1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. مارپیچ دوگانه رهبری: چگونه به طور مؤثر رهبری کنیم

مارپیچ دوگانه رهبری: چگونه به طور مؤثر رهبری کنیم

مارپیچ دوگانه رهبری

مارپیچ دوگانه رهبری: چگونه به طور مؤثر رهبری کنیم

5/5 - (2 امتیاز)

مارپیچ دوگانه رهبری، فرایند درهم تنیده و تکاملی اجرای مسئولیت‌ها و الزامات رهبری و توسعه قابلیت‌های فردی

بالا رفتن از نردبان سلسله‌مراتبی شرکت می‌تواند از نظر شخصی و حرفه‌ای چالش‌برانگیز باشد. چه انتقال از یک کارمند معمولی به یک متخصص، یک متخصص به یک مدیر یا یک مدیر به یک رهبر سازمانی، هر مرحله نیاز به تغییر طرز تفکر شما دارد. در دوره رهبری کسب‌وکار، از این به عنوان «تغییر رهبری» یاد می‌شود.

 

طبق گزارش مک‌کینزی (pdf)، تنها ۱۰ درصد از مدیران عامل معتقدند که ابتکارات توسعه رهبری شرکت‌هایشان تأثیرات تجاری واضحی دارد. علاوه بر این، تحقیقات انجمن حرفه‌ای منابع انسانی (pdf) نشان می‌دهد که تقریباً ۶۳ درصد از افراد احساس می‌کنند مهارت‌های آنها به اندازه کافی برای ایفای نقش‌های رهبری در سطح بالاتر توسعه نیافته است.

 

در این یادداشت مروری بر مارپیچ دوگانه رهبری خواهیم داشت. و اینکه چگونه می‌تواند به شما در سازگاری و موفقیت در یک نقش جدید کمک کند.

مارپیچ دوگانه رهبری چیست؟

بر اساس رهبری کسب‌وکار، مارپیچ دوگانه رهبری، فرایند درهم تنیده و تکاملی اجرای مسئولیت‌ها و الزامات رهبری سازمانی و در عین حال توسعه قابلیت‌های ارتقایافته برای اجرای آنهاست.

 

مارپیچ دوگانه رهبری دو رشته دارد: کار رهبری و سفر توسعه شخصی.

 

 

رهبری مؤثر ضروری است. زیرا به شما کمک می‌کند بفهمید کارتان چگونه برای سازمان شما ارزش خلق می‌کند. این دو رشته همچنین شما را مجبور می‌کنند شیوه‌های رهبری خود را ارزیابی کنید. و آنچه را آشکار کنید که باید تنظیم کنید. گذراندن مراحل نقش قبلی به احتمال زیاد شما را در موقعیت جدیدتان قرار نمی‌دهد.

 

به عنوان مثال، اگر اخیراً از نظارت بر سه بخش به ۹بخش ارتقاء یافته‌اید، نقش جدیدتان احتمالاً شما را مجبور می‌کند که تمرکز خود را از جزئیات دقیق (مانند وضعیت پروژه‌های فردی) به ردیابی سطح بالا (مانند بودجه سه ماهه) تغییر دهید.

 

مارپیچ دوگانه رهبری ضروری است. زیرا نه تنها به شما کمک می‌کند تا تغییرات شخصی و حرفه‌ای مورد نیاز برای موفقیت را شناسایی کنید. بلکه از چالش‌هایی جلوگیری می‌کند که احتمالاً هنگام انتقال به نقش جدیدتان با آنها روبرو خواهید شد.

 

با توجه به رهبری کسب‌وکار، این چالش‌ها عبارتند از:

 

 • فرض بر این است که شما باید همه پاسخ‌ها را داشته باشید؛
 • ناتوانی در کنار گذاشتن اختیارات؛
 • عمیقاً درگیر زمینه‌های خاص باقی می‌مانید؛
 • دست کم گرفتن نظر خود در بحث؛
 • ترس از اینکه اشتباه کنید یا پا را فراتر از خودتان بگذارید.

 

برای اطمینان از اینکه چنین مشکلاتی به وجود نمی‌آیند، بسیار مهم است که سفر یادگیری در رهبری سازمانی را آغاز کنیم. در این یادداشت پنج روشی را مرور می‌کنیم که مارپیچ دوگانه رهبری می‌تواند به شما کمک کند. تا از اشتباهات رایج در هنگام انتقال به یک نقش رهبری جدید جلوگیری کنید.

۵ روشی که مارپیچ دوگانه رهبری می‌تواند شما را مؤثر کند

۱. از تخصص‌تان انتظاری نداشته باشید و آن را حذف کنید

یک تصور غلط رایج در مورد رهبری موثر این است که شما باید همیشه یک متخصص باشید. در حالی که دانش رشته شما ممکن است به ارتقای شما کمک کرده باشد، اما نمی‌توانید همه چیز را در مورد سازمانتان بدانید.

 

شما باید مایل به پرسیدن سؤالات، جستجوی ایده‌ها و یادگیری از کارمندان خود باشید. کار رهبری را در نظر بگیرید. نقش جدیدتان چه چیزی را از شما می‌خواهد که برای اطمینان از اثربخشی تیم‌تان، باید متفاوت عمل کنید؟ به این معنی که باید فراموش کنید چه چیزی باعث موفقیت شما در نقش قبلی شده و یک طرز فکر جدید را از ابتدا و بدون تعصب بیاموزید.

 

یادگیری برای رهبری متفاوت اغلب مستلزم این است که قبل از اینکه بتوانید در یک نقش جدید موفق شوید، فراموش کنید که چطور در گذشته رهبری می‌کردید.

۲. تفویض اختیار را راحت‌تر انجام دهید

کنار گذاشتن اختیار – به ویژه در زمینه تخصص شما – می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما برای رهبری موثر ضروری است. تنش ذاتی وجود دارد که همه رهبران آن را تجربه می‌کنند. رویکرد رهبری را که تا به امروز به دست آورده‌اید، موفقیت شما را در نقش رهبری بعدی تضمین نخواهد کرد.

 

کار رهبری را در نظر بگیرید و بدانید که دیگر آن شخصیتی که قبلاً بودید نیستید. اکنون وظیفه شما این است که تشخیص دهید چه کسی نقش قبلی شما را بر عهده خواهد گرفت. مسئولیت‌ها را به آنها محول کنید. و بپذیرید که آنها می‌توانند دیدگاه‌ها یا نظرات متفاوتی نسبت به شما داشته باشند. این امر مستلزم آن است که از سفر توسعه شخصی در مارپیچ دوگانه رهبری استفاده کنید. و عادات قدیمی را اصلاح کنید که می‌تواند قضاوت شما را هنگام رهبری یک تیم بزرگتر مخدوش کند.

۳. از خرده‌مدیریت اجتناب کنید

خرده‌مدیریت می‌تواند برای یک شرکت مضر باشد. در یک نظرسنجی توسط آژانس کارکنان اکانتمپس [Accountemps]، تقریباً ۶۸ درصد از کارکنانی که با خرده‌مدیریت سروکار داشتند، کاهش روحیه را گزارش کردند. و ۵۵ درصد ادعا کردند که این کار به بهره‌وری آسیب می‌زند. این تأثیرات منفی می‌تواند بر توانایی شما برای رهبری نقش جدید تأثیر زیادی بگذارد.

 

اگرچه ممکن است سعی کنید عمیقاً درگیر جزئیات کوچک یک بخش یا پروژه خاص باشید، بهتر است به اعضای تیم خود اعتماد کنید تا کار خود را بدون نظارت بیش از حد انجام دهند. مارپیچ دوگانه رهبری می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی را برای یادگیری رفتارها و عادات جدیدی اختصاص دهید که تأثیرات ماندگاری بر فرهنگ و بهره‌وری سازمانی می‌گذارد.

۴. همکاری تیمی را تقویت کنید

بخش بزرگی از فرهنگ شرکت، تلاش های مشترکی است که توسط رهبری سطح بالا رهبری می‌شود. بر اساس سایت کاریابی زیپا [Zippia]، بیش از ۵۰ درصد از کارمندان ایالات متحده می‌گویند که مشاغل آنها به همکاری متکی است. بسیاری از اوقات، رهبران نمی‌دانند که برای همکاری موثر تیمی چه چیزی لازم است.

 

مقاله‌ای در هاروارد بیزینس ریویو از جلوگیری از بار اضافی همکاری حمایت می‌کند. طبق تحقیقات نویسندگان، یک کارمند متوسط تقریباً ۸۰ درصد از روز خود را در جلسات، تلفن و پاسخ دادن به ایمیل‌ها می‌گذراند. در درجه اول به این دلیل که رهبران نمی‌دانند چه نوع همکاری بیشترین ارزش سازمانی را دارد.

 

بسیاری از رهبران سعی می‌کنند همکاری را با موارد زیر کنترل کنند:

 

 • طرح سؤالات بحث روزانه در سطح تیم؛
 • تشویق جلسات هفتگی ایستاده؛
 • اجباری کردن جلسات طوفان فکری با جهت‌گیری کم.

 

گاهی اوقات کارمندان می‌توانند این تلاش‌ها را به عنوان «دستورات واقعی» تعبیر کنند. بازگشت به کار رهبری. پویایی‌هایی را که در نقش‌های قبلی تجربه کرده‌اید در نظر بگیرید تا سبک رهبری را برای همکاری و مسئولیت‌های روزانه تیم‌تان ایجاد کنید.

۵. ترس از اشتباه را از بین ببرید

اشتباه کردن ترس رایجی است که ممکن است به عنوان یک رهبر سازمانی با آن روبرو شوید. چه توسط شما و چه اعضای تیمتان متعهد شوید، فشار ناشی از اشتباهاتی را احساس می‌کنید که در سرتاسر کسب‌وکارتان ایجاد می‌شود.

 

در سفر توسعه شخصی مارپیچ دوگانه رهبری، شما تشویق می‌شوید که یک ویژگی اساسی رهبری مؤثر را بیاموزید: فروتنی. فروتنی برای پرسیدن سؤالات درست در مورد اشتباهات شرکت و اجازه دادن به دیگران در تیم‌تان برای استفاده از تخصص‌تان بسیار مهم است. وقتی کارمندان شما دیگر از عواقب جدی اشتباهات خود نمی‌ترسند، می‌تواند فرهنگ نوآوری را ایجاد کند.

چگونه به طور موثر به عنوان یک رهبر سازمانی تبدیل شویم

انتقال به یک نقش رهبری جدید آسان نیست. برای پیشرفت در سفر رهبری، قبل از اینکه بتوانید بهتر شوید، باید مایل باشید که بدتر نشوید. با استفاده از مارپیچ دوگانه رهبری، می‌توانید تغییرات لازم برای موفقیت در نقش جدیدتان را درک کنید.

 

اگر می‌خواهید مهارت‌های رهبری خود را ارتقاء دهید و راهنمایی برای نزدیک شدن به توسعه حرفه‌ای دریافت کنید، ثبت‌نام در یک برنامه گواهینامه رهبری، مانند رهبری سازمانی را مدنظر بگیرید. انجام این کار می‌تواند ابزارهایی را برای اجتناب از دام‌های رایج رهبری ناکارآمد فراهم کند. و به شما در دستیابی به موفقیت بلندمدت سازمانی کمک کند.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مارپیچ دوگانه رهبری
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+