1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. دنیایت را تغییر بده

دنیایت را تغییر بده

دنیایت را تغییر بده

دنیایت را تغییر بده

5/5 - (5 امتیاز)

چگونه هر کسی، در هرجایی می‌تواند متفاوت عمل کند

دنیای خودت را تغییر بده (۲۰۲۱) یک راهنمای عملی برای کسانی‌ست که آرزو دارند خودشان و اجتماعات پیرامونی‌شان را متحول کنند. ما می‌توانیم به جای اینکه از همه‌ی مشکلات جهان دلهره داشته باشیم، مواردی را که برای ما مهم‌ترین‌ست شناسایی کنیم و اقدامات مشخصی را در جهت یافتن راه‌حل انجام دهیم. حتی اقدامات کوچک نیز می‌توانند اثرات موج‌داری داشته باشند و به دیگران القاء می‌کنند تا در تلاش برای تغییر به ما بپیوندند.

 

جان سی ماکسول نویسنده، مربی و سخنران پرفروش شماره یک نیویورک تایمزست که بیش از ۳۰ میلیون کتاب به پنجاه زبان فروخته‌ست. راب هاسکینز مدیر وان‌هاپ [OneHope]ست، سازمانی که در زندگی بیش از ۱.۶ میلیارد جوان در سراسر جهان تأثیر داشته‌ست.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ یک اقدام کوچک در هر زمان، دنیای شما را تغییر می‌دهد.

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که در حد توان بالقوه‌تان عمل نمی‌کنید؟ اینکه ایده‌های بی‌نظیری برای کمک به دنیا دارید، اما نمی‌دانید حتی از کجا شروع کنيد؟

 

همه ما توانایی ایجاد تغییر را داریم، اما بی‌اندازه مشکلات اجتماعی جهان، ما را غرق کرده‌ست و در نهایت هیچ کاری انجام نمی‌دهیم.

 

این یادداشت به شما نشان می‌دهد که چگونه از نیت خیر به سمت اقدام بروید. شما خواهید فهمید که چگونه می‌توانید یک هدف معنادار را شناسایی نمایید، یک تیم خوب را به خدمت بگیرید و ارتباط قدرتمندی برقرار کنيد. از همه مهم‌تر، خواهید آموخت که همه‌ی تحولات عمیق از درون ناشی می‌شود. اگر مطابق ارزش‌های خودتان زندگی کنيد، تأثیر مثبتی بر روی افراد اطراف‌تان خواهید گذاشت و جهان را تغییر خواهید داد. دنیای تغییر

برای تغییر جهان، شما باید با شجاعت تمام امیدوار باشید.

هر روزنامه‌ای را بخوانید، با اخبار وحشتناک درباره جهان بمباران خواهید شد. صدها هزار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، آتش‌سوزی در کشورها، از دست دادن شغل و خانه‌ی مردم – این فهرست هم‌چنان ادامه دارد.

 

خواندن این نوع اخبار می‌تواند شما را به ناامیدی سوق دهد. اما توانایی تحمل روحیه‌تان را ندارید یا منتظر حل مشکلات جهان توسط افراد دیگر هستید. اگر واقعاً می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، باید بیاندیشید که چگونه می‌توانید بخش منحصربه‌فرد از راه حل شوید.

 

ما وقتی این اعتقاد را داریم که نمی‌توانیم دنیا را تغییر دهیم، محدودیت‌های مصنوعی برای خودمان قرار می‌دهیم. بنابراین اولین قدم برای تبدیل شدن به بخشی از راه‌حل تغییر این طرز فکرست. ما باید فرضیات پنهان و باورهای بدبینانه‌مان را به چالش بکشیم. شما باید عقاید بدبینانه‌مان را با این باور جای دهید که می‌توانید تغییری ایجاد نمایید. مطمئناً، شما ممکن‌ست نتوانید گرسنگی جهان را با یک حرکت از بین ببرید. اما می‌توانید سهم ارزنده‌ای در حل آن داشته باشید.

ناامید نباشید

برایان جارت هر دلیلی برای بدبینی و ناامیدی نسبت به دنیا داشت. وی که توسط پدر رها شده بود، از کودکی قربانی سوء استفاده جنسی شد. او نوجوانی‌ش را به نوشیدن و تلاش برای بی حس کردن درد سپری کرد، اما با گذشت سال‌ها، چیزی تغییر کرد. او فهمید که فرصت کمک به جوانان در همان موقعیتی را دارد که در آن قرار داشته‌ست. او جرأت کرد که به آینده‌ای متفاوت – برای خودش و جوانانی که با آنها کار می‌کرد امیدوار باشد. جارت و همسرش لون‌سام داو رَنچ [Lonesome Dove Ranch] را تأسیس کردند، مکانی برای بهبود و توانبخشی برای جوانانی که بزهکاری کرده بودند. از آن زمان آنها تغییراتی در زندگی هزاران جوان ایجاد کرده‌اند.

 

شما نیز مانند جارت باید با شجاعت نسبت به آینده امیدوار باشید. امید منفعل نیست امیدوار بودن به معنای این نیست که شما سرتان را در برف فرو می‌برید و فقط به بهترین‌ها امیدوار هستید. در عوض، این بدان معناست که شما از مشکلات گسترده‌ای که با آن روبرو هستید آگاهید. و معتقدید که با اقدام می‌توانید به بهتر شدن اوضاع کمک کنيد. همانطور که در بخش بعدی یادداشت یاد خواهیم گرفت، همه‌ی ما می‌توانیم کاتاسرعت‌دهنده‌ی تغییرات شویم. ما به سادگی باید علتی را که ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد شناسایی کنیم و سپس به کار بپردازیم. دنیای تغییر

با شروع کارهای کوچک سرعت‌دهنده تغییر شوید.

مردی در امتداد ساحلی بادی قدم می‌زند که پر از ستاره دریایی و توسط طوفان غرق شده‌ست. او پسری را می‌بیند که ستاره دریایی را یکی یکی به دریا می‌اندازد و از او می‌پرسد که چرا مزاحم شده‌ست؟ به هر حال، هزاران ستاره دریایی در ساحل وجود دارد و پسر نمی‌تواند همه آنها را نجات دهد. پسر جواب می‌دهد، «من نمی‌توانم همه آنها را نجات دهم، اما می‌توانم برای این ستاره دریایی تفاوت ایجاد کنم.»

 

این داستان معروف درباره پسر و ستاره‌ی دریایی حاوی حقایق قدرتمندی درباره نحوه‌‌ی فعالیت‌ست. شما نمی‌توانید تمام دنیا را نجات دهید، حداقل نه یک باره. اما می‌توانید از جایی شروع کنيد. با جهش در عمل افراد دیگر را به انجام این کار ترغیب می‌کنید.

 

هنگامی که یکی از نویسندگان، راب هوسکینز، به لیما سفر کرد، با دختری به نام تیفانی آشنا شد که با خانواده‌اش در فقر زندگی می‌کرد. خانواده در یک کلبه زندگی می‌کردند و پدرش با مشروبات الکلی مشکل جدی داشت. راب با اتصال او به سازمان‌های محلی و خدمات پشتیبانی به او کمک کرد. به لطف این مداخله، تیفانی موفق شد دبیرستان را به پایان برساند و حتی در نهایت مدرسه‌ش را برای سایر کودکان جامعه تأسیس کرد. رهبری او پدرش را ترغیب کرد که دیگر مشروبات الکلی را ترک کند و تمام خانواده‌اش نیز در این کار مشارکت کردند.

اقدامات کوچک و سریع

این فقط یک نمونه از چگونگی موج‌دار شدن اقدامات کوچک به سمت بیرون‌ست و ایجاد تحول بزرگتری از آنچه تصور می‌کنید. راب یک سرعت‌دهنده برای تغییر بود، و باعث ایجاد انگیزه در تیفانی و سپس خانواده و جامعه‌اش شد.

 

بنابراین چگونه می‌توانید یک سرعت‌دهنده برای تغییر در جامعه‌تان باشید؟ خُب، با تمرکز بر نقاط قوت و احساسات‌تان شروع کنيد. ویژگی‌ها و تجربیات منحصربه‌فردتان چیست؟ از کجا می‌توانید به دنیا ارزش بیفزایید؟ در گذشته در انجام چه کاری موفق بوده‌اید؟ مهم اینکه شما رؤیای‌تان را داشته باشید – متناسب با آنچه شما هستید و آنچه برای شما مهم‌ست باشد.

 

پس شما باید از داشتن نیت خوب به سمت انجام کارهای خوب بروید. حرف زدن به قول معروف مالیات ندارد و باد هواست! شما می‌توانید تمام زندگی‌تان را با تأمل درباره نحوه ایجاد تغییر بگذرانید و فقط حرف بزنید. اما قدرت واقعی در اقدام با احساس و فوری نهفته‌ست. منتظر یک برنامه کامل نباشید. شاید هرگز ندانید که چطور دقیقاً باید با این مشکل کنار بیایید. به عنوان مثال، راب طرح جامع دقیقاً چگونگی کمک به تیفانی را نداشت. او فقط می‌دانست که باید کاری انجام دهد – بنابراین نترسید، داخل مسئله پرید و اقداماتی را انجام داد که در آن زمان فکر می‌کرد نتیجه می‌دهد. شما نیز باید جسارت داشته باشید که از جایی شروع کنيد و در ادامه کار یاد بگیرید.

هنگامی‌که چرایی‌تان را شناسایی کردید، باید یک تیم تحول را جذب کنيد.

سام یودر صاحب کسب‌وکار كوچكی‌ست كه در مارس ۲۰۲۰ یکی از بسیاری از افراد تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفت. با تعطیل شدن اوهایو، او شب‌ها بی‌خوابی داشت. و سعی در یافتن راه‌هایی برای ادامه پرداخت حقوق برای تیم صد نفره خودش بود.

 

راه‌حل از یک چهارم غیرمنتظره بود: یک شرکت تولیدی با او تماس برقرار کرد. آنها پرسیدند که آیا شرکت وی می‌تواند به آنها در ایجاد محافظ‌های پلاستیکی کمک کند – ماسک‌هایی که به شدت مورد نیاز کادر پزشکی و پرستاری بودند. شرکت تولیدی مواد اولیه را دراختیار داشت، اما کارکنان و امکانات تولیدی در اختیار نداشت. سام و کارکنانش نیازی به قانع کننده‌ای نداشتند. آنها تأسیسات‌شان را به انبار تولید ماسک تبدیل کردند. و موفق شدند هر روز ۳۵,۰۰۰ ماسک تولید کنند. سام نه‌تنها می‌توانست حقوق و دستمزدش را پوشش دهد، بلکه با توجه به اینکه همه برای ایجاد تغییر در وضعیت کنونی، روحیه شرکت هرگز بالاتر نبود.

 

این مثال قدرت بالای کار تیمی را نشان می‌دهد. سام یودر یک رهبر استثنایی‌ست. اما او بدون تعهد کارکنان خودش و همکاری شرکت چاپخانه‌ای که مواد اولیه را اهداء می‌کرد، می‌توانست خیلی کم کار کند. آنها با هم، کمک بزرگی به مبارزه برای ایمن نگه داشتن کادر پزشکی و پرستاری در برابر ویروس کرونا کردند. دنیای تغییر

تیم تحول

تغییرات واقعی همیشه در متن تیم تحول اتفاق می‌افتد. با هم، می‌توانیم بیش از هر نفر تنها و از هم جدا موفق باشیم. اما چگونه افراد کامل را برای عضویت در تیم‌تان پیدا می‌کنید؟ دنیای تغییر

 

برای شروع، باید به دنبال افرادی بگردید که قبلاً کاری را انجام می‌دهند که شما به آن علاقه دارید. نیازی به اختراع مجدد چرخ نیست. اگر در حال حاضر سازمان‌های عالی در آنجا وجود دارد، پس می‌توانید به آنها بپیوندید و ایده‌های بی‌نظیرتان را به تلاش آنها بیافزایید.

 

اگر نمی‌توانید سازمان مناسبی بیابید، ممکن‌ست لازم باشد سازمان‌تان را تأسیس نمایید. دیدگاه‌تان را با دوستان، خانواده و همکاران‌تان به‌اشتراک بگذارید. از آنها بازخورد بخواهید و سپس از آنها دعوت نمایید تا در ایجاد تغییرات با یکدیگر به شما بپیوندند. این افراد انگیزه می‌یابند که با دیگران ارتباط برقرار کنند و برای هدفی بزرگ‌تر از خودشان کار کنند.

 

به یاد داشته باشید که کار با افراد مناسب مهم‌تر از کار با جمعیت زیادی‌ست. مطمئن شوید که خودتان را با افرادی احاطه کرده‌اید تا ارزش‌های شما را به اشتراک می‌گذارند. و مایل به تلاش برای دستیابی به راه‌حل هستند.

اشتیاق برای ایجاد یک حرکت پایدار برای تغییر کافی نیست – شما به اهداف مشخص و رهبری خوب نیاز دارید.

معترضین اشغال وال استریت پر از شور بودند. در سال ۲۰۱۱، آنها هفته‌ها در پارک‌های نیویورک در چادرها خوابیدند. آنها شعار می‌دادند تا این که خسته شوند. آنها روزها و ساعت‌ها در جلسات و بحث‌ها شرکت می‌کردند. و تلاش آنها از یک جنبش جهانی الهام گرفت. اما اعتراضات خیلی زود خاموش شد. چرا؟

 

خُب، علی‌رغم تعهد آنها، اعتراضات اشغال وال استریت هرگز پیرامون یک هدف مشخص هماهنگ نشدند. هدف از این اعتراضات، نگرانی درباره فساد وال استریت، اختلاف درآمدی، گرم شدن کره زمین و فهرست طولانی از علل دیگر بود. اما صرفاً مخالفت با چیزی کافی نیست. تحول واقعی نیاز به هدفی مثبت دارد که در جهت رسیدن به آن کار کند.

 

وال استریت را اشغال نکرد، هم‌چنین از هدف مشخصی برخوردار نبود و از رهبری واقعی نیز برخوردار نبوده‌ست. این از طریق طراحی بود – جنبش سعی داشت غیر سلسله‌مراتبی باشد و با اتفاق نظر درباره‌ی همه چیز تصمیم بگیرد. اما این بدان معنا بود که گروه وقت زیادی را برای جلسات غیرمولد تلف می‌کردند و تعداد زیادی آشپز داشتند که سعی داشتند آبگوشت ضرب‌المثل را با دستور کارهای متناقض به هم بزنند. دنیای تغییر

رهبران خوب

تحول موفق به رهبران خوبی نیاز دارد. ما فقط برای یک مثال خوب باید به جنبش حقوق مدنی دهه‌ی ۱۹۶۰ اشاره کنیم. مبلغ جوان مارتین لوتر کینگ جونیور با رهبری الهام‌بخش و مداوم خودش گام‌های عظیمی در مبارزه با تبعیض نژادی برداشت و اعتراضات غیر خشونت‌آمیزی را در سراسر کشور به وجود آورد که به تصویب قانون حقوق مدنی در سال ۱۹۶۴ کمک کرد. پس از ترور کینگ، معاون وی این مسئولیت را به عهده گرفت. اما او یک رهبر کمتر کارآمد بود و جنبش به همین ترتیب دچار تزلزل شد.

 

البته یک رهبر بدون سازماندهی خوب هیچ چیز نیست. هر حرکتی نیاز به ستون فقرات پشتیبانی سازمانی – اعم از رسمی یا داوطلبانه – دارد که به حرکت تمام چرخ‌های اصلی بریا حرکت کمک می‌کند. دنیای تغییر

 

و تحول فقط زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که رهبران توسط یک جنبش مردمی پشتیبانی شوند. بدون آن‌، برای شکوفایی خیلی سطحی خواهد بود. فقط به نمونه مبارزات انتخاباتی مایکل بلومبرگ برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۰ نگاهی بیندازید. او پول زیادی را برای این مشکل صرف کرد، و تمام نامزدهای دیگر را برای مبارزات انتخاباتی نزدیک به یک میلیارد دلاری خودش هزینه کرد. اما او موفق شد تنها در یک مسابقه اصلی پیروز شود. هیچ جنبش مردمی گسترده‌ای وجود نداشت که برای او بجنگد، بنابراین هیچ مبلغی نمی‌توانست تغییر واقعی او را بخرد. دنیای تغییر

 

تغییر واقعی با رهبری از بالا به پایین و پشتیبانی از پایین به بالا صورت می‌گیرد. از همه مهم‌تر، این اتفاق می‌افتد زمانی که همه در پیرامون یک هدف مشترک متحد شوند. دنیای تغییر

برای تغییر جهان، باید با ارزش‌های خوب زندگی کنيد.

تصور کنيد که  با یک رهبر تجاری برای صرف ناهار با طرحی الهام‌بخش برای تغییر جهان پشت یک میز نشسته‌اید. شما کاملاً عقاید او را درگیر خودتان می‌کنید و آماده امضای پیشنهادش هستید. اما می‌بینید که پیش‌خدمت کوتاهی کرده‌ست. ناگهان درباره همکاری با او تردید جدی دارید. دنیای تغییر

 

هیچ کس نمی‌تواند به رهبری که ارزش‌های خوبی ندارد اعتماد کند. به همین دلیل تجسم ارزش‌های خوب برای هر کسی که می‌خواهد در تغییر و تحول جهان به سمت بهتر فعال باشد ضروری‌ست. دنیای تغییر

 

هر مذهب و سنت معنوی اصلی از یک ارزش اساسی حمایت می‌کند: با دیگران با روشی که دوست دارید با شما رفتار شود رفتار نمایید. این اصل اساسی باید زیربنای هر ارزشی باشد که شما به عنوان یک رهبر پرورش می‌دهید. اگر در هر کاری که دارید رفاه دیگران را در اولویت‌تان قرار دهید، می‌توانید از یک موفقیت فوق‌العاده مطمئن باشید.

 

اما اگر در محیطی بزرگ شوید که این نوع ارزش‌ها هرگز آموزش داده نمی‌شود، چه می‌کنید؟ آیا این بدان معناست که شما هرگز نمی‌توانید تغییر مثبتی در جهان بیفزایید؟ با تأکید، نه نکته قابل توجه درباره ارزش‌های خوب اینکه می‌توان آنها را تمرین و یاد گرفت. زندگی مطابق با ارزش‌های خوب، انتخابی‌ست که هر روز انجام می‌دهید نه یک کیفیت ذاتی. افرادی که انتخاب می‌کنند ارزش‌های خوب را بپذیرند می‌توانند زندگی و دنیای اطراف آنها را کاملاً دگرگون کنند.

ارزش‌های خوب

این مثال الهام‌بخش را از چیهواهوآ [Chihuahua]، مکزیک بگیرید. یک رهبر تجاری در حال آموزش ارزش‌ها با کارمندان‌تان بود. وقتی به ارزش بخشش رسید، یکی از کارمندانش، رنه، حرف او را قطع کرد. وی گفت: «من نمی‌توانم این ارزش را اتخاذ كنم.» برادر رنه کشته شده بود و او مصمم بود که به عنوان انتقام قاتل را پیدا کند و بکشد. با این حال، آموزش ارزش‌ها تأثیر زیادی بر رنه گذاشت. به آرامی شروع به تغییر دیدگاه‌ش کرد. وقتی سرانجام با قاتل برادرش دیدار کرد، سرانجام او را بخشید. ارزش‌های جدید او به وی اجازه داد تا چرخه‌ای از خشونت و نابودی را به چرخی برای سلامتی هر دو خانواده تبدیل کند. دنیای تغییر

 

ارزش‌های خوب از شرایط خاص فراتر می‌روند. هنگامی که آنها درونی می‌شوند، برای همه‌ی اقدامات آینده نقشه‌ای به شما می‌دهند. ارزش‌های خوب می‌توانند تأثیر مثبتی بر هر جنبه از سازمان داشته باشند. به عنوان مثال، بانک گواتمالا بنتراب [BANTRAB] طی سال‌های پس از اجرای آموزش ارزش برای هر یک از کارکنان، در سبد مالی خودش تقریباً ۲۰ درصد رشد داشته‌ست. آنها هم‌چنین به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای کار سه سال متوالی رتبه‌بندی شدند. کارمندان با ارزش سازمان‌های موفقی ایجاد می‌کنند.

سریع‌ترین راه ایجاد تغییر، گفت‌وگوهای تحول‌آفرین‌ست.

آخرین باری که با دوستانتان برای یک گفت‌وگوی دلنشین دور هم نشستید چه زمانی بود؟ این نوع صحبت‌ها غذا را سرد می‌کند و شمع‌ها را می‌سوزاند تا بحث داغ تمام شود؟ دنیای تغییر

 

اشتراک‌گذاری وعده‌های غذایی تقریباً بیشتر از غذا خوردن دلپذیرست. این درباره برقراری ارتباط با افراد دیگر از طریق گفتگوی خوب نیز صدق می‌کند. گفت‌وگو پلی برای غلبه بر ناملایمات و یافتن راهی برای پیشروی‌ست که احساس می‌کنید در مرحله‌ای بسیار سخت گیر کرده‌اید. گفت‌وگو به شما این امکان را می‌دهد که دیدگاه‌های یکدیگر را ببینید و واقعیت اوضاع را تصدیق نمایید، حتی وقتی احساس خیلی سختی داشته باشید.

 

نویسندگان چنان مشتاقانه به قدرت گفت‌وگو برای ایجاد تغییر معتقدند که آنچه را میزهای تحول می‌نامند، سنگِ بنای روش‌شناسی و آموزش خودشان قرار داده‌اند. در حقیقت، بیش از ۱.۳ میلیون نفر دور حدود ۲۰۰,۰۰۰ میز تحول در سراسر جهان به عنوان بخشی از کارهای غیرانتفاعی نویسندگان نشسته بودند.

میز تحول

اما، دقیقاً، میزهای تحول چیست؟ گروهی از افراد هستند که کنار هم نشسته‌اند و درباره ارزش‌ها و چگونگی ایجاد تغییر گفت‌وگو می‌کنند. شروع چنین میزهایی ساده‌ست. شما به هیچ آموزش پیشرفته یا منابع خاصی احتیاج ندارید. شما به‌سادگی باید از خودتان بپرسید، آیا من آماده‌ام که روی خودم کار کنم؟ و آیا انجام چنین کاری به نفع دیگران در جامعه‌ی من خواهد بود؟ اگر به این سؤالات پاسخ مثبت دادید، پس فقط شروع کنيد. از سه نفر دیگر دعوت نمایید تا برای گفت‌وگوی هفتگی به شما بپیوندند. دنیای تغییر

 

هر هفته، شما درباره ارزش‌های خاص بحث خواهید کرد، و هر یک از اعضای گروه فرصتی برای ارزیابی نحوه زندگی‌ش را دارد. همه افراد حوزه‌هایی را شناسایی می‌کنند که باید در آنها رشد کنند یا روی چیزی کار کنند و سپس، اقدامات خاصی را می‌توانند در آن زمینه انجام دهند. در جلسه‌ی پیگیری، همه‌ی اعضای گروه درباره اقداماتی که انجام داده‌اند بحث می‌کنند.

 

میزهای تحول به صدها هزار نفر کمک کرده‌ست تا در جوامع‌شان تغییر ایجاد کنند. آنها مؤثر هستند؛ زیرا زمینه‌های مشترکی را فراهم می‌کنند تا افراد صادقانه و اصیل گرد هم بیایند. پویایی گروه هم‌چنین احساس قدرتمندی از پاسخگویی را ایجاد می‌کند، اعضاء را تشویق می‌کند تا اقدامات پیگیری کنند که به آنها انجام داده‌اند. و تکرار جلسات فضایی را ایجاد می‌کند تا کار در زندگی مردم جا بیفتد. تکرار زیاد به این معنی که اعمال به صورت عادت در می‌آیند و برای مردم خمیرمایه طبیعی آنها می‌شوند. تغییر از این میزها آغاز می‌شود و از طریق گفت‌وگوی تحول‌آفرین فرصتی برای شکوفایی به آنها داده می‌شود. دنیای تغییر

برای ایجاد تغییر، باید نتایج‌تان را به طور عینی بسنجید.

بسیاری از فعالان و رهبران با توجه به احساسی که نسبت به آنها دارند، ارزیابی می‌کنند که اقدامات آنها تا چه اندازه موفق بوده‌ست. اما نکته در اینجا وجود دارد: احساس خوب درباره کاری همان کار خوب نیست. دنیای تغییر

 

چیزی که نویسنده راب هوسکینز آن را خیلی خوب می‌داند. تیم وی با تب و تاب برای مقابله با همه گیری اچ آی وی / ایدز در سوازیلند کار می‌کرد و مطمئن بودند که آنها باید تغییری ایجاد کنند. اما ارقام رسمی نشان داد که میزان عفونت‌های اچ آی وی در واقع در حال افزایش‌ست. آنها سخت کار می‌کردند، اما در واقع تأثیری که لازم داشتند را نداشتند. دنیای تغییر

 

از آن زمان به بعد، راب مصمم بود که موفقیت برنامه‌های‌ش را به طور عینی ارزیابی کند تا مطمئن شود که آنها تفاوت واقعی ایجاد می‌کنند. وی سیستمی را به نام پنج D معرفی کرد که از آن زمان تاکنون به آن اعتماد کرده‌ست. با استفاده از این مراحل، شما نیز می‌توانید اثربخشی اقدامات‌تان را به طور دقیق ارزیابی کنيد.

کشف

اولین D کشف [Discover]ست. این مرحله جمع‌آوری اطلاعات فرایندست. اگر به‌تازگی کار‌تان را شروع کرده‌اید، پس یک ارزیابی از محیط انجام دهید تا دریابید که از چه منابعی می‌توانید بهره ببرید. با افرادی که قبلاً روی این مشکل کار کرده‌اند مصاحبه کنيد و درباره‌ی نیازهای خاص جامعه‌ای اطلاعات به‌دست آورید که برای کمک به آن کار می‌کنید. دنیای تغییر

طراحی

دومین D طراحی [Design]ست. در این مرحله از فرایند، شما یک برنامه‌ی اقدام طرح‌ریزی نمایید. برای انجام این کار، باید آنچه را دوست دارید پروژه شما به دستآوردی برسد تجسم کنيد و سپس به عقب برگردید. مراحل مشخصی را که باید برای رسیدن به هدف‌تان بردارید مشخص نمایید و به این بیاندیشید که چگونه اثربخشی آنها را اندازه‌گیری می‌کنید. سپس یک جدول زمانی بلندپروازانه اما قابل دستیابی برای تکمیل تنظیم کنيد.

پیاده‌سازی

D سوم مخفف پیاده‌سازی [Deployment]ست. این مرحله بسیار مهمی‌ست که شما در واقع وارد عمل می‌شوید و به کار‌تان می‌پردازید. ایده‌های‌تان را در عمل بیازمایید، از کوچک شروع کنيد. این بهترین راه برای یادگیری اینکه آیا آنها مؤثر هستند یا چیزی که برای اصلاح آن نیاز دارید وجود دارد. دنیای تغییر

مستند

چهارمین D مخفف مستند [Document]ست. این مرحله شامل ثبت دقیق سوابق فعالیت‌ها و تأثیر آنهاست. به چند نفر رسیده‌اید و پروژه شما به چه نتایج قابل اندازه‌گیری خاصی رسیده‌ست؟ مستندات چه به صورت آنلاین و چه به صورت کاغذی ستون فقرات هرگونه ارزیابی را تشکیل می‌دهند. دنیای تغییر

آرزو

و سرانجام، D پنجم مخفف آرزو [Desire]ست. همراه با تیم‌تان، درباره پیشرفت حاصل تأمل و تصور کنيد که چه‌چیزی برای آینده امکان‌پذیرست. دنیای تغییر

 

حالا دوباره شروع نمایید. ارزیابی تأثیر با توجه به پنج D یک فرایند خطی نیست. بلکه چرخه‌ست. تغییر جهان به معنای تأمل مداوم در پیشرفت‌تان، و اصلاح اعمال خودست. دنیای تغییر

خلاصه نهایی

برای تغییر جهان، باید با ارزش‌های خوب زندگی کنيد. پیوستن به یک تیم هم‌فکر که اعضای آن یکدیگر را مسئول می‌دانند، به شما امکان می‌دهد کار قدرتمندی را برای تحول جامعه‌تان نگه دارید. همه‌ی حرکت‌ها به اهداف مشخص و رهبری خوب نیاز دارند. ارزیابی صادقانه پیشرفت‌تان و ایجاد اهداف جدید به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست باشید.

مشق تغییر

هنر گفتن داستان‌های الهام‌بخش را تمرین کنيد.

 

اگر می‌خواهید یک ارائه مؤثر داشته باشید، تلاش نمایید یک داستان جذاب را در آن بگنجانید. داستان‌ها تخیل مخاطب را درگیر خودشان می‌کنند. آنها دلچسب و به یادماندنی هستند و از هم‌دلی الهام می‌گیرند. اگر می‌خواهید مردم واقعاً با آنچه شما می‌گویید درگیر شوند، از تجربه شخصی‌تان داستانی هیجان‌انگیز بسازید که ایده‌تان را به نمایش می‌گذارد. این بسیار جذاب‌تر از یک توضیح خشک و نظری خواهد بود.

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها تهیه کنيد.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
دنیایت را تغییر بده
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+