1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. قدرت تغییر

قدرت تغییر

قدرت تغییر

قدرت تغییر

5/5 - (6 امتیاز)

تسلط بر عاداتی که از همه مهم‌ترند

قدرت تغییر (۲۰۲۲) یک راهنمای عملی برای ایجاد تغییرات مثبت نه تنها در زندگی شما، بلکه تغییراتی که تأثیر پایداری دارند. با پشتوانه آموزه‌های کتاب مقدس، شما را از طریق راهبردهایی راهنمایی می‌کند که چگونه به سمت تغییر حرکت کنيد.

 

کریگ گروشل کلیسای مسیحی لایف.چورچ را به همراه همسرش، امی، تأسیس کرد. جایی‌که او به عنوان کشیش ارشد در آنجا خدمت می‌کند. او نویسنده کتاب پرفروش نیویورک تایمز، نبرد: پیروزی در نبردهایی که بیشترین اهمیت را دارند، و هم‌چنین کتاب‌های دیگری درباره رهبری کلیسا، دوستیابی و ازدواج، و خودسازی.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ راز پشت تغییر ماندگار را بیاموزید.

اگر این خلاصه‌کتاب را برای خواندن انتخاب کرده‌اید، باید به دنبال تغییر زندگی‌تان باشید. شاید می‌خواهید درباره امور مالی خود عاقل‌تر باشید، یا می‌خواهید والدین بهتری باشید، یا در نهایت نوشیدن مشروبات الکلی را ترک کنيد.

 

شاید در گذشته سعی کرده‌اید تغییر کنيد – بیش از یک بار. اما همیشه متوجه می‌شوید که به روش‌های قدیمی باز می‌گردید. مهم نیست از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنید، به نظر نمی‌رسد که تغییر مثبت را دائمی کنيد. قدرت تغییر

 

خُب، امیدتان را از دست ندهید که تغییر پایدار ممکن‌ست. آنچه شما نیاز دارید یک نقشه راه‌ست که شما را از طریق چگونگی ایجاد تغییر پایدار راهنمایی کند. در این خلاصه‌کتاب، خواهید فهمید که دقیقاً چگونه این کار را با کمک خدا و کلام او انجام دهید.

تغییر با شناخت خود واقعی، خود آینده و فراخوانی خودتان شروع می‌شود

امی از سال‌های اولیه‌اش همیشه خودش را یک دانش‌آموز متوسط می‌دانست. او باهوش‌ترین بچه کلاس دبیرستانش نبود و کارنامه‌اش هم این را تایید می‌کرد. این تصور تا سال دوم دانشگاه در ذهن او باقی ماند، زمانی که با فردی آشنا شد که به او گفت که او دقیقاً برعکس‌ست. او استعداد تحصیلی داشت. فقط نمی‌توانست آن را ببیند.

 

در ابتدا، امی این ایده را کنار گذاشت. او از باهوش بودن دور بود. در واقع، او در تمام عمرش همیشه متوسط بود. اما با گذشت زمان، امی شروع به اندیشید که ممکن‌ست واقعاً ظرفیت داشته باشد. این باور تازه کشف‌شده آتشی را در درون او شعله‌ور کرد، و قبل از اینکه متوجه شود، تمام کلاس‌هایش را پشت سر گذاشت و معدل کامل ۴.۰ را گرفت.

 

امی نمونه کاملی‌ست از اینکه چگونه ادراک از خویشتن تأثیر قدرتمندی بر رفتارتان دارد. اگر باور داشته باشید که متوسط هستید، مانند یک جو معمولی رفتار خواهید کرد. اگر فکر می‌کنید والدین بدی هستید، مانند یک والدین بد رفتار خواهید کرد. اگر باور داشته باشید که مست هستید، مانند یک مست رفتار می‌کنید. قدرت تغییر

 

هم کتاب مقدس و هم روانشناسی این را ثابت می‌کنند. کتاب مقدس می‌گوید که شما همان می‌شوید که درباره خودتان می‌اندیشید. از سوی دیگر، تحقیقات گزارش می‌دهد انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید تا حد زیادی بر اساس نحوه شناسایی خودتان‌ست.

 

بنابراین، اگر می‌خواهید تغییراتی را در زندگی خودتان مشاهده کنید، باید با تغییر ادراک از خویش شروع کنید. تنها در این صورت‌ست که رفتارتان را تغییر خواهید داد.

 

اما دقیقاً چگونه می‌توانید اندیشه‌تان را تغییر دهید؟ شما می‌توانید این کار را با دانستن سه چیز انجام دهید: خویشتن واقعی، خویشتن آینده و فراخوانی که دارید.

 

کشف خویشتن واقعی شما کار آسانی نیست. بیشتر اوقات، با نظرات دیگران درباره خودتان و توصیفات درونی که در ذهن‌تان می‌شنوید هم‌ذات‌پنداری می‌کنید. اما تنها یک موجود می‌داند که خویشتن واقعی شما کیست: خدا.

 

در کتاب مقدس، شما به عنوان دوست مسیح تعریف شده‌اید. در این کتاب، شما سفیر خدا هستید. در جایی دیگر، شما یک دارایی گرامی هستید. شما آن چیزی که دیگران می‌گویند نیستید. شما همانی هستید که خدا می‌گوید. اگر هیچ یک از این تصدیقات با شما طنین‌انداز نشد، موارد دیگر در کتاب مقدس بسیار زیادست. آیه انتخابی خودتان را در کتاب مقدس بیابید، سپس آن را به طور مکرر بخوانید تا زمانی‌که به درستی آن باور کنيد. قدرت تغییر

 

در مرحله بعد، شما باید خویشتن آینده‌تان را شناسایی کنید. که می‌خواهید به چه کسی تبدیل شوید. به این بیاندیشید که ده سال دیگر چه چشم‌اندازی دارید. با تعریف نسخه بهتر از خودتان، می‌توانید از امروز شروع به شکل‌دهی به زندگی‌تان کنید تا به آن برسید.

 

در نهایت، تغییر ادراک از خویشتن مستلزم دانستن تماس با خودست. در کتاب مقدس، خواهید دید که دعوت شما این‌ست که زندگی پاکیزه‌ای داشته باشید. این به معنای خدمت به عیسی در هر کاری‌ست که انجام می‌دهید. و در این فرایند، خودتان را دگرگون خواهید کرد تا بیشتر شبیه او شوید. این هدف نهایی شماست: دگرگون شدن و عمل کردن مانند عیسی مسیح.

 

درباره اهداف صحبت می‌کنیم، بیایید اکنون بیشتر درباره آنها کاوش کنیم.

تلاش برای تغییر، نه! مشق برای تغییر، آری!

در کتاب مقدس، پولس تأکید می‌کند که چگونه بدون هدف خاصی نمی‌دود. این دقیقاً همان کاری‌ست که شما نیز باید انجام دهید. پس از تغییر دیدگاه‌تان، باید مقصد، هدف و پیروزی خودتان را تعیین کنید. و همانطورکه قبلاً ذکر شد، هدف شما باید این باشد که بیشتر شبیه مسیح شوید. قدرت تغییر

 

با در نظر گرفتن این هدف، می‌توانید شروع به هدف‌گیری برای پله‌های خاصی کنيد که شما را به آن مسیر هدایت می‌کند. تعریف آن اهداف کوچک‌تر به همان اندازه مهم‌ست. پس از همه، چگونه می‌توانید روی آنها کار کنيد اگر حتی نمی‌دانید آنها چیست؟

 

اهداف همان چیزی هستند که مسیر سفرتان را تغییر می‌دهند. هنگامی‌که آنها را تعریف می‌کنید، ایده‌ای درباره اینکه کجا بروید و چگونه به آنجا برسید خواهید داشت. علاوه بر این، انگیزه بیشتری برای دستیابی به آنها خواهید داشت زیرا می‌توانید آنها را به وضوح به تصویر بکشید.

 

یک لحظه وقت بگذارید تا اهداف‌تان را مشخص کنيد. سپس، وقتی این کار را انجام دادید، به یکی از عزیزانتان درباره آن اهداف بگویید. به گفته دکتر گیل متیوز، استاد روانشناسی، اگر اهداف‌تان را با کسی در میان بگذارید، به احتمال زیاد به آنها دست خواهید یافت.

 

پس از تعیین اهداف‌تان، می‌توانید به مرحله بعدی بروید: اقدام. با این حال، اقدام به این معنا نیست که برای رسیدن به اهداف تلاش می‌کنید. در عوض، برای بدست آوردن آنها مشق می‌کنید. این به طور خاص در کتاب مقدس ذکر شده‌ست، جایی که پولس می‌گوید که قبل از پیوستن به مسابقات ورزشی به تمرینات سخت نیازست.

 

اما دقیقاً تفاوت بین تلاش و تمرین چیست؟ تلاش، انجام دادن کار در لحظه‌ست. تمرین قرار دادن کار قبل از لحظه‌ست. برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید که هدف شما برنده شدن در مسابقه سخنرانی در سطح دانشگاه‌ست. صرف تلاش‌تان در روز مسابقه کافی نخواهد بود. برای به دست آوردن آن جام دست‌نیافتنی، کاری که باید انجام دهید اینکه قبل از روز مسابقه تمرین کنيد. شما باید برای طراحی سخنرانی برنامه‌ریزی و هر روز آن را تمرین و مشق کنيد. اینجوری برنده میشی! قدرت تغییر

 

تمرین و مشق، نه تلاش، کارسازست، زیرا کاری که از قبل انجام می‌دهید، شما را برای لحظه آماده می‌کند، بنابراین زمانی که فرا می‌رسد، دقیقاً می‌دانید چگونه عمل کنيد. تمرین شامل دو جزء اساسی است: نظم و عادات.

 

نظم و انضباط به معنای اولویت دادن به اهداف شما بر رضایت فوری‌ست. به این موضوع بیاندیشند: هدف شما این‌ست که در کلاس برتر باشید. منضبط بودن به این معنی‌ست که به جای پیمایش در رسانه‌های اجتماعی، مطالعه را انتخاب کنيد. شما اهداف‌تان را بر رضایت فوری از بررسی گزارش خبری خودتان اولویت می‌دهید.

 

با تمرین منظم، می‌توانید زندگی‌تان را تغییر دهید. با این حال، در حالی که انتخاب رشته آسان به نظر می‌رسد، همه ما می‌دانیم که اینطور نیست. حتی کتاب مقدس نیز چنین می گوید. در این کتاب، انضباط دردناک توصیف شده‌ست. و واقعاً همینطورست. اما دردی که از نظم و انضباط می‌کشید همیشه کمتر از دردی‌ست که از نرسیدن به اهداف‌تان می‌کشید. بنابراین نظم و انضباط را انتخاب کنيد زیرا در نهایت ارزشش را خواهد داشت.

 

دومین مؤلفه آموزش، عادات‌ست. آنها فعالیت‌هایی هستند که نیازی به تفکر انتقادی زیادی ندارند. شما فقط در نهایت آنها را به صورت خودکار انجام می‌دهید. قدرت تغییر

 

چیزی که عادات را بخش مهمی از سفرتان به سمت و سوی تغییر می‌کند اینکه آنها شما را به فردی که اکنون هستید تبدیل می‌کنند. عادات بذرهایی هستند که در گذشته کاشته‌اید و میوه آن دانه‌ها همان چیزی‌ست که اکنون هستید. بنابراین اگر عادت به سیگار کشیدن دارید، اکنون سیگاری شده‌اید. اگر عادت به نادیده گرفتن نیازهای شریک زندگی‌تان دارید، اکنون به همسری بی‌وفا تبدیل شده‌اید.

 

همانطورکه می‌بینید، عادات تأثیر عمیقی بر زندگی شما دارند. بنابراین اگر می‌خواهید سفرتان را برای تغییر آغاز کنيد، مهم‌ست که نگاهی به عادات‌تان بیندازید. و تشخیص دهید که چه چیزی باید بهبود یابد و چه چیزی باید انجام شود.

 

بیایید عمیق‌تر به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانید یک عادت مثبت ایجاد و یک عادت بد را ترک کنيد.

نکاتی در مورد شروع و یا ترک یک عادت

چندین شیوه وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد یک عادت مثبت بسیار آسان‌تر استفاده کنید. یکی این است که محیط خود را طوری تنظیم کنید که شما را ترغیب به انجام آن عادت کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید هر روز صبح ۳۰۰ طناب بزنید، طناب خود را روی میز کنار تخت قرار دهید تا لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوید آن را ببینید. قدرت تغییر

 

اگر زودتر در مورد ویژگی‌های عادت خود تصمیم بگیرید کمک می‌کند. برنامه‌ریزی کنید که چه روز و ساعتی این عادت را تمرین می‌کنید و کجا آن را انجام می‌دهید. مطالعات نشان می‌دهد که این یک راه مؤثر برای متعهد شدن به آن عادت جدید است. به عنوان مثال، علاوه بر اینکه تصمیم می‌گیرید صبح طناب بپرید، ایوان پشتی را نیز به عنوان مکانی برای انجام این کار اختصاص می‌دهید.

 

همچنین اگر آن را با عادتی که از قبل وجود دارد انجام دهید، احتمال ایجاد یک عادت جدید نیز بیشتر است. بگویید که می‌خواهید روزنامه‌نگاری را شروع کنید. شما در حال حاضر یک برنامه منظم شبانه مطالعه قبل از خواب دارید، بنابراین می‌توانید فقط ژورنال‌نویسی را به آن روال اضافه کنید. و قبل از اینکه کتاب خود را بردارید آن را به مدت ده دقیقه انجام دهید. به این ترتیب، انجام آن را فراموش نخواهید کرد.

 

برای پای‌بند ماندن به یک عادت جدید، سعی کنید آن را لذت‌بخش، آسان و به اشتراک بگذارید: لذت‌بخش به روشی که دوست دارید این عادت را انجام دهید. آسان به طوری که انجام آن فقط چند دقیقه طول بکشد. و به اشتراک بگذارید تا عزیزانتان بتوانند در حین ایجاد این عادت از شما حمایت و پشتیبانی کنند. قدرت تغییر

 

در نهایت این عادت را تا حد امکان تکرار کنید. وقتی کاری را بارها و بارها انجام می‌دهید، در نهایت به طبیعت درونی تبدیل می‌شود. پس فقط به آن ادامه می‌دهید.

 

اکنون که می‌دانید چگونه یک عادت جدید و مثبت را شروع کنید، بیایید ببینیم چگونه می‌توانید یک عادت قدیمی و منفی را متوقف کنید. بگویید می‌خواهید سیگار را ترک کنید یا بعد از ساعت ۱۰ شب از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید.

 

برای ترک این عادت کاری که باید انجام دهید حذف آن است. کتاب مقدس می‌گوید که اجتناب از راه شر به این معناست که در وهله اول قدم بر آن نگذارید. با حذف چیزهایی که شما را به این عادت تحریک می‌کنند، شروع کنید. به عنوان مثال، از خرید هر بسته سیگار دیگر خودداری کنید یا برنامه‌های تلفن خود را بعد از ساعت ۱۰ شب قفل کنید.

 

اگر یک عادت بد شامل اعتیاد باشد، به حمایت بیشتری نیاز خواهید داشت. در چنین مواردی، برای جلوگیری از محرک‌ها به خودتان تکیه نکنید. به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. قدرت تغییر

 

با این نکات در مورد شروع و ترک یک عادت، شما به خوبی در راه تغییر هستید. اما یک چیز دیگر وجود دارد که باید بدانید تا عادات جدید را به طور مؤثر ایجاد کنید: آنها باید با ثبات همراه شوند.

انجام مداوم عادات‌تان می‌تواند تغییرات را پایدار کند

اگر از پیروان واقعی مسیح هستید، به احتمال زیاد با نحمیا آشنا هستید. او کسی بود که ۱۴۰ سال پس از تخریب بابلی‌ها، از مردم اورشلیم خواست تا دیوار شهر را بازسازی کنند. واقعاً کار سختی بود. در واقع، بسیاری معتقد بودند که ناممکن است. اما نحمیا مصمم بود که از پس آن بربیاید. برنامه او چه بود؟ ساده: دیوار وقتی ساخته می‌شود که آجرها را یکی پس از دیگری کنار هم قرار دهید.

 

روز به روز، نحمیا و یهودیان یکی یکی آجری بر دیوار می‌گذاشتند. آنها این عادت را تکرار کردند تا اینکه سرانجام دیوار به شکوه سابق خود بازگشت. آنها کاری را که قرار بود ناممکن بود در ۵۲ روز انجام دادند. درام رول، لطفاً ۵۲ روز! بله، فقط ۵۲ روز.

 

داستان نحمیا یادآور قدرتمند و الهام‌بخشی است از اینکه چگونه سازگاری می‌تواند هر چیزی را به ثمر برساند. وقتی ثابت باشید، حتی کوچکترین عادت‌ها می‌توانند شما را به آنچه می‌خواهید تبدیل کنند. مطمئناً، انجام ده حرکت فشاری امروز آنقدر قدرت بالاتنه را برای شما به ارمغان نمی‌آورد، اما انجام ده بار در روز به مدت پنج سال این کار را انجام می‌دهد. قدرت تغییر

 

این به لطف قدرت اثرات تجمعی و ترکیبی است. اثر تجمعی تمام تلاش‌های شما را در طول زمان جمع می‌کند و اثر مرکب آن تلاش‌های اضافه‌شده را چند برابر می‌کند. چیزی که به دست می‌آورید چیزی بیشتر از چیزی است که در ابتدا وارد کرده‌اید.

 

در اینجا تمرینی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا تمرین ثبات را شروع کنید. یکی از جنبه‌های زندگی خود را که می‌خواهید تغییر دهید نام ببرید. سپس، آجرهای خود را نام ببرید یا عادات کوچکی که باید انجام دهید تا به آنجا برسید. این عادات را به طور مداوم در چند ماه یا سال آینده انجام دهید. و بدانید که آنها شما را به کجا خواهند برد.

 

طبیعتاً نتایج را بلافاصله نخواهید دید. شما باید صبور باشید و اعتماد داشته باشید که عادات شما رشد می‌کنند و به ثمر می‌رسند. درست مانند آنچه در کتاب مقدس گفته شده است، اگر به اعمال نیک خود ادامه دهید، زمان آن فرا خواهد رسید که پاداش تلاش‌های خود را درو کنید. در عادت‌های خود ثابت قدم بمانید و به زودی تغییراتی را که می‌خواهید خواهید دید.

از قدرت خدا استفاده کنید، نه از نیروی اراده‌تان، تا شما را به سمت تغییرتان سوق دهد

بیایید خلاصه‌ای سریع از آنچه تا کنون بررسی کرده‌ایم داشته باشیم. برای ایجاد تغییرات پایدار در زندگی خود، باید درک خود را تغییر دهید، با نظم و انضباط تمرین کنید و عادت‌های خود را به طور مداوم تمرین کنید. احتمالاً فکر می‌کنید که این پایان داستان است، اما اشتباه شما اینجاست. هنوز یک عنصر گمشده برای ماندگار کردن تغییر وجود دارد: قدرت خدا.

 

بله، شما به قدرتی نیاز دارید که به شما کمک کند، زیرا در واقعیت، به تنهایی نمی‌توانید این کار را انجام دهید. این طبیعت انسان است که به عادت های بد خود تسلیم شود، کارهایی را که نمی‌خواهید انجام دهید. این همان چیزی است که پولس در کتاب مقدس درباره آن هشدار می‌دهد. قدرت تغییر

 

شما نمی‌توانید فقط به خود و اراده‌تان وابسته باشید. زیرا حتی تحقیقات می‌گوید که اراده شما تحلیل می‌رود. بنابراین به جای این که این کار را به تنهایی انجام دهید، از خدا کمک بگیرید تا در سفر تغییرتان به شما قدرت دهد.

 

اما واقعاً چگونه می‌توان از قدرت خدا استفاده کرد؟ چهار کار وجود دارد که باید انجام دهید. اولین مورد این است که به خدا اجازه دهید تفکر شما را تغییر دهد. با خواندن منظم کتاب مقدس خود شروع کنید. روی چند قسمت تمرکز کنید و آنها را به قلب خود ببرید. همچنین ایده خوبی است که با گوش دادن به آموزه‌ها و آیات، چه آنلاین و چه در کلیسا یا مسجد، خود را در آموزه‌ها و آیات غرق کنید.

 

دومین کاری که باید انجام دهید این است که با مسیح یا محمد ارتباط صمیمانه برقرار کنید. زیرا همانطورکه در کتاب مقدس آمده است، برای انجام هر کاری باید به او تکیه کنید. برای حفظ ارتباط با عیسی یا محمد، باید مرتباً برای او دعا کنید، مراقبه کنید و حضور او را احساس کنید، و تعالیم او را صادقانه اجرا کنید.

 

بعد از ایجاد ارتباط صمیمانه با مسیح یا محمد، مرحله سوم این است که بپذیرید که به قدرت خدا نیاز دارید. تمام اعتماد خود را به خودتان بسپارید. و شروع کنید به این که فقط با اوست که می‌توانید موفق شوید.

 

سپس، مرحله نهایی این است که بپرسید. این دقیقاً همان چیزی است که یعقوب به شما می‌گوید که انجام دهید. فقط از خدا بخواهید و دعا کنید. او با خوشحالی به شما اجازه می‌دهد به قدرت‌تان دسترسی پیدا کنید.

 

با این قدرت، هر چیزی ممکن است، و شما می‌توانید شروع به ایجاد تغییری کنید که ماندگار باشد.

خلاصه نهایی

کلید ایجاد تغییرات مثبت و پایدار در زندگی شما این است که ابتدا آنچه را تغییر دهید که در مورد خودتان بیاندیشید. سپس، آموزش تغییر را با استفاده از نظم و انضباط برای تمرین مداوم عادات جدید خود شروع کنید. و در نهایت، اجازه دهید قدرت خدا شما را به سمت و سوی اجرای آن تغییرات و ماندگاری آنها سوق دهد. قدرت تغییر

 

شما می‌توانید این کتاب را از سایت آمازون تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (6 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
قدرت تغییر
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+