1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. رسیدن به بی‌طرفی

رسیدن به بی‌طرفی

رسیدن به بی‌طرفی

رسیدن به بی‌طرفی

5/5 - (2 امتیاز)

چگونه می‌توان بر منفی‌ها غلبه و در یک دنیای آشفته پیشرفت کرد

رسیدن به بی‌طرفی (۲۰۲۲) یک راهنمای گام‌به‌گام برای غلبه بر منفی‌ها و پذیرش حالت بی‌طرفی در دنیای پر استرس‌ست. با بررسی تجربیات عمیقاً شخصی و هم‌چنین بینش ورزشکاران و مربیان برجسته از سراسر جهان، نشان می‌دهد که چگونه هر کسی می‌تواند آرامش و وضوح را در زندگی روزمره‌ش بیابد.

 

تروور موواد (۱۹۷۳ – ۲۰۲۱) نویسنده، مشاور و مربی ذهنی هنرمندان برجسته، به ویژه راسل ویلسون، مدافع سیاتل سیهاوکز بود. کتاب رسیدن به بی‌طرفی دومین کتاب او بود.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ یاد بگیرید در زندگی با دنده خلاص و بی‌طرفی پیشرفت کنید

شما احتمالاً همه‌چیز را درباره قدارت مثبت‌اندیشی می‌دانید. اما آیا واقعاً این همه آن‌چیزی‌ست که باید باشد؟ صرفاً انتظار بهترین‌ها بدون اندیشیدن به موقعیت ممکن‌ست به نتایجی که می‌خواهید منجر نشود. و گاهی اوقات، همیشه شاد بودن خسته‌کننده‌ست!

 

اما جایگزین چیست؟ تفکر منفی مطمئناً نمی‌تواند پاسخگو باشد. بدبین بودن و انتظار بدترین اتفاقات زندگی تنها می‌تواند باعث ایجاد احساس افسردگی و بیماری در شما شود.

 

زمان یک رویکرد جدیدست: زندگی در حالت بی‌طرفی.

 

بی‌طرفی زندگی به معنای بررسی منطقی واقعیات برای تصمیم‌گیری‌ست. این به معنای اهمیت دادن به آنچه در گذشته اتفاق افتاده‌ست. اما فقط به عنوان یک چارچوب مرجع و نه به عنوان پیش‌بینی‌کننده آینده‌ست. با این شیوه زندگی، همسو با ارزش‌ها و اولویت‌های‌تان، نه تنها می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید، بلکه زندگی کامل‌تر و پرشورتری نیز خواهید داشت.

چرا تفکر خنثی هم منفی‌گرایی و هم مثبت‌اندیشی را شکست می‌دهد؟

در سپتامبر ۲۰۱۹، نویسنده با روحیه‌ای عالی از خواب بیدار شد. او مشتاقانه منتظر اتفاقی بود که در حال شکل‌گیری یک فصل پاییزی هیجان‌انگیز در حرفه‌اش به عنوان یک مربی آماده‌سازی ذهنی بود. او با پشت سر گذاشتن مشکلات طلاق اخیر، آماده بود دوباره خودش را به کار بیاندازد. رسیدن به بی‌طرفی

 

اما وقتی از کنار آینه‌اش رد شد، از دیدن چشمان‌ش ناگهان زرد شد. او که سرش خیلی شلوغ بود، یک عینک آفتابی زد و به بیرون رفت. با این حال، مدت کوتاهی پس از آن، او دچار خارش شدید شد.

 

هفته‌ها بعد، او دلیل آن را فهمید: او کلانژیوکارسینوما، نوعی سرطان مجرای صفراوی، داشت. باز حرف ک. و برای بدتر شدن همه چیز، جهان تازه داشت با حرف ک مواجهه می‌شد: کرونا.

 

با شروع همه‌گیری کرونا، خطرات بیش از حد منفی‌نگری آشکار شد. مردم از پاک نکردن مواد غذایی به درستی وحشت داشتند. آنها نگران بودند که بدترین اتفاق برای عزیزان‌شان بیفتد. آنها وقت‌شان را صرف جست‌وجوی آمار و پیش‌بینی‌های غم‌انگیز و فقط بر داستان‌های مربوط به مرگ‌ومیرها تمرکز می‌کردند. و اخبار مربوط به توسعه واکسن یا همکاری بین‌المللی را نادیده می‌گرفتند.

 

در حال حاضر، این سطح از تفکر منفی زمانی‌که منجر به بدبینی و ناامیدی می‌شود غیرمولد، افسرده‌کننده و حتی مضرست. و اینکه اکثر مردم در برخی از سطوح از آن آگاه‌ند. رسیدن به بی‌طرفی

 

اما آیا می‌دانستید که مثبت‌اندیشی نیز می‌تواند باعث آسیب شود؟ صرفاً خوش‌بین بودن بدون هیچ مبنایی می‌تواند منجر به منفی‌گرایی بیشتر و افسردگی در صورت عدم تحقق نتایج مطلوب شود.

 

بنابراین جایگزین ایده‌آل چیست؟ پاسخ، تفکر بی‌طرفی است. تفکر بی‌طرفی به جای توجه بین تفکر روز قیامت یا مثبت‌اندیشی سمی، روشی متمرکز بر واقعیت در یک منطقه عاری از قضاوت‌ست. وقتی بی‌طرف فکر می‌کنید، گذشته را نادیده نمی‌گیرید، اما می‌فهمید که آینده لازم نیست از گذشته تقلید کند.

 

تفکر خنثی به این معنا نیست که شما باید از شور یا احساس خالی شوید. در عوض، این امر مستلزم عقب‌نشینی از احساسات در زمان تصمیم‌گیری، استفاده از حقایق و تجزیه و تحلیل تجربیات گذشته برای تصمیم‌گیری درباره حرکت به جلو و سپس حرکت به سمت آن تصمیم با اشتیاق و هیجان‌ست. رسیدن به بی‌طرفی

اجازه دهید ارزش‌ها شما را به سمت بی‌طرفی هدایت کنند

اولین قدم برای تغییر حالت بی‌طرفی به سادگی این‌ست: از خودتان بپرسید، «کار بعدی که باید انجام دهم چیست؟» و یکی از افرادی که این را مثال می‌زند، سی فرانس، مالک و مدیر عامل ولبی هلث [Welbe Health]ست.

 

ولبی هلث شرکتی‌ست که به سالمندان اجازه می‌دهد بدون نیاز به نقل مکان کردن به خانه سالمندان با دسترسی به مراقبت‌های ۲۴ ساعته در خانه زندگی کنند. هنگامی‌که کرونا شیوع پیدا کرد، مشتریان ولبی یکی از آسیب‌پذیرترین جمعیت‌ها بودند. فرانسه می‌توانست به راحتی در تلاش برای مراقبت از آنها غرق شود. اما او از مفهوم تفکر بی‌طرفی استفاده کرد و دستورالعمل‌ها را برای کارمندانش در یک چک‌لیست ساده روزانه به کار برد: برنامه روز را بخوانید. کاری را انجام دهید که به شما محول شده‌ست؛ مراقب عزیزان‌تان باشید.

 

همین بود. کارمندان ولبی که با هر روز به شیوه‌ای سازمان‌یافته، منطقی، آگاهانه و ساختارمند برخورد می‌کردند، از رویدادهای گذشته نزدیک برای هدایت آنها بدون غرق شدن در آنها استفاده کردند. فرانسه بدون فاجعه‌سازی، با استفاده از بهترین اطلاعاتی که هر روز صبح در دسترس بود، برای آینده آماده شد. هدف هر روز فقط این بود که بهترین کارتان را برای آن روز انجام دهید.

 

و کار کرد. احتمالات و آمار نشان می‌دهد که ۶۰ نفر از مشتریان فرانسوی باید در طول همه‌گیری جان‌شان را از دست می‌دادند. اما فقط ۱۰ نفر از دست رفتند. به این معنی بود که ۵۰ نفر بر خلاف همه احتمالات زنده ماندند.

 

اکنون، مانند همه مفاهیم عالی، بی‌طرفی‌اندیشی ساده به نظر می‌رسد تا زمانی‌که زمان عملی کردن آن فرا رسد. در واقعیت، موقعیتی که نیاز به تغییر حالت بی‌طرفی دارد، احتمالاً شما را متزلزل کرده‌ست. ممکن‌ست یک تشخیص، اخراج، از دست دادن یا نوعی شکست درک شده باشد. یا شاید این انتظار چیزی بزرگ باشد – یک بازی، ارائه یا مصاحبه شغلی. رسیدن به بی‌طرفی

 

بنابراین چگونه می‌توانید به حالت بی‌طرفی تغییر مسیر دهید؟ از چه چیزی می‌توانید برای راهنمایی شما در آنجا استفاده کنید؟

 

پاسخ در ارزش‌ها نهفته‌ست. نظام ارزشی شما منحصر به شماست و باید بدون توجه به هر آشفتگی در زندگی شما غالب باشد. ارزش‌های‌تان را شناسایی کنید. آیا شما بیش از همه به خانواده اعتقاد دارید؟ یا برای تناسب اندام ارزش قائل هستید؟ پای‌بندی به حقیقت؟ عشق زیبایی؟ مهربانی؟ کار تیمی؟ کار سخت؟

 

شناسایی و بیان ارزش‌هایتان به شما کمک می‌کند تا ببینید بدون آن چه کاری نمی‌توانید انجام دهید. می‌توانید از آنها برای لنگر انداختن تصمیمات روزانه‌تان استفاده کنید.

 

فرض کنید روز دوشنبه یک سخنرانی بزرگ در محل کار دارید و یک آخر هفته پر استرس را برای هماهنگی سخنرانی، گرافیک و سایر مجریان پیش‌بینی می‌کنید. به جای یک پاسخ منفی وحشت‌زده یا یک مثبت کاذب که می‌تواند شما را به درستی آماده نکند، به ارزش‌های‌تان بیاندیشید. بیایید بگوییم آنها سخت‌کوش و خانواده‌دوست هستند. دانستن این دو اولویت می‌تواند به شما کمک کند صبحی را با آمادگی بالا برنامه‌ریزی کنید، اما یک شب را با بچه‌ها در پارک سپری کنید. رسیدن به بی‌طرفی

 

با دانستن اینکه وظایفی را برنامه‌ریزی کرده‌اید که با هر دو ارزش شما همخوانی دارد، می‌توانید روزتان را با آگاهی به این موضوع نزدیک کنید که اهداف شما بدون به خطر انداختن اصول شما برآورده می‌شود. و می‌توانید تا صبح دوشنبه در بی‌طرفی آرام باشید.

برای نتایج ایده‌آل، ارزش‌ها را به عادت‌ها پیوند دهید

ممکن‌ست درباره سخنرانی معروف دریاسالار نیروی دریایی ویلیام مک ریون در کلاس فارغ‌التحصیلی دانشگاه تگزاس در سال ۲۰۱۴ چیزی شنیده باشید. این سخنرانی که از آن زمان به یک حس ویروسی تبدیل شده‌ست، به دانشجویان ده درس می‌آموزد که مک ریون در طول آموزش نیروی دریایی آموخته‌ست که می‌تواند به آنها کمک کند دنیا را تغییر دهند.

 

اول؟ «تخت‌ت را مرتب کن.»

 

ممکن‌ست خیلی ساده به نظر برسد، اما انجام این کار هر روز صبح به این معنی‌ست که مهم نیست در بقیه روز چه اتفاقی می‌افتد، حداقل یک کار را انجام داده‌اید. و اگر بتوانید بقیه را بر روی آن بنا کنید، شاید بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید. رسیدن به بی‌طرفی

 

اکنون، در حالی‌که ارزش‌ها به هدایت اعمال شما کمک می‌کنند، عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا این اعمال را به خوبی انجام دهید. هر روز از خودتان بپرسید چه عاداتی به شما کمک می‌کند تا زندگی مطابق با ارزش‌های‌تان داشته باشید و مطمئن شوید که به آنها پای‌بند هستید.

 

آن را از کسی که در اوج بازی خودست بگیرید: سرنا ویلیامز. در حالی‌که ویلیامز به صورت حرفه‌ای بازی می‌کرد، یادداشت‌هایی را برای بازی‌ش روی تکه‌کاغذهایی یادداشت و بین مسابقات آنها را مطالعه می‌کرد. این فقط برای ارتقای بازی او نبود، بلکه برای اینکه او را روی تنیس متمرکز نگه دارد و هر اتفاق دیگری در اطرافش رخ ندهد. در سال ۲۰۰۷، یک کلمه به طور مکرر در یادداشت‌های او به چشم می‌خورد: «یِتونده [Yetunde]»، نام خواهر ناتنی او که اخیراً در تیراندازی در اتومبیل کشته شده بود. خواندن نام خواهرش او را در کانون توجه قرار داد: او بهترین بازی‌ش را می‌کرد زیرا این کار برای احترام به خواهرش بود. رسیدن به بی‌طرفی

 

علاوه بر ایجاد عادات خوب، مهم‌ست که بفهمیم کدام عادات را ترک کنیم. یکی از عادت‌هایی که می‌تواند شما را به گرداب منفی بکشاند، پیمایش عذاب‌ست. وقتی چندین بار در روز در رسانه‌های اجتماعی هستید و در میان گروه‌ها، عکس‌ها و داستان‌های مربوط به شکاف‌های سیاسی، تیراندازی‌ها و سقوط آزاد اقتصاد مرور می‌کنید، عملاً ناممکن است که خودتان را به حالت بی‌طرف برسانید. احتمالاً تصادفی نیست که طی سال‌هایی که رسانه‌های اجتماعی رایج شده‌اند، میزان افسردگی، اضطراب و خودکشی به‌طور پیوسته افزایش یافته است.

 

بنابراین سعی کنيد آن بازی را قطع کنید. اسکرول را متوقف کنید. یا حداقل سعی کنید آن را کاهش دهید. تلفن را زمین بگذارید و از منطقه منفی خارج شوید.

 

تله‌های دیگری هم وجود دارند که می‌خواهند شما را به هم بزنند و تمرکزتان را متزلزل کنند. این ممکن‌ست ارسال پیامک در طول یک کلاس آنلاین باشد که قرارست روی آن تمرکز کنيد، در حین بازی با بچه‌های‌تان در اینترنت گشت‌وگذار کنيد یا فقط شایعات ساده. فهرست بی‌پایان‌ست.

 

برای منحرف کردن توجه‌تان به چیزهایی که اهمیت دارند، فهرستی از آنچه برای شما مهم‌ست تهیه کنيد. این فهرست‌ها را مطالعه کنيد تا به شما کمک کند به روش منحصربه‌فردتان به سمت بی‌طرفی حرکت کنيد. رسیدن به بی‌طرفی

اهمیت بازی قبل از بازی – بدون تشویق‌کننده

همانطورکه نویسنده در تشخیص و درمان حرف ک خودش پیشرفت می‌کرد، او یاد گرفت که چگونه این فرایند را به طور بی‌طرفانه طی کند. موفقیت او ارتباط زیادی با آمادگی داشت.

 

قبل از یک رویه بزرگ، او مطمئن شد که خودش را با اطلاعات بیش از حد پر نمی‌کند. او فقط آنچه را پذیرفت که برای گذراندن این مرحله بعدی باید بداند. حتی زمانی که در مطب دکتر نشسته بود، او عمداً روی یک صندلی خاص بنشیند تا بتواند از نگاه کردن به صفحه‌های کامپیوتری اجتناب کند که ممکن‌ست او را با نتایج آزمایش غرق کند. قبل از یک عمل جراحی بزرگ، او شب را با تماشای فیلم مرد سیندرلا گذراند، فیلمی که راسل کرو در آن نقش بوکسوری را بازی می‌کند که پس از سال‌ها گذراندن سال‌ها دوری، به قهرمانی بازگشت. او عمداً این فیلم را انتخاب کرد.

 

صبح روز جراحی، او به کلیسا رفت و سپس با همسر سابقش به سمت ساحل رفت. وقتی وارد بیمارستان شد، آماده بود.

 

با هرچیزی که با آن روبرو هستید – ارائه، امتحان، آزمون آزمایشی – آمادگی برای وارد شدن به حالت بی‌طرفی مهم‌ست. این همچنین شامل مواردی‌ست که نباید مصرف کرد. برای مثال، نویسنده عمداً درباره عوارض جانبی شیمی‌درمانی نخوانده‌ست، زیرا نمی‌خواست به چیزهای ترسناک زیادی فکر کند که احتمالاً به او کمک نمی‌کنند تا این روند را طی کند. به‌هرحال. در عوض، او با دوستان قابل اعتمادی صحبت کرد که به او درباره چیزهای خاص توصیه می‌کردند، مانند اینکه خودش را خوب تغذیه کند تا بتواند بهتر با چالش‌های فیزیکی‌تان روبرو شود. رسیدن به بی‌طرفی

 

بی طرف بودن در اصل به این معناست که مدیر تیم‌تان شوید تا بتوانید مانند یک ورزشکار نخبه از خودتان مراقبت کنيد. اما تیم‌تان را عاقلانه انتخاب کنيد. نویسنده اطمینان حاصل کرد که فقط توسط کسانی احاطه شده‌ست که می‌توانند به او کمک کنند بی‌طرف بماند – هیچ افراد منفی‌نگر و همچنین هیچ تشویق‌کننده‌ای که او را با مثبت‌اندیشی خسته نمی‌کند. شما نمی‌خواهید خون‌آشام‌های انرژی یا کسانی که بیش از حد درگیر مشکلات‌تان هستند از شما حمایت کنند. شما همچنین افرادی را نمی‌خواهید که ظاهراً حامی هستند، اما پنهانی از کار کردن برای شما ناراحت هستند.

 

با آمادگی و تیم مناسب می‌توانید با هرموقعیتی که برایتان پیش می‌آید روبرو شوید. هرزمان که چالشی پیش آمد، به خودتان اجازه دهید هرچیزی را احساس کنيد که پیش می‌آید: خواه خشم، غم، ناامیدی یا هرچیز دیگری. هنگامی‌که آن را آزاد کردید، می‌توانید راه‌تان را برای بی‌طرفی آسان کنيد. رسیدن به بی‌طرفی

فراتر از بی‌طرفی

در ۱۹۸۹، ماریا شرایور، روزنامه‌نگار آمریکایی اولین فرزندش را باردار شد. او می‌خواست مرخصی زایمان بگیرد، اما به او گفتند که چنین چیزی وجود ندارد. اگر مرخصی می‌گرفت، احتمالاً شغلش را از دست می‌داد. بنابراین او این کار را نکرد.

 

اگرچه شرایور در آن زمان چاره‌ای در این مورد نداشت. البته چند سال بعد مرخصی زایمان تحت حمایت قانونی قرار گرفت. حالا که او یک رهبرست، تصمیم می‌گیرد کارمندانش را به شیوه‌ای متفاوت رهبری کند. یکی از مؤلفه‌های حیاتی که او روزانه از آن استفاده می‌کند، بررسی‌های هوش هیجانی‌ست – به عبارت دیگر، احساس همه چگونه‌ست؟

 

اتخاذ رویکردی دلسوزانه‌تر به این معنی نیست که شرایور جنبه عقلانی تفکر بی‌طرفی را کنار گذاشته‌ست. در عوض، گرفتن «دمای عاطفی» به شرایور – یا هر مربی، معلم یا حتی والدین – اطلاعات ارزشمندی می‌دهد. که می‌تواند آنها را در نحوه رفتارشان با افرادی راهنمایی کند که رهبری می‌کنند.

 

این در هر زمینه‌ای مهم‌ست. و به خصوص وقتی با ذهنیت‌های نسلی بسیار متفاوتی سروکار دارید که در محیط‌های کاری امروزی پیدا می‌کنید. برای مثال، مربیان و رهبران بومر و ژنرال ایکس، ممکن‌ست از چیزی که به عنوان «نرم‌بودن» همتایان جوان‌تر به‌عنوان «نرم‌بودن» به‌عنوان نقل قول-بی‌نقل از همتایان جوان‌تر، عصبانی شوند. اما یک مربی خوب سعی نمی‌کند افراد تیم‌تان را تغییر دهد. در عوض، آنها با اعضای تیم‌تان در جایی که هستند ملاقات خواهند کرد. رسیدن به بی‌طرفی

 

یک نفر در تیم شما ممکن‌ست به چالش ساختارمندتری نیاز داشته باشد. در حالی‌که دیگری ممکن‌ست به رویکرد سرگرم‌کننده‌تری نیاز داشته باشد. پذیرش تفاوت‌های دیگران، چه نسلی و چه غیر نسلی، برای رهبری با بی‌طرفی بسیار مهم‌ست.

 

و یک چیز مسلم‌ست: فریاد زدن یا ترساندن افراد به سمت برتری قطعاً بهترین رویکرد برای رهبری نیست. البته آموزش نیروی دریایی تا حدی تکامل یافته‌ست که نامزدها قبل از امتحان مورد حمایت و آموزش قرار می‌گیرند. یک مربی بی‌طرف به گذشته نگاه می‌کند تا تصمیمات اصلی خودتان را آگاه کند. اما می‌فهمد که شیوه‌های گذشته لزوماً در آینده کارساز نیستند.

 

اکنون، قبل از اینکه بتوانید مربی خوبی باشید، باید بدانید که چگونه برای خودتان یک مربی باشید. به عبارت دیگر، شما باید همانطورکه با اعضای تیم‌تان رفتار می‌کنید، با خودتان رفتار کنيد. بنابراین از ارزش‌های‌تان برای راهنمایی خودتان استفاده کنيد و به جای عقاید، بر حقایق تکیه کنید. بزرگی کاذب را به چیزها نسبت ندهید. هیچ چیز آنقدر بد نیست که نتوانید از آن خلاص شوید. هیچ چیز آنقدر خوب نیست که نتوانید آن را بهبود بخشید. رسیدن به بی‌طرفی

 

وقتی در حالت بی‌طرفی زندگی می‌کنید، می‌توانید با وقار و شفافیت با هر چالشی روبرو شوید.

خلاصه نهایی

به جای منفی‌نگری مضر یا مثبت‌نگری سمی، بهترین و سازنده‌ترین حالت ذهنی برای زندگی، حالت بی‌طرفی‌ست. بی‌طرفی یعنی درس گرفتن از گذشته، اما درک اینکه نتیجه بعدی شما می‌تواند متفاوت باشد. همچنین به معنای پرورش عادات بر اساس ارزش‌های اصلی و آماده‌سازی درست‌ست. رسیدن به بی‌طرفی

 

وقتی خودتان در حالت بی‌طرفی زندگی می‌کنید، می‌توانید به اطرافیان‌تان کمک کنيد تا به بی‌طرفی برسند. به این ترتیب، همه شما می‌توانید با آرامش و وضوح چالش‌های متعدد زندگی را پشت سر بگذارید.

 

این کتاب را می‌توانید از انتشارات چیتگرها تهیه کنيد.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
رسیدن به بی‌طرفی
رهبری نااستفاده: استفاده از قدرت رهبران کم‌نمایندگیاطلاعات بیشتر
+