1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. رهبری موثر با خودآگاهی آغاز می‌شود

رهبری موثر با خودآگاهی آغاز می‌شود

رهبری مؤثر

رهبری موثر با خودآگاهی آغاز می‌شود

4.3/5 - (6 امتیاز)

در بسیاری از موارد برای هر کسی در هر شغلی، هر روز چیزی‌هایی است که نمی‌دانیم. و همین باعث می‌شود تا ببینیم چه چیزی واقعاً مهم است و چه چیزی نیست.

رهبری موثر با خودآگاهی آغاز می‌شود. از این رو، توسعه خودآگاهی عاطفی اولین گام حیاتی در رهبری موثر است. زیرا پایه‌ای را می‌گذارد که هوش هیجانی و اجتماعی بر آن بنا می‌شود. ما نمی‌توانیم مهارت‌هایی مانند خودکنترلی عاطفی، همدلی یا کار گروهی را توسعه دهیم، مگر اینکه از احساسات خود و چگونگی تأثیر آن‌ها بر افکار و رفتارهایمان آگاه باشیم. خودآگاهی عاطفی هم‌چنین به رهبران کمک می‌کند تا احساسات خود را به اثربخشی تعامل خود با دیگران پیوند دهند.

خودآگاهی عاطفی و اثربخشی رهبری

رابطه بین خودآگاهی عاطفی و اثربخشی رهبری به عنوان بخشی از پژوهش مطالعاتی ذهن‌آگاهی رهبری موثر در دانشگاه پنسیلوانیا بررسی شد که شامل ۴۲ شرکت‌کننده از ۱۱ کشور جهان بود. این مطالعه شامل استفاده از مدل پرسشنامه شایستگی عاطفی و اجتماعی (ESCI) بود. این پرسشنامه برای شناسایی وجود شایستگی‌ های مدیریت و رهبری ایجاد شد که به طور تجربی با افزایش عملکرد رهبری موثر مرتبط هستند. شرکت‌کنندگان در مطالعه بهبود خودآگاهی عاطفی را با تعدادی از تغییرات مثبت مرتبط دانستند، از جمله:

 

  • ۱۰۰ درصد بهبود قابل توجهی در اثربخشی محل کار گزارش کردند.

  • ۷۹ درصد به روابط مؤثرتر در محل کار اشاره کردند.

  • ۸۶ درصد توانایی بهبود‌یافته برای شناسایی و مدیریت احساسات خود را توصیف کردند.

  • ۸۱ درصد بهبود خودآگاهی عاطفی را با کاهش استرس مرتبط دانستند.

 

نتایج این مطالعه هم‌چنین با تحقیقات دیگر مطابقت دارد. این نتایج نشان می‌دهد بهبود رهبری موثر ممکن است سریع‌تر و با نرخ موفقیت بالاتری اتفاق بیفتد. وقتی آموزش رسمی ذهن‌آگاهی انجام می‌شود. این تا حدی به دلیل نقش ذهن‌آگاهی در افزایش خودآگاهی عاطفی و ارتباط آن با سایر شایستگی‌های هوش هیجانی و اجتماعی است. این رابطه مکمل به رهبران کمک می‌کند تا تشخیص دهند که چه نوع رفتارهایی برای موقعیت‌های خاص مورد نیاز است. و توانایی آن‌ها را برای تعیین مؤثر بودن یا نبودن آن رفتارها تقویت می‌کند.

 

اعتقاد بر این است که مبنای علمی این پیشرفت‌ها، فعال‌سازی مکرر شبکه‌های عصبی از طریق آموزش متمرکز بر توسعه قابلیت‌های خود مشاهده است. محققان هم‌چنین نشان می‌دهند که این تغییرات ممکن است به بهبود ظرفیت برای فعال‌سازی مناطقی از مغز مرتبط با پاسخ استرس موقعیتی مؤثرتر و سازگاری از طریق نوروپلاستیسیته کمک کند. بسیاری از همان مناطق مغز نیز با قدرت در شایستگی‌های هوش هیجانی خاص مرتبط هستند. رهبری مؤثر

ذهن‌آگاهی

ذهن‌آگاهی با هدف توسعه خودآگاهی عاطفی را می‌توان با مشاهده فعالانه خود در هنگام برقراری ارتباط با دیگران تمرین کرد. این شامل واکنش‌های شما به اشکال کلامی و غیرکلامی ارتباط و نحوه تأثیرگذاری آن واکنش‌ها بر پاسخ‌های شما می‌شود. این نوع آگاهی هم‌چنین به خودکنترلی عاطفی کمک می‌کند. رهبری که مدیریت استراتژی و توسعه کسب‌وکار را برای یک شرکت بزرگ جهانی به طور خلاصه بیان می‌کند:

 

من واقعاً می‌توانم کیفیت آگاهی را جمع‌وجور کنم. به احساساتی که می‌آیند و می‌روند درست در مقابل نگاه کنم. من نباید توسط آن‌ها غرق شوم». رهبری مؤثر

 

در این زمینه، بهبود خودآگاهی عاطفی به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید که احساسات را در زمان بروز آن‌ها تشخیص دهید. و بهتر درک کنید که احتمال واکنش‌های غیرمولد را کاهش می‌دهد. علاوه بر تعهد به یک برنامه ذهن‌آگاهی که توسط یک مربی واجد شرایط رهبری می‌شود. می‌توانید خودآگاهی عاطفی را با کمک مربی آموزش‌دیده برای هدایت این نوع پیشرفت توسعه و پرورش دهید. هم‌چنین استفاده از بازخورد منظم ۳۶۰ درجه برای هدایت تلاش‌های شما اثربخش خواهد بود.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

4.3/5 - (6 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
رهبری مؤثر
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+