1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. مدیریت ریسک استراتژیک

مدیریت ریسک استراتژیک

مدیریت ریسک استراتژیک

مدیریت ریسک استراتژیک

5/5 - (3 امتیاز)

طراحی پورتفولیو و مدیریت ریسک

مدیریت ریسک استراتژیک (۲۰۲۱) مدیریت ریسک را در پی همه‌گیری کرونا دوباره تصور می‌کند. این چارچوب جدید بر رویکرد یکپارچه‌ای تأکید می‌کند که فرایندهای سرمایه‌گذاری و ریسک را همسو می‌کند. این فرایندها شامل استراتژی‌های دفاعی، نظارت‌های کاهش‌دهنده ریسک، هدف‌گیری نوسانات و تعادل مجدد خواهد بود.

 

سندی راتری مدیر ارشد فناوری مَن [Man]، یک گروه سرمایه‌گذاری مستقر در لندن‌ست. او قبلاً مدیر عامل گلدمن ساکس بود.

اتو ون همرت یکی از اعضای هیئت علمی مالی ان‌وای‌یو استرن [NYU Stern] و مدیر فعلی استراتژی‌های اصلی در مَن ای‌اچ‌ال [Man AHL]ست.

کمپبل آر. هاروی استاد امور مالی در دانشگاه دوک، همکار پژوهشی در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی و مشاور استراتژی سرمایه‌گذاری در مَن [Man]ست.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ شیوه‌هایی برای ایجاد پرتفوی‌هایی که در برابر بحران‌های مالی و شوک‌های بازار مقاوم هستند.

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار، می‌خواهید بتوانید از پرتفوی خودتان در برابر رکودهای شدید و غیرمنتظره بازار محافظت کنید، درسته؟ این دقیقاً همان چیزی‌ست که ما در این خلاصه‌کتاب به مدیریت ریسک استراتژیک بررسی خواهیم کرد. استراتژی‌هایی با پشتوانه علمی با هدف محدود کردن خسارات در طول یک بحران. مدیریت ریسک استراتژیک

 

ابتدا، ما استراتژی‌های سرمایه‌گذاری انعطاف‌پذیر مانند دنبال‌کردن روند را پوشش خواهیم داد. در مرحله بعد، روش‌های مدیریت ریسک پیشرفته مانند هدف‌گیری نوسانات و تعادل مجدد استراتژیک را توضیح می‌دهیم. و بعد نشان می‌دهیم که چگونه سبد سرمایه‌گذاری‌تان را بیشتر عایق کنید. در نهایت، به این خواهیم پرداخت که چگونه این استراتژی‌های یکپارچه در طول سقوط ناشی از بیماری همه‌گیر، از سرمایه‌گذاری‌های سنتی بهتر عمل کردند. مدیریت ریسک استراتژیک

آلفای بحران

بیایید درباره آلفای بحران صحبت کنیم.

 

این استراتژی تماماً درباره ایجاد بازده اضافی زمانی‌ست که بازار به یک وصله ناهموار برخورد می‌کند. استراتژی‌های پیروی از روند در اینجا وارد عمل می‌شوند. و ریسک را به صورت پویا تنظیم می‌کنند تا آن بازده را ایمن نگه دارد. این استراتژی‌ها شامل فروش در هنگام افت بازار و خرید در هنگام افزایش‌ست. همه اینها برای به دست آوردن شتاب در انواع مختلف دارایی‌ها، از سهام گرفته تا اوراق قرضه و کالاها.

 

اما یک پرسش پیش روی ماست: اگر بازده اوراق قرضه دولتی شروع به افزایش کند، آیا هنوز هم می‌توانند کار کنند؟

 

تحقیقات نشان می‌دهد که پیروی از روند در معاملات آتی اوراق قرضه سابقه خوبی در محافظت در برابر ریسک‌های دنباله‌دار دارد. این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که اوراق قرضه اغلب در جهتی متفاوت از سهام حرکت می‌کنند. اگر قرار باشد قرار گرفتن در معرض روندهای بازار اوراق قرضه را حذف کنید، ممکن‌ست بخشی از این حمایت منفی را از دست بدهید.

دنبال‌روی روند

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید اینکه دنبال کردن روند فقط به سهام محدود نمی‌شود. می‌تواند برای اوراق قرضه دولتی نیز معجزه کند. قدرت آن از تنوع در انواع مختلف دارایی‌ها ناشی می‌شود. چسبیدن به بازارهای غیر سهام تنها ممکن‌ست بهترین محافظت را برای شما ایجاد نکند.

 

برخی از افراد ممکن‌ست هنوز درباره این موضوع تردید دارند که آیا استراتژی‌های حرکتی می‌توانند سودآور باقی بمانند. اما این یک واقعیت ثابت شده‌ست که پیروی از روند متنوع بیش از نیم قرن‌ست که آلفای بحران را ارائه می‌دهد.

 

بنابراین، برای پورتفولیوهایی که به دنبال بحران‌های آب‌وهوایی هستند، سیستم‌های تطبیقی که برای کاهش ریسک و حفظ این بازده طراحی شده‌اند، مسیر امیدوارکننده‌ای هستند.

پورتفولیوی مقاوم در برابر بحران

جام مقدس برای سرمایه‌گذاران یک سبد ضد بحران‌ست. سبدی که در بهترین و بدترین زمان قوی‌ست. متأسفانه، تا زمانی‌که روشن‌بین نباشید، در برابر غیرقابل‌پیش‌بینی بودن آسیب‌پذیر خواهید بود. اما ابزارها و استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از پرتفوی خودتان در طول رکودهای مهم بازار سهام از آنها استفاده کنید.

 

نگه داشتن مداوم گزینه‌های قرارداد با تاریخ کوتاه یک استراتژی قابل اعتمادست، اما می‌تواند گران باشد. رویکرد دیگر نگهداری اوراق خزانه «بهشت امن»ست که می‌تواند بازدهی مثبتی ایجاد کند. اما ممکن‌ست در طول بحران عملکرد خوبی نداشته باشد. موقعیت‌های طولانی در حفاظت از طلا و اعتبار می‌تواند نسبتاً قابل اعتماد و مقرون به صرفه باشد.

استراتژی‌های پویا

استراتژی‌های پویا ممکن‌ست انتخاب بهتری باشند. گزینه‌هایی مانند مومنتوم و کوتاهی حمل ارز را می‌توان با شرایط متغیر بازار تطبیق داد. و استراتژی‌های غیرفعال مؤثر شامل نگه داشتن گزینه‌های فروش یک ماهه‌ست که در زمان بحران عالی هستند. اما دارای برچسب قیمت و محافظت طولانی اعتبار هستند.

 

سؤالی که اغلب مطرح می‌شود اینکه آیا می‌توان یک پورتفولیو را کاملاً ضد بحران ساخت؟ از آنجایی‌که یک مبادله مستقیم بین امنیت و هزینه وجود دارد، این احتمال وجود دارد که نتوانید یک سبد کاملاً ضد بحران را تهیه کنید. اما شما می‌توانید یک سیستم مقاوم در برابر بحران ایجاد کنید.

 

استراتژی‌های گزینه غیرفعال برای اکثر سرمایه‌گذاران گران هستند. با این حال، داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که حرکت سری زمانی آتی و استراتژی‌های سهام کوتاه‌مدت نسبتاً خوب عمل کرده‌اند. نکته کلیدی دستیابی به بازده مثبت در طول رکود بازار بدون تحمیل هزینه‌های بیش از حد در زمان‌های باثبات‌ست. مدیریت ریسک استراتژیک

 

اگر سرمایه‌گذار هستید، باید در استراتژی‌های بحران‌محور، کاهش‌های بالقوه را نیز در نظر بگیرید. کاهش ارزش سرمایه‌گذاری از قله به دره. اگرچه این استراتژی‌ها می‌توانند حفاظت کلی از پرتفوی را فراهم کنند، ضروری‌ست که بین قابلیت اطمینان در طول بحران و هزینه‌ها در شرایط عادی بازار سنجیده شود.

 

دستیابی به یک پرتفوی مقاوم در برابر بحران به ترکیبی از پوشش‌های غیرفعال مانند حفاظت از اعتبار طولانی و استراتژی‌های پویا مانند مومنتوم سری زمانی نیاز دارد تا به کاهش هزینه‌ها به اندازه کافی برای توجیه هزینه‌ها کمک کند. در حالی‌که کمال ممکن‌ست گریزان باشد، اما آماده شدن با ظرفیت آلفای بحران متنوع برای شرایط مختلف بازار یک رویکرد عاقلانه‌ست.

استراتژی مدیریت ریسک ۱: هدف‌گذاری نوسانات

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری تنها راه برای مقابله با بحران پرتفوی شما نیستند. در این بخش، درباره این موضوع بحث خواهیم کرد که چگونه استفاده از هدف‌گذاری نوسان می‌تواند به سبدتان محافظت در برابر بحران بدهد.

 

ایده اصلی اینکه نوسان پرتفوی‌تان را در یک سطح هدف تعیین‌شده ثابت نگه دارید. شما این کار را با تنظیم میزان اهرمی انجام می‌دهید که با تغییر نوسانات استفاده می‌کنید. دو چیز کلیدی درباره نوسانات وجود دارد که این کار را انجام می‌دهد: تمایل به تداوم دارد و ارتباط منفی با بازده سهام.

 

با هدف قرار دادن نوسانات، می‌توانید با نوسانات آن مقابله کنید. این امر می‌تواند بازدهی با ریسک بالاتری را برای شما به ارمغان بیاورد. احتمال نوسانات شدید قیمت را کمتر  کند. و منجر به کاهش سرمایه کمتری شود.

نوسانات

نوسانات تمایل دارد به انجام کاری ادامه دهد که انجام می‌داد. نوسانات بالا در گذشته به معنای نوسانات بالا در آینده نزدیک‌ست. بنابراین هنگامی‌که نوسانات افزایش می‌یابد، استراتژی هدف‌گذاری اهرم نظارت ریسک را کاهش می‌دهد. هنگامی‌که نوسانات کاهش می‌یابد، اهرم برای حفظ هدف افزایش می‌یابد.

 

برای سهام، نوسانات و بازده تمایل به حرکت در جهت مخالف دارند. بنابراین این استراتژی‌ها پس از کاهش قیمت، زمانی که نوسانات اوج می‌گیرد، قرار گرفتن در معرض را افزایش می‌دهند. این برخی از همان حفاظت از بحران را به عنوان استراتژی‌های حرکتی فراهم می‌کند که قبلاً درباره آن صحبت کردیم. استراتژیک

 

هدف‌گذاری نوسانات، مدیریت ریسک را فراهم می‌کند. و در عین حال بازدهی تعدیل‌شده بر اساس ریسک را نیز بهبود می‌بخشد. با مقابله با نوسانات نوسانات، نوسانات عظیم قیمت و افزایش نوسانات کمتر محتمل می‌شود. حداکثر برداشت‌ها نیز برای پرتفوی‌های متعادل و برابری ریسک کوچک‌تر می‌شوند، زیرا هموارسازی نوسان‌ها باعث می‌شود که سواری هموار شود. استراتژیک

 

به زبان ساده، با مدیریت تطبیقی نوسانات، ثبات کلی پرتفوی شما بهبود می‌یابد. در بخش بعدی، به دومین استراتژی مدیریت ریسک به نام تعادل مجدد استراتژیک می‌پردازیم.

استراتژی مدیریت ریسک ۲: تعادل مجدد استراتژیک

یکی دیگر از راه‌های کاهش ریسک، متعادل کردن مجدد سبد سهام‌ست. استراتژیک

 

این به دور از یک راه‌حل سریع‌ست. در واقع، این می‌تواند منجر به یک سبد با عملکرد ضعیف شود. از طرف دیگر، یک رویکرد خرید و نگه‌داشتن خالص به دارایی‌های شما اجازه می‌دهد به مرور زمان تغییر کند. بنابراین تنوع را از دست می‌دهید. به همین دلیل یافتن تعادل مهم‌ست.

 

پرتفوی اوراق قرضه سهام که به صورت ماهانه مجدداً متعادل می‌شود، در زمان‌های بد طولانی‌مدت برای یک طبقه دارایی، عملکرد ضعیفی از خرید و نگهداری دارد. به عنوان مثال، یک پرتفوی اوراق قرضه ۶۰ تا ۴۰ سهام که ماهانه مجدداً متعادل می‌شود، بیش از خرید و نگهداری در طول رکود طولانی بازار سهام ضرر می‌کند. استراتژیک

 

دلیل این امر اینکه تعادل مکانیکی برنده‌ها را می‌فروشد و بازنده‌ها را می‌خرد و یک منحنی بازده مقعر ایجاد می‌کند. اما می‌توانید با در نظر گرفتن ملاحظاتی مانند استفاده از جریان‌ها و جریان‌های نقدی ماهانه برای بازگرداندن تدریجی ترکیب دارایی‌ها به تخصیص‌های هدف، یا افزودن قرار گرفتن در معرض روندهای اوراق بهادار، با این موضوع مقابله کنید. هم‌چنین می‌توانید در سطوح دارایی‌های بیشتر – از جمله بین‌المللی – تنوع ایجاد کنید. و به استراتژی‌های روند گسترده‌ای اختصاص دهید که می‌توانند از روند دارایی‌های کلان در مواقعی سود ببرند که سهام دچار مشکل هستند. استراتژیک

 

به طور خلاصه، توازن مجدد استراتژیک، تعادل مجدد پرتفوی منظم را به سطح بعدی می‌برد. اگر به درستی انجام شود، به جای اینکه صرفاً اجازه دهد که دارایی‌ها به سمت تنوع حرکت کنند، ریسک را مدیریت می‌کند. وقتی تعادل مجدد را با حرکت و تنوع ترکیب می‌کنید، می‌توانید یک ایراد بالقوه را به مزیتی برای مدیریت کاهش‌ها تبدیل کنید. استراتژیک

استراتژی مدیریت ریسک ۳: استراتژی‌های کاهش سرمایه

بدون در نظر گرفتن عنصر انسانی نمی‌توانید یک سبد سالم را حفظ کنید. مدیریت سرمایه‌گذاری مانند دوچرخه‌سواری نیست. می‌توانید مهارت‌های‌تان را از دست بدهید. چه به دلیل تغییرات ناگهانی در بازار باشد و چه به دلیل عوامل شخصی، ممکن‌ست در مقطعی مجبور به استخدام، جابجایی یا اخراج یک مدیر به نفع مجموعه‌تان شوید. استراتژیک

 

اتخاذ این تصمیم مستقیماً با کاهش سرمایه‌گذاری مرتبط‌ست، بنابراین این امر چیزی‌ست که ما در این بخش روی آن تمرکز خواهیم کرد: استراتژی‌هایی برای کاهش ریسک هنگام برخورد با مدیران سرمایه‌گذاری. استراتژیک

 

همانطورکه یاد گرفتید، کاهش سرمایه [Drawdown] به میزان سقوط یک حساب از اوج خودش به پایین‌ترین سطح اشاره دارد. آنها به عنوان کمیت ریسک احتمالی یک سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند. کاهش بزرگ‌تر نشان‌دهنده احتمال زیان‌های بیشترست. به عنوان مثال، کاهش ۲۰ درصدی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری اولیه ۱۰,۰۰۰ دلار به ۸,۰۰۰ دلار کاهش یافته‌ست. نظارت بر کاهش هزینه‌ها می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه برای کاهش این خسارات کمک کند. استراتژیک

 

هنگامی‌که یک پورتفولیو دچار کاهش قابل توجهی می‌شود، ارزیابی اینکه آیا باید مدیران سرمایه‌گذاری را حفظ کنید یا تغییر دهید، بسیار مهم‌ست. این ارزیابی شامل سنجیدن خطرات مرتبط با حفظ یک مدیر ضعیف در مقابل جدایی زودهنگام از یک مدیر موفق‌ست.

 

از آنجایی‌که پیش‌بینی کاهش‌ها چالش‌برانگیزست، ایجاد محدودیت‌های معقول بر اساس پارامترهای توزیع بازگشت ضروری‌ست. قوانین کاهش از پیش‌تعیین‌شده می‌تواند به مهار ریسک‌پذیری بیش از حد کمک کند. این محدودیت‌های کاهش را به وضوح بیان کنید تا مدیران را تشویق کنند تا ریسک را با احتیاط مدیریت کنند. هم‌چنین می‌توانید توزیع خودکار را در یک سطح از پیش‌تعریف‌شده به عنوان یک ایمنی در برابر تصمیمات لحظه آخری و پرخطر پیاده‌سازی کنید. استراتژیک

دو نوع اصلی خطا

فقط به یاد داشته باشید که دو نوع اصلی خطا وجود دارد: عدم حفظ مدیران بااستعداد و ناتوانی در اخراج مدیران با عملکرد ضعیف. محاسبه هزینه‌های این خطاها می‌تواند تصمیمات شما را درباره استخدام و اخراج راهنمایی کند. قوانین بازده کل موثرترین راه برای ارزیابی توانایی ثابت مدیران برای ایجاد بازده مثبت هستند، در حالی‌که قوانین کاهش به طور خاص به سناریوهای زوال ناگهانی مهارت می‌پردازند.

 

یک قانون کاهش زمان متغیر را در نظر بگیرید. در نهایت، رسیدن به سطح کاهش معینی در طول زمان محتمل‌تر می‌شود، حتی اگر مهارت مدیر ثابت بماند. استراتژیک

دو رویکرد برای مدیریت سرمایه‌گذاری

اکنون می‌دانید که مدیریت ریسک پرتفوی‌تان مستلزم سرمایه‌گذاری استراتژیک، به‌کارگیری استراتژی‌های کاهش ریسک و اطمینان از این امرست که مدیر سرمایه‌گذاری شما در بهترین حالت خودش قرار داشته باشد. در مرحله بعد، ما به بررسی رویکردهای سیستماتیک در مقابل اختیاری در صندوق‌های تأمینی – و ریسک‌های مرتبط با هر سبک می‌پردازیم. مدیریت استراتژیک

 

صندوق‌های سیستماتیک از استراتژی‌های الگوریتمی و مبتنی بر قوانین استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، وجوه اختیاری به تخصص انسانی و بینش‌های زمان واقعی متکی‌ست. مدیریت استراتژیک

 

از نظر تاریخی، استراتژی‌های کلان و حقوق صاحبان سهام سیستماتیک و اختیاری به طور متوسط به بازده‌های تعدیل‌شده با ریسک مشابهی دست یافته‌اند. پس چرا بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به استراتژی‌های سیستماتیک بدبین هستند؟ خُب، فقط ناکارآمدی‌های مختلف بازار برای هر رویکرد مناسب‌ست. مدیریت استراتژیک

 

استراتژی‌های سیستماتیک با مجموعه داده‌های بزرگ، شیوه‌های مدیریت ریسک مانند تنوع پرتفولیو، تصمیم‌گیری بدون احساس، الگوریتم‌های بک‌آزمایی و معاملات با فرکانس بالا برتری می‌یابند. مدیریت استراتژیک

 

استراتژی‌های اختیاری بهتر از تحلیل‌های بنیادی، احساسات بازار، نوسانات کوتاه‌مدت، ارزیابی‌های کیفی ریسک، اهداف متناسب و معاملات سهام خصوصی بهره‌برداری می‌کنند. مدیریت استراتژیک

 

انواع مختلف صندوق‌های تأمینی در برابر انواع مختلف ریسک آسیب‌پذیر هستند. به عنوان مثال، وجوه دارایی بلندمدت می‌تواند تحت تأثیر اخبار شرکت یا رویدادهای رسانه‌ای قرار گیرد. در همین حال، صندوق‌های دارای سوگیری طولانی‌مدت می‌توانند نسبت به عملکرد دارایی‌های کلیدی بسیار حساس باشند. هر صندوق تأمینی از ترکیب منحصربه‌فردی از استراتژی‌ها تشکیل شده‌ست. و بنابراین مستعد ترکیب‌های منحصربه‌فرد ریسک‌ست. مدیریت استراتژیک

 

در اصل، استراتژی‌های سیستماتیک با تحلیل تکنیکی مبتنی بر داده‌ها رشد می‌کنند، در حالی‌که استراتژی‌های اختیاری برای ارزیابی‌های اساسی و کیفی ایده‌آل هستند. به‌جای اینکه یکی یا دیگری را پست‌تر بدانید، سعی کنید دیدگاهی متعادل ایجاد کنید که نقاط قوت مکمل آنها را تشخیص می‌دهد. و انتخاب‌تان را با اهداف، افق و مشخصات ریسک‌تان هماهنگ کنید. مدیریت استراتژیک

آزمون استراتژی

چارچوب مدیریت ریسک استراتژیک کمّی که در این خلاصه‌کتاب بیان کرده‌ایم در طول همه‌گیری کرونا مورد آزمایش قرار گرفت. این دوره یک آزمون استرس خارج از نمونه را ایجاد کرد. زیرا سهام دچار افت شدید شد. و ثابت کرد که این رویکردهای کمّی می‌توانند به طور موثر به صورت افراطی در دنیای واقعی عمل کنند. مدیریت استراتژیک

ارزیابی عملکرد استراتژیک

ابتدا عملکرد استراتژی‌های مختلف سرمایه‌گذاری مورد ارزیابی قرار گرفت. تخصیص به استراتژی‌های سهام پیروی از روند و برخی استراتژی‌های بلندمدت کوتاه با تمرکز بر کیفیت و سودآوری در طول کاهش سرمایه مؤثر بود. این رویکردهای تحدب مثبت به وعده خودشان مبنی بر ارائه آلفای بحران عمل کردند. مدیریت استراتژیک

هدف‌گیری نوسانات

دوم، استراتژی‌های هدف‌گیری نوسانات مورد بررسی قرار گرفت. به عنوان یک شیوه مدیریت ریسک و استراتژی سرمایه‌گذاری، هدف‌گذاری نوسانات در این دوره برای قرار گرفتن در معرض سهام و اعتبار درخشید. پورتفولیوهایی که از این رویکرد استفاده می‌کنند، کاهش قابل توجهی در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های سنتی دارند. مدیریت استراتژیک

تعادل مجدد

در نهایت، روش‌های تعادل مجدد مورد آزمایش قرار گرفتند. یک رویکرد تعادل مجدد مشروط، که تعادل مجدد را در طول روندهای نزولی بازار به تعویق انداخت، به طور قابل توجهی از تعادل مجدد تقویم مکانیکی بهتر عمل کرد. این اعتبار بیشتر شیوه‌های تعادل مجدد استراتژیک را فراهم کرد. مدیریت استراتژیک

 

این بیماری همه‌گیر شواهد تجربی ارائه کرد که نشان می‌دهد جداسازی سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک بهینه نیست. هم‌چنین نشان داد که بسیاری از معیارهای ریسک سنتی همسویی ضعیفی را نشان می‌دهند. مدیریت استراتژیک

 

راه‌حل، همانطورکه یاد گرفتید، یک فلسفه مدیریت ریسک یکپارچه‌ست. ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها و مدیریت ریسک از طریق روش‌های پیشرفته‌ای مانند دنباله‌روی روند، هدف‌گذاری نوسانات، و متعادل‌سازی مجدد استراتژیک می‌تواند تا حد زیادی کاهش سرمایه‌گذاری را کاهش دهد. حتی در یک بحران بی‌سابقه. مدیریت استراتژیک

خلاصه نهایی

برای بهترین نتایج بلندمدت در مدیریت سرمایه‌گذاری، خوب‌ست که روش‌های سرمایه‌گذاری را با روش‌های مدیریت ریسک ترکیب کنید. این امر به معنای اجرای استراتژی‌هایی مانند دنباله‌روی روندست که حتی زمانی که بازارها پایین می‌آیند، به خوبی عمل می‌کنند. سپس، ابزارهایی مانند متعادل‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها، توجه به فراز‌ونشیب‌های بازار و نظارت زیان‌های بزرگ به جلوگیری از شکست کمک می‌کنند.

 

این استراتژی در طول رکود کرونا مؤثر بود. و می‌تواند به شما کمک کند در برابر هر گونه چالش بازار در آینده مقاومت کنید.

 

این کتاب را می‌توانید از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مدیریت ریسک استراتژیک
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+