1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. برندسازی شخصی چیست و چرا اهمیت دارد

برندسازی شخصی چیست و چرا اهمیت دارد

برندسازی شخصی

برندسازی شخصی چیست و چرا اهمیت دارد

4.6/5 - (9 امتیاز)

برندسازی شخصی شیوه‌ای درونی و راهبردی برای تعریف و بیان ارزش پیشنهادی شخصی شماست

برندسازی شخصی برای یک رهبر کسب‌وکار از اهمیت بالایی برخوردارست. به برندهای مورد علاقه خودتان بیاندیشید. چه‌چیزی آنها را به‌یادماندنی می‌کند؟ آنها چه ارزشی ارائه می‌دهند و چگونه آن را به اشتراک می‌گذارند؟

 

همانطورکه محصولات و خدمات باید برای برقراری ارتباط با متمایزکننده‌ها و جذب مشتریان برند شوند، شما هم می‌توانید برندتان را از طریق شیوه‌ای به نام برندسازی شخصی بسازید.

 

چگونه همه چیزهایی را که درباره برندسازی محصولات و خدمات می‌دانیم در برندسازی مهم‌ترین پدیده‌ای که خودمان هستیم به‌کار ببریم؟ هر بار که درخواستی برای شغلی داریم یا برای ارتقاء شغلی رقابت می‌کنیم یا سعی می‌کنیم مشتری جدیدی پیدا کنیم یا می‌خواهیم هدف جدیدی را بزنیم، باید خودمان را بازاریابی کنیم. چگونه می‌توانیم نظریه‌های برندسازی را به‌کار ببریم تا بفهمیم چگونه ارزش پیشنهادی شخصی خودمان را درباره تمایزی که می‌خواهیم در جهان خلق کنیم به بهترین شکل بیان و ارتباط برقرار کنیم؟

 

قبل از اینکه به نحوه ایجاد برندسازی شخصی خودتان بپردازید، در این یادداشت مقدمه‌ای درباره اینکه برندسازی شخصی چیست و چرا اهمیت دارد، آورده می‌شود.

برندسازی شخصی چیست؟

برندسازی شخصی شیوه‌ای درونی و راهبردی برای تعریف و بیان ارزش شماست. برندسازی شخصی ترکیبی از مقاصد، باورها، احساسات، نگرش‌ها و انتظاراتی‌ست که مردم به طور جمعی درباره شما دارند.

 

هدف برندسازی شخصی اینکه اطمینان حاصل شود که روایت و داستان شخصی شما درباره موارد زیر بیان می‌شود:

 

 • دقیق: آیا خودتان را درست تعریف کردید؟
 • منسجم: آیا منطقی تعریف کردید؟
 • قانع‌کننده: آیا مردم را جذب می‌کند؟
 • متمایزشده: آیا نشان می‌دهد که چه‌چیزی شما را منحصربه‌فرد می‌کند؟

 

اگر برندسازی شخصی خودتان را طراحی و اجرا نکنید، مفروضات و تصورات دیگران از شما می‌تواند با این چهار ویژگی هماهنگ نشود. با درگیر شدن در برندسازی شخصی، می‌توانید چیزی را تعریف کنيد که می‌خواهید ارتباط برقرار کنيد و به طور مؤثر انجام دهید.

چرا برندسازی شخصی مهم‌ست؟

با تعیین ارزش منحصربه‌فردتان و زندگی به‌گونه‌ای‌که آن را ترویج می‌کند، می‌توانید به ویژگی‌های تعیین‌کننده خودتان شناخته شوید. این شهرت می‌تواند به جذب فرصت‌هایی در شغل و زندگی شما کمک کند که با خویشتن واقعی شما همسو باشد.

 

به عنوان مثال، تصور کنید خودتان را در جایگاه یک تحلیل‌گر مالی با هوش هیجانی بالا که عاشق اسکی‌ست قرار دهید.

 

آنگاه می‌تواند:

 

 • پروژه‌ها، ترفیع‌ها و فرصت‌های شغلی متناسب با مهارت‌های شما را جذب کنيد؛
 • دانش متمایزکننده‌های منحصربه‌فردتان را توسعه دهید تا به دنبال آنها باشید؛
 • شما را با افرادی با علایق شخصی و حرفه‌ای مشترک مرتبط کند؛

 

هم‌چنین می‌تواند مزایای داخلی داشته باشد، از جمله:

 

 • افزایش اعتماد به توانایی‌های مالی و رهبری شما؛
 • اهداف و ارزش‌ها روشن شده‌ست؛
 • کاهش سندرم ایمپوستر و احساس بهتری نسبت به خویشتن واقعی خودتان؛

 

بر اساس پژوهش‌های اوری و گرینوالد، در اینجا نحوه برندسازی شخصی برای افزایش دید و داشتن ارزش پیشنهادی منحصربه‌فردتان آورده می‌شود.

چگونه برند شخصی خودتان را بسازید

۱. رسالت خودتان را مشخص کنيد

اولین قدم برای برندسازی شخصی، شناسایی مأموریت، ارزش‌ها، و چشم‌انداز شماست.

 

با پرسش‌های زیر آغاز کنيد:

 

 • من به چه‌چیزی اهمیت می‌دهم؟
 • ارزش‌های من چیست؟
 • می‌خواهم مردم مرا به چه‌چیزی بشناسند؟
 • چگونه می‌خواهم خودم را تعریف کنم؟
 • چه‌چیزی مرا خاص می‌کند؟
 • چگونه برای دیگران ارزش ارائه می‌دهم؟

 

هنگام طوفان فکری، زندگی حرفه‌ای یا شخصی خودتان را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که درباره مخاطبان‌تان می‌اندیشید.

 

پس از آن، جمله‌ای بیاورید که به‌وضوح بیان می‌کند که شما چه کسی هستید و چه ارزشی ارائه می‌دهید. این ارزش پیشنهادی شخصی شماست. به عنوان مثال:

 

هم‌یارتان می‌شوم تا سفر تغییر را برای داشتن هارمونی آغاز و همواره به‌سوی کمال مطلوب حرکت کنيد

 

انواع مختلفی از جملات را بیازمایید تا ببینید چه‌چیزی معتبر و تاثیرگذارست.

۲. ارزش ویژه برند شخصی خودتان را بررسی کنيد

در مرحله بعد، برند شخصی فعلی خودتان را بررسی کنيد. حتی قبل از اینکه آگاهانه تصمیم بگیرید که چه برندی را بسازید، ببینید دیگران تصورات و دانشی درباره شما دارند. برندسازی شخصی

 

اوری و گرینوالد در مجله بازرگانی هاروارد چندین عامل را بیان می‌کنند که در این مرحله باید در نظر گرفته شود:

 

 • مدارک: تحصیلات، جوایز و دستاوردهای شما؛
 • سرمایه اجتماعی: کمیت و کیفیت ارتباطات شخصی و حرفه‌ای؛
 • سرمایه فرهنگی: هوش عاطفی و فکری که از طریق تجربیات زندگی به دست آورده‌اید؛

 

چه شکافی بین برند شخصی فعلی شما و برندی که می‌خواهید طراحی و پیاده‌سازی کنيد وجود دارد؟ چگونه می‌توانید از اعتبار و سرمایه اجتماعی و فرهنگی خودتان برای ارائه نسخه جدیدتان استفاده کنید؟ برندسازی شخصی

۳. یک روایت بسازید

هنگامی‌که رسالت و برند شخصی فعلی خودتان را درک کردید، داستان‌هایی را بنویسید که ارزش پیشنهادی شخصی شما را نشان می‌دهد. درحالی‌که بیانیه یک خطی می‌تواند موثر باشد، اغلب باید ارزش خودتان را به صورت مکالمه‌ای تنظیم و ثابت کنيد.

 

به عنوان مثال، اگر یکی از عوامل تمایزتان ریسک‌های جسورانه و در عین حال حساب‌شده‌ای هست، ممکن‌ست داستانی درباره زمانی‌که موسیقی کار می‌کردید بگویید. یا ممکن‌ست زمانی را برای خودتان یادآوری کنيد که شانس یک نوآوری محصول جدید را داشتید بدون اینکه بدانید چگونه کار خواهد کرد. و در نهایت نتیجه داد.

 

چه تجربیاتی بهترین ویژگی‌های شما را نشان می‌دهد؟ فهرستی را از جیب خودتان بیرون بیاورید و بنویسید.

۴. با برندتان گفت‌وگو راه بیاندازید و آن را ترویج کنيد

پس از برنامه‌ریزی برند شخصی خودتان، با شناسایی رسانه‌هایی که از طریق آنها می‌توانید ارزش خودتان را ارتقاء دهید؛ از طریق آن گفت‌وگو راه بیاندارید. درست مانند بازاریابی محصولات و خدمات، می‌توانید ترکیبی از رسانه‌های پولی، مالکانه و درآمدی را استفاده کنيد. تا ارزش پیشنهادی و داستان‌های خودتان برای شبکه گسترده‌تری در دسترس و قابل مشاهده شود. برندسازی شخصی

 

در حالی‌که ممکن‌ست به نظر غیرطبیعی باشد که خودتان را مانند یک محصول بازاریابی کنید، اما به خاطر داشته باشید که فرصت‌هایی را جذب می‌کند که با ارزش منحصربه‌فردتان همخوانی دارند. با افزایش دید خودتان، می‌توانید برای افراد بیشتری ارزش خلق کنید.

 

شما هم‌چنین می‌توانید با ترویج برند شخصی خودتان در تعاملات چهره‌به‌چهره ارتباط برقرار کنید. آنها را به عنوان فرصتی برای نمایش این موضوع در نظر بگیرید که چه‌کسی هستید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید اشتیاق خودتان را به عنوان یک نیروی داوطلب منتقل کنید، اگر همکارتان درباره برنامه‌های آخر هفته‌تان پرسید، مشارکت خودتان را با اشتیاق در یک رویداد خیریه به‌اشتراک بگذارید.

 

ترویج برندتان هم‌چنین به معنای برداشتن گام‌هایی برای تقویت ارزش منحصربه‌فرد شماست. برای مثال، اگر شما یک مهندس ماهر هستید که می‌خواهید مهارت‌های رهبری خودتان را بهبود بخشید، اجرای یک برنامه رهبری نه تنها می‌تواند به شما در ایجاد این مهارت‌ها و کسب تخصص کمک کند. بلکه نشان‌دهنده اینکه در انجام این کار جدی هستید. برندسازی شخصی

۵. برند خودتان را اجتماعی کنيد

در حالی‌که شما بهترین مدافع خودتان هستید، قدم بعدی برندسازی شخصی اینکه مطمئن شوید دیگران ارزش شما را به‌اشتراک می‌گذارند. اوری و گرینوالد چهار گروه را مشخص می‌کنند که می‌توانند در اجتماعی‌سازی برندتان مؤثر باشند:

 

 • علاقه‌مندان: کسانی‌که دنباله‌روی آنها برای رسیدن به اهداف‌تان حیاتی‌ست؛
 • مروجان: افرادی بانفوذ (مانند ابنفلوئنسرها) که می‌توانند بسترهای بیشتری برای اشتراک‌گذاری برندتان فراهم کنند؛
 • سفیران: کسانی‌که فعالانه از پیگیری اهداف‌تان حمایت می‌کنند؛
 • حامیان: گروه‌هایی که در مأموریت یا علایق شما مشترک هستند یا به دنبال ارزشی هستند که شما ارائه می‌دهید؛

 

یک مثال، شبکه هم‌آفرینی دگرگونی (شهد) هارمونی‌ست، که در آن می‌توانید قبل، در حین یا بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی و مربیگری هارمونی با سایر متخصصان کسب‌وکار ارتباط برقرار کنید. فراتر از یک شبکه‌ای از هم‌آفرینان، پیوستن به یک جامعه یادگیری آنلاین می‌تواند دیدگاه‌ها و فرصت‌های جدیدی را برای ایجاد تغییرات مثبت فراهم کند. برندسازی شخصی

۶. دوباره ارزیابی و تنظیم کنید

برندسازی شخصی یک پروژه یک‌باره نیست. بلکه مستلزم بازارزیابی و تنظیم مداوم‌ست تا اطمینان حاصل شود که برند مورد نظر خودتان را زنده نگه‌دارید و دوباره طرح‌ریزی کنید.

 

برای کمک به بازارزیابی و توصیف برند و ارزش خودتان، با افرادی مانند همکاران، دوستان و صنعت‌گرانی ارتباط بگیرید که به آنها اعتماد دارید. برای مثال، اگر یک موقعیت مدیریتی را در نظر گرفته‌اید، اما می‌دانید که همه شما را یک رهبر قوی نمی‌شناسند، ممکن‌ست لازم باشد تا یک دوره آموزشی رهبری بگذرانید، برای سرپرستی یک پروژه یا کارگروه جدید داوطلب شوید، یا مسئولیت‌های مرتبط را بر عهده بگیرید. یا نقش‌هایی در زندگی شخصی خودتان، مانند پیوستن به یک هیئت غیرانتفاعی را در نظر داشته باشید. برندسازی شخصی

رسالت خودتان را تعریف کنيد و تأثیر بگذارید

برندسازی شخصی قوی می‌تواند به شما کمک کند افراد مناسب را جذب کنید. شغل یا ترفیع پیدا کنید. و ارتباطاتی ایجاد کنید که منجر به فرصت‌های جدید شود.

 

با تأمل و اقدامات حساب‌شده، می‌توانید به برندسازی شخصی خودتان اطمینان پیدا کنید و آن را در زندگی و حرفه خودتان به نمایش بگذارید.

 

آیا می‌خواهید برندسازی شخصی خودتان را توسعه دهید؟ برنامه دوره سالانه جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) هارمونی را انتخاب کنید. که شامل دوره‌هایی برای رهبری در دنیای کسب‌وکار مدرن‌ست. صفحه برنامه را ببینید تا با سرفصل‌های برنامه درسی، شرایط پذیرش و مزایای آن آشنا شوید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

4.6/5 - (9 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
برندسازی شخصی
شما هم می‌توانید تغییر را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+