1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. نوآوری شرکتی در اریکسون

نوآوری شرکتی در اریکسون

اریکسون

نوآوری شرکتی در اریکسون

5/5 - (3 امتیاز)

نوآوری شرکتی در اریکسون

اریکسون، شركت پيشرو و مشهوری در صنعت ارتباطات مخابراتي از سال ۱۸۷۶ بوده است. این شرکت ارائه‌دهنده عمده تجهیزات مخابراتی و خدمات مرتبط با اپراتورهای شبکه تلفن همراه و ثابت در سراسر جهان است. این شركت یکی از اولین شرکت‌هايي بود كه فعاليت کسب‌وکار خود را در خارج از کشور [ايالات متحده] گسترش داد. حتی در اولین گام‌هاي ورود به بازارهاي جهاني، لارس مگنوس اریکسون، تصمیم به بازگشايي یک مرکز تولیدي در روسیه گرفت.

 

فناوری طلايه‌دار اریکسون است. و امروزه هم‌چنان آن را با هدف جلودار بودن گسترش مي‌دهد. و با اين هدف نوآوری می‌كند تا خدمات مخابراتی مقرون به صرفه در دسترس همه افراد قرار گيرد. نوآوری شرکتی مهم‌ترین جايگاه را براي اریکسون دارد. و یک محرك قوی برای این شرکت محسوب می‌شود. هم‌چنین این شرکت راهبرد نوآوری بازارمحور را با تمرکز بر بهبود فناوری قابل‌دسترس اتخاذ كرده است. این نوآوری با سفارشی‌سازی منطقه‌ای و سازگاری با تحقق نیازها، خواسته‌ها و انتظارات ويژه مصرف‌کننده حركت می‌كند.

محصولات مخابراتی

در سال ۱۹۰۰، اریکسون ۱۰۰۰ نفر را در سراسر جهان استخدام كرد و ۵۰,۰۰۰ تلفن تولید كرد. در ۱۹۲۳، اولین مراكز سوئیچ خودکار ۵۰۰تایی را در ارائه خدمات به كار گرفت. در ۱۹۵۰، مركز تبادل تلفني ال‌ام اریکسون اولین تماس بین‌المللی جهان را برقرار كرد. در ۱۹۶۸، اولین مركز تبادل تلفني دیجیتال نصب شد. در ۱۹۹۱، خطوط تلفني آاكس‌ای، در ۱۱ کشور با جمعيت ۱۰۵ میلیون نفری كه اين خدمت ارائه می‌شد، از ۳۴ میلیون مشترک فراتر رفت. سال ۲۰۰۰، این شرکت به تأمين‌كننده پيشرو در زمينه سامانه‌هاي نسل سوم تلفن همراه در جهان تبدیل شد. و سال ۲۰۰۵، اریکسون موفق به کسب بزرگترین قرارداد مدیریت اپراتور سوم در ایتالیا و انگلستان شد كه تا به امروز بی‌سابقه است. در سال ۲۰۰۸، یک مرکز تحقیقاتی در منطقه سیلیکون ولی تأسیس شد. سال ۲۰۰۹، وریزون و اریکسون همکاری خود را در انجام اولین تماس داده روی شبکه نسل چهارم آغاز كردند.

 

اریکسون دارای سابقه‌ای طولانی در نوآوری و پیشگامی در فناوری نسل بعدی با هدف ارتباطات مخابراتي کارآمدتر و باکیفیت بالاتر است. در سال ۱۸۷۸، اریکسون تلفن‌های تک‌گوشی را معرفی كرد. و در سال ۱۹۶۸، اولین مركز تبادل تلفني دیجیتال نصب شد. و در سال ۱۹۸۱، اولین سامانه تلفن همراه، نوردیک موبایل تلفن، در عربستان سعودی افتتاح شد. و در سال ۱۹۹۱، اولین تلفن‌هاي جی‌اس‌ام (سامانه جهانی ارتباطات تلفن همراه) عملیاتی شد.

تجهیزات شبکه‌ای

در سال ۱۹۹۹، اریکسون به سمت نسل سوم و تلفن همراه اينترنتی حركت كرد. و سال ۲۰۰۳، پهن‌باند سرعت بالا را (دسترسي چندبخشي با شناسه باندگسترده) در سراسر جهان آغاز كرد. در ۲۰۰۷، خدمات كامل پهن‌باند، با پوشش شبكه ثابت و بی‌سيم، معرفی شد. و در سال ۲۰۰۸، به سمت استاندارد نسل چهارم (تکامل بلندمدت) حركت كرد تا اين شركت به شكل‌دهی اين استاندارد كمک کند. در سال ۲۰۰۹، اریکسون جایزه آی‌ای‌سی اينفوويژن برای راهكارهای بك‌هاول و فیبر را به دست آورد.

 

بیش از ۱۰۰۰ شبکه در بیش از ۱۷۵ کشور از تجهیزات شبکه‌ای اریکسون استفاده می‌كنند. و ۴۰ درصد از كل تماس‌های تلفن همراه تحت سامانه‌های اين شركت انجام می‌شود. اریکسون ارائه‌دهنده اصلی و جهانی در حوزه شبکه‌های تلفن همراه است. در سال ۲۰۱۰، اين شركت ۸۸۰۶۰ نفر را در سراسر جهان به کار گرفت. اين شبکه‌ها بیش از ۲ میلیارد مشترک را پشتیبانی می‌كند. به بیش از ۷۰۰ میلیون مشترک خدمات مي‌دهد. و كشورهاي ایالات متحده [آمريكا] و چین به عنوان بزرگترین بازارهای این شرکت هستند. اریکسون بیش از ۲۵۰۰۰ اختراع را ثبت كرده است. و یکی از قوی‌ترین سبدهاي سرمايه‌گذاری را در اين صنعت دارد. اكنون اریکسون هدايت استانداردسازی نسل آینده ال‌تی‌ای و تلفن چند‌رسانه‌ای را به عهده دارد كه تجربه سرگرمي و ارتباطات مصرف‌کنندگان را ارتقاء می‌دهد. اریکسون اهمیت ارتباطات در تغییر زندگی مردم و روشي كه کار می‌کنند را می‌شناسد. نوآوری بخش مهمی از فرهنگ اين شركت است.

نوآوری و توانمندی جامعه

اين شركت از نوآوری استفاده مي‌كند تا مردم، کسب‌وکارها و جامعه توانمند شوند. این شركت شبکه‌های ارتباطی، خدمات مخابراتی و راهكارهای چندرسانه‌ای را فراهم مي‌كند تا برقراری ارتباط در محیط پویا و زنده‌ي جهانی آسان‌تر شود. اين ارتباطات با تیم جهانی پژوهشگراني پشتیبانی می‌شود که به طور مداوم بر روي خلق نوآوری‌هاي چشمگيري كار مي‌كنند تا آینده‌ی جدیدی شکل بگيرد. اریکسون شركت پيشروي قوي و جهانی از نظر مالی در نوآوری است كه سالانه حدود ۵ میلیارد دلار براي تحقيق و توسعه سرمایه‌گذاری مي‌كند. زمینه‌های این پژوهش‌ها در اریکسون شامل شبکه‌هاي دسترسی بی‌سیم؛ فن‌آوری‌هاي پهن‌باند؛ فن‌آوری‌های چندرسانه‌ای، خدمات و نرم‌افزار؛ فن‌آوری‌هاي دسترسی رادیویی؛ فن‌آوری‌هاي بسته‌اي؛ پژوهش خدمات جهانی؛ و بسآمد پایدار و الکترومغناطیسی هستند.

 

در اکتبر ۲۰۰۱، با سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰-۵۰ شرکت‌هاي سونی و تلفوناكتيبولاگت ال‌ام اریکسون، شركت سونی اریکسون متولد شد. برای اریکسون، این سرمایه‌گذاری مشترک یک پیوند حیاتی به مصرف‌کننده را فراهم کرد. سرمایه‌گذاری مشترک ترکیبی از تخصص ارتباطات تلفن همراه اریکسون و تخصص لوازم الکترونیکی مصرفی و محتوای شرکت سونی صورت گرفت. شركت سونی اریکسون طیف وسیعی از دستگاه‌های تلفن همراه شامل برنامه‌های کاربردی چندرسانه‌ای پشتيباني‌كننده و سایر خدمات ارتباطات شخصی را فراهم می‌کند.

 

در سال ۲۰۰۸، شركت اس‌تی-اریکسون از طریق یک سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰-۵۰ با گردهم آوردن چارچوب‌هاي بی‌سیم اس‌تي-اِن‌ايكس‌پي و تلفن همراه اریکسون، دو شركت جهاني پيشرو در حوزه‌ي نیمه‌هادی‌ها و چارچوب‌ها، ايجاد شد. شركت اس‌تي-اریکسون رهبر صنعت در طراحی، توسعه و خلق چارچوب‌هاي تلفن همراه و نیمه‌هادی‌ها در تلاقي با طیف گسترده‌ای از فن‌آوری‌های بی‌سیم است.

رشد از طریق تصاحب سهام

در جولای ۲۰۱۰، اریکسون سهام نورتل را خريد. و از طريق شركت ال‌جی-اريكسون به بازار کره جنوبی راه يافت. ترکیب شایستگی‌هاي پژوهش و پيشرفت ال‌جي و اریکسون، موقعيت آنها را تقویت كرده است و به بازیگر منحصر به فردي در اين صنعت تبدیل شده‌اند. این موفقیت از طریق محصولات تلفني بی‌سیم، نوری، و باسیم به دست آمده است. نتیجه‌ي ترکیب ایده‌های جدید و فن‌آوری‌هاي همگرایی شبکه، ال‌جي-اریکسون پيوندي را فراهم می‌کند که موانع را در تبادل اطلاعات از بین مي‌برد و مشتریان را قادر مي‌كند تا ظرفيت بالقوه‌ي کاربران را شناسايي كنند.

 

این شرکت از تلگراف تا تلفن در هدايت فناوری رهبری رو به پیشرفت بوده است كه تمامی راه‌ها را براي اجرای نسل چهارم به كار گرفته است. این شركت کمک قابل‌توجهی به شکل‌دهی استانداردهای اين صنعت از ان‌ام‌تی و جی‌اس‌ام تا ال‌تي‌اِي كرده است. این به پیشبرد چشم‌اندازش كمك می‌كند كه «هدايت‌گر اصلي جهان ارتباطات» از طریق نوآوری، فناوری و راهكارهای کسب‌وکار پایدار است. تشخيص اينکه نوآوری به سرعت در حال تغییر است، مراکز نوآوری اين شركت بر ایجاد برنامه‌های کاربردی تلفن همراه متمرکز شده‌اند كه مستقیماً مرتبط با ارزش‌افزایی براي مصرف‌کننده و جامعه به عنوان یک کل هستند. این شركت فرهنگی زنده از نوآوری شرکتی ایجاد کرده است كه به سرعت نوآوری را تجاری‌سازي مي‌كند.

 

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
اریکسون
بدانید چه‌چیزی مهم استاطلاعات بیشتر
+