1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. مسیر نوآوری در شرکت بوردنامونا

مسیر نوآوری در شرکت بوردنامونا

مسیر نوآوری در بردامونا

مسیر نوآوری در شرکت بوردنامونا

5/5 - (5 امتیاز)

نوآوری شرکتی مسیری‌ست که شرکت بوردنامونا طی کرد و به موفقیت رسید

مسیر نوآوری شرکتی در بوردنامونا [Bord na Mόna] بسیار جالب‌ست. این شرکت ارائه‌دهنده برتر خدمات زیرساخت یکپارچه ایرلند سازگار با محیط‌زیست در برق، گرما، بازیابی منابع، آب، رسانه‌های در حال رشد، و خدمات مربوطه‌ست. بوردنامونا در ۱۹۳۴ تأسیس و به عنوان مظهری از ایده – توسعه معادن ذغال‌سنگ پهناور ایرلند – آغاز شد. این شرکت کوچک، از سال ۱۹۳۴ در حال توسعه انواع کسب‌وکار بر اساس مهارت‌های علمی و مهندسی بوده‌ست.

 

این شرکت دارای مهارت‌های قوی در توسعه و مدیریت منابع، تولید، توزیع، علوم، مهندسی و توسعه منابع انسانی‌ست. این شرکت صاحب ۸۰.۰۰۰ هکتار از زمین‌های ذغال سنگ نارس، دارای حدود ۲۰۰۰ نفر کارمند و در ۲۰ نقطه در سراسر ایرلند، بریتانیا و ایالات متحده شرقی مشغول به فعالیت‌ست. این شرکت گردش مالی برابر با ۳۸۴ میلیون دلار در ۲۰۰۹-۲۰۱۰ داشته‌ست.

شش حوزه اصلی کسب‌وکار

بوردنامونا در شش حوزه اصلی کسب‌وکار تمرکز دارد:

 

  • انرژی. تأمین انرژی و برق امن، قابل‌اعتماد و پایدار با قابلیت تجدیدپذیری در منابع اصلی آن. کسب‌وکار اصلی آن عرضه ذغال سنگ خام به عنوان سوخت برای تولید برق‌ست.
  • محیط زیست. ارائه راهکارهایی در زمینه‌های تصفیه فاضلاب و سامانه‌های کاهش آلودگی هوا به بازارهای ایرلند و خارج از آن.
  • سوخت. تهیه محصولات سوختی جامد در بازار گرمایشی مسکونی در ایرلند.
  • باغبانی علمی. ساخت و عرضه‌ی محصولات رسانه‌ای در حال رشد در داخل و در سطح جهانی برای باغبان‌های حرفه‌ای و آماتور.
  • بازیافت منابع. جمع‌آوری و دفع سازگار با محیط‌زیست زباله.
  • زمین و اموال. مدیریت دارایی‌های ساختمان و زمین شرکت.

 

بوردنامونا از هر پنج حوزه کسب‌وکار انتظار دارد تا سودآوری پایدار از طریق سرمایه‌گذاری و خلاقیت، داشتن مسئولیت برای مشتریان، بهبود مستمر از طریق توسعه و مشارکت کارمندان، فعالیت دقیق زیست‌محیطی و اجتماعی، و انجام کسب‌وکار با صداقت و انصاف را به نمایش بگذارد. مسیر نوآوری

تاریخچه و قدمت شرکت

این شرکت در اصل در ۱۹۳۴ به عنوان تورف دولپمنت برد تأسیس شد. بوردنامونا پس از آن به عنوان یک نهاد قانونی توسط تورف دولپمنت اکت در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد. اولین فعالیت برداشت ذغال‌سنگ خام بود که در نیروگاه و به عنوان سوخت خانگی استفاده می‌شد. قانون توسعه ذغال‌سنگ خام در سال ۱۹۵۰ به شرکت فرصت بیشتری برای توسعه داد.

 

از اواخر دهه ۱۹۵۰، این شرکت تصمیم گرفت تا از تولیدکننده‌ی متمرکز ذغال‌سنگ خام کلوخی به تولیدکننده‌ی متمرکز ذغال‌سنگ خام زنجیردار حرکت کند. شرکت فرعی یو.کی‌. یعنی فروشنده‌ی محصولات ذغال سنگ خام باغبانی در ۱۹۵۷ تأسیس شد. دو کارخانه دیگر در درینلوق و کرقن در ۱۹۶۰ تأسیس شد. در ۱۹۷۴، بوردنامونا برنامه سوم توسعه خودش را آغاز کرد که شامل خرید و توسعه ۳۵.۰۰۰ هکتار دیگر از زمین باتلاقی و ساخت کارخانه خاک ذغالی در کانتی تیپراری بود. برنامه تغییر شامل کوچک‌سازی و بخش‌بندی در ۱۹۸۸ به منظور کاهش هزینه‌ها و تبدیل شرکت به شرکتی با تمرکز بیشتر بر بازار آغاز شد.

 

بهره‌وری بیش از ۱۰۰ درصد در کسب‌وکار محوری تولید ذغال سنگ نارس بهبود یافت. شکل‌های جدیدی از کار مستقل توسط تیم‌ها و کارکنان خودگردان مبتنی بر نتایج صورت گرفت. کسب‌وکارهای مختلف بخش‌بندی شدند: انرژی ذغال سنگ نارس، سوخت‌ها و باغبانی علمی. در ۱۹۹۰، بخش محصولات زیست‌محیطی تأسیس شد. در ۱۹۹۲، بوردنامونا در اولین مزرعه بادی تجاری ایرلند شریک شد و در ۱۹۹۷ دولت برای حذف بدهی غیرتجاری و قدیمی توسط بوردنامونا با تزریق ۹۰ میلیون یورو موافقت کرد. بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸، دولت ۱۰۸ میلیون یورو در بوردنامونا سرمایه‌گذاری کرد تا انحصاراً برای استهلاک بدهی شرکت استفاده شود.

تبدیل شدن به شرکت سهامی عام

در ۱۹۹۹، بوردنامونا به یک شرکت سهامی عام (پی‌ال‌سی) تبدیل شد. و بخش‌های آن به شرکت‌های با مسئولیت محدود تبدیل شدند. سهامداران شرکت سهامی عام بوردنامونا وزیر خزانه‌داری و هیئت مدیره آن توسط وزیر ارتباطات، دریایی و منابع طبیعی منصوب می‌شد. حساب‌های شرکت گردش مالی ۲۹۵ و سود عملیاتی ۳۰ میلیون یورویی را نشان می‌داد. این شرکت که در ۲۰۱۱ ظهور پیدا کرد، بسیار متفاوت از آن شرکتی بود که در ابتدا و در ۱۹۳۴ تأسیس شده بود.

 

چشم‌انداز بوردنامونا یعنی «قرارداد جدید با طبیعت»، حکایت از آغاز یک تحول از کسب‌وکار سنتی و به شدت وابسته به ذغال سنگ خام و سوخت‌های فسیلی به کسب‌وکاری پایدارتر و جدید با تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر، بازیافت منابع و محصولات و خدمات سازگار با محیط‌زیست بود که توسط کسب‌وکارهای سنتی سوخت‌ها و باغبانی علمی حمایت می‌شد. این شرکت تعهد به نوآوری را به عنوان مزیت رقابتی در نظر داشت. و ساختار سازمانی خودش را به ساختاری با محوریت بیشتر مشتری تغییر داد.

 

واحد کسب‌وکار انرژی به دو بخش تولید برق و تأمین خوراک تقسیم شده‌ست. واحد کسب‌وکار زیست‌محیطی در حال حاضر از لحاظ جغرافیایی در بازار آمریکای شمالی و غرب اروپا متمرکزست. در واحدهای کسب‌وکار زیست‌محیطی، افزایش نیاز به فنآوری‌های سبز و پایدار برای تصفیه فاضلاب و هوا با دستورکار نوآوری هدایت می‌شود. سایر پروژه‌های نوآورانه شامل توسعه‌ی واحد نسل بعدی تصفیه‌خانه فاضلاب در مقیاس کوچک و ردپای کم کربن و سامانه‌های جدید تصفیه فاضلاب برای اجتماعات کوچک و متوسط خواهد بود. دیگر ابتکارات توسعه‌ای شامل فناوری بالقوه با مشارکت دارندگان ثبت اختراع برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های تصفیه آب مدرن‌ترست. مسیر نوآوری

سرمایه‌گذاری در تحقیق‌وتوسعه

بوردنامونا هم‌چنان به سرمایه‌گذاری در تحقیق‌وتوسعه برای بهبود محصولات، فرایندها، بسته‌بندی و سامانه‌های توزیع ادامه می‌دهد. در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ بوردنامونا ۵.۲ میلیون [یورو] در تحقیق‌وتوسعه شامل توسعه کسب‌وکار، و به کمک‌های مالی انحصاری صرف کرد. علاوه بر این امکانات در ایرلند، شرکت مرکز نوآوری اختصاصی‌ای در کارولینای شمالی دارد.

 

مانند بسیاری از شرکت‌های ملی و جهانی، بوردنامونا با بحران‌های مالی جهانی مواجه بوده‌ست. اما آنها به این بحران‌ها با کاهش قیمت عرضه به مشتریان، همراه با تغییر شیوه‌ای برای کاهش ظرفیت مازاد و کاهش هزینه‌ها پاسخ داده‌اند. این ابتکارات، همراه با مسیر نوآوری شرکتی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، شرکت را به عملکرد عالی در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ سوق داد.

 

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مسیر نوآوری در بردامونا
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+