1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. ویژگی‌های یک تیم موثر

ویژگی‌های یک تیم موثر

تیم موثر

ویژگی‌های یک تیم موثر

5/5 - (4 امتیاز)

با یک تیم موثر به اهداف و مقاصد تجاری دست خواهید یافت

ایجاد و مدیریت یک تیم موثر یک مزیت رقابتی در دنیای پرشتاب امروزی‌ست. بر اساس گزارش شرکت مشاوره مدیریت دیلویت، ۷۱ درصد از متخصصان می‌گویند تمرکز بر تیم‌ها برای پرورش فرهنگ، چابکی و تنوع برای موفقیت سازمانی حیاتی‌ست. اما تیم شما برای برتری به چه‌چیزی نیاز دارد؟

 

در این یادداشت یک نمای کلی از ویژگی‌های یک تیم موثر و نحوه ایجاد یک تیم موثر برای دستیابی به اهداف و مقاصد تجاری آورده می‌شود.

چه‌چیزی یک تیم را موثر می‌کند؟

تیم‌های سنتی دارای عضویت پایدار و یک هدف مشترک‌ند. با این حال، آنهایی که ساختارهای معمولی دارند در صورت مواجهه با شرایط غیرقابل پیش‌بینی ممکن‌ست کوتاه بیایند.

 

در دوره آنلاین تیم‌سازی پویا جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)، محیط امروزی به‌عنوان «دنیای مدرن ب‌ن‌پ‌م» توصیف می‌شود. ب‌ن‌پ‌م مخفف:

 

  • بی‌ثبات: تغییرات سریع، و فرازونشیب بسیار؛
  • نامشخص: ناتوانی در پیش‌بینی رویدادهای آینده یا ارزش‌های اجتماعی؛
  • پیچیده: پیوستگی فزاینده جهانی؛
  • مبهم: عدم اطمینان از معانی رویدادها و سیگنال‌ها.

 

در دنیای ب‌ن‌پ‌م، اثربخشی تیم شما به چابکی و سازگاری آن بستگی دارد. این ویژگی‌ها کارکنان را قادر می‌سازد که تداوم عملیاتی‌شان را حفظ کنند. روی فرصت‌ها سرمایه‌گذاری کنند و به تهدیدهای نوظهور در بازارهای در حال توسعه سریع پاسخ دهند.

 

شما می‌توانید سازگاری تیم‌تان را از طریق:

 

  • یادگیری فعال: کسب مداوم مهارت‌ها و دانش جدید برای جلوتر بودن نسبت به تغییرات محیطی؛
  • فرایندهای انعطاف‌پذیر: تنظیم استراتژی و گردش کار برای پاسخ به فشارهای بیرونی؛
  • تاب‌آوری: نشان‌دادن پایداری و عقب ننشستن در شکست‌ها؛

 

ایجاد سازگاری هم‌چنین مستلزم تعیین انتظارات روشن، ارائه پشتیبانی و تمرین آنچه شما موعظه می‌کنید.

 

برای کمک به هدایت بهتر کارکنان در شرایط تغییر، در اینجا چهار ویژگی تیم موثر در محیط کار مدرن آورده می‌شود.

۴ ویژگی یک تیم موثر

۱. تیم پویا

با غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر شدن جهان، یکی از راه‌های افزایش عملکرد از طریق تیم‌سازی پویاست. کار در گروه‌هایی با عضویت روان برای هدایت شرایط و وظایف در حال تغییر.

 

در جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)، توضیح داده می‌شود که چگونه تیم‌های پویا با تیم‌های سنتی مقایسه می‌شوند.

 

به یک ویزیت معمول دندانپزشکی بیاندیشید. همان تیم دندانپزشکی و بهداشتی که احتمالاً سال‌ها به آنجا رفته‌اید. آماده مراقبت از دندان‌های شماست. آنها با هم تمرین کرده‌اند و می‌توانند با مهارت و تخصص به‌طور موثر وظایف‌شان را انجام دهند. حالا تصور کنید در حال قدم زدن در بوستان هستید و روی زمین یخ‌زده لیز خورده و آسیب مب‌بینید. شما با عجله به اتاق اورژانس منتقل می‌شوید. بیمارستانی که از شما مراقبت می‌کند ۲۴ساعته بازست و پزشکان، کارکنان و پرستاران در شیفت‌های کاری چرخش دارند. و در تیم‌های مختلف و روی بیماران مختلف کار می‌کنند. شما با مجموعه‌ای از چالش‌های منحصربه‌فرد و پیچیده به اورژانس می‌روید که با بیمار قبل از شما و بیمار بعد از شما تفاوت قابل‌توجهی دارد.

 

اگرچه صنعت شما ممکن‌ست محیط‌های پرفشاری مانند اورژانس را نداشته باشد. اما بدان معنا نیست که با تیم کاری پویا مرتبط نیست.

 

به‌عنوان مثال، ظهور دورکاری اساساً پویایی تیم را تغییر داده و پیچیدگی‌های معمول در ساختارهای اداری سنتی وجود ندارد. مانند مناطق زمانی متفاوت، انتظارات فرهنگی و موانع ارتباطی معرفی کرده‌ست. با پراکندگی کارمندان در مکان‌ها، تیم‌سازی پویا می‌تواند شما را قادر سازد که تیم‌های دورکار را بهتر رهبری و مدیریت کنید.

۲. امنیت روانی

امنیت روانی این باور مشترک‌ست که ارائه نظرات، پرسیدن سؤال و اشتباه‌کردن باید مثبت باشد. و نوآوری در محل کار ضروری‌ست.

 

به‌گفته تیم پویا، امنیت روانی دارای چهار بُعدست:

 

  • تمایل به کمک: کارمندان معتقدند درخواست کمک مناسب‌ست و همکاران‌شان مایل به ارائه آن هستند؛
  • همه‌پذیری و تنوع: کارکنان احساس می‌کنند که مشارکت دارند و تجربیات و تخصص متنوع آنها اهمیت خواهد داشت؛
  • نگرش به ریسک و شکست: کارکنان اشتباهات و شکست‌ها را به‌نفع یادگیری قابل قبول می‌دانند؛
  • مکالمه باز: کارمندان مکالمات را باز، صریح و بی‌خطر می‌دانند.

 

به‌عنوان یک رهبر، شما باید یک محیط امن از نظر روانی ایجاد کنید که در آن مکالمه بین اعضای تیم نه‌تنها ممکن‌ست بلکه مورد انتظارست.

 

بخشی از نقش شما به‌عنوان یک رهبر، از بین بردن خطر سکوت با دعوت از تیم خودست. شما می‌توانید یک فرایند رسمی را ایجاد کنید تا نیاز به مشارکت از تیم‌تان داشته باشید. اما روش‌های کمتر ساخت‌یافته‌ای نیز برای دعوت به مشارکت وجود دارد.

 

پیشنهاد می‌شود سؤالاتی بپرسید که به اعضای تیم اطمینان می‌دهد که می‌توانند افکارشان را به‌اشتراک بگذارند، مانند:

 

  • دیگران چه فکری می‌کنند؟
  • چه‌چیزی را از دست داده‌ایم؟
  • چه گزینه‌های دیگری را باید در نظر بگیریم؟
  • چگونه ممکن‌ست یک رقیب به این موضوع نزدیک شود؟
  • چه‌کسی نظر دیگری دارد؟

 

اگر در گذشته با این مشکل دست‌وپنجه نرم کرده‌اید، بازخورد کارمندان را درباره این موضوع دریافت کنید که چگونه می‌توانید از نظر روانی محیطی امن برای آنها ایجاد کنید.

۳. تنوع

استخدام کارمندان با سوابق، تجربیات و روش‌های مختلف تفکر برای عملکرد تیم بسیار مهم‌ست.

 

تیم‌های مختلف می‌توانند دیدگاه‌ها را بهتر درک و با هم ارتباط برقرار کنند. و به رشد و نوآوری کسب‌وکار کمک کنند. آنها هم‌چنین کمتر مستعد تفکر تیمی هستند، که می‌تواند مانع حل خلاقانه مشکلات شود.

 

عواملی که در ساخت یک تیم متنوع باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 

  • پیشینه و تربیت؛
  • تخصص و مهارت؛
  • رقابت؛
  • جنسیت؛
  • جهت‌گیری جنسی؛
  • فرهنگ و ملیت؛

 

اگر برای یک تجارت بین‌المللی کار می‌کنید، تنوع تیم بسیار مهم‌ست. کارمندان می‌توانند بینش‌های مهمی را برای درک تفاوت‌های ظریف و ترجیحات فرهنگی بازارهای مختلف به ارمغان بیاورند. و به شما امکان می‌دهند روندها و تغییرات جهانی را بهتر شناسایی کرده، نسبت به آن واکنش نشان دهید.

۴. فراگیری

فراتر از تنوع، باید محیط کارتان را در نظر بگیرید. تنوع را می‌توان از طریق جذب و استخدام استعدادها ایجاد کرد. اما تنوع تضمین نمی‌کند که همه احساس همه‌پذیری یا تعلق داشته باشند.

 

برای اطمینان از اینکه همه اعضای تیم احساس ارزشمندی کنند، تنوع، برابری و همه‌پذیری [DEI] را در اولویت قرار دهید. با توجه به دوره رهبری خردمند جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)، ت‌ب‌ه شامل:

 

  • تنوع: حضور و مشارکت افراد با زمینه‌ها و دیدگاه‌های مختلف، از جمله افرادی که به طور سنتی کمتر نمایندگی می‌شوند؛
  • برابری: دسترسی برابر به فرصت‌ها و رفتار منصفانه، عادلانه و بی‌طرفانه؛
  • همه‌پذیری: احساس تعلق در محیطی که همه احساس می‌کنند مورد استقبال، پذیرفته‌شدن و احترام قرار می‌گیرند؛

 

همه‌پذیری نه‌تنها ایده‌آل‌ست، بلکه برای موفقیت تیم‌تان حیاتی خواهد بود. با ترویج آن، تیم شما می‌تواند بر فرهنگ و نتایج تجاری شرکت‌تان تأثیر بگذارد.

 

شما نمی‌توانید یک استراتژی تنوع، برابری و همه‌پذیری را به عنوان یک استراتژی جداگانه داشته باشید. این رویکرد کار نمی‌کند. شما باید آن را به قلب استراتژی کسب‌وکارتان پیوند بزنید. زیرا جدا هرگز برابر نیست.

 

یکی از راه‌های تقویت یک محیط کار فراگیر، مشارکت‌دادن اعضای تیم در فرایند تصمیم‌گیری‌ست. این ارزش آنها را تقویت و اطمینان حاصل می‌کند که دیدگاه‌های متنوع آنها در جهت‌گیری استراتژیک سازمان شما کمک می‌کند.

چگونه یک تیم موثر بسازیم

همانطورکه تیم‌تان را می‌سازید، یکی از راه‌های توسعه مهارت‌های‌تان و نشان‌دادن ظرفیت رهبری‌تان، ادامه تحصیل در کسب‌وکارست.

 

به‌عنوان مثال، با ثبت‌نام در دوره جامع و آنلاین جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)، می‌توانید خودتان را در یک تجربه یادگیری پویا و تعاملی در کنار یک شبکه دگرگونی از همتایان غوطه‌ور کنید. تا اثربخشی تیم و نحوه رهبری در یک دنیای دائماً در حال تغییر و تحول را به دست آورید.

 

آیا می‌خواهید یک تیم موثر بسازید؟ برنامه سالانه جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) هارمونی را دنبال کنید که شامل سه دوره جعبه‌ابزار فرد، رهبران، و نوآوری و دو دوره رهبری خردمند و رهبری مدرن خواهد بود.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تیم موثر
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+