1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. عادت طنازی

عادت طنازی

طنازی

عادت طنازی

Rate this post

مغزتان را طوری تنظیم کنید تا کمترین استرس را داشته باشید، بیشتر بخندید و بیشتر به دست آورید

عادت طنازی (۲۰۲۴) به بررسی قدرت دگرگون‌کننده شوخ‌طبعی می‌پردازد. و تأکید می‌کند که چگونه طنازی و شوخ‌طبعی می‌تواند رفاه شخصی، روابط و پویایی محیط کار را بهبود بخشد. استراتژی‌ها و بینش‌های عملی را برای کمک به خوانندگان برای ایجاد عادت پیدا کردن و استفاده از طنازی و شوخ‌طبعی در موقعیت‌های مختلف، ارتقاء انعطاف‌پذیری و طرز فکر مثبت ارائه می‌کند.

 

پل اوسینکاپ سخنران و کارشناس فرهنگ محیط کارست که به خاطر سخنرانی‌های اصلی و کارگاه‌های آموزشی درباره فواید طنازی و مثبت‌اندیشی شهرت دارد. او با سازمان‌های مختلفی از جمله سیسکو، گوگل و نیروی هوایی ایالات متحده برای بهبود پویایی تیم و رفاه کارکنان از طریق استراتژی‌های شوخ‌طبعی کار کرده‌ست. کارهای اوسینکاپ در فوربس، نیویورک‌تایمز و روی صحنه تدکس [TEDx] به نمایش درآمده‌ست.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ عادت طنازی و شوخ‌طبعی را بپذیرید که بیشتر بخندید و استرس کمتری داشته باشید.

در دنیای امروز، جستجوی شادی و شوخ‌طبعی می‌تواند کاری غیر قابل حل به نظر برسد. با این حال، پرورش عادت طنازی و شوخ‌طبعی تنها به‌معنای یافتن هوا و هوس نیست. این یک ابزار قدرتمند برای افزایش سلامت روان و رفاه عمومی شماست. اصول و شیوه‌های طنازی و شوخ‌طبعی می‌تواند به شما کمک کند تا با قلبی سبک‌تر و مغزی شادتر در چالش‌ها در هر زمینه‌ای از زندگی‌تان بگذرید.

 

داشتن حس شوخ‌طبعی و طنازی صرفاً مربوط به استعداد نیست. این یک مهارت‌ست که می‌تواند با قصد و تمرین توسعه یابد. به همین ترتیب سفر به یک کشور خارجی برای یادگیری یک زبان جدید می‌تواند دیدگاه‌تان را به طور اساسی تغییر دهد، همچنین می‌تواند طنز را در برنامه روزانه‌تان ادغام کند. با جستجوی فعالانه شوخ‌طبعی و طنازی، به‌اشتراک‌گذاری لحظات خنده‌دار، و بازتنظیم موقعیت‌های استرس‌زا با یک پیچ‌وتاب طنز، می‌توانید انعطاف‌پذیری‌تان را افزایش دهید و زندگی شادتری بیافرینید.

 

در این خلاصه‌کتاب، یاد خواهید گرفت که چگونه: با استفاده از اصول کمدی بداهه، بر طرز فکرتان مسلط شوید. برای کاهش استرس، آگاهانه از شوخ‌طبعی و طنازی بهره ببرید. مغزتان را برای «یافتن خنده» در زندگی روزمره آموزش دهید. بهتر با درد مقابله کنید. و انعطاف‌پذیری کلی خودتان را تقویت کنید. این استراتژی‌های ساده به زندگی شما خنده و لطف بیشتری می‌افزاید. و به اطرافیان‌تان اجازه می‌دهد تا از آن پیروی کنند.

بر ذهنیت‌تان مسلط شوید

آموزش دادن به خویش برای داشتن یک طرز فکر کمدی می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. خوشبختانه، اصول کمدی بداهه یک چارچوب عملی ارائه می‌دهد.

 

بداهه طنازی – مخفف بداهه‌گویی – شامل اجراهای بدون فیلمنامه و خودبه‌خودی‌ست که در آن بازیگران صحنه‌های خنده‌دار را بر اساس پیشنهادهای مخاطب یا شریک صحنه تولید می‌کنند. اما پیشرفت را می‌توان فراتر از صحنه برد. در واقع، یک رویکرد بداهه طنازی به زندگی روزمره می‌تواند تجربه‌ای آرام‌تر و شادتر را به شما ارائه دهد.

 

یک اصل اصلی بهبود حضورست. حضور به‌معنای آگاهی از آنچه در لحظه اتفاق می‌افتد بدون نگرانی درباره آینده یا تمرکز در گذشته‌ست. اگر می‌خواهند صحنه موفقیت‌آمیز باشد، بازیگران بداهه باید به جای تلاش برای تکرار موفقیت‌های گذشته یا پیش‌بینی خنده‌های آینده، روی صحنه در حال باز شدن تمرکز کنند. به طور مشابه، در زندگی، تفکر بیش از حد به گذشته می‌تواند منجر به افسردگی شود، در حالی که تمرکز بیش از حد بر آینده می‌تواند باعث اضطراب شود. اگر با یک کودک یا حیوان خانگی زندگی می‌کنید، آنها می‌توانند به شما کمک کنند! کودکان و حیوانات متخصص در زندگی در لحظه هستند.

گوش کردن

یکی دیگر از اصول اساسی پیشرفت اینکه واقعاً گوش کنید. واکنش مناسب به یک صحنه بداهه برای موفقیت آن بسیار مهم‌ست. وقتی این را در زندگی شخصی و حرفه‌ای خویش به کار می‌گیریم، گوش‌دادن واقعی به دیگران راه را برای تعاملات معنادار و خنده‌دار باز می‌کند. با این حال، متأسفانه، ما اغلب این فرصت‌ها را از دست می‌دهیم، زیرا حواس‌مان پرت شده یا درگیر افکارمان هستیم. ببینید آیا می‌توانید با بیرون آوردن هر دو هدفون و کنجکاوی واقعی وقتی با دیگران هستید، از ماتریکس خارج شوید.

 

هم‌چنین به ما یاد می‌دهد که به هدایا توجه کنیم. در دنیای پیشرفت، هیچ‌چیز اشتباه تلقی نمی‌شود. همه‌چیز یک هدیه‌ست به‌عنوان یک طرز فکر نسبت به زندگی به طور کلی، این بسیار ارزشمندست. اصلاح اشتباهات به‌عنوان فرصت نیاز به تمرین دارد، اما می‌تواند به رشد شخصی و حرفه‌ای قابل توجهی منجر شود. به‌جای فریاد زدن چرا این اتفاق می‌افتد؟!، از خودتان بپرسید، چگونه می‌توانم این کار را برای خودم انجام دهم؟ و تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها را تماشا کنید.

 

به همان اندازه برای بهبود، اصل «بله، و …»ست که شامل پذیرش و ایجاد سایر انتخاب‌هاست. در طول یک صحنه بداهه، اگر یک بازیگر ایده‌ای را پیشنهاد کند و دیگری آن را رد کند، صحنه خیلی سریع بمباران می‌شود. به طور مشابه، پذیرفتن ذهنیت «بله، و …» در زندگی به معنای باز ماندن در برابر احتمالات‌ست. به‌عنوان بزرگسال، ما تمایل به منطقی‌کردن داریم، که باعث پاسخ «بله، اما …» یا «نه» می‌شود. این را روی سر بگذارید و شروع به درو کردن ارتباط، همکاری و خلاقیت بیشتر در خانه و محل کار کنید.

 

خویش را به چالش بکشید تا فقط یکی از این استراتژی‌ها را بیافرینید و ببینید که جدیت مزمن شما از بین می‌رود!

آگاهانه مصرف کنید

هرگز پیش از این در تاریخ بشر، ما به طور مداوم تحت بمباران استرس و آسیب نبوده‌ایم. در حالی‌که آگاهی بیش از حد از تهدیدها به بقای بشریت کمک کرده‌ست، اما به ما کمکی به پیشرفت نکرده‌ست. در نتیجه، تقویت حس شوخ‌طبعی و طنازی ما نیاز به پرورش و مصرف آگاهانه دارد. زیرا بعیدست که به طور تصادفی اتفاق بیفتد.

 

اول از همه: شوخ‌طبعی و طنازی کمتر یک استعدادست و بیشتر یک عادت‌ست که از طریق اقدامات طبیعی ایجاد می‌شود. درست مانند اینکه ممکن‌ست خویش را در یک زبان جدید غوطه‌ور کنید. ادغام شوخ‌طبعی و طنازی در روال روزانه‌تان می‌تواند رشدتان را افزایش دهد.

 

یک استراتژی سرگرم‌کننده برای شروع، دنبال‌کردن مطالب اجتماعی خنده‌دارست. مدتی را صرف پسندیدن صفحات، افراد و نمایش‌های خنده‌دار کنید. هم‌چنین می‌توانید با درخواست محتوای طنز مورد علاقه‌شان، توصیه‌های خانواده، دوستان، همکاران و ارتباطات آنلاین را جمع‌سپاری کنید.

هم‌طناز

یکی دیگر از شیوه‌های مؤثر اینکه یک «هم‌طناز» داشته باشید. یک دوست یا همکار که با او یک رشته از چیزهای خنده‌دار شروع می‌کنید. و حداقل یک بار در روز با او ارتباط برقرار می‌کنید. پاسخ‌ها، نظرات و پاسخ‌های شکلک‌ها لازم نیست. فقط تبادل مداوم آن چیزهایی که اسلوب  خنده‌دارتان را قلقلک می‌دهد. این عمل ساده به‌اشتراک‌گذاری و پیش‌بینی شوخ‌طبعی و طنازی می‌تواند منجر به کاهش قابل توجه استرس شود.

 

در زمینه بهره‌وری، یک استراحت کوتاه برای مصرف محتوای طنز می‌تواند – ممکن‌ست از یادگیری آن خوشحال شوید – معجزه کند. مطالعات نشان داده‌ست افرادی که در طول یک استراحت ۱۵ دقیقه‌ای در محل کار یک ویدیوی خنده‌دار تماشا می‌کنند. در مقایسه با افرادی که به طور منظم استراحت می‌کنند، دو برابر بازدهی بیشتری دارند.

 

در حالی‌که استفاده از طنازی از طریق فیلم، تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی راحت‌ست، مهم‌ست که مراقب زمان زیاد صفحه نمایش باشید. تنوع طنازی خودتان را با پادکست‌ها، کتاب‌ها یا مجلات در نظر بگیرید. لازم نیست هر چیزی که مصرف می‌کنید جدی یا مرتبط با کار باشد.

 

با همه اینها، یادآوری خندیدن فیزیکی ضروری‌ست. همانطورکه جورج برنارد شاو گفت: «ما به دلیل پیر شدن از خنده دست نمی‌کشیم. ما پیر می‌شویم چون از خندیدن دست می‌کشیم.» اغراق در واکنش‌های‌تان به طنز، حتی اندک، می‌تواند لذت شما را از آن افزایش دهد. اگر چیزی باعث لبخند زدن شما می‌شود، اجازه دهید کمی «هه» نیز با آن به بیرون برود. اگر چیزی باعث می‌شود بخندید، آن را طولانی‌تر و کمی بلندتر از آنچه که معمولاً انجام می‌دهید، انجام دهید.

 

یک یا دو مورد از این هک‌های طنازی را بیازمایید و درباره اینکه انجام این کار چه احساسی به شما می‌دهد بیاندیشید. آیا چیزی باعث می‌شود که احساس شادی، بهره‌وری بیشتر، یا استرس کمتر داشته باشید؟ اگر چنین‌ست، آن را دو برابر کنید و آن را به طنازی عادت دهید!

خنده‌دار بیابید

لازم نیست منتظر چیزی باشید که شما را از حال‌وهوای بی طنز رها کند. شما در واقع می‌توانید مغزتان را برای یافتن چیزهای خنده‌دار آموزش دهید. بیش از آن، انجام این کار می‌تواند به طور قابل توجهی رفاه‌تان را افزایش دهد. این مفهوم، مربوط به اثر پرایمینگ، به این معنی‌ست که مغز ما هر آنچه را که آماده یا آماده انتظارست، متوجه می‌شود. با جست‌وجوی آگاهانه شوخ‌طبعی وطنازی در زندگی روزمره، می‌توانیم تمرکزی خنده‌دار داشته باشیم که شادی و خنده بیشتری را در زندگی ما به ارمغان می‌آورد.

 

یک مکان خوب برای شروع ممکن‌ست چالش «سه چیز خنده‌دار» باشد. هر روز سه چیز را بنویسید که به نظرتان سرگرم‌کننده‌ست. این عادت روزانه تمرکزتان را به سمت سبک‌تر زندگی سوق می‌دهد. و به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر از شوخ‌طبعی و طنازی قدردانی کنید. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده‌ست که این تمرین به ظاهر کوچک که فقط برای یک هفته انجام می‌شود، می‌تواند علائم افسردگی را تا شش‌ماه کاهش دهد!

 

آیا می‌خواهید استراتژی قدرتمند دیگری که توسط روانشناسی مثبت تایید شود؟ طعم دادن را بیازمایید. شما می‌توانید با لذت‌بردن از لحظات سرگرم‌کننده در زمان وقوع، پیش‌بینی لحظات سرگرم‌کننده در آینده، یا یادآوری لحظات سرگرم‌کننده گذشته، رفاه‌تان را افزایش دهید. برای ملموس‌کردن این موضوع، می‌توانید یک گلدان شیشه‌ای طنازی درست کنید. در کنارش، کاغذ و خودکاری قرار دهید و آنها را در مکانی با دسترسی آسان در خانه یا محل کار کنار هم قرار دهید. سپس، هر زمان که یک لحظه خنده‌دار رخ داد، آن را بنویسید و داخل گلدان بریزید. در پایان هفته، ماه یا سال، گلدان‌تان را بگشاییذ. مجموعه خاطرات طنزتان را بخوانید و در حین رفتن از هر یک از آنها لذت ببرید.

موقعیت استرس‌زا

وقتی صحبت از موقعیت‌های استرس‌زا در گذشته می‌شود، بازی «آنچه می‌توانستم بگویم» می‌تواند راهی برای طنازی و قالب‌بندی مجدد این تجربیات باشد. برای انجام بازی، به راه‌های خنده‌دار جایگزین بیاندیشید که می‌توانید با برخی از لحظات منفی زندگی‌تان کنار بیایید. قبل از اینکه به تدریج با رویدادهای استرس‌زاتر مقابله کنید، آن را با ناراحتی‌های جزئی شروع کنید. این بازی می‌تواند به شما کمک کند طنز را در موقعیت‌های سخت ببینید و تاثیر عاطفی منفی آنها را کاهش دهید.

 

یک فعالیت رسمی‌تر می‌تواند شما را درگیر کند. با خانواده، دوستان یا همکاران، در صورت تمایل – حدس زدن لطیفه‌ها در فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی یا کلیپ‌های آنلاین. قبل از ارسال پانچ لاین، مکث کنید و ببینید چه تعداد از طنازی خودتان را می‌توانید بیاورید. به همین ترتیب، می‌توانید تعداد زیادی کارتون خالی را از وب دانلود کنید. و نوشتن زیرنویس‌های خنده‌دار را تمرین کنید. حتی می‌توانید این مسابقه را به‌عنوان یک مسابقه رسمی خانگی یا اداری تبدیل کنید!

 

علم مدرن به ما می‌گوید که مغز ما پلاستیکی‌ست. البته نه از نظر مواد سخت، بلکه پلاستیک به این معنا که می‌توان آنها را دوباره سیم کشی کرد. چرا مال خودمان را برای یافتن خنده‌دار و گذر از زندگی با ساده‌تر بودن سیم‌کشی نمی‌کنید؟

با درد بازی کن

حس شوخ‌طبعی و طنازی می‌تواند یک متحد بزرگ در تلاش برای ایجاد انعطاف‌پذیری در دنیای پرآشوب امروزی باشد. در حالی‌که شوخ‌طبعی و طنازی نمی‌تواند جایگزین درمان شود، می‌تواند به ما اجازه دهد تا حقایق دشواری را درباره تجربیات‌مان با استفاده از دیدگاهی سبک‌تر بیان کنیم.

 

وقتی صحبت از درد گذشته می‌شود، حتی لحظات کوتاه طنازی می‌تواند فاصله شناختی را ایجاد کند. زیرا مغز ما نمی‌تواند طنز و ناراحتی را به‌طور هم‌زمان پردازش کند. هدف، البته، نادیده گرفتن یا بی‌اهمیت جلوه دادن مسائل جدی نیست. بلکه این‌ست که با حس شوخ‌طبعی و طنازی از میان آنها عبور کنید. علاوه بر این، این ایده که طنز برابر با تراژدی به اضافه زمان‌ست، تأکید می‌کند که زمان لازم برای یافتن طنز در یک موقعیت برای همه متفاوت‌ست. بنابراین تمرکز بر فرایند ایجاد یک ذهنیت طنزپسند سودمندست.

 

اغراق یک شیوه ساده برای شروع‌ست. این شامل تقویت وضعیت شما تا حدی مضحک برای خنده‌دارسازی آن‌ست. الگوی «من آنقدر الف‌ب‌ج بودم که ایکس‌وای‌زد» می‌تواند به شما کمک کند تا ماهیچه‌های اغراق‌آمیزتان را گرم کنید. به‌عنوان مثال، «آرایش من پس از گریه در حمام اداری به گونه‌ای بود که به نظر می‌رسید ساعت ۳ صبح از یک کارائوکه بیرون زده شده‌ام.»

 

مقایسه، که به موجب آن از تشبیهات یا استعاره‌ها استفاده می‌کنید، نقطه آسان دیگری برای شروع‌ست. به‌عنوان مثال، اگر بازسازی خانه همسایه‌تان شما را دیوانه کرده‌ست، می‌توانید با توصیف صدا به‌عنوان «مثل یک ارکستر کودکان» یا «مثل سمفونی از جهنم» یک تشبیه فراخوانی کنید.

بازی با کلمات

جناس و بازی با کلمات نیز برای یافتن طنز موثرست. اینها شامل استفاده از کلماتی‌ست که به نظر شبیه یا دارای معانی متعدد هستند. مثالی که ممکن‌ست شنیده باشید به شرح زیرست: «من رژیم غذایی دریایی دارم. من غذا را می‌بینم و می‌خورم!» خودتان را به چالش بکشید تا با استفاده از کلمات مرتبط با مشکلات‌تان، جناس بسازید.

 

هم‌چنین می‌توانید بازی «متاسفانه/خوشبختانه» را برای بازنگری در سختی‌ها بازی کنید. برای انجام این کار، به وضعیت «متاسفانه»تان بیاندیشید. و آن را با یک جمله «خوشبختانه» طنز دنبال کنید. یک مثال با نوار پایین ممکن‌ست این باشد: «متاسفانه، باید تا دیر وقت کار کنم. خوشبختانه، می‌توانم از ترافیک در ساعات شلوغی جلوگیری کنم!»

 

در نهایت، هنگام مواجهه با تجربیات دردناک، از دوستان کمک بگیرید. به‌اشتراک‌گذاری موقعیت‌تان و یافتن شوخی در آن با هم می‌تواند تسکین بسیار مورد نیاز را فراهم و ارتباطات اجتماعی‌تان را عمیق‌تر کند.

 

شروع با مزاحمت‌های جزئی و به‌کارگیری تدریجی این شیوه‌های شوخ‌طبعی و طنازی برای موضوعات مهم‌تر می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل‌تان را بر روایت‌تان دوباره به‌دست آورید و انعطاف‌پذیری‌تان را تقویت کنید. در حالی‌که ممکن‌ست همه حاضر نباشند از طنز به این روش صمیمی‌تر استفاده کنند، کسانی که این کار را انجام می‌دهند می‌توانند آن را یک استراتژی ارزشمند برای مقابله و شکوفایی بدانند. و شاید دیگران را تشویق کنند که همین کار را انجام دهند.

خلاصه نهایی

گنجاندن شوخ‌طبعی و طنازی در زندگی روزمره می‌تواند رفاه شخصی و محیط‌های حرفه‌ای را برای بهتر شدن تغییر دهد.

 

با ایجاد عادت به یافتن و استفاده از شوخ‌طبعی و طنازی، می‌توانید انعطاف‌پذیری‌تان را افزایش دهید. روابط را بهبود بخشید و ذهنیت مثبت‌تری را پرورش دهید. طنازی فقط درباره شوخی و خنده نیست. این درباره دیدن جنبه سبک‌تر زندگی و پیمایش موثرتر در چالش‌هاست. در آغوش گرفتن شوخ‌طبعی و طنازی به شما این امکان را می‌دهد که عمیق‌تر با دیگران ارتباط برقرار کنید. تنش را دور کنید و وجود شادتری را پرورش دهید.

 

همانطورکه شوخ‌طبعی و طنازی به بخشی از زندگی شما تبدیل می‌شود، یک اثر موجی ایجاد می‌کند. نه تنها شادی شما، بلکه رفاه اطرافیان‌تان را بهبود می‌بخشد. به یاد داشته باشید، یک لبخند یا خنده می‌تواند مسیر یک روز را تغییر دهد. و جهان را به مکانی روشن‌تر، لحظه‌به‌لحظه طنازی تبدیل کند.

 

این کتاب را می‌توانید از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
طنازی
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+