نکته اساسی

بیانیه مأموریت و چهار نکته اساسی

مأموریت

بیانیه مأموریت و چهار نکته اساسی

5/5 - (5 امتیاز)

مأموريت پاسخ به اين پرسش‌ست كه ما چه‌کاره‌ايم

ما یعنی کسب‌وکار ما. فلسفه وجودی و ایجادی هر کسب‌وکاری را بیانیه مأموریت آن کسب‌وکار می‌سازد. اگر شما هنوز فلسفه‌ای پشت کسب‌وکاری که انجام می‌دهید ندارید پس عملاً بیانیه مأموریتی ندارید. حتی اگر کالا یا خدماتی را نیز برای مشتریان و مصرف‌کنندگان فراهم سازید و به آنها بفروشید. بنابراین، قبل از اینکه بخواهید مأموریت‌تان را بنویسید و تدوین نمایید، باید ببینید چرا این کسب‌وکار را می‌خواهید راه‌اندازی کنید و یا اگر راه انداخته‌اید با چه فلسفه‌ای آن را آغاز کرده‌اید و چرا می‌خواهید ادامه دهید. در این مقاله می‌خواهیم به چهار نکته کوتاه در خصوص بیانیه مأموریت بپردازیم که می‌تواند به شما کمک کند تا بیانیه مأموریت‌تان را خلق یا بازبینی کنيد.

 

 

۱. خطوط کلی كسب‌وكارتان را تشريح می‌كند.

مأموریت شما اولین گام برای توسعه و تدوین استراتژی شماست. زیرا مقصد نهایی شما و قله موفقیت شما را مشخص می‌کند. بنابراین وقتی شما بیانیه مأموریت‌تان را مشخص می‌کنید می‌دانید که در بلندمدت بایستی در چه جهتی حرکت کنيد. و چه مسیری را بپیمایید تا قله‌های موفقیت کسب‌وکارتان را فتح کنيد. این یعنی شما می‌دانید که خطوط کلی کسب‌وکارتان چیست و چرا باید این مسیر را طی نمایید.

 

در واقع، مأموریت باعث می‌شود تا ما تمرکزمان را بیابیم و در طول مسیر برای رشد بیشتر این تمرکز را از دست ندهیم. از این رو، وقتی مأموریت‌تان را تدوین نکرده‌اید، حاضرید هر کاری بکنید تا زنده بمانید، اما وقتی آن را تعیین می‌کنید می‌خواهید کارهایی که در محدوده مأموریت‌تان نیست، به هیچ وجه انجام ندهید.

۲. محصولات، خدمات، و بازارها را تعیین و مشخص می‌کند.

از آنجایی که مأموریت شما محدودیت و مرزهای فعالیت‌ها و کارهای اصلی کسب‌وکارتان را مشخص می‌کند، براساس آن می‌توانید بگویید ما در چه بازارهایی با چه محصولات و خدماتی باید حضور پیدا کنیم. همین دلیلی خواهد بود تا شما در هر بازاری نباشید، هر محصولی را تولید نکنید یا هر خدمتی را ارائه ندهید، به هر مشتری پاسخ مثبت ندهید و بدانید که باید چه ارزشی را بیافرینید.

 

ممکن‌ست بگویید ما می‌دانیم چه محصولات و خدمات را باید ارايه دهیم و یا در چه بازارهایی باید حضور داشته باشیم. اما مرزهای تعیین این محدوده‌های باریک و ظریف‌ست. و بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها بدون توجه به شفاف‌سازی یا تدوین مأموریت‌تان از وظیفه اصلی و محوری‌تان پا را فراتر نهاده و بدون داشتن ساختاری برای اداره آن به سمت غیرمتمرکز شدن رفته‌اند. و پس از چندی همین باعث نابودی آن کاروکاسبی شده‌ست.

۳. باورهای كلی مديران را درباره هدف، قابليت‌ها و جايگاه کسب‌وکارتان در دنیا توجیه می‌کند.

مدیران اعم از هیئت‌مدیره، مدیران ارشد و مدیران اجرایی و میانی به عنوان مغز متفکر هر کسب‌وکاری هستند. اگر آنها باور داشته باشند که کسب‌وکارمان با توجه به شرایط سختی که در پیش رو دارد موفق می‌شود، پیروز خواهد شد. وگرنه کسب‌وکارمان با حفظ وضع موجود به قهقرا خواهد رفت و شکست را تجربه خواهد کرد. این باورها باید با توجه به اهداف، قابلیت‌ها و جایگاه کاروکاسبی به دست بیاید و یک پیام مشترک بین همه آنها به عنوان بیانیه مشترک امضاء شود. این بیانیه‌ی مشترک چیزی نیست الا بیانیه مأموریت.

 

هر تصمیم راهبردی که در جمع مدیران در سطوح مختلف گرفته می‌شود باید براساس این مأموریت اخذ شود و به اجرا گذاشته شود. اگر چنین چیزی در میان ارکان مدیریتی کسب‌وکار وجود نداشته باشد، تشتت افکار و نظرات می‌تواند باورپذیری مدیران را دچار خدشه کند و نمی‌توانند تصمیم درست را اتخاذ کنند.

۴. دليل وجودی کسب‌وکارتان را بیان و شفاف می‌کند.

هرچیزی بدون دلیل میرا خواهد بود. شما نیز نظری یا قضیه‌ای را بدون دلیل و چرایی نخواهید پذیرفت. این پرسش اساسی برای‌تان وجود دارد که به‌عنوان کارآفرین کسب‌وکاری را راه‌اندازی و تأسیس کرده‌اید. «چرا در این کسب‌وکار هستم؟ چه دلیلی دارد که الان دارم چنین کاروکاسبی را ادامه می‌دهم؟» هر دلیلی وجود داشته باشد بایستی برای شما واضح و شفاف باشد زیرا در بدون دلیل محکم انگیزه‌های درونی شما در میانه مسیر کاهش پیدا خواهد کرد و شما کسب‌وکار را تعطیل خواهید کرد.

 

بیانیه مأموریت می‌گوید که دلیل اصلی و وجودی‌تان برای این کسب‌وکار چیست و چرا آن را ادامه می‌دهید. بنابراین، حتی اگر در شرایط نابسامان و دشوار باشید یا نتایج و دستاوردهای خرابی را به‌دست‌آورید ولی باز ادامه می‌دهید. زیرا چرایی ادامه کسب‌وکارتان برای شما حل شده‌ست.

مشق تغییر

تیمی را از افراد مختلف در سطوح مختلف سازمانی تشکیل دهید. و برای تدوین مأموریت کسب‌وکارتان پرسش‌های قدرتمند زیر را بپرسید:

 

  • الف) وظيفه شركت چيست؟
  • ب) چه كسانی مشتريان اصلي شركت هستند؟
  • ج) مشتريان ما كجا هستند؟
  • د) نيازها و خواسته‌های اصلی شركت كدام‌ست؟
  • هـ) چه مهارت و فناوری‌های هم‌اكنون بكار گرفته شده‌اند كه مورد رضايت مشتريان هستند؟
  • و) نحوه‌ی ارتباط شركت با كاركنان، مشتريان، سهامداران، رقبا، جامعه و تأمين‌كنندگان چگونه‌ست؟

 

پاسخ‌های هریک از افراد را در جلسه جمع‌بندی و تحلیل کنید. و در نهایت، در یک جمله یا پاراگراف مأموریت کسب‌وکارتان را تدوین کنید و بنویسید. پس از تدوین مأموریت، این بیانیه را برای کلیه افراد ارسال کنید. نظرات آنها را بگیرید و سپس بیانیه را نهایی کنید.

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مأموریت
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+