1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. ابزارهای نظارتی برای اجرای استراتژی

ابزارهای نظارتی برای اجرای استراتژی

ابزارهای نظارت

ابزارهای نظارتی برای اجرای استراتژی

5/5 - (2 امتیاز)

ابزارهای نظارت برای اجرای استراتژی حیاتی هستند

ابزارهای نظارت برای اطمینان از همسویی بین اهداف و نتایج کسب‌وکار و توسعه فرهنگ اجرای استراتژی بسیار مهم‌ست. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها اقدامات نظارتی دقیقی مانند معیارهای عملکرد و بررسی‌های منظم پیشرفت را اجرا می‌کنند. آنها هم‌چنین دارای سامانه‌های قوی نظارت و تعادل هستند که به عنوان ابزارهای نظارت شناخته می‌شوند.

 

اگر برای اجرای ابتکارات استراتژیک تلاش می‌کنید، تنها نیستید. در این یادداشت به تفکیک ابزارهای نظارت و نحوه تأثیرگذاری آنها بر اجرای استراتژی اشاره می‌شود.

ابزارهای نظارت چیست؟

ابزارهای نظارت شما را قادر می‌سازد تنش را مدیریت کنید. اجرای استراتژی را هدایت کنید. و به اهداف و مقاصد کسب‌وکار دست یابید. چهار ابزار عبارتند از:

 

 • سامانه‌های اعتقادی؛
 • سامانه‌های مرزی؛
 • سامانه‌های تشخیصی؛
 • سامانه‌های تعاملی.

 

در دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی از چهار پی [P] استراتژی صحبت می‌شود که این ابزارها را هدایت می‌کنند:

 

 • استراتژی به عنوان منظر [perspective]: جهت‌گیری کلی را ارائه می‌دهد که به هدایت و الهام‌بخشی به غرور در کارکنان کمک می‌کند؛
 • استراتژی به عنوان موقعیت [position]: ارزش پیشنهادی می‌آفریند که مشتریان را جذب می‌کند و محصولات و خدمات را از رقبا متمایز خواهد کرد؛
 • استراتژی به عنوان برنامه [plans]: بر ابتکارات کلیدی از طریق سامانه‌های رسمی تمرکز می‌کند که اهداف استراتژیک را تعیین، برنامه‌های اقدام را مشخص و پیشرفت را اندازه‌گیری می‌کنند؛
 • استراتژی به عنوان الگوهای عمل [patterns of action]: تغییرات در محیط رقابتی را تشخیص می‌دهد و به سرعت از طریق یادگیری مستمر سازگار می‌شود.

 

در اینجا یک نمای کلی از هر ابزار نظارت آورده می‌شود تا بتوانید در طول اجرای استراتژی هر چهار مورد را در نظر بگیرید.

سامانه‌های اعتقادی

سامانه‌های اعتقادی مجموعه‌ای از تعاریف سازمانی هستند که شما با آنها ارتباط برقرار و تقویت می‌کنید تا به کارکنان جهت‌دهی بدهید. آنها معمولاً به شکل باورها، بیانیه‌های مأموریت و ارزش‌های محوری هستند که هدف سازمان شما را مشخص می‌کنند. و به کارکنان نشان می‌دهند که چه کاری باید انجام دهند و چگونه عمل کنند.

 

سامانه‌های اعتقادی در استراتژی به عنوان منظر محوری هستند. که مأموریت و مقصد بزرگ‌تر سازمان‌تان را برای الهام‌بخشی به غرور کارکنان در نظر می‌گیرد.

 

در دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی می‌گویم که این ابزاری‌ست که با آن همه افراد در کسب‌وکار به دنبال فرصت‌های جدید می‌گردند. و می‌دانند چگونه باید رفتار کنند.

 

کارمندانی که از ابتکارات راهبردی شما حمایت می‌کنند، احتمالاً به دنبال راه‌هایی برای حمایت از اجرای استراتژی شما خواهند بود. سامانه‌های اعتقادی برای آنها شفافیت ایجاد و به آزادسازی تمایل آنها برای مشارکت کمک می‌کند.

سامانه‌های مرزی

در حالی‌که سامانه‌های اعتقادی اغلب نتایج مثبتی ایجاد می‌کنند، کارمندان می‌توانند برای دستیابی به اهداف شرکت، رفتار بدی از خود نشان دهند. به عنوان مثال، با دستکاری سوابق مالی یا کوتاهی در تضمین کیفیت برای دستیابی به مقاصد سازمانی.

 

فرایندهای بسیار استانداردشده می‌توانند از رفتارهای غیراخلاقی محافظت کنند. اگر سازمان شما در حال تغییرات دائمی‌ست، ما اتخاذ رویکردی متفاوت را تشویق می‌کنیم.

 

این رویکرد شامل استفاده از سامانه‌های مرزی است. عباراتی با عبارت‌های منفی که به کارکنان می‌گویند چه رفتارهایی ممنوع‌ست. این ابزار نظارت به جای تکیه بر پیام‌های مثبت، مانند سامانه‌های اعتقادی، چیزی را توصیف می‌کند که نباید انجام داد.

 

با توجه به دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی، سامانه‌های مرزی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 

 • مرزهای رفتار تجاری: اسنادی مانند کدهای رفتاری که رفتارهای غیراخلاقی را ترسیم می‌کنند؛
 • مرزهای استراتژیک: فرصت‌هایی که نباید آنها را دنبال کنید زیرا با استراتژی شما همخوانی ندارند.

 

مرزهای استراتژیک، به ویژه، استراتژی را به عنوان موقعیت تحت نظارت قرار می‌دهد. با شناسایی ریسک‌هایی که باید از آنها اجتناب کنید، کارمندان شما می‌توانند نحوه خلق ارزش برای مشتری را بهتر درک کنند.

 

در حالی‌که سامانه‌های اعتقادی بر اصول کلی تمرکز می‌کنند که رفتار کارکنان را هدایت کنند. مرزها اولویت‌بندی را اصلاح می‌کنند و به کسب‌وکارتان جهت‌گیری استراتژیک روشنی می‌دهند.

 

در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی گفته می‌شود که کسب‌وکارهایی که موقعیت استراتژیک مشخصی ندارند احتمالاً در تلاش برای راضی نگهداشتن همه و در نتیجه، هیچ کس راضی نمی‌شوند.

سامانه‌های تشخیصی

حتی زمانی که کارکنان مأموریت شرکت‌تان و محدودیت‌های حمایت آنها در ابتکارات راهبردی را درک می‌کنند. هم‌چنان باید تلاش‌های آنها را زیر نظر داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که فرایند اجرای استراتژی شما به خوبی پیاده‌سازی می‌شود.

 

شما می‌توانید این کار را با استفاده از سطح سوم ابزارهای نظارت انجام دهید: سامانه‌های تشخیصی؛ سامانه‌های اطلاعاتی رسمی که به نظارت بر نتایج سازمانی کمک می‌کند.

 

نمونه‌هایی از سامانه‌های تشخیصی عبارتند از:

 

 • کارت امتیازی عملکرد؛
 • سامانه‌های نظارت بر پروژه؛
 • سامانه‌های منابع انسانی.

 

در دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی می‌گویم که این ابزار به رهبران و مدیران اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های کلیدی را در وضعیت خودکار قرار دهند.

 

برای مثال، تلاش‌های نظارتی مرکز تماس را در نظر بگیرید. به جای ترکیب داده‌ها، می‌تواند از خودکارسازی ردیابی سنجه‌هایی مانند تعداد تماس‌ها و امتیازات رضایت مشتری برای شناسایی زمینه‌های بهبود، ارائه آموزش هدفمند و تخصیص منابع مؤثرتر استفاده کند.

 

ایجاد تعادل بین نظارت و فشار در هنگام طراحی چنین سامانه‌هایی بسیار مهم‌ست. زیرا آنها استراتژی را به عنوان برنامه‌های نظارت می‌کنند. به این معنی که آنها مستقیماً بر برنامه عملی تأثیر می‌گذارند که به بهترین وجه از ابتکارات راهبردی شما پشتیبانی می‌کند.

 

در دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی گفته می‌شود که شما نه فقط باید زمان‌تان را صرف مذاکره و تعیین اهداف استراتژیک کنید. بلکه باید اقداماتی را برای این اهداف طراحی و سپس انگیزه‌های عملکرد را همسو کنید.

سامانه‌های تعاملی

اجرای استراتژی اغلب مستلزم رفتن به حالت تدافعی برای جلوگیری از خطرست. با این حال، ابزار چهارم نظارت به شما امکان می‌دهد برعکس عمل کنید. و از طریق سامانه‌های تعاملی، ریسک را کاهش دهید.

 

در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی می‌گوییم که سامانه‌های تعاملی، سامانه‌های رسمی هستند که رهبران و مدیران برای مشارکت شخصی خودشان در فعالیت‌های تصمیم‌گیری زیردستان استفاده می‌کنند. فعالیت‌های تصمیم‌گیری که به عدم‌قطعیت‌های استراتژیک مربوط می‌شوند و بر آن تأثیر می‌گذارند.

 

به عنوان مثال، شرکت خدمات مالی مورگان سامانه‌های تعاملی را پیاده‌سازی می‌کند که از هوش مصنوعی برای کشف تقلب و کاهش ریسک استفاده می‌کند. از طریق ابزارهای پایش بلادرنگ، کارکنان آن می‌توانند الگوها یا ناهنجاری‌های مشکوک در تراکنش‌ها را شناسایی و بررسی کنند. سپس آن کارمندان می‌توانند از تخصص خودشان برای اطلاع‌رسانی بهتر فناوری‌های خودکار درباره نحوه افزایش تشخیص ریسک استفاده کنند. و شرکت آنها را برای محافظت در برابر تهدیدات احتمالی مؤثرتر کند.

 

کارکنان نباید در تمام فعالیت‌های تصمیم‌گیری مشارکت کنند. برای تعیین دقیق اینکه کدام سامانه‌های نظارتی از مشارکت تیم شما سود می‌برند، باید عدم‌قطعیت‌های استراتژیک را شناسایی کنید.

 

در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی گفته می‌شود که عدم‌قطعیت‌های استراتژیک تعیین می‌کنند که شما و سازمان‌تان به کدام سامانه‌های نظارتی توجه کنید. انواع اطلاعات مربوط به آن سامانه‌ها و ماهیت بحث‌ها و گفت‌وگوهایی که می‌خواهید کل سازمان‌تان در آن شرکت کنند.

 

با فهرست دقیقی از عدم‌قطعیت‌ها که نیاز به حمایت داخلی دارند، می‌توانید استراتژی را به عنوان الگوهای عمل شکل دهید. و کارکنان را برای کمک به نظارت بر تغییرات صنعت توانمند کنید.

چگونه ابزارهای نظارت بر اجرای استراتژی تأثیر می‌گذارند

هر چهار ابزار نظارت برای اجرای استراتژی حیاتی هستند. کسب‌وکارهای موفق به دنبال راه‌هایی برای ایجاد تعادل بین نوآوری و نظارت هستند. اپل و نتفلیکس را در نظر بگیرید. در حالی‌که هر دو به دلیل محصولات و خدمات نوآورانه خودشان بسیار سودآور هستند، آنها از فشار مداوم برای انجام کارهای بزرگ بعدی رنج می‌برند.

 

وقتی شرکت‌ها این فشار را احساس می‌کنند، کارمندانشان هم احساس می‌کنند که می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری ضعیف، رفتار غیراخلاقی و اقدامات غیرقانونی شود. اجرای نظارت‌های داخلی راه‌حل خوبی نیست. در حالی‌که بسیاری از شرکت‌ها از پیامدهای قانونی رفتار بد می‌ترسند، آنها هم‌چنان می‌خواهند در صنایع خود رقابتی باقی بمانند.

 

بسیاری از شرکت‌ها در تلاش برای رسیدن به این تعادل هستند. شرکت‌های نوکسب‌وکار جوان و زیرک احتمالاً نظارت کافی ندارند. و برخی از شرکت‌های بسیار بزرگ به طور بالقوه بیش از حد تعداد زیادی دارند. کارمندان برای این تعادل اساسی هستند، به همین دلیل‌ست که استفاده از سامانه‌های نظارت به صورت تعاملی در اجرای استراتژی ضروری‌ست.

 

اگر وقت و توجه خودتان را به پرسیدن سؤالات در مورد پروژه‌ها یا سامانه‌های خاص، در مورد داده‌ها و ابتکارات مشتریان خاص اختصاص دهید. و اگر کارکنان‌تان را به مکالمات مکرر درباره آنها درگیر کنید، می‌توانید مطمئن باشید که عدم‌قطعیت‌های استراتژیک شرکت شما خواب را از چشم آنها برباید و همواره بیدار خواهد بود.

 

با انجام این کار، می‌توانید فرهنگ اجرای استراتژی از بالا به پایین را ایجاد کنید که در آن کارکنان تغییرات در محیط رقابتی را زیر نظر دارند. و بر روی کاهش راه‌هایی تمرکز می‌کنند که استراتژی شما ممکن‌ست شکست بخورد. شما باید آدم‌ها را از منطقه آسایش خودشان بیرون بکشید. و آنها را مجبور کنید که ریسک کنند و خودشان را برای کسب‌وکار حرکت دهند. برای تحقق آن، باید پرسش‌گری از بالا به پایین را هدایت کنید.

نظارت بر اجرای استراتژی را در دست بگیرید

نظارت بر استراتژی شما نیازی به کمک بیرونی ندارد. با چارچوب‌ها، ابزارها و پشتیبانی کارمندان مناسب، می‌توانید اجرای آن را با موفقیت هدایت کنید.

 

ما در دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی تأکید می‌کنیم که برای اجرای ایده‌های خودتان نیازی به استخدام یک شرکت مشاوره مدیریت خاص ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید دانش و نظم و انضباط برای به‌کارگیری این ایده‌های خردمندانه در شرکت‌تان‌ست.

 

با ثبت‌نام در دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شرکت‌تان تعادلی بین نوآوری و نظارت برقرار می‌کند.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
ابزارهای نظارت
استراتژی ۱۴۰۳ کسب‌وکارتان را طراحی کنیداطلاعات بیشتر
+