1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. اهمیت رهبری خردمند در کسب‌وکار

اهمیت رهبری خردمند در کسب‌وکار

رهبری خردمند

اهمیت رهبری خردمند در کسب‌وکار

5/5 - (8 امتیاز)

رهبری خردمند یعنی خودآگاهی، درون‌نگری و یادگیری و رشد مستمر برای تصمیم‌گیری بهتر

رهبری خردمند برای موفقیت در کسب‌وکار ضروری است. به عنوان یک رهبر سازمانی، شما نه تنها تصمیم‌گیری را هدایت می‌کنید، بلکه فرهنگ شرکتی خودتان را ایجاد می‌کنید، استعدادهای آن را نگه می‌دارید و آن را به سمت مقاصد بزرگ‌تر و بهتر حرکت می‌دهید.

 

سبک رهبری شما – الگوهای رفتاری که در سراسر تصمیم‌گیری شما سازگارست – بر روی تأثیر شما بر سازمان و تیم‌تان اثرگذارست. یکی از سودمندترین سبک‌ها، رهبری خردمندانه است.

 

اگر می‌خواهید درباره نقش رهبری خردمندانه در کسب‌وکار بیشتر بدانید، در این یادداشت مروری بر اجزای آن، چرایی مؤثر بودن آن و چگونگی تبدیل شدن به یک رهبر خردمندانه آورده می‌شود.

رهبری خردمندانه چیست؟

رهبری خردمندانه شامل خودآگاهی، درون‌نگری و یادگیری و رشد مستمر برای تصمیم‌گیری بهتر، افزایش مهارت‌های رهبری و بهبود عملکرد تیم‌ست.

 

رهبری خردمندانه مستلزم تمرین مداوم تأمل در طول زمان است. این به شما این امکان را می‌دهد که به طور منظم تصمیمات و مسئولیت‌های خودتان را برای تمرین، گسترش و تعمیق مهارت‌های‌تان بررسی و ارزیابی مجدد کنید. و این دانش را هنگام تجزیه و تحلیل موقعیت‌های فعلی به کار ببرید.

 

رهبری خردمندانه همچنین شما را قادر می‌سازد تا به رشد تیم‌تان کمک کنید.

 

رهبری خردمندانه به معنای کمک به دیگران در تیم یا سازمان شماست. این در مورد کمک به آنها برای توسعه مهارت‌های‌شان در زمینه آگاهی، قضاوت و عمل است.

 

الگوی رهبری خردمندانه به عنوان چارچوبی برای مفهوم‌سازی مسئولیت‌های شما به عنوان یک رهبر اخلاقی خواهد بود.

 

این الگو دارای چهار جزءست:

 

 • آگاهی: مسئولیت‌های قانونی، اقتصادی و اخلاقی خودتان را در قبال ذینفعان بشناسید.
 • قضاوت: تعصبات و مفاهیم مشترکی را در نظر بگیرید که بر تصمیم‌گیری شما تأثیر می‌گذارد.
 • اقدام: به تصمیمات‌تان به شیوه‌ای پاسخگو و منسجم عمل کنید.
 • خردمندی: برای یادگیری از تجربیات گذشته، روی هر سه مؤلفه در طول فرایند بیاندیشید.

 

الگوی رهبری خردمند نه تنها شامل تأمل در تصمیم‌های تجاری، بلکه تأمل مستمر در مورد باورها، اهداف و تعهدات شخصی شماست. این جنبه‌های خویش اغلب تأثیرات مهمی بر تصمیم‌گیری‌ها و راهنماهای درونی‌تان در هنگام عبور از موقعیت‌های دشوار دارند.

اهمیت رهبری خردمند

قبل از پرداختن به اهمیت رهبری خردمند، مهم‌ست که به مشکلات یک رهبر بی‌خرد توجه کنیم.

 

به گفته شرکت خدمات استخدام زیپیا، ۷۹ درصد از کارمندان شرکت‌شان را ترک می‌کنند؛ زیرا احساس نمی‌کنند رهبران از آنها قدردانی می‌کنند. و بیش از ۶۹ درصد معتقدند که اگر از آنها قدردانی شود، سخت‌تر کار خواهند کرد. علاوه بر این، تنها ۳۳ درصد احساس می‌کنند که در محل کار انگیزه لازم را دارند.

 

شرکت‌ها همچنین بر توسعه رهبری تمرکز ندارند. زیپیا گزارش می‌دهد که ۷۷ درصد برای یافتن و توسعه رهبران تلاش می‌کنند و تنها پنج درصد توسعه رهبری را در همه سطوح اجرا می‌کنند.

 

از آنجایی که رهبری خردمند بر بهبود و توسعه مستمر تمرکز دارد، یکی از سبک‌های رهبری موثرتر است. با خردمندی منظم باورها و ارزش‌های‌تان و گنجاندن آنها در اعمال‌تان، می‌توانید تصمیمات اخلاقی بگیرید و شرکت‌تان را قادر کنید که هدفمندتر باشد.

 

همراه با پاسخگویی، رهبری فرصت‌هایی را به ارمغان می‌آورد. اینها شامل فرصت‌هایی برای تصمیم‌گیری اخلاقی در جایی‌ست که شخص دیگری، تأثیرگذاری بر دیگران برای انجام کار درست و ایجاد تأثیر مثبت بر جهان را نمی‌خواهد.

 

رهبری خردمند همچنین به شما کمک می‌کند تا روابط معتبر و حمایتی با اعضای تیم ایجاد کنید. و محیط کاری اخلاقی و پاسخگو ایجاد کنيد.

 

اگر می‌خواهید سبک رهبری خردمند را اتخاذ کنيد، در این یادداشت شایستگی‌هایی وجود دارد که باید توسعه دهید.

چگونه به یک رهبر خردمند تبدیل شویم

خودخردمند باشید

خودخردمندی در هسته رهبری خردمند قرار دارد. با توجه به رهبری، اخلاقیات و مسئولیت‌پذیری شرکتی، شما می‌توانید خوداندیشی را با موارد زیر تمرین کنيد:

 

 • بررسی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی تصمیمات خود – در لحظه و در طول زمان؛
 • به طور مداوم آگاهی و خودشناسی‌تان را عمیق‌تر کنيد؛
 • ایجاد یک چارچوب کلی برای قضاوت؛
 • بهبود ظرفیت‌تان برای عمل و رهبری.

 

رهبری با تأمل در خودتان نه تنها به شما کمک می‌کند از تجربیات گذشته بیاموزید. بلکه اعضای تیم‌تان را تشویق می‌کند و قادر می‌سازد تا ذهنیت‌های خردمندانه را اتخاذ کنند.

تعهدات خودتان را شناسایی کنید

دانستن تعهدات‌تان نیز برای رهبری مؤثر ضروری‌ست.

 

شناسایی و تعریف تعهدات خودتان بسیار مهم‌ست. هم برای تعیین یک خط مبنا برای آنچه که می‌خواهید و چه نمی‌خواهید انجام دهید. و هم برای ارزیابی و شفاف‌سازی افکار، نظرات و احساسات‌تان. هنگام تصمیم‌گیری.

 

برای ایجاد آن خط مبنا، توصیه می‌شود سؤالات زیر را بپرسید:

 

 • هسته اصلی هویت من چیست؟
 • از چه خطوط یا مرزهایی عبور نخواهم کرد؟
 • با چه نوع زندگی می‌خواهم زیست کنم؟
 • من می‌خواهم چه نوع رهبری باشم؟

 

با شناسایی تعهدات‌تان، بهتر می‌توانید خودتان و تیم‌تان را راهنمایی کنيد.

مسئولیت‌پذیری خودتان را در نظر بگیرید

تبدیل شدن به یک رهبر خردمند همچنین مستلزم مسئولیت‌پذیری برای اجرای موفقیت‌آمیز ارزش‌های خودتان و اجرای آنها در برنامه‌های عملی‌ست.

 

این به گام «عمل» الگوی رهبری خردمند اشاره دارد. تصمیمات‌تان را به گونه‌ای عملی کنید که پاسخگو و سازگار با مسئولیت‌های شما باشد.

 

زمانی که به طور خردمندانه رهبری می‌کنید، برنامه‌ریزی اقدام مستقیم ممکن‌ست کافی نباشد. یک رهبر پاسخگو از پاسخ دادن به «چگونه این کار را انجام خواهیم داد؟» فراتر می‌رود و می‌پرسد «چگونه می‌توانم آن را به طور پاسخگو انجام دهم؟»

آموزش رهبری خردمند برای کسب‌وکارها

با گنجاندن ارزش‌های خودتان در سبک رهبری خود، می‌توانید از تجربیات‌تان در سطح عمیق‌تری بیاموزید و به یک رهبر بهتر تبدیل شوید.

 

یکی از راه‌های کسب مهارت‌ها و چارچوب‌های موفقیت بلندمدت، گذراندن دوره جامع و کامل جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران خواهد بود. از طریق یک تجربه یادگیری تعاملی و پویا، این دوره فرصتی را برای اعمال الگوی رهبری خردمند در چالش‌های اخلاق تجاری در دنیای واقعی فراهم می‌کند.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (8 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
رهبری خردمند
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+