1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. چرا باید در دوره اجرای استراتژی شرکت کنیم؟

چرا باید در دوره اجرای استراتژی شرکت کنیم؟

دوره اجرای استراتژی

چرا باید در دوره اجرای استراتژی شرکت کنیم؟

5/5 - (7 امتیاز)

اجرای استراتژی کسب‌وکار مهارت‌های منحصربه‌فرد می‌خواهد

دوره اجرای استراتژی نقشه راهی‌ست که اهداف کسب‌وکارتان و نحوه دستیابی به آنها را مشخص می‌کند. برای موفقیت، باید به خوبی تدوین و اجرا شود. در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی از داستان‌های کسب‌وکارهایی با استراتژی‌های عالی گفته می‌شود که شکست خورده‌اند. در هر مورد، ما یک استراتژی کسب‌وکار را می‌بینیم که به خوبی تدوین شده اما ضعیف اجرا شده‌ست.

 

برای جلوگیری از سرنوشت این‌گونه شرکت‌ها، چگونه می‌توانید مهارت‌های اجرای استراتژی خودتان را بهبود بخشید؟

 

در حالی‌که می‌توانید توصیه‌ها و راهنمایی‌های زیادی درباره چگونگی ابداع و تدوین استراتژی‌های بهتر بیابید. متأسفانه راهنمایی‌های بسیار کمی در مورد نحوه اجرای این استراتژی‌ها وجود دارد. و اجرا کلید موفقیت کسب‌وکارست.

 

در این یادداشت به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چرا اجرای استراتژی بسیار اهمیت دارد. و شش دلیل که یک دوره می‌تواند به شما در کسب مهارت‌های برتر کمک کند.

اجرای استراتژی چیست و چه چیزی آن را دشوار می‌کند؟

اجرای استراتژی اجرای برنامه استراتژیک برای دستیابی به اهداف کسب‌وکارست. این شامل سامانه‌ها، ساختارها و فرایندهای عملیاتی‌ست که تیم شما را برای موفقیت آماده می‌کند.

 

بر اساس پژوهش‌‌های انجام‌شده توسط شرکت مشاوره مدیریت بریجتس، ۴۸ درصد از سازمان‌ها دست کم به نیمی از اهداف استراتژیک خودشان دست نمی‌یابند. بنابراین، چه چیزی تسلط بر این مرحله از فرایند مدیریت استراتژی را دشوار می‌کند؟ عوامل رایج عبارتند از:

 

 • ابتکارات بسیار زیاد یا اولویت‌های نامشخص؛
 • ارتباطات ضعیف بین رهبران و کارکنان؛
 • تخصیص و توزیع ناکارآمد منابع؛
 • عدم ترغیب کارکنان؛
 • مدیریت ریسک ناکارآمد؛

 

در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی گفته می‌شود: «بر اساس یک برآورد، ۳۷ درصد از ارزش شرکت در تمام صنایع به دلیل اجرای ضعیف استراتژی از بین می‌رود. اغلب اوقات، این از دست دادن ارزش،منجر به زوال و ورشکستگی کسب‌وکارها می‌شود. خوشبختانه شکاف بین تدوین استراتژی و اجرای استراتژی شکافی‌ست که هر کسب‌وکار و هر مدیری می‌تواند با ابزار و دانش مناسب بر آن غلبه کند.

 

برای جلوگیری از مشکلات پیاده‌سازی و تقویت مهارت‌های خودتان، دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی را در نظر بگیرید. در این یادداشت شش مزیتی که می‌توانید تجربه کنید آورده می‌شود.

 

یادداشت مرتبط: ۵ دلیلی که اجرای استراتژی با شکست مواجه می‌شود

۶ مزیت گذراندن دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی

۱. خودتان را برای نقش رهبری آماده کنید

اگر یک رهبر یا مدیر مشتاق هستید، گذراندن دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی می‌تواند شما را برای ارتقاء یا تغییر موقعیت شغلی آماده کند.

 

بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده توسط شرکت مشاوره مدیریت بریجس، تنها هفت درصد از رهبران کسب‌وکار معتقدند که سازمان‌شان در اجرای استراتژی عالی‌ست. به دست آوردن مهارت‌ها، ابزارها، دانش و چارچوب‌ها برای اجرای موفقیت‌آمیز استراتژی می‌تواند به شما مزیت رقابتی به هنگام درخواست نقش رهبری بدهد.

 

علاوه بر این، گذراندن یک دوره کسب‌وکار می‌تواند دستمزدتان را افزایش دهد. به عنوان مثال، در یک نظرسنجی ۲۰۲۲، ۴۲ درصد از فراگیران گواهینامه کسب‌وکار گزارش دادند که پس از گذراندن یک دوره، افزایش حقوق دریافت کرده‌اند، با میانگین افزایش ۱۷,۰۰۰ دلاری – ۱۰ برابر بازگشت سرمایه. ۱۶ درصد گفتند که پس از دوره، با افزایش میانگین ۱۴,۰۰۰ دلار، پاداش دریافت کردند.

 

ارتقاء سطح مهارت‌های‌تان می‌تواند به کارفرمایان نشان دهد که شما یک یادگیرنده مادام‌العمر هستید. و به بهبود خودتان و سازمان‌تان اهمیت می‌دهید.

۲. کارکنان را برای رسیدن به اهداف توانمند کنید

یکی از چالش‌های اجرای استراتژی اینکه اغلب به تلاش گروهی یا سازمانی نیاز دارد. به عنوان یک رهبر، ضروری‌ست که نه تنها یک استراتژی برنده را تدوین کنید. بلکه کارکنان خودتان را قادر سازید تا بهترین کارشان را انجام دهند و به پایان برسانند.

 

برای توانمندسازی کارکنان و جلب رضایت آنها در ابتکارات استراتژیک، می‌توانید:

 

فرهنگ اعتماد بسازید
مسئولیت پذیری را ایجاد کنید
بازخورد صادقانه ارائه دهید
همدلی نشان دهید
شفاف، مؤثر و آشکارا ارتباط برقرار کنید
هدفمند باشید
وظایف و مسئولیت ها را تفویض کنید
از فرصت های رشد حمایت کنید
ریسک پذیری خلاقانه را تشویق کنید

توانایی شما در ایجاد احساس اعتماد به کارکنان، انگیزه و ارتباط با موفقیت سازمان شما می‌تواند اثربخشی استراتژی شما را ایجاد کند یا از بین ببرد. گذراندن دوره جعبه‌ابزار اجرای استراتژی می‌تواند به شما در توسعه این مهارت‌ها کمک کند.

۳. عملکرد را بسنجید و نظارت کنید

یکی از جنبه‌های کلیدی اجرای استراتژی، سنجش و نظارت بر پیشرفت به سمت اهداف و عملکرد کسب‌وکارست.

 

در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی گفته می‌شود که اگر متغیرهای اشتباهی را اندازه‌گیری می‌کنید، اگر پاداش‌ها را به رفتارها و نتایج دلخواه مرتبط نمی‌کنید، اگر اطلاعات بازخوردی خوبی دریافت نمی‌کنید، واقعاً می‌تواند سازمان شما را از مسیر خارج کند.

 

دوره اجرای استراتژی می‌تواند ابزارها و چارچوب‌هایی را برای ترسیم ابتکارات استراتژیک به سنجه‌های معنادار ارائه دهد. این نظارت می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید کدام بخش از استراتژی احتمالاً نیاز به تغییر یا حذف دارد. کدام بخش‌ها به خوبی کار می‌کنند و به توجه بیشتری نیاز دارند.

۴. ابزارها و چارچوب‌های کاربردی را به دست آورید

یکی دیگر از مزایای ارزشمند دوره اجرای استراتژی، دستیابی به ابزارها و چارچوب‌هایی‌ست که می‌توانید بلافاصله در کارتان اعمال کنید.

 

برای مثال، در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی، نقشه استراتژی، کارت امتیازی متوازن و ابزار بهینه‌سازی طراحی شغل (ابطش) را ارائه می‌شود.

 

نقشه استراتژی و کارت امتیازی متوازن دو چارچوبی هستند که در صورت ترکیب، شما را قادر می‌سازد تا سنجه‌های غیر مالی را در کنار سنجه‌های مالی تصویرسازی، پیگیری و اندازه‌گیری کنید.

 

در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی گفته می‌شود: «کارت امتیازی متوازن منظر مالی سنتی را با منظرهای اضافی ترکیب می‌کند که بر مشتری، فرایند، و یادگیری متمرکزست. این منظرهای اضافی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تمام فعالیت‌های ضروری برای ایجاد ارزش را اندازه‌گیری کنند.»

نمونه نقشه استراتژی کسب‌وکار

ابظش ابزاری‌ست که می‌توانید برای ساختاربندی اجزای شغل برای افزایش رضایت کارکنان و اثربخشی سازمانی استفاده کنید.

 

طراحی مشاغل با تعادل نظارت، مسئولیت‌پذیری، نفوذ و پشتیبانی می‌تواند کارمندان شما را برای موفقیت در هنگام اجرای ابتکارات استراتژیک آماده کند.

۵. تصمیمات راهبردی سخت و دشوار بگیرید

گذراندن دوره اجرای استراتژی می‌تواند شما را برای تصمیمات دشواری آماده کند که به عنوان یک رهبر با آن روبرو خواهید شد. در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی، تنش‌هایی توضیح داده می‌شود که در طول اجرا وجود دارد. و اینکه چرا انتخاب‌هایی که آنها را متعادل می‌کند مهم‌ست.

 

تنش بین رشد، سود و نظارت برای همه شرکت‌هایی اساسی‌ست که در محیط‌های رقابتی فعالیت می‌کنند. ریشه این تنش یک مبادله اساسی بین نوآوری از یک سو و نظارت از سوی دیگرست.

 

اگر بیش از حد روی رشد تمرکز کنید، ممکن‌ست کسب‌وکارتان را زیان‌ده سازید. اگر به سودآوری ادامه دهید، شاید نظارت بر فرایندهای حاکم بر کیفیت محصول را از دست بدهید. با این حال، اگر فرایندهای نظارتی را از دست بدهید، اجتمالاً فرصت‌های رشد بیرونی را از دست بدهید.

 

دوره اجرای استراتژی می‌تواند نمونه‌هایی در دنیای واقعی از رهبران کسب‌وکار ارائه دهد که با یافتن این تعادل و ابزارهایی که می‌توانید برای انجام آن استفاده کنید، دست‌وپنجه نرم کرده‌اند.

۶. با سایر حرفه‌ای‌ها ارتباط برقرار کنید

یکی از مزایایی که اغلب از گذراندن دوره اجرای استراتژی نادیده گرفته می‌شود، ارتباطاتی‌ست که با سایر رهبران و متخصصان کسب‌وکار ایجاد می‌کنید. اگر دوره شما فرصت‌های تعامل با همتایان را ارائه می‌دهد، قبل، در حین و بعد از آن، می‌توانید آن را به یک نقطه برای شبکه‌سازی تبدیل کنید.

 

یک جامعه آنلاین یادگیری می‌تواند به شما کمک کند که در هنگام رویارویی با چالش‌های کسب‌وکار جدید احساس حمایت و پشتیبانی کنید. به عنوان مثال، شبکه هم‌آفرینی دگرگونی هارمونی بستری برای متخصصان در سراسر ایران و جهان برای اتصال و به اشتراک‌گذاری ایده‌هاست. اگر با تصمیم‌گیری در نقش رهبری جدید در رابطه با ردیابی سنجه‌ها به سمت اهداف استراتژیک مشکل دارید، می‌توانید برای مشاوره و دیدگاه‌های همتایانی تماس بگیرید که اجرای استراتژی را در کنار شما قرار می‌دهند.

 

در نظرسنجی ۱۴۰۱ از فراگیرانی که حداقل یک دوره کسب‌وکار هارمونی را گذرانده بودند:

 

 • هفتادوچهار درصد گفتند که دوره‌های کسب‌وکار هارمونی در ایجاد حس بخشی از یک شبکه هم‌آفرینی به فراگیران بهتر عمل می‌کند؛
 • شصت‌وهفت درصد گفتند که توانایی برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها در طول و بعد از دوره در شبکه بهتر از سایر دوره‌های کسب‌وکارست؛
 • شصت‌وسه درصد گفتند که یادگیری از همکلاسی‌ها در شبکه هم‌آفرینی دگرگونی هارمونی بهتر بود.

 

وقتی متعهد به یادگیری مهارت‌های جدید می‌شوید، خودتان را به روی شبکه‌ای از متخصصان باز می‌کنید که همین کار را انجام می‌دهند.

مجموعه مهارت‌های استراتژیک خودتان را تقویت کنید

دوره اجرای استراتژی می‌تواند به شما کمک کند تا عمیقاً در اجرای فرایند برنامه استراتژیک غرق شوید. اگر هدف شما تقویت مهارت‌های پیاده‌سازی‌ست، این یک گزینه موثر برای به دست آوردن مهارت‌ها و مزایای شغلی برای شماست.

 

برای پیدا کردن دوره مناسب، نیازهای خودتان را در نظر بگیرید، از جمله:

 

 • تعهد زمانی: روزانه و هفتگی چقدر زمان صرف مطالب درسی خواهم کرد؟ مدت زمان برنامه چقدرست؟ چگونه در برنامه من قرار خواهد گرفت؟
 • هزینه دوره: هزینه دوره چقدرست؟ آیا با بودجه من مطابقت دارد؟ اگر نه، آیا کارفرمای من می‌تواند از دوره من حمایت مالی کند یا گزینه‌های کمک مالی وجود دارد؟
 • شکل دوره: دوره حضوری‌ست یا آنلاین؟ کدامیک در بهترین حالت با برنامه من مطابقت دارد؟
 • مؤلفه‌های اجتماعی دوره: آیا از طریق مشارکت فعال و مشارکت همتایان به بهترین شکل یاد می‌گیرم؟ اگر چنین‌ست، آیا دوره این مؤلفه‌ها را ارائه می‌دهد؟

 

بررسی مواردی که در دوره جعبه ابزار اجرای استراتژی نیاز دارید – چه از نظر طبیعی و چه از نظر علمی – می‌تواند شما را در موقعیتی قرار دهد که بیشترین بهره را از آن ببرید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (7 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
دوره اجرای استراتژی
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+