1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. چگونه آموزش رهبری می‌تواند کمک کند تا سازمانتان را دگرگون کنید

چگونه آموزش رهبری می‌تواند کمک کند تا سازمانتان را دگرگون کنید

چگونه آموزش رهبری می‌تواند کمک کند تا سازمانتان را دگرگون کنید

5/5 - (2 امتیاز)

در محیط کسب‌وکار امروزی که دائماً در حال تغییر است، سازمان شما باید خود را با روندهای صنعت سازگار کند

آموزش رهبری در رهبری کسب‌وکار می‌گوید: «محیط پیرامونی یک سازمان همیشه در حال تغییر است. گاهی اوقات به تدریج، و گاهی به صورت عمیق. این تغییرات می‌تواند اساساً بر چشم‌اندازها و فرصت‌های پیش‌رو تأثیر بگذارد. برای رهبران ضروری است که تغییرات محیط اطرافشان را درک کنند تا از پایداری و مداومت سازمانشان اطمینان حاصل کنند.»

 

با وجود این، بسیاری از سازمان‌ها رهبران خود را برای موفقیت بلندمدت آماده و تجهیز نمی‌کنند. با توجه آمار شرکت زیپا [Zippia]، تنها پنج درصد از کسب‌وکارها آموزش رهبری را در تمام سطوح اجرا می‌کنند. اگر اکنون در موقعیت رهبری هستید یا مشتاق کسب مقام رهبری هستید که برای پیشرفت شغلی خود به آموزش نیاز دارد، این آمار می‌تواند نگران‌کننده باشد.

 

اگر می‌خواهید پیشرفت حرفه‌ای خود را افزایش دهید و سازمان خود را دگرگون کنید، در این یادداشت مروری بر آموزش رهبری و نحوه انتخاب برنامه‌ای است که می‌تواند کمک کند تأثیرگذار باشید.

آموزش رهبری چیست؟

طبق گفته موسسه بین‌المللی توسعه مدیریت، آموزش رهبری یک تجربه ساختاریافته است که برای کمک به توسعه و ارتقای مهارت‌ها و توانایی‌های رهبری شما طراحی می‌شود.

 

آموزش رهبری اشکال مختلفی دارد، از جمله:

 

 • برنامه‌های توسعه داخلی: برنامه‌هایی که کمک می‌کند دانش و مهارت‌های مورد نیاز رهبران سازمان را توسعه دهید؛
 • منتورشیپ‌ها: فرصت‌هایی برای انتقال دانش و تجارب و یادگیری از رهبران سازمانی؛
 • دوره‌های رهبری: برنامه‌های آموزشی ارائه شده به صورت حضوری و آنلاین که به توسعه مهارت‌های رهبری برای پیشرفت در هر سازمانی کمک می‌کند.

 

موثرترین آموزش رهبری بدون توجه به اینکه در کجای سفر رهبری خودتان هستید به شما کمک می‌کند. اگر شما یک رهبر آینده‌نگر هستید، آموزش می‌تواند مهارت‌های اساسی مانند ارتباط موثر، تصمیم‌گیری و حل مسئله را فراهم کند. اگر در سطح ارشد هستید، آموزش می‌تواند کمک کند تا یاد بگیرید چگونه با روندهای صنعت سازگار شوید و چشم‌انداز شرکت‌تان را تعریف کنید.

چگونه یک برنامه آموزش رهبری را انتخاب کنیم

مهم نیست در کجای مسیر حرفه‌ای خود هستید، آموزش رهبری می‌تواند شما را قادر سازد تا پیشرفت حرفه‌ای‌تان را تقویت کنید. سپس نقش فعال‌تری در سازمان‌تان داشته باشید. یافتن برنامه مناسب آموزش رهبری به عوامل مختلفی بستگی دارد. در اینجا سه مورد را بررسی می‌کنیم.

۱. اهداف شخصی و حرفه‌ای

تبدیل شدن به یک رهبر مؤثر مستلزم ارزیابی مهارت‌های‌تان و چگونگی بهبود آنهاست. این شامل خودآگاهی از نیازهای حرفه‌ای، نقاط قوت و ضعف شما می‌شود. به خصوص اگر تازه آموزش رهبری را شروع کرده‌اید.

 

در حالی‌که اهداف‌تان احتمالاً به نقش و سازمان شما بستگی دارد، دوره رهبری می‌تواند ابزارهایی را برای ارزیابی و انجام آنها فراهم کند. برای مثال، رهبری کسب‌وکار، شما را تشویق می‌کند که از مارپیچ دوگانه رهبری استفاده کنید – فرآیند اجرای مسئولیت‌های رهبری سازمانی در حالی که قابلیت‌های اجرای آنها را توسعه می‌دهد. این روش به ویژه ارزشمند است، زیرا شما را بر آن می دارد تا در طول آموزش خود بر توسعه شخصی و حرفه ای تمرکز کنید.

به عنوان مثال، مدیریت خرد یک آسیب رایج برای شرکت ها و رهبران آینده است. به گفته شرکت کارمند حرفه‌ای Accountemps ، 68 درصد از کارکنانی که با مدیریت خرد سروکار داشته‌اند، متوجه کاهش روحیه شده‌اند، و 55 درصد ادعا کرده‌اند که این به بهره‌وری آسیب می‌زند. اگر می خواهید از مدیریت خرد کارکنان خود اجتناب کنید ، استفاده از ابزارهای آموزش رهبری – مانند مارپیچ دوگانه رهبری – می تواند کمک کند.

۲. چارچوب آموزشی

برنامه های آموزشی و توسعه رهبری در قالب های مختلفی ارائه می شوند. تحقیق در مورد گزینه های موجود از طریق سازمان شما ضروری است.

بر اساس گزارش فوربس، 86 درصد از سازمان ها برنامه های توسعه رهبری را ارائه می دهند، اما تنها 57 درصد، نقاط قوت و نیازهای رهبری را برای توسعه ارزیابی می کنند.

اگر در مورد تقویت مهارت های رهبری خود جدی هستید، با موارد زیر ابتکار عمل را به کار بگیرید:

 • از بخش منابع انسانی خود در مورد برنامه های توسعه حرفه ای داخلی سوال کنید
 • ثبت نام برای وبینارهای آموزش رهبری
 • تحقیق در مورد مدارک تحصیلات تکمیلی کسب و کار و برنامه های گواهی آنلاین

در حالی که برنامه های آموزشی داخلی می تواند به شما کمک کند تا نقش رهبری را در شرکت خود داشته باشید، دریافت گواهی رهبری می تواند زمینه و ابزارهایی را برای موفقیت در هر شرکتی فراهم کند.

۳. بازگشت سرمایه

هنگام پیگیری آموزش رهبری، مقرون به صرفه بودن همیشه مهم است. مهم نیست که چه فرمتی برای شما بهتر عمل می کند، بازگشت سرمایه یک برنامه یک سوال اساسی برای شما و کارفرمایتان است.

علیرغم مقرون به صرفه بودن برنامه های توسعه داخلی، ادامه تحصیل در خارج از سازمان شما می تواند تا حد زیادی به سود پتانسیل درآمد شما کمک کند.

طبق یک نظرسنجی از زبان آموزان HBS Online که توسط City Square Associates انجام شد، 42 درصد گفتند که غرامت پس از دریافت گواهینامه به طور متوسط 17000 دلار افزایش یافته است. علاوه بر این، 16 درصد با افزایش میانگین 14000 دلار پاداش دریافت کردند.

علاوه بر افزایش حقوق، دنبال کردن گواهی رهبری می تواند فرصت های شغلی شما را در خارج از سازمان افزایش دهد. توسعه مهارت‌های شما نه تنها می‌تواند رزومه شما را برجسته کند، بلکه اعتماد به نفسی برای مذاکره در مورد حقوق شما ایجاد می‌کند .

آموزش رهبری برای شرکت شما نیز ارزش ایجاد می کند. طبق تحقیقات شرکت مشاوره گالوپ ، رهبری مؤثر مستقیماً بر سودآوری، بهره‌وری و حفظ کارمندان تأثیر می‌گذارد که برای نتیجه سازمان شما بسیار مهم است.

سه روشی که آموزش رهبری می‌تواند کمک کند تا سازمان‌تان را تغییر دهید

برنامه‌های آموزش رهبری زمان می‌برد؛ اما اغلب ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. با توسعه مهارت‌های رهبری، می‌توانید شرکت خود را ارتقاء دهید. و به پیشرفت آن در جهت اهدافش کمک کنید. این اغلب مستلزم تغییر سازمانی است.

 

با توجه به رهبری کسب‌وکار، ابتکارات تغییر مستلزم به عهده گرفتن یک رهبر به عنوان نقش تسریع‌کننده است. که در آن فرصت‌هایی برای هدایت نوآوری ایجاد می‌کنید. اگر می‌خواهید از آموزش رهبری استفاده کنید تا به تسریع‌کننده‌ای برای تغییر و دگرگونی سازمان‌تان تبدیل شوید، در اینجا سه راهکار برای انجام این کار وجود دارد.

۱. تغییر را مدیریت کنید

مدیریت موثر تغییر می‌تواند تفاوت بزرگی را در هنگام متقاعد کردن افراد برای حمایت از طرح‌ها و ابتکارات شما ایجاد کند. این شامل برنامه‌ریزی استراتژیک و اجرای فرایند تغییر بدون اصطکاک عملیاتی است. اینجاست که رهبر به عنوان سبک رهبری تسریع‌کننده می‌تواند سودمند باشد.

 

رهبری کسب‌وکار می‌گوید: «رهبر به عنوان تسریع‌کننده تغییر باید سازمانش را از طریق فرایند تغییر حرکت دهد تا عملیات‌های موجود را اصلاح و بازسازی کند. تا سازمان بتواند در بالاترین حد ظرفیت موجودش عمل کند. در عین حال، رهبر به عنوان تسریع‌کننده نوآوری باید آینده سازمان را دوباره تصویر کند. و کار سخت معرفی قابلیت‌های جدید برای ایجاد ارزش برای مشتریان را به روش‌های جدید انجام دهد.»

 

برنامه‌های آموزش رهبری شیوه‌هایی را که می‌توانید برای تغییر سازمانی و ایجاد فرهنگ نوآوری استفاده کنید، ترسیم می‌کند. مانند:

 

 

از آنجایی که مدیریت تغییر سازمانی یک فرایند چند لایه است، به آموزش جامع رهبری نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که انتقال تا حد امکان روان باشد.

۲. مقاومت در برابر تغییر را کاهش دهید

چالش‌های واقعی تغییر سازمانی همیشه از مسائل فنی یا اداری ناشی نمی‌شود، بلکه از مقاومت افراد ناشی می‌شود. تحقیقات مؤسسه روابط عمومی نشان می‌دهد که تخمین زده می‌شود ۷۰ درصد از تلاش‌های تغییر سازمانی به دلیل مقاومت کارکنان با شکست مواجه می‌شوند. در نتیجه، تبدیل شدن به یک رهبر سازمانی که بتواند پویایی چالش‌برانگیز محل کار را مدیریت کند، حیاتی است.

 

مقابله با مقاومت در برابر تغییر مستلزم شناسایی و رسیدگی به علت آن است. شما می‌توانید با استفاده از شیوه‌هایی که از طریق آموزش رهبری یاد می‌گیرید، به این هدف نائل شوید. مانند:

 

 • تشویق بازخورد از ذینفعان؛
 • گوش دادن فعال به نگرانی‌های اعضای تیم؛
 • همکاری در توسعه و تدوین استراتژی.

 

مقاومت در برابر تغییرات سازمانی اجتناب‌ناپذیر است. هنگام دگرگونی سازمان‌تان، ارزش این شیوه‌ها را دست کم نگیرید.

۳. ذینفعان را خریدار تغییر کنید

خریدار کردن برای یک ابتکار تغییر مستلزم اثبات ارزش آن برای ذینفعان است. ایجاد ارزش پیشنهادی شما برای هر کدام یکسان نخواهد بود.

 

برای مثال، اعضای تیم‌تان احتمالاً برای تغییرات فرهنگ سازمانی که تأثیر مثبتی بر کارشان دارد، ارزش قائل خواهند بود. ذینفعان بیرونی احتمالاً از تغییراتی حمایت خواهند کرد که سود را افزایش می‌دهد. با این وجود، به ذینفعان داخلی توجه زیادی داشته باشید. زیرا آنها مستقیماً در فرایند تغییر حضور و مشارکت خواهند داشت.

 

بسیاری از برنامه‌های آموزش رهبری این پویایی را در نظر می‌گیرند. و روش‌هایی را ارائه می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که تیم‌تان از استراتژی شما پشتیبانی می‌کند. مانند:

 

 • جشن موفقیت‌های کوچک و بزرگ؛
 • معرفی و پاداش‌دهی به رفتار نوآورانه‌ای که از ابتکار تغییر حمایت می‌کند؛
 • توانمندسازی همکاران برای به دست گرفتن مالکیت کار و بهبود سازمان.

 

برای اطمینان از استفاده مؤثر از این روش‌ها، برنامه‌هایی را با الگوهای یادگیری اولویت‌بندی کنید که شامل مطالعات موردی یا مثال‌های واقعی هستند.

آموزش رهبری می‌تواند کمک کند تا تأثیر سازمانی داشته باشید

به عنوان یک رهبر سازمانی، می‌توانید کسب و کار خود را دگرگون کنید. در حالی‌که ابتکارات تغییری که دنبال می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد، فرایند و الزامات موفقیت آنها تا حد زیادی یکسان خواهد بود.

 

با افزایش دانش‌تان از طریق آموزش رهبری، می‌توانید خواسته‌های مدیریت تغییرات سازمانی را بهتر درک کنید. گذراندن دوره گواهینامه رهبری، مانند رهبری کسب‌وکار، می‌تواند شما را قادر سازد تا برای مسئولیت‌های تغییر مسیر آماده شوید. و مهارت‌های رهبری ضروری مانند هوش هیجانی را توسعه دهید.

 

مهم نیست که در چه مرحله‌ای از سفر رهبری هستید، آموزش می‌تواند ابزارهایی را برای ایجاد تأثیر واقعی و بلندمدت بر سازمانتان فراهم کند.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+