1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. هنكل و نوآوری شرکتی

هنكل و نوآوری شرکتی

هنکل

هنكل و نوآوری شرکتی

5/5 - (4 امتیاز)

نوآوری شرکتی در هنکل

هنکل اند ساي توسط فریتز هنکل و دو شریکش در شهر آخن در ۲۶ سپتامبر ۱۸۷۶ تأسیس شد. از آن زمان به بعد این خانواده کارآفرین آلمانی و کارکنانش هنکل را به یک شرکت جهانی تبدیل ساختند که دفتر مرکزی ان در دوسلدورف آلمان استقرار پيدا كرد. اين شرکت ۴۸۰۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد و رتبه‌اي را در میان شركت‌هاي فهرست فورچون گلوبال ۵۰۰ كسب كرده است. هنکل یک شركت پيشرو جهانی در بین مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای صنعتی با نشان‌هاي تجاري مانند پرسيل، خوارزوپف و لوكتيت است.

 

نشان تجاری لوكتيت علامت تجاری ثبت‌شده‌ی هنکل و یکی از بزرگ‌ترین نشان‌های جهانی اين شركت است. برای ۵۸ سال، بنگاه لوكتيت با چسب‌های پیشرفته و راهكارهای آب‌بندی مشتریانی را جذب كرده است.

اين شركت به نوآوری با بیش از ۵۰۰۰ اختراع ثبت‌شده متعهد شده است. طیف گسترده‌ای از محصولات آکریلیک، آناروبيكس، سيانوآكريليتس، اپوکسی‌ها، اسپرى، سیلیکون و اورتان را باکیفیت عالي ارائه می‌کند. در حالی‌که موفقیت لوكتيت عمدتاً از محصولات مصرفی سوپرچسب خودش به دست می‌آید. ولی اغلب فروش این شرکت ناشی از مشتریان صنعتی‌اش بوده است. محصولات لوكتيت در محدوده از کاربردهای صنعتی متنوعي از الکترونیکي تا آرایشی استفاده می‌شود.

بنیانگذاری و طیف محصولات

شرکت لوكتيت اصالتاً در سال ۱۹۵۳ توسط ورنون كريبل، شیمیدان آلمانی‌تبار بنیان گذاشته شد. این شیمیدان کارآفرین انقلابی در چسب‌های بی‌هوازی پدید آورد. او سامانه‌ای درمانی برای رزین پيوندی و منحصر‌به‌فرد طراحی كرد که بدون هوا سفت شد. درزگیر بی‌هوازی. در تاریخ ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۵۶، لوكتيت نخستین رویداد رسمی خود را در یک کنفرانس مطبوعاتی در باشگاه دانشگاه نیویورک برگزار كرد. پروفسور كريبل توسط پسرش، رابرت، پس از مرگش در سال ۱۹۶۴ به موفقيت رسيد. در همان سال، لوكتيت «سوپرچسب» را معرفی کرد. و برای اولین بار بسیاری از محصولات مانند سیلیکون، اپوکسی، آکریلیک، و آناروبيكس جدید لوكتيت رونمایی شدند. در سال ۱۹۶۵، لوكتيت به فروش ۲٫۸ ميليون دلاری با سود خالص ۲۶۰,۰۰۰ دلار دست يافت.

 

در ميانه دهه ۱۹۷۰، خودروسازان آمریکایی وسایل‌نقلیه کوچک‌تر و سبک تولید می‌كردند. و خطوط جدید تولیدی لوكتيت کمک کرد تا ارتعاشات موتورهای کوچک‌تر و دور بالاتر متوقف شود. مبتنی بر فناوری‌های اساسی در محصول لوكتيت، این شرکت تصميم گرفت تا دامنه محصولاتش را گسترش دهد. چشمگيرترین محصول فرعی برای محصول اصلی لوكتيت سوپرچسب بوده است که در آزمایشگاه‌های این شرکت در ایرلند و کانکتیکوت طراحی شد. واحد تحقیق و توسعه آکریلیک، سیلیکون و اورتان جدیدي را تولید كرد. و هم‌چنین، شرکت لوكتيت پایه محصول صنعتی خود را از طریق تملك شرکت‌های كلیدی گسترش داد. در میان اين تملك‌ها شركت پِرماتكس یعنی خط تولید قطعات خودرو که در سال ۱۹۷۲ جذب شد.

 

پوشش‌های واشر پِرماتكس یک محصول پيشرو در بازار قطعات يدكي خودرو بود. لوكتيت، شرکت فروش مواد شیمیایی وودهيل را در سال ۱۹۷۴خریداری کرد. خط تولید چسب وودهيل بازارهای جدیدی در تعمیر خودرو و مرمت خانه باز کرد. در سال ۱۹۷۴، دو شرکت در بخش خودرو و مصرف‌کننده بنگاه لوكتيت ادغام شدند. در دهه ۱۹۸۰، لوكتيت خط توليد چسب‌هاي ميكروآناروبيك را معرفی کرد.

نوآوری سوپرچسب

ریشه‌های سوپرچسب لوكتيت به زمان ترميم صدمات به تاریخ ۱۹۷۰ برمی‌گردد. این ایده نيز مانند بسیاری از چنین ایده‌هایي از برداشت‌های منفی محصول به وجود آمد. در حالی‌که سوپرچسب بدلیل سرعت عمل، عالی به حساب می‌آمد. اما چون به پوست آسيب مي‌رساند، نگرانی‌هایی را بوجود آورد. این ایده نوظهور به منظور توسعه چسب زخم به جای بخیه در عمل جراحی استفاده شد. بخیه در حرفه‌ پزشکی برای بیش از ۲۰۰۰ سال مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجايی‌که لوكتيت تا به حال هیچ تجربه و آگاهی در حوزه محصولات پزشکی و این بازار نداشت، اين پروژه به شکست انجاميد.

 

اما در سال ۱۹۸۸، پروفسور آلن رابرتز از دانشگاه لیدز/برادفورد که پژوهش‌هايي در زمينه بازسازی چسب در عمل جراحی و بهبود زخم انجام داده بود. با لوكتيت در مورد یک «سوپرچسب برای پانسمان زخم» تماس گرفت. نمونه اولیه‌ای كه می‌تواند استریل شده باشد. و استاد رابرتز و تیم پزشکی‌اش براي زخم پوست راضی شوند، توسعه داده شد. در سال ۲۰۰۲، محصول جدیدي طراحي شد كه تأييديه اف‌دی‌ای را به دست آورد. هنکل

 

رشد خطوط تولیدی لوكتيت به همان خوبی جذب بنگاه‌ها به گسترش اين شرکت در بازارهای جهانی کمک کرد. در بسیاری از موارد، شرکت‌ها به طورجداگانه توسط نمایندگان لوكتيت تأسیس و در نهایت، توسط لوكتيت خریداری می‌شدند. لوكتيت با شركت جهاني سي‌لنت در سال ۱۹۷۰ ادغام شدند. و هم‌چنین در طول دهه ۱۹۷۰ بسیاری از توزیع‌کنندگان خارج از کشور خود را خريد. رابرت كريبل، قبل از بازنشستگی در سال ۱۹۸۰، لوكتيت را از طریق تملك‌ها، بازسازی ساختاری، عرضه عمومی سهام، ادغام و گسترش جهانی هدايت كرد. در آن زمان، فروش جهانی ۵ میلیون در مقایسه با فروش ۱۸ ميليون دلاری لوكتيت بود. بوترورث، مدیر عامل شرکت اظهار داشت که در داستان لوكتيت ادغام‌های جهانی در لوكتيت عاملی مهم در تاریخ لوكتيت بود. و از لوكتيت بنگاه چندملیتی قوی ساخت.

رشد از طریق ادغام

در سال ۱۹۸۵، هنکل ۲۵ درصد از سهام بنگاه لوكتيت را خريد. تنوع محصولات منجر به درآمد ۴۰۰ ميليون دلاري در سال ۱۹۸۸ شد كه تنها ۲۵ درصد از اين درآمد حاصل از خط اصلی تولید بی‌هوازی لوكتيت بود. در سال ۱۹۹۱، لوكتيت در  فهرست فورچون ۵۰۰ شرکت‌های بزرگ صنعتی ایالات متحده در رتبه ۴۷۷ ايستاد. درآمد سالانه با نرخ رشد ۲۲/۴ درصدی در هر سهم طی ۱۰ سال اين شرکت را به عنوان رتبه هجدهم در میان فهرست فورچون ۵۰۰ قرار داد. هنکل

 

در اواخر سال ۱۹۹۶، اهمیت فعالیت درزگیری و چسب در اروپا رشد چشم‌گيرتري يافت. در سال ۱۹۹۷، هنکل تمام سهام بنگاه لوكتيت را خريد، عرضه‌كننده عمده انجام كار توسط خود مشتری، چسب‌های خانگی و شركتی حرفه‌ای و پيشرو در چسب‌های مهندسی در سراسر جهان شد. با ادغام كامل لوكتيت، هنکل به شركتی پيشروي بی‌چون ‌و چرای بازار جهانی در چسب‌ها تبدیل شد. و ساختار فروش خود را در ایالات متحده [آمريكا] و سراسر جهان بهبود داد.

فناوری با دوام و سبز

از سال ۱۹۹۷، لوكتيت نشان تجاری اصلي هنکل را حفظ كرد. و عرضه‌کننده‌ چسب‌های خانگی، اپوکسی، چسب‌هاي اسپری، چسب‌های ساختمانی، و درزگيرها و پرکننده‌هاي تعمیرات خانه بوده است. در سال‌های اخیر، شرکت تمرکز خود را بر فناوری‌های بادوام و سبز افزایش داده است. هنکل

 

در آگوست ۲۰۰۲،  ايندرميل، چسب بافتي لوكتيت هنکل، برای بازار ایالات متحده توسط اف‌دي‌اي تأیید شد. این چسب برای پانسمان زخم در حال حاضر در سراسر جهان مجوز دارد. ماه بعد، شركت هنکل مرکز فنآوری آسیا و اقیانوسیه لوكتيت هنکل را در یوکوهاماي ژاپن، با هزینه ساخت و راه‌اندازي ۲۳ ميليون يورو افتتاح كرد. در سال ۲۰۰۳، هنکل فرمول جدید تريدلوكرس، درزگيرهاي لوله پي‌اس‌تي، و ضد انسداد خود را تحت نشان تجاری لوكتيت معرفی کرد. هنکل

 

لوكتيت از ابتدا شرکت جهانی بود. توزیع‌کنندگان در انگلستان و سراسر اروپا در سال ۱۹۵۶راه‌اندازي شدند و محصولات را در سراسر اقیانوس اطلس روانه بازار مي‌كردند. از زمان تأسیس، لوكتيت مستمراً در پی کشف بازارهایی بود که کسی آنها را كشف نکرده بود. از سال ۱۹۵۳، مبتني بر محصولي كه مشکل «غيرقابل‌حل» را حل می‌کرد، لوكتيت موفقیت را از طریق نوآوری به دست آورده است. امروزه، لوکتیت تولیدکننده‌ی درزگیر و چسب‌های ممتازي است که قوياً ريشه در طول دهه‌ها نوآوری دارد.

 

منبع: کتاب کارآفرینی سازمانی هیسریچ

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
هنکل
شما هم می‌توانید یک رهبر باشیداطلاعات بیشتر
+