1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. چگونه می‌توان به یک رهبر خردمندتر تبدیل شد

چگونه می‌توان به یک رهبر خردمندتر تبدیل شد

خردمندی رهبر

چگونه می‌توان به یک رهبر خردمندتر تبدیل شد

5/5 - (1 امتیاز)

ایجاد خردمندی برای دگرگون شدن به یک رهبر حیاتی‌ست

خردمندی رهبر برای حل‌وفصل چالش‌ها و مسائل مهم‌ست. در چشم‌انداز غیرقابل پیش‌بینی امروز، رهبران با چالش‌های جدید، تصمیمات دشوار و شرایط در حال تغییر روبرو هستند. برای عبور موفقیت‌آمیز در مواقع عدم اطمینان و هدایت تیم‌تان به موفقیت، باید سازگار، فعال و شاید مهم‌تر از همه، خردمند باشید.

چرا خردمندی مهم‌ست؟

ایجاد خردمندی برای دگرگون شدن به یک رهبر حیاتی‌ست که می‌تواند با موفقیت از طریق چالش‌ها عبور کند. و دیگران را با شهامت و اعتقاد هدایت کند. در یک مطالعه اخیری که توسط مؤسسه زنگر فولکمن انجام گرفت، مشخص شد که مدیران، همتایان و گزارش‌های مستقیم، رهبرانی با سطوح بالایی از خردمندی را مؤثرتر می‌دانند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های خردمند نه تنها زنده می‌مانند. بلکه در مواجهه با تغییر و عدم اطمینان رشد می‌کنند. خردمندی رهبر

 

خردمندی نه تنها توانایی تحمل چالش‌های بزرگ، بلکه قوی‌تر شدن در میان آنهاست. این یک قابلیت فوق‌العاده مهم‌ست، زیرا ما در جهانی زندگی می‌کنیم که یک بحران بی‌وقفه – یک فاجعه، یک اضطرار، یک غافلگیری غیرمنتظره و اغلب دشوار – پس از دیگری مانند امواجی که در ساحل می‌شکنند، زندگی می‌کنیم. خردمندی رهبر

رهبری در زمان بحران: واکنش به کووید-۱۹ (کرونا)

هیچ کسب‌وکاری از تهدیدهای غیرقابل‌پیش‌بینی یا موقعیت‌های بحرانی مصون نیست. اخیراً، همه‌گیری ویروس کرونا (کووید-۱۹) تغییرات بی‌سابقه‌ای را در نحوه عملکرد جهان ایجاد کرده‌ست. و تقریباً بر هر کسب‌وکاری در برخی ظرفیت‌ها تأثیر گذاشته‌ست.

 

در تلاش برای کاهش شیوع عفونت، اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی به اجرا درآمده‌ست. و بسیاری از شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا درباره نحوه کار کارکنان‌شان تجدید نظر کنند. برای کسب‌وکارهای ضروری، این شامل نیاز به ماسک صورت و سایر اقدامات احتیاطی ایمنی در محل کارست. برای بسیاری دیگر، این به معنای تغییر سازمانی شدید و یادگیری نحوه مدیریت تیم‌های دورکاری‌ست. کسب‌وکارهایی که قادر به سازگاری نیستند مجبور شده‌اند تا درهای کسب‌وکارشان را ببندند.

 

سازمان‌ها برای مقاومت در زمان‌های پرتلاطم، مانند بحران کنونی سلامت جهانی، به رهبران انعطاف‌پذیری نیاز دارند که بتوانند آرامش‌شان را تحت فشار حفظ و در مواجهه با ناملایمات رشد کنند.

 

اگر به دنبال ارتقای قابلیت‌ها و شایستگی‌های رهبری خودتان و تبدیل چالش‌ها به فرصت‌هایی برای تغییرات مثبت هستید، در این یادداشت چهار راه برای خردمندی بیشتر و پیشرفت شغلی آورده می‌شود.

۴ راه برای ایجاد خردمندی در رهبری

۱. خودشناسی و ارزیابی

رهبران باید درک قوی از خودشان داشته باشند تا با موفقیت دیگران را در مواقع تغییر و عدم اطمینان راهنمایی کنند. رهبران از طریق خودشناسی و بازخورد از همتایان مورد اعتماد، می‌توانند نقاط قوت و ضعف و هم‌چنین محرک‌های انگیزشی‌شان را شناسایی کنند. و با هوش هیجانی شدید به چالش‌ها برخورد کنند.

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که سطح بالای هوش هیجانی نه تنها قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده عملکرد محیط کارست. بلکه ویژگی مشترک ۹۰ درصد از کارکنان با عملکرد بالاست. با ایجاد عادت ارزیابی منظم اثربخشی رهبری، می‌توانید سبک رهبری خوذتان را برای مقابله با مشکلات پیچیده کسب‌وکار و هدایت تیم‌تان در موقعیت‌های آشفته وفق دهید.

۲. برای یادگیری و رشد مستمر تلاش کنید

در میان تعدادی از ویژگی‌هایی که رهبری مؤثر را مشخص می‌کند، خردمندی یکی از ویژگی‌هایی‌ست که می‌توان آن را تقویت کرد. خردمندی یک موهبت درونی نیست. یا ژن دی‌ان‌ای نیست که از طریق وراثت به ما منتقل شود. هیچ برنامه خردمندانه از قبل تعبیه‌شده‌ای وجود ندارد. یک توانایی آموختنی‌ست. و بسیار شبیه ورزش ماهیچه‌ای‌ست که با استفاده از تمرین می‌توانیم آن را قوی‌تر کنیم.

 

چالش‌های کسب‌وکار فرصت‌هایی را برای رهبران فراهم می‌کند تا درباره خودشان بیشتر بیاموزند. و عزم جزم‌شان را برای غلبه بر مشکلات تقویت کنند. برخورد با چالش‌ها با چشم‌انداز مثبت به رهبران این امکان را می‌دهد که از سختی‌ها عبور کنند. و در طرف مقابل قوی‌تر ظاهر شوند.

 

هر بار که از یک بحران عبور می‌کنیم و کمی قدرت در آن پیدا می‌کنیم، می‌توانیم بینشی را نهادینه کنیم که می‌توانیم از آن بیاموزیم. و تصمیم بگیریم که تلخ‌تر، ضعیف‌تر، کوچک‌تر یا ترسان‌تر نشویم، بلکه کوچک‌ترین چیزی را دریافت کنیم. شجاع‌ترست،

 

علاوه بر تجربه دست اول، آموزش رهبری می‌تواند راهی موثر برای آماده شدن برای موانع کسب‌وکار در دنیای واقعی باشد. در آموزش و تقویت رهبری می‌توان از تجربه کاشف قطب، ارنست شاکلتون استفاده کرد. زمانی‌که او و خدمه ۲۷ نفره‌اش در سفری به قطب جنوب در کوه‌های یخی به دام افتادند. و در نهایت با فرایند رهبری خردمند داستان آنها به سرانجام خوبی می‌رسد.

۳. هدفمند باشید

هدف برای عملکرد کاری بسیار مهم‌ست. طبق گزارش بتر لبس، انجام کار معنادار در حمایت از یک هدف منجر به مزایای زیادی می‌شود، از جمله:

 

  • رضایت شغلی بالاتر؛
  • حمایت اجتماعی قوی‌تر در محل کار؛
  • تعهد سازمانی بیشتر در بین کارکنان.

 

با اتخاذ رویکردی هدفمند به کار و القای حس معنا در میان تیم‌تان، می‌توانید با اصالت بیشتری رهبری کنید. و کارمندان‌تان را در هنگام بروز چالش‌ها حول یک مأموریت گرد آورید. و به آنها قدرت دهید تا ظرفیت‌شان را آشکار کنند. و بهترین عملکردشان را در تعقیب موفقیت سازمانی آنها داشته باشند.

۴. روابط را توسعه دهید

هنگام مواجهه با بحران‌های به‌ظاهر غیرقابل‌حل، دوستان و همکاران قابل اعتماد می‌توانند منبعی باشند که رهبران می‌توانند از آن نیرو و راهنمایی بگیرند.

 

یک شبکه حرفه‌ای قوی می‌تواند دسترسی افراد با دیدگاه‌ها و مهارت‌های مختلف را به همراه منابعی فراهم کند که می‌تواند برای ایجاد تیم‌هایی با عملکرد بالا و پیشبرد پروژه‌های کلیدی به کار گرفته شود.

 

از طریق رشد شبکه خودتان و یادگیری از همتایان با سوابق و استعدادهای مختلف، می‌توانید به رهبر توانمندتری تبدیل شوید. و اعتماد به نفس لازم برای غلبه بر موانع و تأثیرگذاری بر دیگران را برای انجام همین کار تقویت کنید.

تبدیل شدن به یک رهبر خردمندتر

تبدیل شدن به یک رهبر خردمندتر، هدفی‌ست که شایسته برنامه توسعه بلندمدت هر متخصص حرفه‌ای‌ست. با نگاه به درون، تعهد به یادگیری، پیگیری یک هدف و ایجاد روابط، می‌توانید نحوه پاسخگویی به چالش‌ها را بهبود بخشید. و ماهیچه‌های خردمندی خودتان را ورزش دهید و تقویت کنید.

 

با تمرین و ورزش مداوم ماهیچه‌های رهبری ما قوی‌تر می‌شوند. بنابراین وقتی با موج بعدی مشکلاتی روبرو می‌شویم که به ساحل کسب‌وکارمان خواهند رسید، بهتر می‌توانیم به خویشتن قوی‌ترمان دسترسی پیدا کنیم و از بحران عبور کنیم. ما راهی به درون خودمان خواهیم گشود و با خرد جمعی کارکنان‌مان همراه خواهیم شد تا مسیری پیدا یا درست کنیم.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
خردمندی رهبر
رهبری نااستفاده: استفاده از قدرت رهبران کم‌نمایندگیاطلاعات بیشتر
+