1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. چهار هوش خود را مدیریت کنید – بخش دوم

چهار هوش خود را مدیریت کنید – بخش دوم

هوش ذهنی

چهار هوش خود را مدیریت کنید – بخش دوم

5/5 - (3 امتیاز)

هوش ذهنی خود را مدیریت کنید

هوش ذهنی یا توانمندی ذهنی با سه کار افزایش پیدا می‌کند: اول مطالعه و تحصیلات نظام­‌مند و باانضباط، شامل مطالعه خارج از زمینه کاری خود، دوم افزودن بر خودآگاهی، و سوم یادگیری از طریق آموزش و انجام.

مطالعه و تحصیلات پیوسته، نظام­‌مند، و باانضباط

کسانی که متعهد به آموختن، رشد، و به‌سازی خود هستند، کسانی هستند که توانایی تغییر یافتن، تطبیق دادن، و رو‌به‌رو شدن یا حقایق زندگی را دارند. امنیت اقتصادی ما در قدرت‌مان برای برآورده ساختن نیازهای دیگران خلاصه می­‌شود. بنابراین، هر چه وضع بحرانی­‌تر شود، نیازهای انسان آشکارتر می­‌گردد. امنیت ما متکی به سازمان یا شغل ما نیست. فناوری‌های اخلال­گر می­‌توانند این امنیت را از بین ببرند. اما اگر ما قدرتمند، پویا، هشیار، و بالنده باشیم، و ذهن‌مان آماده یادگیری باشد، می­‌توانیم از پس مشکلات برآییم. اینکه می­‌گویند بهره هوشی هرگز تغییر نمی­‌کند، موضوعی است که درست بودن آن مدت‌هاست که رد شده است. از ذهن هر چه بیشتر استفاده کنیم، قوی­‌تر می­‌شود. ذهن هر چه بیشتر به وجدان توجه کند، مدترتر می­‌شوند.

 

من قویاً معتقدم که باید تلویزیون را کنار بگذاریم و خواندن را از نو شروع کنیم. وسیع و عمیق بخوانیم مطالب خارج از زمینه کاری خود را مطالعه کنیم. زنم پیوسته مرا به خواندن رمان تشویق می­‌کند و معتقد است که باید بیشتر زندگینامه بخوانم. فکر می­­‌کنم که راهنمایی درستی می­‌کند.

یادگیری چهار بخشی

راه دیگری برای یادگیری این است که آنچه را به عنوان سخنرانی می­‌شنوید. و هر کتابی را که می­‌خوانید به چهار بخش تجزیه کنید: اول مقصود، دوم پیام اصلی، سوم اعتبار، و چهارم کاربرد.

 

به طور اصولی، هر کسی خود باید تصمیم بگیرد که چگونه می­‌خواهد علم کسب کند، در عصر دانشگران، تحصیل علم کردن بسیار حیاتی و ارزشمند است. اشخاص باید به این نکته توجه کنند که با وقت خود چه کار می­‌کنند. خیلی‌ها می­‌گویند به قدری سرشان شلوغ است که فرصت رسیدگی به فرزندان‌شان را ندارند. از این دست افراد زیاد پیدا می­‌شود. اما واقعیت این است که اغلب مردم دست کم نیمی از کارهایشان مهم و یا اهمیت نیست. هر چند برای انجام دادن آنها اضطراری احساس می­‌کنند. هر چه اشخاص بتوانند بیشتر به چیزهای مهم توجه کنند، راحت­‌تر به چیزهای مهم آری و به کارهای غیرمهم نه می­‌گویند. هوش ذهنی

افزودن برخودآگاهی

خودآگاهی در برگیرنده تمام چهار هوشی است که به آنها اشاره کردیم. این در واقع کلمه دیگری برای توصیف فضای میان محرک و پاسخ است – فضایی که در آن می­‌توانیم مکث کنید، و بعد تصمیم بگیرید و دست به انتخاب بزنید. افزودن بر خودآگاهی از طریق تلاش برای درک کردن و روشن ساختن فرضیه­‌ها، نظریه­‌ها، و الگوهای زیربنایی، بی­‌تردید از مهم­‌ترین فعالیت‌هایی است که شخص می­‌تواند درگیر آن شود.

 

اجازه بدهید تجربه­‌ای را با شما در میان بگذارم. به این تمرین ۹ نقطه­‌ای می­‌گویند. حتی اگر این تمرین را قبلاً انجام داده­‌اید، توصیه می­‌کنم که بار دیگر آن را انجام بدهید.

تمرین ۹ نقطه‌ای

در شکل ۱، ۹ نقطه وجود دارد. باید بدون اینکه قلم‌تان را از روی کاغذ بردارید، با چهار خط مستقیم همه این نقاط را به هم متصل سازید.

هوش ذهنی

شکل ۱: تمرین ۹ نقطه‌ای

آیا با مشکلی روبه‌رو شدید؟ اگر نتوانستید این کار را بکنید، خارج از محیط مربع فکر کنید. احتمالاً فکر می­‌کردید که خطوط‌تان باید در محدوده درون این مربع کشیده شود. حالا به کاری که می­‌کنید توجه کنید. شما به اندیشه خود فکر می­‌کنید. هیچ حیوانی نمی­‌تواند این کار را بکند. حالا بار دیگر سعی کنید. هوش ذهنی

 

حال ببینیم وقتی به بیرون از محدوده مربع می­‌اندیشید چه اتفاقی می­‌افتد. به شکل ۲ توجه کنید. خط اول را طوری بکشید که از محدوده مربع خارج شود.

هوش ذهنی

بعد خطوط بعدی را رسم کنید (شکل ۳)

هوش ذهنی

بسیار خوب، حالا تمرین دیگری را انجام بدهید. خطی مستقیم بکشید که همه ۹ نقطه را به هم وصل کند. حالا ذهن‌تان را بررسی کنید. به چه فکر می­‌کنید؟ خطی مستقیم که از هر ۹ نقطه بگذرد. نمی‌تواند نقطه­‌ها را جا به جا کنید. در چه فکری هستید؟

 

موضوع بر سر عرض خطی است که می­‌کشید. به شکل ۴ توجه کنید. هوش ذهنی

 

خودآگاهی در برگیرنده هر چهار هوش است، و این یکی از توانمندی‌های منحصر به فرد انسانی است.

نمونه‌های دیگر

اجازه بدهید برای پرورش خودآگاهی به نمونه­‌های دیگری اشاره کنم. دختر من، کالین، هفتاد دفترچه یادداشت دارد که در آن افکار خود را به رشته تحریر درآورده است تا بتواند آنها را ببیند. او به کمک این یادداشت‌برداری‌ها می­‌تواند دست به انتخاب بزند. دیده­‌ام که او با توجه به راهنمایی وجدان و یا هوش معنوی­‌اش تصمیمات بسیار مهمی گرفته است. در این حالت او دو هوش ذهنی و عاطفی خود را در مرتبه بعدی قرار داده است و بعد دقت کرده که هر سه هوش از هماهنگی لازم برخوردار باشند.

 

به رشته تحریر درآوردن اندیشه­‌ها شیوه بسیار قدرتمندی است. وقتی از شکست درس بیاموزیم، تبدیل به موفقیت می­‌شود. بنابراین، در زندگی شکستی به مفهوم واقعی کلمه نباید وجود داشته باشد، زیرا هر شکست مقدمه یک پیروزی است.

 

روش دیگری برای بالا بردن آگاهی خود و دیگران، دریافت بازخورد از افراد است. همه ما نقاط کوری داریم که بعضی از آنها ما را فلج می­‌کند، اما اگر عادت کنیم که نظر دیگران را بخواهیم، بر سرعت افزایش آگاهی‌های خود می­‌افزاییم. هوش ذهنی

 

بسیاری از اشخاص، از جمله خود من، به این نتیجه رسیده­‌ایم که مراقبه و نیایش صمیمانه هم می­‌تواند بر خودآگاهی‌های ما اضافه کند. این گونه به این نتیجه می­‌رسیم که باید کوشش کنیم. خدمتگزار باشیم، و از فرصت‌ها برای کمک به دیگران استفاده نماییم. نیایش کردن به ما کمک می­‌کند تا قدمی به عقب برداریم، به اشتباهات خود اذعان کنیم، در مقام عذرخواهی برآییم، از نو متعهد شویم، و دوباره به مسیر درست برگردیم.

یادگیری به کمک آموزش و انجام

تقریباً همه قبول دارند که وقتی به کسی درس می­‌دهید، آن مطلب را برای خود درونی می­‌کنید و بهتر آن را یاد می­‌گیرید. دانستن و انجام ندادن در واقع ندانستن است. به عبارت دیگر، فهمیدن و به کار نبردن در اصل نفهمیدن است. تنها در انجام دادن و به کار بردن است که دانش و درک کردن درونی می­‌شوند. هوش ذهنی

بی­‌توجهی به پرورش ذهن

ما در دنیای پیچیدگی و در سرعت دیجیتال زندگی می­‌کنیم. بازارها و فناوری‌ها حالت جهانی پیدا می­‌کنند. نوع جدیدی از تروریسم – نوعی که تأثیر تخریب جهانی دارد – در اغلب دل‌ها تخم هراس می­‌کارد. تمامی جوامع دچار ابهام و سردرگمی هستند و نمی­‌دانند چه ارزشی را باید برای خود انتخاب کنند. خانواده­‌ها به طرزی بی­‌سابقه دچار تنش هستند. موتور ما که باید با این چالش‌ها رو به رو گردد، ذهن است، قدرت فکر کردن است: «اگر فکر می­‌کنید که تحصیلات گران تمام می­‌شود، جهل را انتخاب کنید.»

 

در زندگی یا باید رشد کرد و یا مُرد. نیمه عمر بسیاری از مشاغل و حرفه­‌ها تنها چند سال است. اگر مسئولیت رشد ذهنی خود را به سازمانی که ما را در استخدام خود دارد واگذار کنیم، به شکل فزاینده­‌ای وابسته‌ی ناسالم می­‌شویم و ممکن است به لحاظ شغلی و حرفه­‌ای از دور خارج شویم. این از توانایی ما برای کسب درآمد می­‌کاهد. ممکن است شغل‌مان را از دست بدهیم. بدن‌مان سریع­‌تر تحلیل می­‌رود و زودتر می­‌میریم.

هوش ذهنی

شکل ۴

بی­‌اعتنایی به ذهن چه تاثیری بر دل و روابط‌مان دارد؟ بیشتر و بیشتر تحت حاکمیت جهل، تعصب، افکار قالبی، و برچسب‌ها قرار می­‌گیریم. ممکن است دچار خودشیفتگی و یا بدبینی شویم. برداشت‌مان از زندگی باریک می­‌شود و تحلیل می­‌رود. هوش ذهنی

 

وقتی دست از یادگیری برمی­‌داریم، چه تأثیری بر روان‌مان گذاشته می­‌شود؟ ابتدا وجدان‌مان کرخت می­‌شود، مکدر می­‌شود، و کارش به سکوت و خموشی می­‌کشد، زیرا پیوسته به ما می­‌گوید که بیاموزیم و رشد کنیم. پنداره خود را از زندگی از دست می­‌دهیم و تلاش‌مان برای یافتن صدای‌مان متوقف می­‌شود.

 

منبع: عادت هشتم: از مؤثر بودن تا عظمت

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
هوش ذهنی
شما هم می‌توانید یک رهبر باشیداطلاعات بیشتر
+