1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. نحوه ایجاد یک طرح بازاریابی دیجیتال

نحوه ایجاد یک طرح بازاریابی دیجیتال

طرح بازاریابی دیجیتال

نحوه ایجاد یک طرح بازاریابی دیجیتال

5/5 - (8 امتیاز)

در چهار گام طرح بازاریابی دیجیتال کسب‌وکارتان را تدوین کنید

طرح بازاریابی دیجیتال ضروری‌ست. این طرح به شما کمک می‌کند از طریق کانال‌های آنلاین با مشتریان ارتباط برقرار کنید. و آگاهی از برند را افزایش دهید. برای اطمینان از موفقیت کمپین‌های خودتان، به یک برنامه و استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر نیاز دارید.

 

همه کسب‌وکارها اهمیت برنامه‌ریزی استراتژیک را درک نمی‌کنند. طبق گزارش اسمارت اینسایت [Smart Insights]، تنها ۱۷ درصد به وضوح استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خودشان را تعریف می‌کنند.

 

اگر می‌خواهید یک طرح بازاریابی دیجیتال تدوین کنید، در این یادداشت مروری بر چهار گام برای انجام آن خواهیم داشت.

طرح بازاریابی دیجیتال چیست و چرا مهم‌ست؟

فناوری کسب‌وکار را دگرگون و متحول کرده‌ست، اما این بدان معنا نیست که شیوه‌های بازاریابی سنتی منسوخ شده‌اند.

 

جنبه‌های خاصی از بازاریابی وجود دارد که صرف‌نظر از اینکه فناوری چگونه تغییر می‌کند، صادق‌ست. یکی از این جنبه‌ها اهمیت تدوین یک برنامه برای استفاده موثر از منابع بازاریابی‌ست.

 

طرح بازاریابی دیجیتال یک استراتژی جامعی‌ست که نشان می‌دهد شرکت‌تان چگونه از کانال‌های دیجیتال برای تبلیغ محصولات و خدمات خودتان استفاده می‌کند. برخلاف شیوه‌های بازاریابی سنتی، بر شناسایی مخاطبان هدف شما و ارتباط با مشتریان از طریق بسترها و کانال‌های آنلاین تمرکز دارد.

 

بر اهمیت این برنامه نمی‌توان بیش از حد اغراق کرد. اما بهینه‌سازی تلاش‌ها و بودجه بازاریابی شما، تمرکز استراتژیک را فراهم می‌کند. مهم‌تر از آن، این اطمینان را ایجاد می‌کند که شرکت‌تان نسبت به روندهاب پویای بازار چابک و پاسخگوست. و مزیت رقابتی را حفظ می‌کند.

 

سازگاری با بازار به ویژه در مواقع عدم اطمینان بسیار مهم‌ست. طبق گزارش هاب‌اسپات، ۲۰ درصد از بازاریابان برنامه‌های بازاریابی خودشان را در سال گذشته به دلیل احتمال رکود اقتصادی تغییر دادند.

 

برای کمک به تدوین برنامه بازاریابی دیجیتال خودتان، در این یادداشت چهار گام برای اطمینان از جامع بودن آن و مقابله با چالش‌های بازار آورده شده‌ست.

چهار گام طرح بازاریابی دیجیتال

چهار گام برای تدوین یک طرح بازاریابی دیجیتال

۱. تعیین مقاصد و اهداف

اولین گام برای ایجاد طرح بازاریابی دیجیتال شما، درک مقاصد و اهداف ضروری برای موفقیت‌ست. شرکت‌ها اغلب اهداف استراتژيک متعددی دارند، و شما باید این مقاصد و اهداف را اولویت‌بندی و متعادل کنید. اغلب این اهداف با استراتژی کلی شرکت گره می‌خورد.

 

به عنوان مثال، اگر در یک شرکت بزرگ کار نمی‌کنید، ممکن‌ست بخواهید روی آگاهی از برند تمرکز کنید. اگر یک رهبر بازار هستید، ممکن‌ست بخواهید با برجسته کردن یک محصول یا خدمات جدید یا بازنگری‌شده، مخاطبان هدف خودتان را گسترش دهید.

 

بهترین راه برای تعیین اهداف شرکت، شناسایی چالش‌ها و فرصت‌های آن در طول سفر مشتری‌ست که دارای سه مرحله‌ست:

 

 • آگاهی: معرفی برند یا محصول به مشتریان برای رفع مسئله‌ای که دارند؛
 • توجه: آگاه‌سازی مشتریان از برند یا محصول شما در حین ارزیابی جایگزین‌ها؛
 • تصمیم: استفاده از اطلاعات جمع‌آوری‌شده در مراحل قبلی برای تأثیرگذاری بر تصمیمات خرید مصرف‌کنندگان؛

 

بر روی کدام مرحله از قیف تمرکز می‌کنید و چگونه بودجه خودتان را در مراحل مختلف تخصیص می‌دهید، به زمینه خاص برند شما و جایی‌که احساس می‌کنید بزرگترین مانع برای رشد شماست، بستگی دارد.

 

تصمیمات استراتژیک شرکت‌تان به این بستگی دارد که به کدام مرحله سفر مشتری مربوط می‌شود. به عنوان مثال، برای افزایش نرخ تبدیل در مرحله بررسی، می‌توانید منابع بیشتری را به تولید محتوای هدفمند و شخصی اختصاص دهید.

۲. شناسایی مخاطبان هدف

استراتژی بازاریابی دیجیتال شما تنها زمانی موثرست که بدانید چه کسی را می‌خواهید جذب کنید. به همین دلیل‌ست که شناسایی مخاطبان هدف شما – مصرف‌کنندگانی که به احتمال زیاد به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند هستند – گام بعدی برای ایجاد طرح بازاریابی دیجیتال شماست.

 

برای تعیین مخاطب هدف خودتان، داده‌های مربوط به موارد زیر را جمع‌آوری کنید:

 

 • جمعیت‌شناسی: اطلاعات عمومی مانند سن، جنسیت و شغل که به شما کمک می‌کند تا درباره مشتریان فرضیات ذهنی داشته باشید؛
 • رفتار مشتری: الگوهای رفتاری مرتبط با محصولات یا خدمات شما، مانند تاریخچه خرید و تعاملات وبگاه؛
 • انگیزه‌های مصرف‌کننده: انگیزه‌های اولیه هنگام خرید، مانند راحتی، ارزش یا وضعیت؛

 

می‌توانید از بینش‌های خودتان برای به کارگیری شیوه‌هایی مانند بخش‌بندی استفاده کنید. مشتریان خودتان را در گروه‌هایی سازمان‌دهی کنید.

 

در حالی‌که می‌توانید سعی کنید محصولی را برای همه به بازار عرضه کنید، مصرف‌کنندگان نیازها و ترجیحات متفاوتی دارند. آنچه برای یک گروه از مصرف‌کنندگان جذاب‌ست می‌تواند برای گروهی دیگر جذاب نباشد.»

 

با بخش‌بندی مشتریان خودتان، می‌توانید تجربیات شخصی‌سازی‌شده را ارائه دهید. حتی زمانی که نیازهای آنها یا شرایط بازار تغییر کند.

۳. تعریف ارزش پیشنهادی

هنگامی‌که می‌دانید چه کسی را هدف قرار دهید، می‌توانید ارزش پیشنهادی خودتان را بیان کنید. اگر می‌خواهید مشتریان را متقاعد کنید که محصول شما را بخرند، باید به آنها دلیل قانع‌کننده‌ای برای خرید برندتان به جای یک برند رقیب ارائه دهید.

 

برای شروع، باید از خودتان آگاه باشید:

 

 • مخاطب هدف؛
 • ارزش منحصربه‌فرد؛
 • مزیت رقابتی؛
 • توجیه ارزش برند؛

 

سپس می‌توانید این مؤلفه‌ها را در یک بیانیه موقعیت‌یابی ارزش ترکیب کنید:

 

برای [بازار هدف]، [برند شما] تنها برندی‌ست که [ادعای ارزش منحصربه‌فرد] را در میان همه [مزیت‌های رقابتی] ارائه می‌کند؛ زیرا [دلیلی برای متقاعدسازی] دارد.

 

بر اساس استراتژی بازاریابی دیجیتال، شما می‌توانید اعتبار و قدرت ادعای ارزش پیشنهادی خودتان را با استفاده از سه مورد موقعیت‌یابی برند تجزیه‌وتحلیل کنید:

 

 • تجزیه‌وتحلیل مصرف‌کننده: درک رفتارها، نیازها، ترجیحات و انگیزه‌های مخاطب هدف؛
 • تجزیه‌وتحلیل رقبا: ارزیابی نقاط قوت، ضعف و موقعیت بازار رقبا برای ارتقای استراتژی خودتان؛
 • تجزیه‌وتحلیل شرکت: ارزیابی ارزش پیشنهادی، قابلیت‌ها، منابع و عملکردتان برای شناسایی زمینه‌هایی برای بهبود استراتژیک؛

 

موقعیت‌یابی موثر برند مستلزم وفاداری به ادعای ارزش خودتان و اطمینان از امکان‌پذیری و مطلوبیت آن‌ست. هنگامی‌که روی تعریف یک ارزش پیشنهادی کار می‌کنید، به یاد داشته باشید: موقعیت یک برند فقط توسط خود برند تعریف نمی‌شود. یک برند موقعیت خودش را با مصرف‌کنندگان‌ش در تعامل با یکدیگر و واکنش نسبت به روندهای فرهنگی در حال ظهور به طور مشترک ایجاد می‌کند.

۴. ایجاد سنجه‌های موفقیت

سنجه‌ها برای طرح بازاریابی شما بسیار مهم هستند. بدون شاخص‌های کلیدی عملکرد [KPI]، تشخیص موثر بودن آن دشوارست.

 

شاخص‌های رایج بازاریابی عبارتند از:

 

 • برداشت‌ها؛
 • نرخ کلیک؛
 • نرخ تبدیل؛

 

در ساده‌ترین سطح، باید آنچه را که قصد دارید با اهداف بازاریابی خودتان به دست آورید، اندازه‌گیری کنید. و معیارهای خاصی برای مراحل خاص قیف مرتبط‌تر خواهد بود.

 

به عنوان مثال، می‌توانید روی معیارهایی مانند برداشت‌ها [Impressions] تمرکز کنید. تعداد دفعاتی که محتوای خاص برند شما نمایش داده شده‌شت. بدین ترتیب اثربخشی استراتژی‌تان را در مرحله آگاهی تعیین می‌کنید.

 

با یک طرح بازاریابی دیجیتال که به خوبی طراحی شده‌ست، می‌توانید از سنجه‌ها برای بهینه‌سازی استراتژی‌تان استفاده کنید. زیرا اولویت‌ها در طول سفر مشتری تغییر می‌کنند.

طرح بازاریابی دیجیتال خودتان را ایجاد کنید

اگر می‌خواهید بازاریاب استراتژیک‌تری باشید، به یک طرح بازاریابی دیجیتال نیاز دارید. با این برنامه، می‌توانید موقعیت شرکت‌تان را مستحکم کنید. مهارت‌های بازاریابی دیجیتال خودتان را افزایش دهید و مشتریان را راضی کنيد.

 

تعیین اهداف بازاریابی، اینکه به چه کسانی می‌رسید، درک منحصربه‌فرد بودن چیزی که باید به آنها ارائه دهید، و اینکه چگونه ارزش تلاش‌های بازاریابی خودتان را اندازه‌گیری می‌کنید، همیشه آسان نیست. با این حال، همانطورکه این مؤلفه‌ها را روشن می‌کنید و برنامه‌تان را ایجاد می‌کنید، مسیر بسیار روشن‌تری به سمت شناسایی، به دست آوردن و حفظ مشتریان پیش رو خواهید داشت.

 

یکی از موثرترین راه‌ها برای یادگیری نحوه طراحی یک طرج بازاریابی، آموزش و مربیگری برای تدوین طرح بازاریابی دیجیتال، مانند استراتژی بازاریابی دیجیتال است. از طریق درخواست مشاوره مدیریت بازاریابی دیجیتال، می‌توانید دریابید که چگونه برندتان را برای موفقیت در موقعیت برتری در بازار قرار دهید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (8 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
طرح بازاریابی دیجیتال
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+