1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. تری ام کاغذهای یادداشت چسبان

تری ام کاغذهای یادداشت چسبان

تری ام

تری ام کاغذهای یادداشت چسبان

5/5 - (2 امتیاز)

تری‌ ام چگونه کاغذهای یادداشت چسبان را ابداع کرد!

تری ام به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه کارآفرینی و نوآوری سازمانی مطرح است. براساس گزارش سازمان گالوپ، در سال ۱۹۹۸ به طور متوسط در ایالات متحده افراد متخصص حدود ۱۱ پیام در روز از طریق کاغذهای یادداشت چسبان دریافت می‌کردند. آمار خیره‌کننده برای یک محصول که از روی یک اشتباه در اواسط سال ۱۹۷۰ اختراع شد! اما چشمگیرتر از اين نتیجه، ایجاد و ترویج یک فرهنگ نوآوری شرکتی و کارآفرینی سازمانی منحصربه‌فرد توسط تری ام بود.

 

آرت فرای، محقق تری ام، با اختراع کاغذهای یادداشت چسبان با همکاری چند نفر از همكارانش اعتبار پیدا کرد. او در سال ۱۹۳۱ در مینسوتا متولد و سال‌های اولیه آموزش وی در یک مدرسه روستایی تک‌کلاسي آغاز شد. جایی‌که او برای اولین بار علاقه خود را به مهندسی ابراز كرد. در اوایل ۱۹۵۰، شروع به تحصیل در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه مینسوتا کرد. و در سال ۱۹۵۳ به عنوان یک محقق توسعه محصول جدید در تری ام پذیرفته شد.

هفت عادت شرکت‌های بسیار خلاق

اختراع نوارچسب در سال ۱۹۲۵ به طور قابل توجهی به رشد و استقرار تری ام به عنوان یک شرکت مشهور کمک کرد. اختراع محصولات مشابه مانند کاغذ یادداشت چسبان موفقیت پایدار و فراتر از حد تصور قرن گذشته این شرکت را فراهم کرده است. برای اطمینان از توليد ثابت ایده‌ها و نوآوری شرکتی جدید، تری ام فرهنگ سازمانی منحصربه‌فردی را از همان اولين روز‌های کاری ايجاد كرد که بر هفت ستون اصلی تأکيد داشت.

تعهد به نوآوری از طریق تخصیص منابع مالی

اولین ستون مربوط به تعهد به نوآوری از طریق تخصیص منابع مالی است. در سال ۲۰۰۸، تری ام مبلغ ۱.۴ میلیارد دلار، حدود ۵.۵ درصد از درآمد خود را در تحقیق و توسعه صرف کرد. بیش از آن چه معمولاً در تحقیق و توسعه‌های صنعتی صرف می‌شود.  کمک مالی براي پيدايش محصول اين شرکت، ۱۲ تا ۲۰ کمک مالی بین ۵۰.۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ دلار به دانشمنداني ارائه می‌شود. که می‌خواهند بر روی پروژه‌های خارج از شرکت کار کنند. محققان منتخب می‌توانند كمك مالی را برای استخدام پرسنل اضافی یا خرید تجهیزات صرف کنند.

حفظ فرهنگ سازمانی

ستون دوم شامل فعالیت‌های حفظ فرهنگ سازمانی است. تری ام معتقد است که هر کارمند باید خود را بخشی از سازمان احساس کند. برای اطمینان از این موضوع، شرکت افراد نخبه را استخدام می‌کند. سينه به سينه تاریخچه شرکت را براي آنها بازگو می‌كند. و به کارکنان برای انجام کارهای خود به روش خودشان استقلال می‌دهد. و اشتباهات آن‌ها را تحمل می‌کند.

گسترش دانش فناوری

ستون سوم، تری ام دانش فناوری را در تمام بخش‌های سازمان گسترش می‌دهد. این شرکت در ۴۲ فنآوری مختلف تخصص دارد. و این تخصص را از طریق ارتباطات متقابل چندبخشی گسترش می‌دهد.

شبکه‌سازی رسمی و غیررسمی

ستون چهارم، هر دو شبکه رسمی و غیررسمی را در میان پژوهشگران خود تشویق می‌کند. این قبیل شبکه‌ها و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات از طریق کنفرانس‌ها و رسانه‌ها به میزبانی آزمایشگاه‌های فردی، سمینارهای در حال انجام، و یک همایش سالانه ترویج می‌شود. که در آن تمام پژوهشگران تری ام حاضر هستند. هدف اطمينان از اين موضوع است كه پژوهشگران بدانند که برای یک پرسش خاص باید با چه کسی تماس داشته باشند. و یا بدانند چه زمانی نیاز به مشاوره دارند.

انتظارات و پاداش

ستون پنج شامل تعیین انتظارات برای هر یک از کارکنان و پاداش مناسب در مقابل کار برجسته است. با تمام کارکنان به عنوان یک شخص منحصر به فرد رفتار می‌شود. و جوایز اغلب به صورت انفرادی اختصاص داده می‌شود، از جمله جایزه تعطیلات که به ۲ تا ۲۰ نفر از بهترین مجریان تعلق می‌گیرد.

تمرکز بر خلق محصولات

ستون ششم بر روی تعریف ثابت به منظور بررسی تلاش‌های تحقيق و توسعه در خلق محصولاتی تمرکز کرده است که درآمد کافی ایجاد می‌کنند. تری ام با مقایسه ارزش تحقیقات چهار سال گذشته با سود حاصله از توسعه‌های جدید اطمینان حاصل می‌کند که بودجه‌های پژوهشی به طور مؤثر هزينه می‌شود.

تمرکز بر مشتری

ستون نهایی، هفت، بر روی مشتری تمرکز دارد. کارمندان تری ام ميزان قابل‌توجهی از زمان خود را صرف برقراری ارتباط با مشتریان برای تعیین عدم تناسب محصولات موجود و نیازهای برآورده نشده مشتریان می‌کنند. سپس به آزمایشگاه برمی‌گردند تا محصولات مربوطه را توسعه دهند. آنها را با مشاهدات خود تطبيق دهند. و نیاز را به واقعیت تبديل كنند.

 

شاید مهم‌ترین جنبه موفقیت نوآورانه تری ام، همانگونه كه در اختراع کاغذ یادداشت چسبان فرای اتفاق افتاد، قاعده «زمان قاچاقی» است. شرکت اجازه می‌دهد تا پژوهشگران ۱۵ درصد از زمان کاری خود را به «پيگيری ایده‌های منحصربه‌فردی که باور دارند می‌تواند برای شرکت ارزش داشته باشد» اختصاص دهند. فرای زمان قاچاقی خود را در جهت كشف امکانات، فرصت‌ها، توسعه و راه‌های ترویج جایزه کاغذ چسبان اختصاص داد.

کشف فرمول ویژه

در سال ۱۹۶۸، دکتر اسپنسر سیلور، شیمیدان تري‌ام، فرمول چسبی را كشف كرد که کامل نمی‌چسبيد. و می‌توانست به دليل محدوديت تماس سطوح بین چسب و جسم جابجا شود. با این حال، او موفق نشد تا استفاده‌ي مناسبي را براي چسب بيابد و محصول شکست‌خورده تلقی شد. آرت فرای در مینسوتا زندگی می‌کرد و در پایان هر هفته در آواز گروه کر کلیسا مشاركت داشت. او از سقوط تکه‌هاي کاغذی كه به عنوان نشانه برای علامت نگهداری صفحه سرود استفاده می‌کرد، ناراحت بود.

 

احساس کرد اگر بتواند تکه کاغذی را پیدا کند که به صفحات بچسبد، در عین حال با جدا کردن آن آسیبی به صفحات وارد نشود، مسئله‌ي خود را حل کرده است. او یکی از سمینار‌های دکتر سیلور را به خاطر آورد که از طریق خط‌‌مشي ارتباطات باز تري‌ام در آن شركت كرده و طرح «شکست‌خورده» چسب تشريح شده بود. روز بعد، فرای نمونه‌ي چسب دکتر سیلور را درخواست کرد و زمان قاچاق خود را صرف خلق دقیقاً همان چیزی كرد که نیاز داشت: تکه کاغذي با کمی چسب روی نوک آن به طوري که به كتاب آسیب نزند و در عین حال به آن بچسبد.

 

زمان زیادی طول نکشید که فرای فهمید اختراعش استفاده‌های بیشتر از یک نشانه دارد و از آن می‌توان برای سازماندهی و ارتباطات نیز استفاده کرد. او محصول را به مدیریت معرفی کرد. در ابتدا مدیر مزایای اختراع را نمی‌دید. لذا با هدف افزايش علاقه مدير به این ایده، شروع به برقراری ارتباط با مدیر خود با گذاشتن پیام بوسیله کاغذ یادداشت چسبان کرد، و اقدام به تولید کافی از آنها برای توزیع بين کارکنان تری ام در دفتر مركزي کرد. افراد به سرعت معتاد شدند و درخواست‌ها از او به صورت مداوم آغاز شد.

آزمون بازار

در سال ۱۹۷۷، با توجه به بازخور مثبت کارکنان، تری ام نام اين اختراع را «کاغذ یادداشت چسبان»  گذاشت. و در سال ۱۹۷۸ آن را در آیداهو مورد آزمایش قرار داد. آزمون بازار موفقیت آن را اثبات کرد. و ۹۰ درصد از افرادی که یادداشت چسبان را امتحان کرده بودند، گفتند که آن را می‌خرند. نتایج ساير آزمون‌ها در سال ۱۹۸۱، اعتماد تری ام برای عرضه یادداشت چسبان در سراسر کشور را جلب کرد. و در سال ۱۹۹۰ به کانادا و اروپا نيز گسترش پیدا کرد.

 

آرت فرای و دکتر اسپنسر سیلور از یاد نرفتند. با توجه به ارزش‌های شرکت تری ام، تیم کاغذ یادداشت چسبان جایزه گام طلایی تری ام را در هر دو سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ را دریافت کردند. كه بالاترین افتخار ارائه شده توسط تری ام بود. در سال ۱۹۸۶، آرت فرای به عنوان مدير تحقیقات شركت معرفی و عضو انجمن کارلتون و دایره تعالی فنی تری ام شد.

 

امروزه، کاغذهای یادداشت چسبان در بیش از ۱۰۰ کشور ، در ۸ اندازه استاندارد و مختلف، ۲۵ شکل و ۶۰ رنگ، و با قابليت بازیافت وجود دارد. این محصول در حال حاضر انواع بسیاری مانند پرچم‌های چسبان و غيره دارد.

 

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تری ام
بدانید چه‌چیزی مهم استاطلاعات بیشتر
+