1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. شبکه‌سازی در رهبری کسب‌وکار

شبکه‌سازی در رهبری کسب‌وکار

شبکه سازی در رهبری

شبکه‌سازی در رهبری کسب‌وکار

5/5 - (6 امتیاز)

چگونه رهبران شبکه‌های ارتباطی‌شان را توسعه می‌دهند و از آن استفاده می‌کنند 

شبکه‌سازی در رهبری به این موضوع می‌پردازد که شبکه‌های حرفه‌ای همیشه آن طورکه شایسته‌ست مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

 

در حالی‌که شبکه‌سازی اغلب با اشتیاق توسط افرادی پذیرفته می‌شود که تازه وارد محیط کار می‌شوند یا به‌دنبال تغییر شغلی هستند. اما می‌تواند توسط حرفه‌ای‌های میان‌رده و ارشد که معتقدند شبکه‌شان کافی‌ست و دیگر نیازی به گسترش ندارد، نادیده گرفته شود.

 

شبکه‌سازی برای همه مهم‌ست، به‌ویژه کسانی‌که علاقه‌مند به تبدیل شدن به یک رهبر در شرکت یا صنعت خودشان هستند. یک شبکه خوش‌ساز و نگهداری‌شده می‌تواند یکی از قدرتمندترین ابزارها برای پیشرفت شغلی باشد.

 

اگر می‌خواهید شبکه‌سازی خودتان را توسعه دهید، در این یادداشت چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. و هم‌چنین نگاهی به برخی از راه‌هایی می‌اندازیم که می‌توانید از شبکه‌سازی برای مؤثرتر شدن و دستیابی به اهداف شغلی‌تان استفاده کنید.

رهبران چگونه از شبکه‌سازی خودشان استفاده می‌کنند

۱. برای شناسایی فرصت‌های شغلی

بسیاری از رهبران کسب‌وکار از شبکه‌ها و روابط خودشان برای شناسایی فرصت‌های شغلی استفاده می‌کنند. اگر هدف شما پیشرفت در سازمان یا انتقال به یک صنعت جدیدست، باید بدانید چه کسی استخدام می‌کند – ترجیحاً قبل از اینکه دیگران از فرصت آگاه شوند. شبکه‌سازی در رهبری

 

با ایجاد روابط حرفه‌ای با افرادی که در طیف وسیعی از سازمان‌ها و صنایع کار می‌کنند، می‌توانید از طریق اطلاع‌رسانی قبلی درباره افتتاحیه‌ها، و هم‌چنین از طریق ارتباطات شخصی که می‌تواند به شما کمک کند تا پای خودتان را جلو بگذارید، یک مزیت رقابتی به دست آورید. این امر صادق‌ست چه شما تازه کارتان را شروع کرده‌اید. و چه برای چندین دهه در زمینه کاری خودتان رهبر بوده‌اید. اگر از فرصتی اطلاع ندارید، نمی‌توانید در پی آن باشید.

۲. برای ایجاد تیم‌های خودتان

رهبران کسب‌وکار به سادگی از شبکه‌های‌شان برای چرخش از یک شغل یا از شغلی به شغل دیگر استفاده نمی‌کنند. آنها از شبکه‌های‌شان برای درک منافع در نقش‌های موجودشان استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های کلیدی که آنها این کار را انجام می‌دهند، مراجعه به مخاطبین‌شان برای جذب استعداد برای مشاغل مهم در سازمان و تیم‌شان‌ست.

 

یک شبکه حرفه‌ای توسعه‌یافته و پر از افرادی که در زمینه‌های تخصصی بسیار ماهر هستند، مجموعه‌ای از استعدادست که رهبران کسب‌وکار می‌توانند در زمان فرا رسیدن فصل استخدام از آن استفاده کنند. این می‌تواند به ویژه در مواقعی مفید باشد که یک سازمان در فرایند استخدام منظم خودش فرصت کار را ندارد. به عنوان مثال، پس از خروج ناگهانی یک بازیگر کلیدی، یا در طول توسعه سریع یک پروژه یا ابتکار جدید. وقتی زمان بسیار مهم‌ست، داشتن شبکه‌ای برای تکیه کردن می‌تواند به معنای تفاوت بین ایجاد یک استخدام خوب و ایجاد یک استخدام عالی باشد. شبکه‌سازی در رهبری

 

مطالب مرتبط: ۴ نکته برای رشد شبکه حرفه‌ای شما

۳. پیش‌بینی تغییر استراتژیک در سازمان

شبکه‌های استراتژیک نباید صرفاً شامل ایجاد ارتباطات جدید خارج از سازمان شما باشد. در حالی‌که ارتباطات خارجی مهم هستند، برای متخصصان نیز به همان اندازه حیاتی‌ست که روابط قوی در سازمان‌شان ایجاد کنند.

 

براساس اصول رهبری می‌گویم که شبکه‌های داخلی و خارجی شما دارایی‌های مهم رهبری هستند. آنها نحوه دسترسی شما به منابعی مانند اطلاعات، دانش فنی و بودجه‌ست که برای کمک به افرادی که رهبری می‌کنید بسیار حیاتی‌ست. شبکه‌ها هم‌چنین با اتصال شما به افرادی در سازمان‌ها با مهارت‌ها، دیدگاه‌ها و زمینه‌های متفاوت از خودتان، یادگیری شما را تقویت می‌کنند. شبکه‌سازی در رهبری

 

با ایجاد یک شبکه داخلی قوی، رهبران می‌توانند به چندین هدف دست یابند. روابط قوی با ذینفعان کلیدی می‌تواند تأیید یک پروژه را آسان‌تر کند. یا اگر فرصتی برای ارتقاء پیدا کند، جایگاه فرد را بالا می‌برد. به طور مشابه، با ایجاد روابط با تصمیم‌گیرندگان در سازمان، می‌توان خطوط ارتباطی باز ایجاد کرد. و در جریان تغییرات استراتژیک قرار گرفت که ممکن‌ست بر نقش شما تأثیر بگذارد.

۴. نگه‌داشتن نبض صنعت زیر انگشت‌تان

یک شبکه حرفه‌ای می‌تواند منبع قدرتمندی از ایده‌ها و اطلاعات جدید باشد که رهبران می‌توانند از آن برای نگه‌داشتن نبض صنعت زیر انگشت‌شان و در کل جهان استفاده کنند. شبکه‌سازی در رهبری

 

به همین دلیل، رهبران معمولاً فقط با افرادی که انتظار دارند روزی با آنها کار کنند ارتباط برقرار نمی‌کنند. آنها در عوض با رهبران فکری از درون صنایع‌شان ارتباط برقرار می‌کنند تا در حد امکان صداهای متنوع را گرد هم بیاورند. و تبادل آزاد ایده‌ها را تسهیل کنند.

 

اصول رهبری می‌گوید: «شبکه‌های مؤثر مبتنی بر نزدیکی و تنوع روابط درون آنها هستند. اگر یک شبکه بسیار بزرگ دارید که در آن همه یکدیگر را می‌شناسند، اساساً به اطلاعات قدیمی دسترسی دارید. برای شبکه شما مهم‌ترست که منابع جدید و روابط قوی‌تر داشته باشید که بر تمایل به کمک به یکدیگر استوار باشد.» شبکه‌سازی در رهبری

چگونه شبکه حرفه‌ای خودتان را توسعه دهید

۱. در سازمان خودتان شروع کنید

اگر مشتاقانه به دنبال رهبری هستید، صرف زمان برای ایجاد ارتباطات در شرکت شما می‌تواند در را به روی فرصت‌های زیادی باز کند.

 

اختصاص زمان برای نشستن در جلسات، صرف‌نظر از اینکه مستقیماً بر بخش یا ابتکارات شما تأثیر می‌گذارد یا نه، می‌تواند راهی قدرتمند برای نشان دادن علاقه شما به کار دیگران باشد. راهبردهای بالقوه دیگر عبارتند از یک مربی در سازمان بیابید که قبلاً در موقعیت فعلی شما بوده‌ست، تخصص‌تان به یکی از اعضای دیگر تیم ارائه دهید که به نظر می‌رسد در حال ارتقاءست. یا صرفاً برای صرف غذا با همکاران برای ناهار بیرون بروید. شبکه‌سازی در رهبری

 

داشتن درک قوی از هوش هیجانی و هم‌چنین نقاط قوت و ضعف خودتان می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۲. از انجمن‌ها، کنفرانس‌ها و رویدادهای حرفه‌ای استفاده کنید

وقتی صحبت از ایجاد یک شبکه قوی از ارتباطات بیرونی می‌شود، متخصصان فرصت‌های زیادی برای ارتباط با دیگران در صنعت‌تان دارند. برای مثال، انجمن‌های حرفه‌ای به طور منظم ناهار و رویدادهای دیگری را میزبانی می‌کنند که در آن اعضاء تشویق می‌شوند تا با هم ارتباط بگیرند. به طور مشابه، کنفرانس‌های صنعتی یا نمایشگاه‌های تجاری می‌توانند ابزار مؤثری برای ملاقات با افراد جدید باشند.

 

سخنرانی در یک رویداد یا شرکت در یک میزگرد را در نظر بگیرید. علاوه بر این که به شما فرصت ملاقات با دیگران را می‌دهد، انجام این کار به شما این امکان را فراهم می‌کند که خود را به عنوان یک منبع – یک متخصص در این زمینه – قرار دهید که دیگران نیز تمایل دارند به آن روی بیاورند.

 

مرتبط: ۵ گام برای ایجاد یک برنامه توسعه رهبری موفق

۳. یک مربی شوید

بسیاری از افراد ارزشی را درک می‌کنند که مربیگری می‌تواند ارائه دهد. در مربیگری، مربّا می‌تواند از اشتباهات، موفقیت‌ها و تجربیات مربی خود درس بگیرد و آن درس‌ها را در حرفه‌اش به کار گیرد.

 

مربیان هم‌چنین می‌توانند از رابطه‌شان با مربّای‌شان سود ببرند. اولاً، مربیگری مستلزم آن‌ست که مربی درباره شغل خودش به منظور هدایت مربّا فکر کند. تمرینی مفید، به ویژه برای کسانی که به انجام آن عادت ندارند. ثانیاً، هنگامی‌که مربّا از درون سازمان تأمین می‌شود، مربی مستقیماً از عملکرد بهبودیافته مربّا بهره می‌برد.

 

رابطه مربّی و مربّا رابطه قدرتمندی‌ست که اگر به درستی حفظ شود، می‌تواند برای دهه‌ها ادامه یابد. این روزها، افراد معمولاً برای تمام عمر خود در یک سازمان نمی‌مانند. این بدان معناست که یک مربّی ممکن‌ست با بسیاری از افرادی که در نهایت در طیف وسیعی از موقعیت‌ها در سازمان‌های مختلف کار می‌کنند، آموزش دهد و روابط برقرار کند. ایجاد شبکه‌ای قوی از سفیرانی که نشان‌دهنده برند مربّی هستند.

شبکه‌سازی در رهبری بسیار مهم‌ست

یک رهبر مؤثر درک می‌کند که شبکه مهم‌ست. به این ترتیب، ایجاد، نگهداری و تعامل با شبکه حرفه‌ای شما باید جزء کلیدی هر برنامه توسعه رهبری باشد. با کمک به شما در شناسایی فرصت‌های شغلی، ایجاد یک تیم موفق، پیش‌بینی تغییرات سازمانی و ماندن در بالای روندهای صنعت، شبکه حرفه‌ای شما یکی از قدرتمندترین ابزارهایی‌ست که به عنوان یک رهبر در اختیار شماست.

 

آیا می‌خواهید درباره اینکه چگونه رهبران مؤثر شبکه‌های حرفه‌ای خودشان را برای پیشبرد اهداف شغلی‌شان توسعه و پرورش می‌دهند بیشتر بدانید؟ دوره جامع و حرفه‌ای جعبه‌ابزار هبران ما را ببینید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (6 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شبکه سازی در رهبری
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+