1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. رهبر قوی ذهنی

رهبر قوی ذهنی

رهبر قوی ذهنی

رهبر قوی ذهنی

5/5 - (4 امتیاز)

عادت‌هایی بسازید که به طور مؤثری احساسات، افکار و رفتارهای‌تان را تنظیم کنید

رهبر قوی ذهنی (۲۰۲۴) راهنمای جامعی برای پرورش استحکام ذهنی ضروری برای رهبری مؤثرست. جزئیات بیش از ۵۰ ابزار طراحی‌شده برای بهبود تنظیم احساسات، افکار و رفتارها، به رهبران این امکان را می‌دهد تا در محیط‌های چالش‌برانگیز پیشرفت کنند. و تیم‌تان را با اعتمادبه‌نفس بیشتری هدایت کنند.

 

اسکات ماوتز یک رهبر تجاری و سخنران انگیزشی‌ست که به دلیل تخصص‌ش در رهبری، مشارکت کارکنان و عملکرد اوج شناخته شده‌ست. او که قبلاً یک مدیر ارشد در شرکت پراکتر اند گمبل بود، چندین مورد از بزرگترین کسب‌وکارهای چندمیلیارددلاری این شرکت را رهبری کرد. و یک چهره کلیدی در تغییر سلامت سازمانی بود. ماوتز هم‌چنین یک نویسنده برنده جایزه با بهترین فروشندگان از جمله از میانه رهبری کن؛ آتش را پیدا کن؛ و آن را مهم کن است.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ بیاموزید که برای تبدیل شدن به یک رهبر ذهنی قوی چه‌چیزی لازم دارید.

تصور کنید که در یک اتاق کنفرانس غم‌انگیزی نشسته‌اید. چراغ‌های فلورسنت بالای سرتان وزوز می‌کنند، همکارتان در کنارتان روی صندلی اداری جیرجیر می‌چرخد. علی‌رغم محیط غیر دعوت‌کننده، ناگهان متوجه رهبر جلسه می‌شوید. با حضوری آرام و قانع‌کننده، به‌نظر می‌رسد که او نسبت به محیط بی‌اعتنا باشد. اعتمادبه‌نفس و فرمان او اتاق را پر می‌کند – و آنچه معمولاً یک جلسه عادی‌ست به ۶۰ دقیقه الهام‌بخش تبدیل می‌شود.

 

آیا تا به حال اندیشیدهاید که چگونه می‌توانید چنین رهبری را تجسم کنید؟ خُب، در این خلاصه‌کتاب، خواهید فهمید که نه فقط یک رهبر معمولی، بلکه یک رهبر قوی ذهنی بودن به چه معناست.

 

ابزارهای متعددی در اختیارتان قرار می‌گیرد که چگونه از نیروی درونی‌تان برای ایجاد انگیزه و هدایت تیم‌های‌تان در برابر چالش‌ها بهره ببرید. که آنها را قادر می‌سازد در میان ناملایمات بدرخشند. شما درباره رهبری استثنایی، رشد فردی و انعطاف‌پذیری یاد خواهید گرفت.

 

بنابراین آیا آماده‌اید که نحوه رهبری و حتی زندگی‌تان را تغییر دهید؟ بعد از آن بیایید به ویژگی‌هایی بپردازیم که مؤثرترین رهبران را متمایز می‌کند. و اینکه چگونه می‌توانید این ویژگی‌ها را توسعه دهید تا شکاف بزرگی را از بین ببرید.

تبدیل شدن به یک رهبر قوی ذهنی

تصور کنید شما یک دونده المپیک هستید که در آستانه کسب طلا هستید. در لحظات پایانی مسابقه، در نهایت به مدال نقره می‌رسید. در حالی‌که این ممکن‌ست به‌نظر روحیه‌ای بزرگ باشد، مطالعه‌ای از دانشگاه ویرجینیا نشان می‌دهد که مدال‌آوران نقره اغلب پس از رقابت در المپیک زندگی موفق‌تری نسبت به دارندگان مدال طلا دارند. آنها معمولاً ثروتمندترند، مشاغل بهتری دارند و حتی بیشتر عمر می‌کنند. این نتیجه غیرشهودی تأثیر عمیق یادگیری از شکست‌ها را نشان می‌دهد.

 

این توانایی برگشتن بعد از موفقیت نزدیک به معنای یک رهبر قوی ذهنی بودن را در بر می‌گیرد. یک رهبر قوی ذهنی فقط کسی نیست که رفتار سختی داشته باشد یا از هوش هیجانی بالایی برخوردار باشد. اگرچه اینها عناصر مهمی هستند. در عوض، این کسی‌ست که با وجود شرایط چالش‌برانگیز، احساسات، افکار، رفتارها و باورهای خودش را به‌طور مؤثر مدیریت می‌کند تا به نتایج استثنایی دست یابد. آنها در هرج‌ومرج آرام می‌مانند، تحت فشار متمرکز می‌شوند و در سختی‌ها انعطاف‌پذیرند. رهبر قوی

 

توجه داشته باشید که قدرت ذهنی مترادف با سلامت روان نیست. قدرت ذهنی به‌طور خاص به توانایی حفظ نظم و انضباط شخصی و تمرکز برای غلبه بر چالش‌ها اشاره دارد. این با سلامت روانی کلی یکسان نیست. برای رهبران، قدرت ذهنی از طریق شش آزمون کلیدی نشان داده می‌شود:

شش آزمون

آزمون استقامت: این شامل خودشناسی و مدیریت به منظور استقامت در برابر چالش‌هاست. آزمون اعتمادبه‌نفس: این برای عبور از ناامنی‌ها ضروری‌ست و با خودآگاهی و چشم‌انداز خوش‌بینانه تقویت می‌شود. آزمون جسارت: این امر رهبران را قادر می‌سازد تا تفکر شجاعانه و ریسک‌پذیری را تشویق کنند و تیم‌ها را به پذیرش تغییر و گسترش مرزها سوق دهند.

 

آزمون پیام‌رسانی: این موضوع بر نحوه تأثیر رهبران بر ادراک تیم‌شان از خویش و کارشان تأثیر می‌گذارد. آزمون تصمیم‌گیری: این آزمون شامل توانایی بی‌طرف و متمرکز ماندن و انتخاب‌هایی‌ست که با اهداف بلندمدت همسو باشد. آخرین آزمون تمرکز بر هدف: این مستلزم حفظ تمرکز لیزری روی اهداف‌ست. و از طریق اقدام منضبط و مسئولیت‌پذیری باعث پیشرفت می‌شود.

 

درک و توسعه این شش ویژگی می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی اثربخشی‌تان را افزایش دهد، به شما کمک کند تأثیر ماندگاری داشته باشید و به نتایج استثنایی دست یابید. رهبر قوی

 

بنابراین، دقیقاً چگونه قدرت ذهنی خودتان را توسعه می‌دهید؟ با ایجاد عادت‌های ذهنی شروع کنید که احساسات، افکار و رفتارهای شما را تنظیم می‌نمایند. از طریق این عادات، چارچوبی برای خودانضباطی ایجاد خواهید کرد که توانایی‌های رهبری شما را در شش آزمون کلیدی افزایش می‌دهد. این عادات به عنوان سامانه‌ای برای همسویی افکار، احساسات و رفتارهای شما عمل می‌کنند تا به‌طور موثر به اهداف‌تان خدمت کنند.

 

عادات از طریق تکرار شکل می‌گیرند و با یک چارچوب روشن حفظ می‌شوند. از میان ابزارهای ذهنی متنوعی که برای بهبود جنبه‌های مختلف رهبری شما طراحی شده‌اند، انتخاب کنید. و مطمئن شوید که آنهایی را انتخاب کنید که بتوانید به‌راحتی آنها را در برنامه روزانه‌تان ادغام کنید.

 

زمانی که روال‌تان را به طور منظم تمرین می‌کنید، به‌طور موثرتری رهبری می‌کنید. و وضعیت ذهنی خودتان را به‌طور فعال مدیریت می‌کنید تا به طور مداوم نتایج استثنایی داشته باشید. رهبر قوی

رشد قوای ذهنی

آیا با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنید که غیر قابل حل به نظر می‌رسند؟ آیا آرزو دارید که بتوانید محکم بایستید و چالش را به فرصت تبدیل کنید؟ سپس یک صفحه از کتاب شارون بردارید.

 

به‌عنوان یک رهبر کسب‌وکار، شارون با چالشی دلهره‌آور مواجه شد که یک مشتری خرده‌فروشی بزرگ تهدید کرد که محصول شرکت‌ش را کنار می‌گذارد مگر اینکه با شرایط سخت آنها موافقت کند. با وجود ظرفیت افزایش فروش قابل توجه، شارون تصمیم گرفت از سودآوری و سلامت بلندمدت شرکت‌ش محافظت کند. این تصمیم در ابتدا برای او ۱۵ درصد کاهش در فروش تمام شد، اما تصمیم او در درازمدت نتیجه داد. چگونه؟ او با ایجاد مشارکت‌های قوی‌تر و سودآورتر با خرده‌فروشان دیگر پیشرفت کرد. و در نهایت ضرر اولیه شرکت‌ش را جبران کرد و سپس از آن پیشی گرفت. رهبر قوی

 

تجربه شارون بسیاری از عادات استحکام ذهنی را برجسته می‌نمایند، از جمله اصلاح شکست‌ها و درخشش در یک بحران.

شکست‌ها

چارچوب‌بندی مجدد شکست‌ها شامل نگاه به مشکلات به‌عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری و رشدست. برای تمرین این کار، با شناسایی فرصت‌هایی شروع کنید که هر شکست ارائه می‌دهد. چه مسیرهای جدیدی می‌تواند باز شود؟ چه درس‌هایی می‌توانید از این تجربه بیاموزید؟ شارون از دست دادن یک مشتری اصلی را نه به‌عنوان یک شکست، بلکه فرصتی برای تعامل با سایر خرده‌فروشان و نوآوری در استراتژی فروش خودش می‌دانست. اتخاذ این عادت شما را تشویق می‌نمایند تا رویکردش را بر اساس بینش‌های حاصله از شکست‌ها تنظیم کنید. و تا زمانی‌که به موفقیت برسید، پیوسته سازگار شوید.

 

درخشش در یک بحران به نحوه رفتارتان در هنگام مواجهه با چالش‌های حیاتی‌ست. این مستلزم آن‌ست که آرام‌ترین فرد در اتاق باشید، با تفکر تصمیم بگیرید و شفاف و صادقانه ارتباط برقرار کنید. برای تجسم واقعی این موضوع، شما باید به‌عنوان یک چراغ راهنما برای تیم‌تان خدمت کنید. اهداف روشن و انگیزشی تعیین کنید. و مرتباً برای حمایت از روحیه و عزم آنها بررسی کنید. شارون این را زمانی نشان داد که در برابر فشارهای تیم و مافوق‌ش ثابت قدم بود، استراتژی خودش را به وضوح بیان کرد. و تیم‌ش را از میان موج‌های متلاطم به سمت یک ساحل آرام و موفق هدایت کرد. رهبر قوی

 

با پذیرش این عادات، می‌توانید چالش‌های ترسناک را به تسریع‌کننده‌های قدرتمندی برای رشد و موفقیت تبدیل کنید.

ایجاد اعتمادبه‌نفس و انعطاف‌پذیری

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که چگونه می‌توان از شک‌وتردیدتان استفاده و آن را به نیروی محرکه‌ای برای موفقیت تبدیل کنید؟ بیایید نگاهی به داستان مایا بیندازیم. رهبر قوی

 

مایا بزرگترین پروژه‌ای را که تاکنون توسط سازمان غیرانتفاعی او انجام شده‌ست، رهبری می‌نماید. در ابتدا، او با شک‌وتردید به خودش و ترس از شکست در چنین کاری بزرگ غلبه کرد. اما او تصمیم گرفت از نیروی درونی‌ش استفاده کند. او تردیدهای‌ش را پذیرفت و از آنها برای تقویت تمرکز و افزایش کارایی‌ش استفاده کرد. مایا با امتناع از مقایسه خودش با یک همتای موفق و یادآوری صلاحیت‌ها و مهارت‌های‌ش، پروژه را با موفقیت تا راه‌اندازی آن مدیریت کرد که به‌طور قابل توجهی اعتمادبه‌نفس او را افزایش داد.

 

داستان مایا انعطاف‌پذیری شخصی و اینکه چگونه چنین قدرتی می‌تواند تأثیر مثبتی بر یک تیم داشته باشد را برجسته می‌نماید. اعتماد به رهبری ضروری‌ست زیرا روحیه تیم را بالا می‌برد و عملکرد را افزایش می‌دهد. در اینجا سه عادت مایا آورده می‌شود که می‌توانید برای تقویت انعطاف‌پذیری و اعتمادبه‌نفس از آنها بهره ببرید. رهبر قوی

 

ابتدا، هنگام رسیدگی به انتقاد، ارتباط آن را با در نظر گرفتن منبع و هدف پشت آن ارزیابی کنید. سعی کنید واکنش‌های اولیه‌تان را خنثی کنید و به طور عینی گوش دهید. و بینش‌های سازنده را از بازخورد استخراج کنید. این رویکرد به شما اجازه می‌دهد تا از انتقاد به‌عنوان یک ابزار رشد بهره ببرید. نه اینکه اجازه دهید اعتمادبه‌نفس شما را تضعیف کند.

خوش‌بینی

مانند مایا، شما می‌توانید بدون توجه به شرایط‌تان دیدگاه مثبتی را در خودتان پرورش دهید. هنگامی‌که چالش‌ها ادامه دارند، سعی کنید دیدگاهی خوش‌بینانه نسبت به چیزها در پشت ذهن‌تان داشته باشید. مشکلات را بپذیرید و در عین حال امید به بهبود اوضاع را نگه دارید. این رویکرد متعادل به مدیریت استرس و حفظ انگیزه در زمان‌های سخت کمک می‌نماید.

 

در نهایت، شروع به انجام تمرین منسجم کنید. این فقط یک تمرین معمولی نیست. این شامل اصلاح تدریجی جنبه‌های خاص کار شماست. بگویید که قرارست یک سخنرانی ارائه کنید. آن را به اجزای کوچک‌تر مانند ابتدا، پایان و نقاط انتقال تقسیم کنید. جلسات تمرین‌تان را بر روی آن نکات کلیدی متمرکز نمایید. پیشرفت‌های‌تان را انجام دهید و آنها را در ارائه کامل خودتان بسازید. رهبر قوی

 

با پذیرش این عادات، قدرت ذهنی خودتان را افزایش می‌دهید. و ذهنیتی انعطاف‌پذیر و با اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کنید که تأثیر موجی مثبتی بر اطرافیان شما خواهد داشت.

گسترش افق‌ها از طریق جسارت و بزرگ‌اندیشی

برای لحظه‌ای بیاندیشید که اگر اجازه ندهید شک‌وتردید یا شکست‌های گذشته اقدامات‌تان را مشخص کند، به چه‌چیزی می‌رسید. حال، داستان کورت را در نظر بگیرید.

 

کورت یک مدیر مدرسه با دیدگاه تبدیل تعاملات بین معلمان و والدین به یک مشارکت ساخت‌یافته بود. هدف او دستیابی به بهترین محیط آموزشی برای دانش‌آموزان بود. این ایده برای مدرسه او جدید بود و او به طرز شگفت‌انگیزی با شک‌وتردیدهای قابل توجهی روبرو شد. منتقدان او به این روایت چسبیده بودند که چنین ابتکاری در منطقه آنها موفق نخواهد شد. با این حال، کورت ناامید نشد. و به‌جای محدودیت‌ها، بر احتمالات تمرکز کرد. و علی‌رغم شروعی دشوار، به تلاش برای تغییر ادامه داد. همانطورکه ممکن‌ست حدس بزنید، پشتکار کورت در نهایت منجر به اتخاذ موفقیت‌آمیز رویکرد نوآورانه او شد. رهبر قوی

 

بیایید به توانایی کورت در بزرگ‌اندیشی نگاه کنیم. این عادت شما را به چالش می‌کشد تا افق‌های‌تان را گسترش دهید و ذهنیتی را بپذیرید که در آن به خودتان اجازه می‌دهید بدون مرز رویاپردازی کنید. با بزرگ‌اندیشی، ممکن‌است اهداف بلندی برای خودتان تعیین کنید. اما در عین حال فعالانه روال‌ها و ناراحتی‌های معمولی را کنار می‌زنید که با جسارت به وجود می‌آیند.

تجسم امکانات

برای بزرگ‌اندیشی، با اجازه به خودتان برای تجسم امکانات بیشتر شروع کنید. از خودتان بپرسید اگر با باورهای‌تان یا داستان‌هایی که به شما گفته‌شده محدود نبودید، به چه‌چیزی می‌رسیدید. مفروضاتی به چالش بکشید که شما را عقب نگه می‌دارند. و آنها را با باورهای توانمندی جایگزین کنید که شما را به جلو سوق می‌دهد. این فرایند تغییر طرز فکرتان فقط به داشتن جاه‌طلبی‌های بلند نیست. این درباره ایجاد تغییرات ملموس در نحوه درک و واکنش شما به چالش‌هاست. رهبر قوی

 

البته، بزرگ‌اندیشی به اهداف شخصی محدود نمی‌شود. به همان اندازه در زندگی حرفه‌ای شما صدق می‌نماید. فرقی نمی‌کند تیمی را رهبری، پروژه‌ای را مدیریت یا سرمایه‌گذاری جدیدی را شروع می‌کنید. با این ذهنیت به آن برخورد نمایید که چالش‌ها را به‌عنوان پله‌هایی برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ‌تر در بر می‌گیرد. همانطورکه رویکرد جسورانه کورت به روابط معلم و والدین منجر به تغییر موفقیت‌آمیزی در فرهنگ مدرسه او شد، افکار جسورانه شما می‌تواند منجر به نتایج تحول‌آفرین در زندگی شما شود.

 

بنابراین، از خودتان بپرسید: چه رویاهای بزرگی  بوده‌اند که در تعقیب آنها مردد بوده‌اید و چه‌چیزی مانع شما شده‌ست؟ موانع را بشناسید. با آنها مقابله کنيد و سفرتان را برای بزرگ‌اندیشی آغاز کنيد. رهبر قوی

کنترل عاطفی و پیام‌رسانی موثر

به لحظه‌ای در محل کار بیاندیشید که علی‌رغم تلاش شما، همه چیز طبق برنامه پیش نرفت. این همان اتفاقی بود که شارلوت با اطمینان پیشنهادی برای افزایش مزایای زایمان در شرکت‌ش ارائه کرد.

 

شارلوت انتظار یک تایید معمول را داشت اما با رد غیرمنتظره‌ای از سوی رهبران ارشد منابع انسانی همراه با دوز زیادی از منفی بودن مواجه شد. این شکست می‌توانست به‌راحتی او را تحت الشعاع قرار دهد، اما شارلوت راه دیگری را انتخاب کرد. او خونسردی‌ش را حفظ کرد، به نگرانی‌های افراد گوش داد و از بازخوردها برای اصلاح پیشنهادش استفاده کرد. یک ماه بعد، او با یک نسخه اصلاح‌شده بازگشت و این بار موفق شد، قدردانی از انعطاف‌پذیری و رویکرد در نظر گرفته‌شده‌ش را به دست آورد.

 

هنگامی‌که با انتقاد یا رد مواجه می‌شوید، مانند شارلوت عمل کنيد: آرام بمانید. دلایل پشت بازخورد منفی را درک نمایید. و از آنها برای بهبود کارتان بهره ببرید. این به شما کمک می‌کند تا ایده‌های‌تان را اصلاح و شهرت مثبت‌تان را نگه دارید. رهبر قوی

 

با تکیه بر این، عاداتی را بپذیرید که نحوه تعامل و تأثیرگذاری شما با افراد دیگر، به ویژه آنهایی که در نقش‌های رهبری هستند، تغییر می‌دهد. ابتدا یاد بگیرید که واکنش‌های احساسی‌تان را کنترل کنيد. وقتی احساس می‌کنید تحت تأثیر منفی‌ها قرار گرفته‌اید، یک لحظه مکث کنيد و نفس بکشید. این مکث کوتاه به شما کمک می‌کند از احساسات فوری‌تان عقب‌نشینی و آنها را کمی عینی‌تر ارزیابی نمایید. از خودتان بپرسید که چه احساسی دارید و چرا؟

شناسایی احساسات

هنگامی‌که احساسات‌تان را شناسایی و وضعیت را مجدداً ارزیابی کردید، درباره گام‌هایی برای رسیدن به یک نتیجه سازنده تصمیم بگیرید. این رویکرد به همان اندازه برای مدیریت بازخورد منفی و تعاملات روزمره کاربرد دارد که در آن هوش هیجانی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر رهبری و اثربخشی ارتباط شما داشته باشد.

 

در هنگام مشارکت، به پیام‌هایی توجه نمایید که برای دیگران ارسال می‌کنید. از عباراتی که همکاران‌تان را بی‌انگیزه یا بیگانه می‌کند اجتناب کنيد. به‌جای اینکه کسی را با گفتن «تقصیر شماست» سرزنش کنيد، حل مشکل مشترک را با این جمله تشویق کنيد: «بعد چه کنیم؟» این تغییر زبان باعث ایجاد محیطی فراگیرتر و حمایتی می‌شود. رهبر قوی

 

به خودتان یادآوری نمایید که تصویر بزرگ‌تر را ببینید و گام‌های کوچک و فعالانه‌ای را در جهت اهداف‌تان بردارید. در اطراف موقعیت‌ها و افرادی که بر خلق‌وخوی‌تان تأثیر منفی می‌گذارند، مرزهای شخصی تعیین نمایيد. و اطراف‌تان را با تأثیرات مثبت احاطه کنيد تا توانایی‌تان را برای حفظ یک دیدگاه سازنده تقویت نمایید.

 

با گنجاندن این عادات در برنامه روزانه‌تان، می‌توانید به‌طور قابل توجهی نحوه برخورد با چالش‌های حرفه‌ای و تعامل با دیگران را بهبود بخشید.

افزایش وضوح تصمیم‌گیری

ویجی، یک مدیرعامل و بنیانگذار، زمانی که یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر تصمیم گرفت مدل کسب‌وکارش را تغییر دهد، با یک نقطه عطف حیاتی روبرو شد. این یک چالش عاطفی برای ویجی بود، زیرا او تجارت را در گاراژش شروع کرد. با وجود این، او موفق شد تعصبات شخصی‌ش را کنار بگذارد. و رویکردی منظم و مبتنی بر داده را برای گذار در پیش بگیرد. این هم هیئت‌مدیره را تحت تأثیر قرار داد و هم شرکت را به موفقیت بیشتری رساند. رهبر قوی

 

به فرایند تصمیم‌گیری‌تان بیاندیشید. هر چند وقت یک بار با تصمیماتی، بزرگ یا کوچک روبرو می‌شوید که می‌تواند از رویکرد ساختارمندتری بهره‌مند شود؟ بیایید از مثال ویجی استفاده کنیم تا توانایی شما برای تصمیم‌گیری بهتر را افزایش دهیم.

چه‌کسی، چه‌چیزی و چگونه

یکی از عادت‌های کلیدی که می‌توانید اتخاذ نمایید اینکه «چه‌کسی»، «چه‌چیزی» و «چگونه» تصمیمات‌تان را روشن نمايید. تعیین اینکه چه‌کسی باید در فرایند تصمیم‌گیری دخیل باشد. تصمیم مستلزم چه‌چیزی‌ست. و اینکه چگونه از طریق داده‌ها، مشاوره تخصصی یا آزمایش به تصمیم می‌رسد. به‌عنوان مثال، تعیین اینکه آیا یک تصمیم به‌تنهایی متعلق به شماست یا نیاز به اجماع دارد می‌تواند از تاخیرها و درگیری‌های غیرضروری جلوگیری کند. رهبر قوی

 

هنگام برگزاری جلسات تصمیم‌گیری، مطمئن شوید که نقش‌ها به‌وضوح تعریف شده‌اند. این امر از سردرگمی جلوگیری می‌کند و کارایی فرایند تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد. نقش‌هایی مانند تصمیم گیرنده، مشاور و مجری را برای ساده‌سازی بحث‌ها و روشن کردن مسئولیت‌ها تعیین کنيد. تعریف واضح این نقش‌ها به مدیریت جریان جلسه کمک می‌کند. و اطمینان حاصل می‌کند که بحث‌ها در مسیر باقی می‌مانند و تصمیم‌ها به طور مؤثری می‌گیرند.

 

اختصاص منظم زمان به درک روندهای صنعت و پیش‌بینی چالش‌های بالقوه، توانایی پیش‌بینی‌تان را افزایش دهید. این رویکرد پیشگیرانه به شما امکان می‌دهد در صورت مواجهه با مشکلات، به‌سرعت تصمیم‌گیری آگاهانه بگیرید. درگیر شدن در برنامه‌ریزی سناریو با یک تیم متنوع می‌تواند بینش‌هایی را ارائه دهد که از تصمیم‌گیری‌های واکنشی جلوگیری می‌کند. و به شما کمک می‌کند موقعیت‌های غیرمنتظره را با آینده‌نگری و اطمینان مدیریت نمايید. رهبر قوی

 

همه این عادات مهارت‌های تصمیم‌گیری شما را تقویت و شما را به رهبر یا عضو تیم موثرتر تبدیل می‌کند.

حفظ استراتژی‌های متمرکز بر هدف برای الهام‌بخشی موفقیت

آیا تا به حال با یک هدف دلهره‌آور روبرو شده‌اید که تقریباً دور از دسترس باشد، اما به‌نحوی توانسته‌اید به آن برسید؟ بیایید اکنون به جاویر بپردازیم، یک رهبر فروش که با چنین چالشی روبرو بود.

 

تیم خاویر موظف شد فروش خودش را تا ۲۵ درصد در بخش راکد بازار افزایش دهد. خاویر علی‌رغم شروع کند و موانع متعدد، از جمله سازماندهی مجدد بزرگ و رکود اقتصادی، تیم‌ش را متمرکز نگه داشت. او چشم‌انداز روشن و مجموعه‌ای از انتظارات را حفظ کرد. و حتی کوچک‌ترین پیروزی‌ها را جشن گرفت تا شتاب ایجاد کند. در نهایت تیم او تا پایان سال به هدف بلندپروازانه‌ش رسید. رهبر قوی

 

تجربه خاویر بر قدرت تمرکز بر هدف با استفاده از عادات و استراتژی‌هایی تأکید می‌کند که شانس موفقیت شما را بهبود می‌بخشد. برای شروع، اهداف انگیزشی ذاتی تعیین نمایید. مانند خاویر، اهدافی را تعیین کنيد که با شما و تیم‌تان طنین‌انداز شده و انگیزه دستیابی به آنها را طبیعی و خودپایدار می‌کند.

سامانه هدف آبشاری

از سامانه‌ هدف آبشاری بهره ببرید. این رویکرد به شما کمک می‌کند تا اهداف گسترده و معنادار را به اقدامات خاص مرتبط کنيد. با شناسایی اینکه چرا هدف مهم‌ست، شروع کنيد. هدف بزرگ‌تر پشت آن چیست؟ سپس این هدف را به اهداف اصلی و بیشتر به اهداف خرد کوچک‌تر و قابل اجرا تقسیم نمایید. این کارها را قابل کنترل‌تر می‌کند. و به شما فضایی برای جشن گرفتن بردهای کوچک می‌دهد که اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد و تمرکزتان را حفظ می‌کند. رهبر قوی

 

سعی کنید کارهایی را که برای رسیدن به اهداف‌تان لازم‌ست نیز تجسم کنید. یک تابلوی تحقق هدف و اقدام ایجاد کنید که در آن تصاویر و عباراتی را درج کنید که هم اهداف نهایی شما و هم مراحل لازم برای رسیدن به آن را نشان می‌دهد. این روش کمک می‌کند تا مشخص شود موفقیت چگونه‌ست. و شما را از نظر ذهنی با هدف تلاش‌های‌تان هماهنگ نگه می‌دارد.

 

در نهایت با اهمال‌کاری مبارزه کنید. یک رویکرد روشمند را بپذیرید که در آن ابتدا متوجه می‌شوید که چرا کار را به تعویق می‌اندازید، سپس ضرورت و مزایای وظایف‌تان را به خودتان یادآوری می‌کنید. کارها را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید. و با ساده‌ترین یا سخت‌ترین‌ها شروع کنید. پیگیری پیشرفت‌تان و به حداقل رساندن مشغله‌های نامرتبط‌تان را در مسیر نگه می‌دارد. رهبر قوی

 

با متعهد شدن به این عادات، متمرکز و انعطاف‌پذیر خواهید ماند. و با وضوح و هدف به سمت اهداف‌تان حرکت خواهید کرد. امروز چه قدمی می‌توانید بردارید تا تمرکز موثرتری روی اهداف‌تان داشته باشید؟

خلاصه نهایی

شش آزمون قدرت ذهنی برای رهبری وجود دارد: استقامت، اعتمادبه‌نفس، جسارت، پیام‌رسانی موثر، تصمیم‌گیری و تمرکز بر هدف. این آزمون‌ها رهبران را به چالش می‌کشد تا احساسات را مدیریت کنند. در برابر فشار انعطاف‌پذیر بمانند. و موفقیت تیم را از طریق ارتباطات واضح و تمرکز تزلزل‌ناپذیر هدایت کنند.

 

با توسعه این ویژگی‌ها از طریق تمرین منظم و خودتنظیمی، می‌توانید چالش‌های رهبری را با ظرافت مدیریت نمایید. و از نتایج ثابت و استثنایی مطمئن شوید. رهبر قوی

 

به یاد داشته باشید، سفر شما برای تبدیل شدن به یک رهبر قوی ذهنی به عادت‌هایی بستگی دارد که در خودتان پرورش می‌دهید. بنابراین از هم اکنون شروع به ساختن آنها کنید تا چالش‌ها را به فرصت‌هایی برای رشد تبدیل کنید.

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
رهبر قوی ذهنی
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+