1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. سنجش تأثیرگذاری چیست؟

سنجش تأثیرگذاری چیست؟

سنجش تأثیر

سنجش تأثیرگذاری چیست؟

Rate this post

سنجش تأثیرگذاری و نقش مهم آن در رهبری کسب و کار

سنجش تأثیرگذاری و سرمایه‌گذاری یک جنبه مهم در هر کسب‌وکاری است. امروزه رهبران کسب‌وکار به طور فزاینده‌ای به نوعی از سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذاری تأثیرگذار علاقه‌مند هستند. در عصر رشد آگاهی پایداری، سرمایه‌گذاری تأثیرگذار به روشی مؤثر برای ایجاد تغییرات مثبت در جهان و در عین حال کسب سود تبدیل شده است.

 

سرمایه‌گذاری تأثیر موفق بدون اندازه‌گیری تأثیر، یا سنجش تأثیرگذاری سرمایه‌گذاری‌های خاص امکان‌پذیر نیست. در اینجا مروری بر تأثیر سرمایه‌گذاری و نقش مهمی که در پایداری کسب‌وکار ایفا می‌کند، همراه با استراتژی‌های سرمایه‌گذاری که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و روش‌هایی برای اندازه‌گیری نتایج آن‌ها آورده شده است.

سرمایه‌گذاری تأثیر چیست؟

سرمایه‌گذاری تأثیرگذار استراتژی است که بازده مالی و تأثیر محیطی، اجتماعی و حکمرانی شرکتی (ESG) را در نظر می‌گیرد. این تضمین می‌کند که کیفیت نتیجه یک سرمایه‌گذاری فراتر از آن چیزی است که جایگزین بدون آن سرمایه‌گذاری خواهد بود. به عنوان بخش مهمی از سرمایه‌گذاری پایدار، بهبودهای اجتماعی یا زیست‌محیطی بلندمدت را ترویج می‌کند.

 

موفقیت سرمایه‌گذاری تأثیرگذار به ابزارهای اندازه‌گیری مناسب، تجزیه‌وتحلیل مؤثر و برنامه‌های سرمایه‌گذاری استراتژیک متکی است. این عوامل برای تعیین بازده مالی سرمایه‌گذاری مهم نیستند، بلکه تأثیر اجتماعی یا زیست‌محیطی آن هستند.

 

امروزه استانداردهای تأثیر پذیرفته‌شده‌ای وجود ندارد، اما چندین گروه در حال کار برای توسعه آن‌ها هستند. اکثر سرمایه‌گذاران از استانداردهای تأثیر اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SGDs) استفاده می‌کنند.

استراتژی‌های تأثیر

فارغ از استانداردهای تأثیر پذیرفته‌شده عمومی، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری متمرکز بر تأثیرات اجتماعی و زیست‌محیطی نمی‌توانند به نتایج استراتژی‌های سنتی استفاده‌شده قبلی متکی باشند. در عوض، آن‌ها باید روش‌های مختلفی را برای تعریف اهداف در نظر بگیرند، مانند:

 

  • موضوع یا بخش: تمرکز بر حل یک موضوع یا بخش خاص، مانند مسکن ارزان‌قیمت یا تأمین مالی خُرد
  • جمعیت هدف: تأثیر بر جمعیت هدف، مانند فقرا در مناطق روستایی یا زنان رنگین‌پوست
  • نتایج هدف: ایجاد یک نتیجه مثبت برای یک هدف خاص، مانند بهبود سلامت عمومی یا کاهش فقر.
  • جغرافیا: ایجاد تغییر در یک جامعه آسیب‌پذیر در یک موقعیت جغرافیایی خاص

 

با تعیین یک بُعد با هدف مشخص، سرمایه‌گذاران می‌توانند استراتژی‌های تأثیرگذاری را بر اساس اثرات مثبت سرمایه‌گذاری‌های قبلی تنظیم کنند. انجام این کار هم‌چنین حوزه نفوذ سرمایه‌گذاری را محدود می‌کند، که اولین گام برای اندازه‌گیری تأثیر آن است.

نحوه‌ی سنجش تأثیرگذاری

اجرا و تجزیه‌و‌تحلیل سرمایه‌گذاری‌های تأثیرگذار با معیارهای قابل اندازه‌گیری آسان‌تر است. در حالی‌که اندازه‌گیری‌های استانداردی برای تأثیر وجود ندارد، روش‌هایی برای تعیین نتایج سرمایه‌گذاری برای اطلاع از استراتژی‌های آینده وجود دارد.

 

در سرمایه‌گذاری پایدار، پروفسور شاون کول، پروفسور مدرسه بازرگانی هاروارد، شش روشی را که هر سرمایه‌گذار باید در هنگام ارزیابی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرد، به این صورت شرح می‌دهد.

۱. کارآزمایی تصادفی کنترل شده (RCT)

شاید معتبرترین روش سرمایه‌گذاری تأثیر، کارآزمایی‌های تصادفی کنترل‌شده (RCTs) باشد. این نوع مطالعه افراد را به دو گروه تصادفی از یک جمعیت واجد شرایط تقسیم می‌کند که برای اطمینان از سازگاری، جمعیت‌شناسی کلی یکسانی دارند. به یک گروه یک ابتکار تأثیر اختصاص داده می‌شود در حالی‌که گروه دیگر به عنوان گروه کنترل عمل می‌کند. سپس گروه‌ها برای مدت طولانی تجزیه و تحلیل می‌شوند تا مشخص شود آیا سرمایه‌گذاری موفق بوده است یا خیر.

 

آرسی‌تی‌ها به اندازه روش‌های دیگر مستعد سوگیری نیستند، زیرا هر دو گروه به طور تصادفی انتخاب می‌شوند.

۲. تفاوت-در-تفاوت‌ها (DiD)

تفاوت-در-تفاوت‌ها (DiD) روش دیگری برای اندازه‌گیری سرمایه‌گذاری تأثیر است که از یک گروه موردنظر انتخاب‌شده و یک گروه کنترل استفاده می‌کند. این دو گروه با دقت – نه به صورت تصادفی – برای تأثیر قبل از سرمایه‌گذاری انتخاب و اندازه‌گیری می‌شوند. این داده‌های پیش از آزمایشی یک خط پایه را تنظیم می‌کند. پس از اینکه گروه موردنظر تنها تحت تأثیر سرمایه‌گذاری قرار گرفت، داده‌ها با داده‌های پس از آزمایش مقایسه می‌شوند.

 

در حالی‌که این مطالعه با طراحی اقتصادی به طور مؤثر تأثیر را اندازه‌گیری می‌کند، سوگیری می‌تواند بر یافته‌ها تأثیر بگذارد. از آنجایی‌که مشارکت افراد در یک سرمایه‌گذاری نقش کلیدی در نتایج بازی می‌کند، تعیین دقت روش دشوار است.

۳. مقایسه قبل از اجرا

مقایسه قبل از اجرا روش دیگری است که تحت تأثیرات خارجی قرار می‌گیرد. این شیوه یک گروه از یک جمعیت را می‌گیرد و با جمع‌آوری داده‌های قبل و بعد از سرمایه‌گذاری، تأثیر را اندازه‌گیری می‌کند. سپس سرمایه‌گذاران داده‌ها را با استفاده از معیارهای اندازه‌گیری تأثیر خاص مقایسه می‌کنند.

 

در حالی که این روش می‌تواند بینش مفیدی در مورد این موضوع ارائه دهد که موفقیت‌های یک جامعه ناشی از سرمایه‌گذاری چگونه است، عوامل متعددی می‌توانند نتایج را منحرف کنند. به عنوان مثال، وضعیت اقتصاد جهانی باید در نظر گرفته شود. رویدادهای دیگری که می‌تواند تأثیر زیادی بر تأثیر سرمایه‌گذاری بگذارد، همه‌گیری‌های جهانی یا بحران‌های بهداشت عمومی است.

۴. نظرسنجی

یک نظرسنجی داده‌ها را از گروهی که تحت تأثیر سرمایه‌گذاری قرار گرفته‌اند از طریق مجموعه‌ای از پرسش‌ها جمع‌آوری می‌کند. در حالی‌که این روش مستعد سوگیری‌های نظرسنجی است که داده‌های دریافتی را منحرف می‌کند، برای جمع‌آوری نمونه‌هایی که اندازه‌گیری تأثیر را بهینه می‌کنند مفید است.

 

چالش نظرسنجی‌ها این است که آن‌ها مشکل انتساب علی را حل نمی‌کنند. به عبارت دیگر، جوامع مورد بررسی اگر فقط در مورد تجربیات خود صحبت کنند، نمی‌توانند موفقیت‌های خود را ارزیابی کنند. بنابراین، داده‌ها مکمل داستان‌ها و گواهی‌های شخصی هستند.

 

پروفسور کول در سرمایه‌گذاری پایدار می‌گوید: «انتساب علّی واقعاً یک مشکل اساسی است که صدها سال است که آماردانان و اقتصاددانان را به چالش می‌کشد».

۵. حکایت

حکایت‌ها روشی مؤثر برای به اشتراک گذاشتن نتایج سرمایه‌گذاری تأثیرگذار هستند. آن‌ها مبتنی بر داده نیستند، بلکه وابسته به احساسات و تجربیات کسانی هستند که تحت تأثیر یک سرمایه‌گذاری قرار گرفته‌اند.

 

در حالی‌که حکایت‌ها می‌توانند نادرست باشند، آن‌ها اقدامات یا تصمیم‌گیری‌های بیشتر را تشویق می‌کنند – عمدتاً به این دلیل که مثال‌های دنیای واقعی بیشتر از اعداد و آمار مرتبط هستند. به همین دلیل، آن‌ها اغلب در گزارش‌های تأثیر گنجانده می‌شوند تا زمینه را به داده‌ها اضافه کنند.

۶. دیدگاه اختصاصی

دیدگاه اختصاصی مبنایی برای تعیین این موضوع است که آیا سرمایه‌گذاری تأثیر مطلوبیت خود را داشته است یا خیر. به عنوان مثال، اکثر افراد موافق هستند که سرمایه‌گذاری در آب آشامیدنی پاک در جوامع با درجه بالای وبا و هپاتیت منجر به کاهش درجه بیماری می‌شود. با این حال، این ارزیابی تنها با سوگیری و دانش قبلی سرمایه‌گذاران از مشکل همراه می‌شود.

سنجه‌های تأثیر را انتخاب کنید

در حالی که هر روش و معیار دارای مزایا و معایبی است، چندین فاکتور وجود دارد که باید قبل از اندازه‌گیری تأثیر سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

 

اولاً، بهترین شیوه معیاری است که به طور مؤثر نتایجی را تولید می‌کند. برای برخی از سرمایه‌گذاران، این ممکن است به معنای انتخاب مقرون به صرفه‌ترین گزینه باشد. در چنین مواردی، اندازه‌گیری‌هایی مانند RCT و DiD ممکن است به دلیل منابع مورد نیاز و دوره زمانی بیشتر آن‌ها بسیار گران باشد. سرمایه‌گذارانی که نگران نتایج دقیق هستند باید روش‌های پرهزینه‌تری را در نظر بگیرند زیرا بیشترین داده را تولید می‌کنند.

 

جنبه دیگری که باید در نظر گرفته شود، رابطه‌ی اندازه‌گیری تأثیر با اهداف سرمایه‌گذاری است. آیا معیارها می‌توانند برای سرمایه‌گذاری‌ها و ابتکارات متعدد اعمال شوند؟ آیا داده‌ها به یک علت نسبت داده می‌شوند؟ این سؤالات هنگام انتخاب معیارهای اندازه‌گیری تأثیر مهم هستند زیرا آن‌ها تصمیمات سرمایه‌گذاری را تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، روش‌هایی مانند نظرسنجی و حکایت، گزینه‌های بهتری برای کسانی هستند که سازگاری و تمرکز را در اولویت قرار می‌دهند.

اهمیت اندازه‌گیری تأثیرگذاری

اندازه‌گیری تأثیر سه هدف اصلی دارد:

 

 • حصول اطمینان از اختصاص بودجه محدود به فرصت‌هایی با بیشترین تأثیر
 • ارزیابی اثرات سرمایه گذاری‌های گذشته
 • حصول اطمینان از اینکه شرکت‌ها در قبال عملکرد تأثیرگذار پاسخگو باشند

اندازه‌گیری تأثیر، سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا نتایج سرمایه‌گذاری‌های گذشته را تعیین کنند و تصمیمات بهتری در مورد سرمایه‌گذاری‌های آینده بگیرند. بدون اندازه‌گیری تأثیر، سرمایه‌گذاری تأثیر یک بازی حدس و گمانه‌زنی خواهد بود.

علاوه بر این، کسب‌وکارها با اهداف استانداردهای سرمایه‌گذاری تأثیر از اندازه‌گیری تأثیر بهره می‌برند، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد از منابع خود برای دستیابی به نتایج بهینه استفاده کنند. از آنجایی که پایداری، سیاست‌های این استانداردها و ابتکارات به بخش‌های بزرگ‌تری از کسب‌وکار تبدیل می‌شوند، سرمایه‌گذاری و اندازه‌گیری تأثیرگذار نقش مهمی را ایفا می‌کند.

سنجش تأثیرگذاری برای سرمایه‌گذاری پایدار

سنجش تأثیرگذاری برای سرمایه‌گذاری پایدار موفق بسیار مهم است و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا از طریق ابزارهای مالی به بهبود جهان کمک کنند. در عین حالی که در بین رهبران کسب‌وکار محبوب‌تر می‌شوند، ضروری است که حرفه‌ای‌ها، پیچیدگی‌های سرمایه‌گذاری پایدار و اندازه‌گیری تأثیرگذاری را بیاموزند.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
سنجش تأثیر
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+