1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. نوآوری شرکتی در اریکسون

نوآوری شرکتی در اریکسون

اریکسون

نوآوری شرکتی در اریکسون

5/5 - (3 امتیاز)

نوآوری شرکتی در اریکسون

اریکسون، شركت پيشرو و مشهوری در صنعت ارتباطات مخابراتي از ۱۸۷۶ بوده‌ست. این شرکت ارائه‌دهنده عمده تجهیزات مخابراتی و خدمات مرتبط با اپراتورهای شبکه تلفن همراه و ثابت در سراسر جهان‌ست. این شركت یکی از اولین شرکت‌هايي بود كه فعاليت کسب‌وکارتان را در خارج از کشور [ايالات متحده] گسترش داد. حتی در اولین گام‌هاي ورود به بازارهاي جهاني، لارس مگنوس اریکسون، تصمیم به بازگشايي یک مرکز تولیدي در روسیه گرفت.

 

فناوری طلايه‌دار اریکسون است. و امروزه هم‌چنان آن را با هدف جلودار بودن گسترش مي‌دهد. و با اين هدف نوآوری می‌كند تا خدمات مخابراتی مقرون‌به‌صرفه در دسترس همه افراد قرار گيرد. نوآوری شرکتی مهم‌ترین جايگاه را براي اریکسون دارد. و یک محرك قوی برای این شرکت محسوب می‌شود. هم‌چنین این شرکت راهبرد نوآوری بازارمحور را با تمرکز بر بهبود فناوری قابل‌دسترس اتخاذ كرده‌ست. این نوآوری با سفارشی‌سازی منطقه‌ای و سازگاری با تحقق نیازها، خواسته‌ها و انتظارات ويژه مصرف‌کننده حركت می‌كند.

محصولات مخابراتی

در ۱۹۰۰، اریکسون ۱۰۰۰ نفر را در سراسر جهان استخدام و ۵۰,۰۰۰ تلفن تولید كرد. در ۱۹۲۳، اولین مراكز سوئیچ خودکار ۵۰۰تایی را در ارائه خدمات به كار گرفت. در ۱۹۵۰، مركز تبادل تلفني ال‌ام اریکسون اولین تماس بین‌المللی جهان را برقرار كرد. در ۱۹۶۸، اولین مركز تبادل تلفني دیجیتال نصب شد. در ۱۹۹۱، خطوط تلفني آاكس‌ای، در ۱۱ کشور با جمعيت ۱۰۵ میلیون نفری كه اين خدمت ارائه می‌شد، از ۳۴ میلیون مشترک فراتر رفت. ۲۰۰۰، این شرکت به تأمين‌كننده پيشرو در زمينه سامانه‌هاي نسل سوم تلفن همراه در جهان تبدیل شد. و ۲۰۰۵، اریکسون موفق به کسب بزرگترین قرارداد مدیریت اپراتور سوم در ایتالیا و انگلستان شد كه تا به امروز بی‌سابقه‌ست. در ۲۰۰۸، یک مرکز پژوهشی در منطقه سیلیکون ولی تأسیس شد. ۲۰۰۹، وریزون و اریکسون همکاری خودشان را در انجام اولین تماس داده روی شبکه نسل چهارم آغاز كردند.

 

اريکسون دارای سابقه‌ای طولانی در نوآوری و پیشگامی در فناوری نسل بعدی با هدف ارتباطات مخابراتي کارآمدتر و باکیفیت بالاترست. در ۱۸۷۸، اریکسون تلفن‌های تک‌گوشی را معرفی كرد. و در ۱۹۶۸، اولین مركز تبادل تلفني دیجیتال نصب شد. و در ۱۹۸۱، اولین سامانه تلفن همراه، نوردیک موبایل تلفن، در عربستان سعودی افتتاح شد. و در ۱۹۹۱، اولین تلفن‌هاي جی‌اس‌ام (سامانه جهانی ارتباطات تلفن همراه) عملیاتی شد.

تجهیزات شبکه‌ای

در ۱۹۹۹، اریکسون به سمت نسل سوم و تلفن همراه اينترنتی حركت كرد. و ۲۰۰۳، پهن‌باند سرعت بالا را (دسترسي چندبخشي با شناسه باندگسترده) در سراسر جهان آغاز كرد. در ۲۰۰۷، خدمات كامل پهن‌باند، با پوشش شبكه ثابت و بی‌سيم، معرفی شد. و در ۲۰۰۸، به سمت استاندارد نسل چهارم (تکامل بلندمدت) حركت كرد تا اين شركت به شكل‌دهی اين استاندارد كمک کند. در ۲۰۰۹، اریکسون جایزه آی‌ای‌سی اينفوويژن برای راهكارهای بك‌هاول و فیبر را به دست آورد.

 

بیش از ۱۰۰۰ شبکه در بیش از ۱۷۵ کشور از تجهیزات شبکه‌ای اریکسون استفاده می‌كنند. و ۴۰ درصد از كل تماس‌های تلفن همراه تحت سامانه‌های اين شركت انجام می‌شود. اریکسون ارائه‌دهنده اصلی و جهانی در حوزه شبکه‌های تلفن همراه‌ست. در ۲۰۱۰، اين شركت ۸۸۰۶۰ نفر را در سراسر جهان به کار گرفت. اين شبکه‌ها بیش از ۲ میلیارد مشترک را پشتیبانی می‌كند. به بیش از ۷۰۰ میلیون مشترک خدمات مي‌دهد. و كشورهاي ایالات متحده [آمريكا] و چین به عنوان بزرگترین بازارهای این شرکت هستند. اریکسون بیش از ۲۵۰۰۰ اختراع را ثبت كرده‌ست. و یکی از قوی‌ترین سبدهاي سرمايه‌گذاری را در اين صنعت دارد. اكنون اریکسون هدايت استانداردسازی نسل آینده ال‌تی‌ای و تلفن چند‌رسانه‌ای را به عهده دارد كه تجربه سرگرمي و ارتباطات مصرف‌کنندگان را ارتقاء می‌دهد. اریکسون اهمیت ارتباطات در تغییر زندگی مردم و روشي كه کار می‌کنند را می‌شناسد. نوآوری بخش مهمی از فرهنگ اين شركت‌ست.

نوآوری و توانمندی جامعه

اين شركت از نوآوری استفاده مي‌كند تا مردم، کسب‌وکارها و جامعه توانمند شوند. این شركت شبکه‌های ارتباطی، خدمات مخابراتی و راهكارهای چندرسانه‌ای را فراهم مي‌كند تا برقراری ارتباط در محیط پویا و زنده‌ي جهانی آسان‌تر شود. اين ارتباطات با تیم جهانی پژوهشگراني پشتیبانی می‌شود که به طور مداوم بر روي خلق نوآوری‌هاي چشمگيري كار مي‌كنند تا آینده‌ی جدیدی شکل بگيرد. اریکسون شركت پيشروي قوي و جهانی از نظر مالی در نوآوری‌ست كه سالانه حدود ۵ میلیارد دلار براي تحقيق و توسعه سرمایه‌گذاری مي‌كند. زمینه‌های این پژوهش‌ها در اریکسون شامل شبکه‌هاي دسترسی بی‌سیم؛ فناوری‌هاي پهن‌باند؛ فناوری‌های چندرسانه‌ای، خدمات و نرم‌افزار؛ فناوری‌هاي دسترسی رادیویی؛ فناوری‌هاي بسته‌اي؛ پژوهش خدمات جهانی؛ و بسآمد پایدار و الکترومغناطیسی هستند.

 

در اکتبر ۲۰۰۱، با سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰-۵۰ شرکت‌هاي سونی و تلفوناكتيبولاگت ال‌ام اریکسون، شركت سونی اریکسون متولد شد. برای اریکسون، این سرمایه‌گذاری مشترک یک پیوند حیاتی به مصرف‌کننده را فراهم کرد. سرمایه‌گذاری مشترک ترکیبی از تخصص ارتباطات تلفن همراه اریکسون و تخصص لوازم الکترونیکی مصرفی و محتوای شرکت سونی صورت گرفت. شركت سونی اریکسون طیف وسیعی از دستگاه‌های تلفن همراه شامل برنامه‌های کاربردی چندرسانه‌ای پشتيباني‌كننده و سایر خدمات ارتباطات شخصی را فراهم می‌کند.

 

در ۲۰۰۸، شركت اس‌تی-اریکسون از طریق یک سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰-۵۰ با گردهم آوردن چارچوب‌هاي بی‌سیم اس‌تي-اِن‌ايكس‌پي و تلفن همراه اریکسون، دو شركت جهاني پيشرو در حوزه‌ي نیمه‌هادی‌ها و چارچوب‌ها، ايجاد شد. شركت اس‌تي-اریکسون رهبر صنعت در طراحی، توسعه و خلق چارچوب‌هاي تلفن همراه و نیمه‌هادی‌ها در تلاقي با طیف گسترده‌ای از فن‌آوری‌های بی‌سیم‌ست.

رشد از طریق تصاحب سهام

در جولای ۲۰۱۰، اریکسون سهام نورتل را خريد. و از طريق شركت ال‌جی-اريكسون به بازار کره جنوبی راه يافت. ترکیب شایستگی‌هاي پژوهش و پيشرفت ال‌جي و اریکسون، موقعيت آنها را تقویت كرده‌ست. و به بازیگر منحصر به فردي در اين صنعت تبدیل شده‌اند. این موفقیت از طریق محصولات تلفني بی‌سیم، نوری، و باسیم به دست آمده‌ست. نتیجه ترکیب ایده‌های جدید و فناوری‌هاي هم‌گرایی شبکه، ال‌جي-اریکسون پيوندی را فراهم می‌کند که موانع را در تبادل اطلاعات از بین مي‌برد. و مشتریان را قادر مي‌كند تا ظرفيت بالقوه‌ي کاربران را شناسايي كنند.

 

این شرکت از تلگراف تا تلفن در هدايت فناوری رهبری رو به پیشرفت بوده‌ست كه تمامی راه‌ها را براي اجرای نسل چهارم به كار گرفته‌ست. این شركت کمک قابل‌توجهی به شکل‌دهی استانداردهای اين صنعت از ان‌ام‌تی و جی‌اس‌ام تا ال‌تي‌اِي كرده‌ست. این به پیشبرد چشم‌اندازش كمك می‌كند كه «هدايت‌گر اصلي جهان ارتباطات» از طریق نوآوری، فناوری و راهكارهای کسب‌وکار پایدارست. تشخيص اينکه نوآوری به سرعت در حال تغییرست، مراکز نوآوری اين شركت بر ایجاد برنامه‌های کاربردی تلفن همراه متمرکز شده‌اند كه مستقیماً مرتبط با ارزش‌افزایی براي مصرف‌کننده و جامعه به عنوان یک کل هستند. این شركت فرهنگی زنده از نوآوری شرکتی ایجاد کرده‌ست كه به سرعت نوآوری را تجاری‌سازي مي‌كند.

 

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
اریکسون
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+