1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. هفت مهارت بازاریابی دیجیتالی

هفت مهارت بازاریابی دیجیتالی

بازاریابی دیجیتالی

هفت مهارت بازاریابی دیجیتالی

5/5 - (8 امتیاز)

۷ مهارت بازاریابی دیجیتالی که برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی موثر به آنها نیاز دارید

بازاریابی دیجیتالی در کسب‌وکار ضروری شده‌ست. از بهینه‌سازی موتور جست‌وجو [SEO] گرفته تا استراتژی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی دیجیتالی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار کنند.

 

به گفته آژانس سوشیال شفرد، تبلیغات دیجیتالی می‌تواند آگاهی از برند را برای مشتریان احتمالی تا ۸۰ درصد افزایش دهد.

 

برای همگام شدن با نیازهای در حال تحول بازار، باید بدانید بازاریابی دیجیتالی چیست. و از مهارت‌هایی آگاه شوید که می‌تواند شما را قادر به برتری کند.

بازاریابی دیجیتالی چیست؟

بازاریابی دیجیتالی شامل استراتژی‌ها و شیوه‌هایی برای استفاده از کانال‌ها، سکوها و فناوری‌های دیجیتال برای ارتباط با مخاطبان هدف شماست.

 

در حالی‌که اشکال سنتی بازاریابی – مانند کاتالوگ‌های چاپی و تبلیغات تلویزیونی – می‌توانند موثر باشند، ظهور تجارت الکترونیک، رسانه‌های اجتماعی و فناوری‌های تلفن همراه رفتار مصرف‌کننده را به شدت تغییر داده‌ست.

 

استراتژی بازاریابی دیجیتالی می‌گوید: «این فناوری‌ها نحوه ارتباط مشتریان با برندها، نحوه جستجوی اطلاعات و نحوه خرید محصولات را کاملاً تغییر دادند. آنها دلیلی هستند که بازاریابی دیجیتالی به بخش جدایی‌ناپذیر و مهم هر شرکت تبدیل شده‌ست.»

 

اگر می‌خواهید به یک بازاریاب دیجیتالی مؤثر تبدیل شوید، در این یادداشت مهارت‌هایی مرور می‌شود که می‌تواند به شما کمک کند تأثیری استراتژیک داشته باشید.

برترین مهارت‌های بازاریابی دیجیتالی

۱. مهارت در فناوری

مهارت فناوری در بازاریابی دیجیتالی ضروری‌ست. برای اجرای موفقیت‌آمیز کمپین‌ها، باید نحوه استفاده از ابزارهای خودکارسازی، نرم‌افزارها و سکوهای دیجیتال را بدانید.

 

ابزارهای بازاریابی دیجیتالی عبارتند از:

 

 • سامانه مدیریت ارتباط با مشتری؛
 • نرم‌افزار تجزیه‌وتحلیل؛
 • ابزارهای مدیریت تبلیغات؛
 • سامانه مدیریت محتوا.

 

با استفاده از این فناوری‌ها، می‌توانید مخاطبان هدف را بهتر درک کنید، از آنها یاد بگیرید و بخش‌بندی کنید. هم‌چنین می‌توانید روندهای نوظهور در رفتار مصرف‌کننده را شناسایی کنید تا تأثیر تلاش‌های بازاریابی خودتان را به حداکثر برسانید.

 

در زمینه استراتژی بازاریابی دیجیتالی، مدیر ارشد بازاریابی در شرکت فناوری ادوبی، می‌گوید درک مشتری برای بازاریابی موفق بسیار مهم‌ست.

 

او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم بازاریابی واقعاً تغییر اساسی کرده باشد. من فکر می‌کنم یک ایده خوب، یک محصول خوب – اینها همیشه هسته اصلی بازاریابی هستند. من فکر می‌کنم درگیر کردن مخاطب با نوعی محرک احساسی همیشه مهم‌ست. من فکر می‌کنم چیزی که واقعاً تغییر کرده‌ست، توانایی درک عمیق از مشتری‌ست. بنابراین برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید به فناوری نیاز دارید.»

۲. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها

چه استفاده از شیوه‌های بازاریابی سنتی یا دیجیتال، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها – جمع‌آوری، تفسیر و استفاده سیستماتیک داده‌ها – بسیار مهم‌ست.

 

کانال‌هایی که می‌توانید از آنها داده جمع‌آوری کنید عبارتند از:

 

 • وب‌سایت‌ها؛
 • سکوهای رسانه‌های اجتماعی؛
 • کمپین‌های بازاریابی ایمیلی.

 

با این حال، داده‌ها بدون سنجه‌های مشخص یا شاخص‌های عملکرد کلیدی مفید نیستند.

 

براساس استراتژی بازاریابی دیجیتالی در ساده‌ترین سطح، باید چیزی را اندازه‌گیری کنید که قصد دارید با اهداف بازاریابی‌تان به دست آورید.

 

به عنوان مثال، اگر قصد اندازه‌گیری آگاهی از برند شرکت‌تان را دارید، می‌توانید داده‌های اشتراک‌گذاری‌ها و یادداشت‌ها در رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌تان و نظرسنجی‌های مشتریان را تجزیه‌وتحلیل کنید تا بینش ارزشمندی درباره مشتریان احتمالی و فعلی به دست آورید.

۳. بازاریابی موتور جست‌وجو

تبلیغات برای موفقیت در عصر دیجیتال بسیار حیاتی‌ست. به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، برنامه‌ریزی استراتژیک و اجرای بازاریابی موتور جست‌وجو [SEM] ضروری‌ست. وب‌سایت‌تان را با افزایش دیده شدن آن در نتایج موتورهای جست‌وجو از طریق تبلیغات پولی ترویج کنید.

 

براساس استراتژی بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی موتور جست‌وجو به‌عنوان محرک کلیدی تبدیل در سفر مشتری، ابزاری حیاتی‌ست. و باید در جعبه‌ابزار رسانه پولی خودتان داشته باشید.

 

با توجه به این استراتژی، کمپین‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

 • جست‌وجوی پولی: مناقصه بر روی کلمات کلیدی برای نمایش برجسته تبلیغات در نتایج موتورهای جست‌وجو هنگامی‌که کاربران آن عبارات را وارد می‌کنند. و سپس هر بار که روی آن تبلیغات کلیک می‌کنند، مبلغی را پرداخت می‌شود.
 • تبلیغات نمایشی: تبلیغات نمایشی در وب‌سایت‌ها – مانند بنرها، تصاویر، ویدیوها یا رسانه‌های تعاملی – که محصولات، خدمات یا نام تجاری شما را برای مخاطبان هدف شما تبلیغ می‌کنند.

 

بازاریابی موتور جست‌وجو به‌ویژه در بازاریابی دیجیتالی ارزشمندست. زیرا به شما امکان می‌دهد تبلیغات هدفمندی اجرا کنید که می‌تواند تأثیر بیشتری بر مصرف‌کننده داشته باشد.

پنج عنصر پیاده‌سازی بازاریابی موتور جست‌وجو

پیاده‌سازی بازاریابی موتور جست‌وجو شامل پنج جزءست:

 

 • انتخاب کلمات کلیدی که منجر به تبلیغات شما می‌شوند؛
 • طراحی محتوای تبلیغی شما؛
 • شناسایی بهترین صفحه فرود برای تبلیغ‌تان؛
 • توسعه یک استراتژی قیمت‌گذاری برای کلمات کلیدی؛
 • تجزیه‌وتحلیل نتایج و بهینه‌سازی محتوا بر اساس آن.

 

بازاریابی موتور جست‌وجو زمانی مرتبط‌ترست که مصرف‌کنندگان به طور فعال چیزی را آنلاین جست‌وجو کنند. هنگام انتخاب کلمات کلیدی برای پیشنهاد، این را در نظر داشته باشید.

 

به عنوان مثال، اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، ممکن‌ست «هتل در اصفهان» را در گوگل جست‌وجو کنید. در حالی‌که چندین هتل با این کلمات کلیدی مطابقت دارند، هتل‌های زنجیره‌ای مانند پارسیان اوین می‌توانند از بازاریابی موتور جست‌وجو استفاده کنند. و برای اطمینان از اینکه ابتدا وب‌سایت آنها را ببینید، بر روی آن کلمه کلیدی عمومی به شما پیشنهاد می‌دهند.

 

براساس استراتژی بازاریابی دیجیتالی، با وجود کلمات کلیدی عمومی، به احتمال زیاد طیف وسیع‌تری از مصرف‌کنندگان را جذب می‌کنید که ممکن‌ست هنگام جست‌وجوی محصولی مانند «هتل در اصفهان» با برند شما آشنا نباشند یا به آن فکر نمی‌کنند.

۴. بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو

یکی دیگر از مهارت‌های ضروری بازاریابی دیجیتالی، بهینه‌سازی موتور جست‌وجو [SEO]ست. بهبود دید و رتبه وب‌سایت شما در نتایج طبیعی موتورهای جست‌وجو.

 

تقریباً ۶۸ درصد تجربیات آنلاین با موتورهای جست‌وجو مانند گوگل شروع می‌شود. برخلاف تمرکز بازاریابی موتور جست‌وجو بر روی جست‌وجوی پولی، سئو محتوای وب‌سایت، کلمات کلیدی، متاتگ‌ها، ساختار سایت و تجربه کاربری شما را بهبود می‌بخشد تا صفحات وب در بالای نتایج جست‌وجو ظاهر شوند.

 

بر اساس استراتژی بازاریابی دیجیتالی، موتورهای جست‌وجو صفحات وب را بر اساس موارد زیر رتبه‌بندی می‌کنند:

 

 • ارتباط: اینکه آیا محتوا با هدف جست‌وجوی کاربر شما مطابقت دارد یا خیر؛
 • اعتبار: اعتبار وب‌سایت شما بر اساس عواملی مانند تخصص محتوا و شهرت برند.

 

با درک الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو و اجرای بهترین شیوه‌های سئو، می‌توانید از صرف هزینه‌های بیش از حد بر روی تبلیغات پولی جلوگیری کنید. و ترافیک وب‌سایت، دیده شدن و تعامل کاربر را با هزینه کم و بدون هزینه بهبود ببخشید.

۵. توسعه برند

طبق نظرسنجی شرکت مدیریت دارایی دیجیتال بایندر، یکی از دغدغه‌های اصلی بازاریابان تعامل موثر با مشتریان در سکوهای دیجیتالی شلوغ‌ست.

 

یکی از راه‌های بهبود تعامل مصرف‌کننده از طریق توسعه برندست. مدیریت هویت و شهرت شرکت شما در سکوهای بازاریابی. اما این موضوع می‌تواند یک نبرد سخت باشد.

 

بر اساس استراتژی بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی دیجیتالی می‌تواند زمان سخت‌تری برای ایجاد برند داشته باشد، ساخت تصویر و داستانی پیرامون برند. این در طول زمان در حال تغییرست، اما معمولاً بازاریابی دیجیتالی به جای ساختن برند، بر بازاریابی عملکرد متمرکز شده‌ست.

 

بازاریابی عملکرد بر روی دستیابی به اهداف مشخص، کوتاه‌مدت و قابل اندازه‌گیری تمرکز دارد. به عنوان مثال، زمانی‌که مصرف‌کنندگان آماده خرید هستند، بازاریابی عملکرد به جست‌وجوی آنها در گوگل، تبلیغات یا رسانه‌های متعلق به آنها و اینکه آیا محصول شما را خریداری کرده‌اند، توجه می‌کند.

 

برای توضیح انگیزه‌های عاطفی آنها، باید روی برندسازی تمرکز کنید. فرایند بلندمدت ایجاد آگاهی و دانش گسترده‌تر از برندتان. شما می‌توانید این کار را با ایجاد صدای برند منحصربه‌فرد، هویت بصری و پیام‌رسانی انجام دهید که به سوی مشتریان طنین‌انداز می‌شود تا آنها با محصولات و خدمات شما ارتباط برقرار کنند.

۶. بازاریابی ایمیلی

قبل از ظهور بازاریابی دیجیتالی، اکثر شرکت‌ها از طریق کاتالوگ‌های چاپی و تبلیغات به مشتریان دسترسی پیدا می‌کردند. اما امروزه این شیوه تغییر کرده‌ست. طبق مطالعه شرکت تحقیقاتی فناوری رادیکتی گروپ، انتظار می‌رود تعداد کاربران ایمیل تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۴.۵ میلیارد نفر برسد. پژوهش‌ها هم‌چنین نشان می‌دهد که میانگین زمانی که کاربران ایمیل‌های خودشان را در روز چک می‌کنند، ۱۷۲ دقیقه‌ست. درک نحوه استفاده از بازاریابی ایمیلی بسیار مهم‌ست.

 

بازاریابی ایمیلی شامل ارسال ایمیل‌های هدفمند و شخصی‌شده به گروه‌های تقسیم‌بندی شده از مشتریان برای ایجاد روابط، تبلیغ محصولات و خدمات شما و آموزش آنهاست.

 

ایجاد تعادل بین محتوای ایمیل برای مشتریان احتمالی و محتوای هدفمندتر برای مشتریان فعلی شما بسیار مهم‌ست.

 

کیت لالیبرت، رئیس تجارت الکترونیک در شرکت کفش اوفوس، بر اساس استراتژی بازاریابی دیجیتال می‌گوید: «شما باید از هر دو رویکرد استفاده و آنها را متعادل کنید. شما باید یک برنامه بازاریابی داشته باشید که به مجموعه وسیعی از مشتریان که درباره محصولات و شرکت صحبت می‌کنند، دسترسی پیدا کند. اما باید بتوانید با ارسال برخی از ایمیل‌هایی که بیشتر بر فعالیت یا اقداماتی که انجام داده‌اند، آن را به مصرف‌کننده مرتبط کنید.»

 

این بدان معناست که مشتریان شما باید منتظر ایمیل‌های شخصی‌شده با نام آنها، توصیه‌های سفارشی از خریدهای گذشته‌شان و معاملات انحصاری باشند که با علایق و عادت‌های امروز آنها همسو باشد.

 

یکی دیگر از مزایای بازاریابی ایمیلی اینکه مقرون‌به‌صرفه‌ست. بر اساس استراتژی بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی مقرون‌به‌صرفه‌ست. زیرا یک شرکت می‌تواند بدون پرداخت تبلیغات پولی به گوگل یا فیس‌بوک، به مشتریان دسترسی پیدا کند.

 

با به دست آوردن اعتماد در بازاریابی ایمیلی خودتان، می‌توانید روابط با مشتری را تقویت کنید، تبدیل‌ها و تعامل با مخاطبان هدف خودتان را افزایش دهید.

۷. رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی یکی از پرکاربردترین سکوهای دیجیتال هستند. طبق داده‌های پیو ریسرچ، نزدیک به ۷۲ درصد از جمعیت ایالات متحده از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

 

در عصر اینفلوئنسرهای اجتماعی، کسب‌وکار شما باید حضور دیجیتالی خودش را حفظ کند تا مطمئن شوید که با مصرف‌کنندگان ارتباط دارید. از این رو، سکوهای رسانه‌های اجتماعی که کسب‌وکارتان می‌تواند استفاده کند عبارتند از:

 

 

در حالی‌که فیس‌بوک محبوب‌ترین‌ست، باید بدانید که چگونه کانال‌های دیگر را در برنامه بازاریابی دیجیتالی خودتان بگنجانید. انجام این کار به شما امکان می‌دهد با مخاطبان متنوع‌تری درگیر شوید و بینش بیشتری از مصرف‌کننده به دست آورید.

 

بر خلاف نظرسنجی‌ها و گروه‌های تمرکز برای به دست آوردن بینش مشتری، رسانه‌های اجتماعی در استراتژی بازاریابی دیجیتالی یک انجمن رایگان و بدون فیلتر برای شرکت‌ها فراهم می‌کند. تا از نگرش‌ها و رفتارهای مصرف‌کنندگان خودشان آگاه شوند و آنها را درک کنند.

 

با سرمایه‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید ترجیحات مشتریان خودتان را بهتر درک کنید و استراتژی‌های بازاریابی‌تان را ارتقاء دهید.

چگونه مهارت‌های بازاریابی دیجیتالی خودتان را بهبود بخشید

در حالی‌که برخی از بازاریابان می‌توانند مهارت‌های بازاریابی دیجیتالی خودشان را در حین کار بهبود بخشند، برخی دیگر به رویکردی عمیق‌تر نیاز دارند. اگر مورد دوم با شما سازگارست، تکمیل یک دوره بازاریابی دیجیتالی می‌تواند راهی موثر برای توسعه مهارت‌های شما باشد. و در عین حال انعطاف‌پذیری لازم برای ادامه توسعه حرفه‌ای در محل کار را داشته باشید.

 

به عنوان مثال، استراتژی بازاریابی دیجیتالی برای کمک به شما در ایجاد استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی طراحی شده‌ست که مشتریان شما را جذب و حفظ می‌کند. از طریق موردکاوی‌ها در دنیای واقعی، می‌توانید بیاموزید که چگونه با استفاده از ابزارهای دیجیتال امروزی، بازاریاب موثرتری شوید.

 

آیا می‌خواهید مهارت‌های بازاریابی دیجیتالی خودتان را تقویت کنید؟ برای مشاوره مدیریت استراتژی بازاریابی دیجیتالی درخواست دهید تا در جلسه‌ای چگونه اجرای آن را با هم بررسی کنیم.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (8 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازاریابی دیجیتالی
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+