1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. سه شبکه‌ای که برای رهبری نیاز دارید

سه شبکه‌ای که برای رهبری نیاز دارید

سه شبکه‌ای که برای رهبری نیاز دارید

4.5/5 - (8 امتیاز)

شبکه راهبردی مهم‌ترین شبکه‌ای که رهبران مؤثر باید داشته باشند

سه شبکه رهبری برای رهبران مؤثر فوق‌العاده اهمیت دارند. همه ما می‌دانیم که شبکه‌ها در تمام بخش‌های مختلف زندگی ما چقدر مهم‌ند. پزشکی و بهداشت، مالی و حقوقی، و به ویژه در کار و شغل. چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند اینکه برای موفقیت به عنوان یک مدیر و رهبر، نه یک بلکه به سه شبکه نیاز دارید: عملیاتی، توسعه‌ای و راهبردی.

شبکه‌ای برای کارهای روزانه

اولین شبکه از سه شبکه رهبری کسانی‌ند که شما و تیم‌تان برای انجام کارهای روزمره به آنها نیاز دارید. اینها افرادی‌ند که در واحدهای دیگر شرکت و خارج از آنند که انجام کار با و به‌وسیله آنها انجام می‌شود و به آنها وابسته‌ست. این شبکه عملیاتی شماست. کسانی که در این شبکه‌ند برای شما کار نمی‌کنند. اما موفقیت شما به آنها بستگی دارد. هم‌چنین شامل کسانی می‌شود که برای انجام کار به شما و گروه شما وابسته‌ند. اگرچه ممکن‌ست به آنها نیاز نداشته باشید، اما خواسته‌های آنها از شما می‌تواند تأثیر زیادی بر نحوه صرف وقت و توجه شما داشته باشد.

شبکه‌ای برای کارهای توسعه‌ای

شبکه توسعه‌ای شما مجموعه‌ای از افرادی‌ست که به آنها اعتماد دارید. و می‌توانید برای دریافت گوش دلسوز، مشاوره (بسته به تجربه آنها) و مکانی برای بحث و بررسی گزینه‌های حرفه‌ای به آنها مراجعه کنید. به هر حال، اینها افرادی‌ند که به شما کمک می‌کنند به عنوان یک مدیر و رهبر رشد کنید.

 

شما هم شبکه‌های عملیاتی و هم شبکه‌های توسعه‌ای را به طور طبیعی ایجاد می‌کنید. افرادی که در شبکه عملیاتی شما هستند کسانی‌ند که باید هر روز با آنها کار کنید. و بسیاری از ما به طور طبیعی به دوستان و آشنایان آگاه برای کمک شخصی برای مشکلات حرفه‌ای مراجعه می‌کنیم. شاید به این دو مجموعه به عنوان شبکه فکر نکرده باشید، اما هستند. طبق تجربه ما، اکثر مدیران زمان و مراقبت بسیار کمی را صرف ساخت و نگهداری آنها می‌کنند. آنها عمدتاً بر اثر نیاز و اتفاق فوری ساخته می‌شوند، و اغلب فاقد افراد کلیدی هستند. اما اکثر مدیران آنها را ایجاد می‌کنند، حتی اگر به شکل ابتدایی باشند.

شبکه‌ای برای کارهای راهبردی

سومین شبکه از سه شبکه رهبری که به آن نیاز دارید، شبکه راهبردی شما است. شبکه‌ای‌ست که بسیاری از مدیران اصلاً ایجاد نمی‌کنند. زیرا این شبکه در زندگی روزمره اتفاق نمی‌افتد. یک شبکه راهبردی مربوط به فردای شماست. این شامل کسانی‌ست که می‌توانند به شما در انجام دو کار حیاتی کمک کنند. اول، تعریف کنید که آینده چه چیزی را به همراه خواهد داشت. و دوم، آماده شدن برای آن و موفقیت در آینده. مقداری هم‌پوشانی بین این شبکه و شبکه عملیاتی شما وجود خواهد داشت. اما احتمالاً تفاوت‌ها نیز قابل توجه است.

 

هیچ کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. اما این بدان معنا نیست که شما نباید نگران آن باشید. حتی اگر نمی‌توانید بدانید چه چیزی در راه‌ست. همواره باید درباره آنچه ممکن‌ست اتفاق بیفتد بیاندیشید. یعنی محتمل‌ترین آینده‌هایی که در پیش‌ست. و به این بیاندیشید که چگونه می‌توانید برای آنها آماده شوید.

 

شما به یک شبکه راهبردی نیاز دارید. زیرا نیروهایی که باعث تغییر در حوزه شما می‌شوند احتمالاً از خارج از دنیای فعلی شما می‌آیند. یعنی شما به روشی نیاز دارید تا آن نیروها را در زمانی تشخیص دهید که برای اولین بار طاهر می‌شوند. یا با آنها ملاقات می‌کنید. نه زمانی‌که شما با آنها ارتباط گرفته‌اید و به آنها می‌رسید. هدف این شبکه همین‌ست.

 

شبکه راهبردی شما متشکل از قله‌های دیده‌بانی‌ست. افرادی که در افق دنیای شما کار می‌کنند. و می‌توانند جهان‌های فراتر از سازمان شما را ببینند.

 

از آنجایی‌که افراد و محیط‌های زیادی در پیرامون شما وجود دارد. و نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که کدام یک نیروهای متجاوزند، شما به چندین قله دیده‌بانی نیاز دارید. و باید آنها را عمداً ایجاد کنید. زیرا چنین روابطی به طور طبیعی ایجاد نمی‌شوند. این بخش سخت شبکه‌سازی شماست.

شبکه راهبردی آینده‌سازی می‌کند

خبر خوب اینکه پیوندهای شما با این پایگاه‌ها بیشتر همان چیزی‌ست که جامعه‌شناسان آن را «پیوندهای ضعیف» می‌نامند. شما فقط در مواقعی با آنها ارتباط برقرار می‌کنید. شاید یک بار در ماه یا حتی فقط دو یا سه بار در سال. اما پس از برقراری ارتباط، می‌توانید با ایمیل، تماس تلفنی، فنجان قهوه یا گپ در راهرو در کنفرانسی که هر دو شرکت می‌کنید، آن را زنده نگه دارید. و هنگامی‌که پیوندها را ایجاد کردید، هر شخصی از علایق شما آگاه خواهد شد. و می‌تواند به شما اطلاع دهد که آیا پیامدهای این ملاقت می‌تواند نتایج جدیدی را برای دنیای شما و دنیای آنها رقم بزند. راهبردی

 

مانند همه شبکه‌ها، یک شبکه راهبردی تنها زمانی کار می‌کند که بر اساس منافع متقابل ساخته شده باشد. شما به عنوان یک شخص در دنیای خودتان به کسانی خدمت می‌کنید که آنها در دنیای خودشان به شما خدمت می‌کنند. شما علایق و اهداف آنها را می‌فهمید. و اگر چیزی در دنیای شما ممکن‌ست به آنها مربوط باشد به آنها اطلاع می‌دهید.

 

رهبری و مدیریت تا حد زیادی رو به سوی آینده‌ست. بر این اساس، شما و گروه‌تان در تلاش هستید ببینید که به کجا می‌روید. و چه آینده‌ای را می‌خواهید بسازید. برای حرکت به سمت آینده و موفقیت در آن، باید به طور فعال شبکه‌ای از افرادی بسازید که در حال حاضر دور از دسترس شما هستند. و در دنیای دیگری از دنیای شما زندگی و کار می‌کنند. راهبردی

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

4.5/5 - (8 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+