1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. مسیر نوآوری در شرکت بوردنامونا

مسیر نوآوری در شرکت بوردنامونا

مسیر نوآوری در بردامونا

مسیر نوآوری در شرکت بوردنامونا

5/5 - (3 امتیاز)

نوآوری شرکتی مسیری است که شرکت بوردنامونا طی کرده و به موفقیت رسیده است 

مسیر نوآوری شرکتی در بوردنامونا [Bord na Mόna] بسیار جالب است. این شرکت ارائه‌دهنده‌ی برتر خدمات زیرساخت یکپارچه ایرلند سازگار با محیط‌زیست در برق، گرما، بازیابی منابع، آب، رسانه‌های در حال رشد، و خدمات مربوطه است. بوردنامونا در سال ۱۹۳۴ تأسیس و به عنوان مظهری از ایده – توسعه‌ی معادن ذغال‌سنگ پهناور ایرلند – آغاز شد. این شرکت کوچک، از سال ۱۹۳۴ در حال توسعه انواع کسب‌وکار بر اساس مهارت‌های علمی و مهندسی بوده است.

 

این شرکت دارای مهارت‌های قوی در توسعه و مدیریت منابع، تولید، توزیع، علوم، مهندسی و توسعه منابع انسانی است. این شرکت صاحب ۸۰.۰۰۰ هکتار از زمین‌های ذغال سنگ نارس، دارای حدود ۲۰۰۰ نفر کارمند و در ۲۰ نقطه در سراسر ایرلند، بریتانیا و ایالات متحده شرقی مشغول به فعالیت است. این شرکت گردش مالی برابر با ۳۸۴ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ داشته است.

شش حوزه اصلی کسب‌وکار

بوردنامونا در شش حوزه اصلی کسب‌وکار تمرکز دارد:

 

  • انرژی. تأمین انرژی و برق امن، قابل‌اعتماد و پایدار با قابلیت تجدیدپذیری در منابع اصلی آن. کسب‌وکار اصلی آن عرضه ذغال سنگ خام به عنوان سوخت برای تولید برق است.
  • محیط زیست. ارائه راهکارهایی در زمینه‌های تصفیه فاضلاب و سامانه‌های کاهش آلودگی هوا به بازارهای ایرلند و خارج از آن.
  • سوخت. تهیه محصولات سوختی جامد در بازار گرمایشی مسکونی در ایرلند.
  • باغبانی علمی. ساخت و عرضه‌ی محصولات رسانه‌ای در حال رشد در داخل و در سطح جهانی برای باغبان‌های حرفه‌ای و آماتور.
  • بازیافت منابع. جمع‌آوری و دفع سازگار با محیط‌زیست زباله.
  • زمین و اموال. مدیریت دارایی‌های ساختمان و زمین شرکت.

 

بوردنامونا از هر پنج حوزه‌ی کسب‌وکار انتظار دارد تا سودآوری پایدار از طریق سرمایه‌گذاری و خلاقیت، داشتن مسئولیت برای مشتریان، بهبود مستمر از طریق توسعه و مشارکت کارمندان خود، فعالیت دقیق زیست‌محیطی و اجتماعی، و انجام کسب‌وکار با صداقت و انصاف را به نمایش بگذارد. مسیر نوآوری

تاریخچه و قدمت شرکت

این شرکت در اصل در سال ۱۹۳۴ به عنوان تورف دولپمنت برد تأسیس شد. بوردنامونا پس از آن به عنوان یک نهاد قانونی توسط تورف دولپمنت اکت در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد. اولین فعالیت برداشت ذغال‌سنگ خام بود که در نیروگاه و به عنوان سوخت خانگی استفاده می‌شد. قانون توسعه ذغال‌سنگ خام در سال ۱۹۵۰ به شرکت فرصت بیشتری برای توسعه داد.

 

از اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰، این شرکت تصمیم گرفت تا از تولیدکننده‌ی متمرکز ذغال‌سنگ خام کلوخی به تولیدکننده‌ی متمرکز ذغال‌سنگ خام زنجیردار حرکت کند. شرکت فرعی یو.کی‌. یعنی فروشنده‌ی محصولات ذغال سنگ خام باغبانی در سال ۱۹۵۷ تأسیس شد. دو کارخانه دیگر در درینلوق و کرقن در سال ۱۹۶۰ تأسیس شد. در سال ۱۹۷۴، بوردنامونا برنامه سوم توسعه‌ی خود را آغاز کرد که شامل خرید و توسعه‌ی ۳۵.۰۰۰ هکتار دیگر از زمین باتلاقی و ساخت کارخانه‌ی خاک ذغالی در کانتی تیپراری بود. برنامه‌ی تغییر شامل کوچک‌سازی و بخش‌بندی در سال ۱۹۸۸ به منظور کاهش هزینه‌ها و تبدیل شرکت به شرکتی با تمرکز بیشتر بر بازار آغاز شد.

 

بهره‌وری بیش از ۱۰۰ درصد در کسب‌وکار محوری تولید ذغال سنگ نارس بهبود یافت. شکل‌های جدیدی از کار مستقل توسط تیم‌ها و کارکنان خودگردان مبتنی بر نتایج صورت گرفت. کسب‌وکارهای مختلف بخش‌بندی شدند: انرژی ذغال سنگ نارس، سوخت‌ها و باغبانی علمی. در سال ۱۹۹۰، بخش محصولات زیست‌محیطی تأسیس شد. در سال ۱۹۹۲، بوردنامونا در اولین مزرعه بادی تجاری ایرلند شریک شد و در سال ۱۹۹۷ دولت برای حذف بدهی غیرتجاری و قدیمی توسط بوردنامونا با تزریق ۹۰ میلیون یورو موافقت کرد. بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸، دولت ۱۰۸ میلیون یورو در بوردنامونا سرمایه‌گذاری کرد تا انحصاراً برای استهلاک بدهی شرکت استفاده شود.

تبدیل شدن به شرکت سهامی عام

در سال ۱۹۹۹، بوردنامونا به یک شرکت سهامی عام (پی‌ال‌سی) تبدیل شد. و بخش‌های آن به شرکت‌های با مسئولیت محدود تبدیل شدند. سهامداران شرکت سهامی عام بوردنامونا وزیر خزانه‌داری و هیئت مدیره آن توسط وزیر ارتباطات، دریایی و منابع طبیعی منصوب می‌شد. حساب‌های شرکت گردش مالی ۲۹۵ و سود عملیاتی ۳۰ میلیون یورویی را نشان می‌داد. این شرکت که در سال ۲۰۱۱ ظهور پیدا کرد، بسیار متفاوت از آن شرکتی بود که در ابتدا و در سال ۱۹۳۴ تأسیس شده بود.

 

چشم‌انداز بوردنامونا یعنی «قرارداد جدید با طبیعت»، حکایت از آغاز یک تحول از کسب‌وکار سنتی و به شدت وابسته به ذغال سنگ خام و سوخت‌های فسیلی به کسب‌وکاری پایدارتر و جدید با تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر، بازیافت منابع و محصولات و خدمات سازگار با محیط‌زیست بود که توسط کسب‌وکارهای سنتی سوخت‌ها و باغبانی علمی حمایت می‌شد. این شرکت تعهد به نوآوری را به عنوان مزیت رقابتی در نظر داشت و ساختار سازمانی خود را به ساختاری با محوریت بیشتر مشتری تغییر داد.

 

واحد کسب‌وکار انرژی به دو بخش تولید برق و تأمین خوراک تقسیم شده است. واحد کسب‌وکار زیست‌محیطی در حال حاضر از لحاظ جغرافیایی در بازار آمریکای شمالی و غرب اروپا متمرکز است. در واحدهای کسب‌وکار زیست‌محیطی، افزایش نیاز به فنآوری‌های سبز و پایدار برای تصفیه فاضلاب و هوا با دستورکار نوآوری هدایت می‌شود. سایر پروژه‌های نوآورانه شامل توسعه‌ی واحد نسل بعدی تصفیه‌خانه فاضلاب در مقیاس کوچک و ردپای کم کربن و سامانه‌های جدید تصفیه فاضلاب برای اجتماعات کوچک و متوسط خواهد بود. دیگر ابتکارات توسعه‌ای شامل فنآوری بالقوه با مشارکت دارندگان ثبت اختراع برای توسعه و تجاری‌سازی فن‌آوری‌های تصفیه آب مدرن‌تر است. مسیر نوآوری

سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه

بوردنامونا هم‌چنان به سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه برای بهبود محصولات، فرایندها، بسته‌بندی و سامانه‌های توزیع ادامه می‌دهد. در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ بوردنامونا ۵.۲ میلیون [یورو] در تحقیق و توسعه شامل توسعه‌ی کسب‌وکار، و به کمک‌های مالی انحصاری صرف کرد. علاوه بر این امکانات در ایرلند، شرکت مرکز نوآوری اختصاصی‌ای در کارولینای شمالی دارد.

 

مانند بسیاری از شرکت‌های ملی و جهانی، بوردنامونا با بحران‌های مالی جهانی مواجه بوده است. اما آن‌ها به این بحران‌ها با کاهش قیمت عرضه به مشتریان، همراه با تغییر شیوه‌ای برای کاهش ظرفیت مازاد و کاهش هزینه‌ها پاسخ داده‌اند. این ابتکارات، همراه با مسیر نوآوری شرکتی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، شرکت را به عملکرد عالی در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ سوق داد.

 

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مسیر نوآوری در بردامونا
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+