1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. فضای منحصربه‌فردتان را بیابید

فضای منحصربه‌فردتان را بیابید

فضای منحصربه‌فردتان را بیابید

فضای منحصربه‌فردتان را بیابید

5/5 - (1 امتیاز)

زندگی خلاقانه‌تان را در دنیای خیلی شلوغ امروزی به دست آورید

فضای منحصربه‌فردتان را بیابید (کتابی که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد) دریچه‌ای را به روی گفت‌وگوی مهمی درباره چیزی باز می‌کند که ما را به عنوان افراد، منحصربه‌فرد می‌کند. و راهنمای کشف، ظهور و رشد علایق خلاقانه‌تان را ارائه می‌دهد.

 

ایو رودسکی نویسنده پرفروش نیویورک‌تایمز بازی جوانمردانه درباره توزیع عادلانه کار بدون دستمزد بین مردان و زنان است. او بر اساس تحقیقات، راه‌حل‌های پایداری را برای مشکل خود بی‌توجهی در درجه اول در میان زنان ارائه می‌دهد.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ زمان و مکان خلاقانه خود را پیدا و از آن دفاع کنید.

اگر شما یکی از میلیون‌ها انسان سخت‌کوش و فداکار هستید که احساس می‌کنید دائماً نیازهای خود را در اولویت قرار می‌دهید، ایو رودسکی، نویسنده کتاب «فضای منحصربه‌فردتان را بیابید»، چالشی برای شما دارد: پیدا کنید. وقتی در روز برای یک کار خلاقانه قرار دهید.

 

رادسکی معتقد است که با محروم کردن خود از زمان اولویت در روزهایتان، در واقع به همه اطرافیانمان صدمه می‌زنیم. در عوض، ما باید کارهای خلاقانه‌ای انجام دهیم که به ما انرژی می‌دهد، شور و هیجان را بیدار می‌کند. و باعث می‌شود در دنیای خود احساس ارزشمندی کنیم.

 

و این دقیقاً همان چیزی است که این خلاصه‌کتاب قصد دارد انجام دهد. ما کشف خواهیم کرد که فضای منحصربه‌فرد چیست، چرا اینقدر بروز این فضا سخت است – به ویژه برای خانم‌ها، و چگونه می‌توانید مطمئن شوید که این زمان ضروری در زندگی‌تان را اینجا و اکنون به دست آورید.

فضای منحصربه‌فرد به عنوان ابراز وجود

افراد تحت فشار و کار زیاد معمولاً این عادت بد را دارند که زمان لازم برای پیگیری شکل خلاقانه ابراز وجود را از خود سلب کنند. به نظر نمی‌رسد که یک بعدازظهر را صرف پختن، نوشتن، باغبانی، آواز خواندن، بافتنی … کنید.

 

شما کار، خانواده، بچه‌ها، حیوانات خانگی، تعهدات اجتماعی، نظافت منزل، آشپزی، لباسشویی دارید – و در پایان روز، زمان یا انرژی لازم برای خلاقیت ندارید.

 

اما در واقع، همه ما باید زمان بگذاریم. و اینجاست که فضای منحصربه‌فرد وارد می‌شود. این زمان و فضای اختصاصی است که به خودتان اختصاص می‌دهید تا کاری را که دوست دارید انجام دهید.

 

فضای منحصربه‌فرد مانند مراقبت از خودتان نیست. حتی اگر کارتان را دوست داشته باشید، مانند کار نیست. وظایف خلاقانه‌ای برای فرزندان شما ارائه نمی‌شود. این در مورد یافتن فعالیتی است که آنقدر هیجان‌زده و عاشق آن هستید که نمی‌توانید برای بازگشت به آن صبر کنید.

 

فضای منحصربه‌فرد در قلب‌تان این است که کمی وقت بگذارید تا شما باشید. فقط تو. به طور واقعی شما. این در مورد یافتن یک کار خلاقانه‌ای است که صرفاً از کنجکاوی و اشتیاق شما ناشی می‌شود و سپس نتایج آن پیگیری را با جهان به اشتراک می‌گذارید.

 

اما آیا واقعا این یک اولویت است؟ آیا سرگرمی‌ها و پروژه‌های بیهوده برای زمانی که اوقات فراغت دارید نیست؟

 

اول از همه، عباراتی مانند «سرگرمی‌ها» و «پروژه‌های بیهوده‌» تقلیل‌دهنده هستند و می‌توانند شما را به حاشیه راندن فعالیت‌های خلاقانه‌تان سوق دهند.

 

به همین دلیل است که اصطلاح فضای منحصربه‌فرد ایجاد شد. این بیشتر از یک سرگرمی است، فرصتی است برای رشد بیشتر شما که مدت‌ها قبل از کار و بچه‌ها و لباسشویی وجود داشتید.

 

مطالعات بسیار واضحی نشان می‌دهد افرادی که برای اولویت‌بندی در ابراز وجود خلاقانه خودشان وقت می‌گذارند، احساس بهتری دارند، بهتر عمل می‌کنند و بهتر زندگی می‌کنند.

 

بنابراین اگر نگران این هستید که وقت گذاشتن برای انجام کاری که می‌خواهید انجام دهید ممکن است خودخواهانه باشد، از این واقعیت که خانواده‌تان زمانی که شما شادتر هستید، خوشحال‌تر می‌شوند، خیالتان راحت‌تر باشد.

 

وقت آن است که به فضای منحصربه‌فرد به عنوان یک گزینه فکر نکنید و به آن به عنوان یک ضرورت فکر کنید.

چرا زنان نمی‌توانند فضای منحصربه‌فردشان را پیدا کنند؟

یافتن فضای منحصربه‌فرد از نظر تاریخی برای زنان دشوارتر از مردان است.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بار کار خانه‌داری بدون مزد برای زنان علی‌رغم اینکه کار می‌کنند یا نه، بیشتر است. همه‌گیری کمکی نکرد در مقطعی، کار بدون دستمزد برای زنان ۱۵۳ درصد افزایش یافت و سه میلیون زن از نیروی کار خارج شدند.

 

اینها هم مشکلات جدیدی نیستند. زنان در طول تاریخ بار کار، مسئولیت‌های خانگی و فرزندپروری را با نرخی بالاتر از مردان به دوش کشیده‌اند. علاوه بر این، وقتی نوبت به وقت گذاشتن برای خودشان می‌رسد، زنان بیشتر از مردان احساس گناه می‌کنند.

 

رادسکی یک بار در هواپیما با آقایی که در حال خواندن کتابی در مورد تعادل بین کار و زندگی بود و برای خود وقت می‌گذاشت، گفت‌وگو کرد. وقتی از او پرسید که آیا توصیه‌های کتاب کارآمد است یا خیر، او اعتراف کرد که وقت آزاد زیادی دارد. وقتی از او پرسید که آیا تا به حال احساس گناه کرده است، او گفت که با وجود اینکه همسرش گاهی از او ناراضی است، نه، او احساس گناه نمی‌کند.

 

مسلماً این فقط یک داستان تصادفی است، اما مطالعات نشان می‌دهد که مردان نسبت به زنان کمتر احساس گناه می‌کنند.

 

به این نکته توجه داشته باشید که برای ایجاد فضای منحصربه‌فردتان، باید مرزهایی ایجاد و حفظ کنید – که نیاز به ارتباط، انرژی و تمایل به اجازه دادن به دیگران برای ناراحت شدن از شما دارد – جای تعجب نیست که زنان برای رسیدن به این موضوع مشکل دارند. فضا نسبت به مردان.

 

مگر اینکه قبلاً مهارت‌هایی را که می‌خواهیم درباره آنها صحبت کنیم تسلط داشته باشید، این احتمال وجود دارد که به خانواده خود بگویید که برای چند ساعت می‌روید کار بسیار بزرگی است. امیدواریم تا پایان این بخش، در بروز فضای مناسب خود مطمئن باشید.

همه چیز در کارهای خانه منصفانه است

برای پیدا کردن فضای منحصربه‌فردتان، باید در خانه انصاف داشته باشید. زنان از نظر آماری احتمالاً سهم ناعادلانه‌ای از کار خانه‌داری بدون دستمزدی را که برای اداره یک خانواده لازم است به دوش می‌کشند.

 

اولین کاری که برای شروع ادعای فضای‌تان باید انجام دهید این است که ارزش خود را درک کنید. خوب است که نسبت به افرادی که دوستشان دارید، دلسوز، سخاوتمند و مهربان باشید، به خصوص اگر مادر هستید. در مقطعی از دوران مادری، فرزندان شما به شدت وابسته هستند. اما این برای همیشه دوام نمی آورد و در نهایت زمان آن فرا می‌رسد.

 

بازگرداندن تعادل!

 

شما باید درک کنید که افراد دیگر در خانه شما ارزشمند هستند – و شما به همان اندازه ارزشمند هستید. منطقی نیست که نیازهای یک نفر کمتر از نیازهای دیگری تلقی شود – حتی اگر آن شخص شما باشید.

 

هنگامی که این درک را پذیرفتید و فهمیدید که نیازهای شما به اندازه نیازهای دیگران اهمیت دارد، زمان آن است که چارچوبی را برای زمان‌تان در خانه ایجاد کنید.

 

با ارتباط شفاف شروع کنید. هنگامی‌که در مورد مرزهای‌تان صحبت می‌کنید، مطمئن شوید که هیچ ناراحتی یا ناامیدی را وارد نمی‌کنید. به طور واقعی و واضح صحبت کنید.

 

بعد از اینکه فضای منحصربه‌فردتان را ایجاد کردید – برای مثال، هر یکشنبه بعدازظهر من به کلاس‌هایی می‌روم تا نحوه نواختن پیانو را یاد بگیرم – حتماً محدودیت‌های خود را حفظ کنید. وظیفه شریک زندگی شما این است که بچه‌ها را در آن مدت نگهداری کند یا وظیفه بچه‌های شماست که در آن مدت به شما پیامک ندهند. مطمئن شوید که در مورد انتظارات خود شفاف هستید.

 

مزایای ایجاد این فضا برای شما بسیار است و شامل احساس بهتر نسبت به خودتان، کاهش رنجش نسبت به شریک زندگی‌تان، داشتن انرژی بیشتر و شفافیت بیشتر در هنگام برخورد با مسائل کاری یا خانوادگی است.

 

علاوه بر همه اینها، این کار عادلانه است. همه لیاقت داشتن این زمان را دارند. حتی شما!

از دست دادن هویت

اکنون که فضای منحصربه‌فرد را برای خود پیدا کرده‌اید، ممکن است از خود بپرسید که با وقت خود چه کاری باید انجام دهید.

 

وقتی این سؤال را از خودتان می‌پرسید چیزی جز جای خالی ترسیم نمی‌کنید، به احتمال زیاد در طول سال‌ها کار زیاد و مراقبت بیش از حد، ارتباط‌تان را با خودتان از دست داده‌اید. از دست دادن هویت به معنای قطع ارتباط با خودتان و علایق‌تان است.

 

این فقط به شما آسیب نمی‌رساند، بلکه به روابط شما نیز آسیب می‌رساند. شما خود را بدون عواقب تسلیم نمی‌کنید، و این معمولاً به شکل تلخی و رنجش نسبت به شریک زندگی‌تان است.

 

از دست دادن هویت همچنین می‌تواند منجر به تجربه مشکلات روحی و جسمی شود. زندگی خارج از همسویی با خودتان و علایق‌تان باعث فرسودگی روان شما می‌شود و مقدار ناسالمی استرس ایجاد می‌کند. هیچ چیزی برای تغذیه احساسات شما و هیچ راهی برای رشدتان به عنوان یک فرد وجود ندارد.

 

بنابراین، برگردیم به این سؤال که با وقت‌تان چه کاری می‌توانید انجام دهید. پاسخ در بازگرداندن حس کنجکاوی شما نهفته است.

کنجکاوی خلاقیت را تحریک می‌کند

دنبال کردن کنجکاوی راهی برای خلاقیت و ابراز وجود است، اما یافتن آن مسیر ممکن است کمی طول بکشد.

 

کنجکاوی پیگیری یا تمایل به کاوش است. وقتی در حالت کنجکاوی هستید، درگیر هستید، در جریان هستید، و وقتی باید بروید، نمی‌توانید صبر کنید تا برگردید.

 

بنابراین، اگر عادت به دنبال کردن علایق خود را ندارید، ممکن است لازم باشد خود را برای مدتی در معرض تجربیات مختلف قرار دهید. به عنوان مثال، وقتی زمان منحصربه‌فرد شماست، خودتان را به فیلمی ببرید که معمولاً آن را تماشا نمی‌کنید یا در کلاس نقاشی شرکت می‌کنید یا در کلاس دانشگاه محلی خودتان حضور پیدا کنید.

 

فقط شروع کنید به پیدا کردن چیزهایی که ممکن است برای شما جالب باشد و چیزهای جدید را امتحان کنید. در حالی که این کار را انجام می‌دهید، به احساسات خود توجه کنید – زمانی که در حال انجام کاری هستید به شما می‌گویند.

 

برای مثال، اگر وقتی در حال نقاشی هستید، احساس هیجان عمیقی دارید، میل به ادامه دادن دارید، یا دریافت ایده برای انواع دیگر آثار هنری که می‌توانید بسازید، حالتی از جریان پیدا کرده‌اید. شما فضای منحصربه‌فردتان را پیدا کرده‌اید.

سه مجوز

برای اینکه واقعاً فضای منحصربه‌فردتان را پس از پیدا کردن آن حفظ کنید، باید به سه مجوز حیاتی بدهید.

 

مجوز شماره یک: شما مجاز به در دسترس نبودن هستید. این خیلی سخت است، به خصوص برای مادران. ما فکر می‌کنیم که باید همیشه برای همه آماده باشیم. در واقع، ما احتمالاً وقتی مادران دیگر را می‌بینیم که برای فرزندانشان در دسترس نیستند قضاوت می‌کنیم.

 

اما حقیقت این است که خانواده شما بیش از آن که به یک فرد فرسوده که دائماً در خدمت شما باشد به یک شما قوی و سالم نیاز دارد. بنابراین بلندمدت فکر کنید، سلامتی خود را در اولویت قرار دهید و به خود اجازه دهید که در دسترس نباشید. شما تنها کسی هستید که می‌توانید این کار را انجام دهید. مطمئناً فرزندان شما این کار را نمی‌کنند.

 

مجوز شماره دو: پشیمانی، گناه و شرم را رها کنید. آنها گاهی اوقات هدفی را دنبال می‌کنند، اما زمانی که از تجربیات خود درس گرفتید، پشیمانی و احساس گناه تنها می‌تواند شما را عقب نگه دارد.

 

به آن مرد در هواپیما فکر کنید که با خوشحالی اوقات فراغتش را بدون هیچ گناهی از خانواده‌اش می‌گذراند. به جای اینکه از دست او به خاطر احساس گناه نکردن عصبانی شوید، چرا سعی نکنید بیشتر شبیه او باشید؟ بدیهی است که همه چیز نیاز به تعادل دارد و شما هنوز یک کارمند، همسر، مادر، خواهر، دوست و هر چیز دیگری هستید. اما وقتی نوبت به اوقات فراغت تعیین شده شما می‌رسد، هیچ شرمی در بازی شما وجود ندارد. بدون نگرانی منحصربه‌فرد باشید.

 

رادسکی یک بار در یک سالن آرایش بود و با زنی صحبت کرد که ناخن‌هایش را آرایش می‌کرد. رادسکی به او گفت که بچه‌ها را پیش شوهرش گذاشته و تلفنش را خاموش کرده است. زن متعجب به نظر می‌رسید و اظهار نظری قضاوت‌آمیز در مورد اینکه چگونه می‌تواند آنها را تمام روز نزد او بگذارد، بیان کرد.

 

وقتی احساس گناه در تعصبات جنسیتی و هویت فرهنگی ما گنجانده شده باشد، رها کردن احساس گناه دشوار است. وقتی آن را به طرف یکدیگر پرتاب می‌کنیم، حتی دشوارتر است. به خود اجازه آزاد کردن را بدهید.

 

خودمان و دیگران را از آن گناه.

 

مجوز شماره سه: از صدای خود استفاده کنید. صحبت از طرف خودتان هرگز مشکل نیست. این نحوه انجام آن است که می‌تواند شما را به دردسر بیاندازد. استفاده از کلمات محبت‌آمیز و لحن ملایم بسیار مفید است. و «خوب» بودن به معنای هولناک بودن نیست. شما می‌توانید مرزهای خود را حفظ کنید و در عین حال محترمانه رفتار کنید.

 

احتمالاً ایده خوبی است که این مجوزها را در جایی یادداشت کنید تا زمانی که بخشی از سیستم اعتقادی شما شوند. تغییر پارادایم‌های جنسیتی در خانه شما زمان می‌برد – اما وقتی این کار را انجام دهید، همه خوشحال‌تر خواهند شد.

به دنیا هدیه دهید

وقتی اشتیاق خود را کشف کردید، نگه داشتن آن برای خودتان کافی نخواهد بود. چیزی در درون شما صدا می‌زند که هدیه خود را با دنیا به اشتراک بگذارید.

 

این ممکن است شهودی باشد. شاید خلاقیت شما را به سمت بافتنی سوق داده است، اما می‌خواهید از این اشتیاق برای ارتباط با دیگران استفاده کنید. بنابراین شما مقداری از فضای منحصربه‌فردتان استفاده می‌کنید تا بافتنی‌تان را به خانه سالمندان محلی ببرید تا با آنها بافتنی کنید و به آنها آموزش دهید.

 

این نمونه‌ای از پیوند ارزش‌های شما با خلاقیت شماست.

 

راه‌های دیگری که می‌توانید ابراز خلاقیت‌تان را به جهان منتقل کنید شامل اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی یا وبلاگ‌نویسی است. کسب دنبال‌کنندگان برای کاری که انجام می‌دهید می‌تواند بسیار رضایت‌بخش باشد و راهی سالم برای برقراری ارتباط با دیگران است.

 

شاید در حال ساختن چیزی یا ارائه خدماتی هستید که بتوان از آن درآمدزایی کرد. این اشکالی ندارد، و همچنین راهی برای اتصال است. اما احساس نکنید که خلاقیت شما فقط زمانی ارزش دارد که بتوانید علامت دلار روی آن بگذارید. مهم است که انتظارات معقول را در مورد چیزی حفظ کنید که هنر شما از نظر درآمد می‌تواند تولید کند.

 

وقتی از طریق خلاقیت خود با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، باعث می‌شود زمان شما معنادارتر و هدفمندتر شود که به نوبه خود اشتیاق بیشتری برای پروژه شما ایجاد می‌کند. دنبال کردن معنا از طریق خلاقیت راهی برای برقراری ارتباط با چیزی بزرگتر از خودتان است که به نظر می‌رسد یک نیاز اساسی برای انسان است.

زمانی برای انجام

تکمیل مهمتر از کمال‌گرایی است. در واقع کمال‌گرایی می‌تواند شما را عقب نگه دارد و حتی پروژه شما را از بین ببرد. گاهی اوقات شما فقط باید انتخاب کنید که انجام شود. گاهی اوقات جدول زمانی پروژه به خودی خود پایان می‌یابد.

 

به عنوان مثال، اگر در حال اجرای یک سخنرانی در یک نشست هستید، وقتی نشست به پایان رسید، پروژه سخنرانی شما تمام می‌شود، چه به خوبی انجام داده باشید یا نه.

 

بدیهی است که شما می‌خواهید بهترین کاری را که می‌توانید انجام دهید، اما تلاش برای کمال فقط باعث استرس شما می‌شود.

 

هر زمان که ممکن است، سرعت خود را دنبال کنید. اجازه دهید لذت بردن از پروژه شما سرعت شما را افزایش دهد. مگر اینکه ضرب‌الاجل داشته باشید – مانند نشست – فقط به سمت نقطه‌ای کار کنید که احساس کنید پروژه شما کامل شده است، حتی اگر کامل نباشد.

 

اگر بتوانید پروژه خود را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید تا نقاط پایان متفاوتی داشته باشید، به احتمال زیاد کل کار را تمام خواهید کرد. اگر رؤیای بزرگ شما پختن کیک عروسی است، آن را به قدم‌های کوچکی بشکنید و در بین آنها استراحت کنید. لایه‌ها را بپزید و فریز کنید. فراستینگ را درست کنید. کیک را تزئین کنید. در هر مرحله، با تمام شدن یک مرحله، احساس تکمیل شدن را خواهید داشت.

 

راه دیگر مبارزه با کمال‌گرایی این است که به خودتان آزادی آزمایشی بدهید. هر «شکست» را فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید در نظر بگیرید.

 

اعمال نظم و انضباط حتی اگر اینجا فضای منحصربه‌فرد شماست که در آن آزاد هستید که خودتان باشید و علایق خود را دنبال کنید. هنوز باید تکمیل کردن را تجربه کنید تا از مزایای کامل بهره‌مند شوید. از اعمال انضباط شخصی یا ایجاد ضرب‌الاجل برای خودتان نترسید.

 

وقتی همه چیز تمام شد، برای جشن گرفتن موفقیت‌تان وقت بگذارید. شاید این نشان‌دهنده پایان این تعقیب خاص باشد. شاید این تازه شروع است. در هر صورت، از این واقعیت لذت ببرید که آن را انجام داده‌اید، از آن لذت برده‌اید، از آن درس گرفته‌اید، و برای امتحان کردن آن فرد بهتری هستید.

خلاصه نهایی

وقتی فضای منحصربه‌فردتان را پیدا می‌کنید، به یاد داشته باشید که شما نیز به اندازه خانواده اهمیت دارید. شما شایسته این هستید که در زندگی‌تان در اولویت باشید. اولین قدم شما پیدا کردن زمان و مکان است. اگرچه این ممکن است مستلزم مذاکره با شریک زندگی‌تان باشد، اما در مورد این حقیقت که سزاوار و حق داشتن این زمان و مکان هستید، ثابت قدم باشید. هنگامی‌که آن زمان را دارید، مرزهای‌تان را حفظ و وقفه‌ها را رد کنید. کنجکاوی خود را دنبال کنید تا زمانی که اشتیاق خود را پیدا کنید. و از کمال‌گرایی دوری کنید تا بتوانید از مزایای تکمیل یک پروژه بهره‌مند شوید.

 

شما می‌توانید این کتاب را از سایت آمازون تهیه کنید.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فضای منحصربه‌فردتان را بیابید
بدانید چه‌چیزی مهم استاطلاعات بیشتر
+