1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. هشت شیوه ارتباطی رهبران مهندسی برای موفقیت

هشت شیوه ارتباطی رهبران مهندسی برای موفقیت

مهارت های ارتباطی

هشت شیوه ارتباطی رهبران مهندسی برای موفقیت

5/5 - (1 امتیاز)

رهبران مهندسی نیازمند مهارت ارتباطی برای موفقیت در رهبری هستند

مهارت های ارتباطی قوی خود را توسعه دهید، اگر می‌خواهید با موفقیت رهبری کنید. ارتباطات موثر نه تنها می‌تواند فرهنگ سازمانی شما را متحول کند. بلکه عملکرد و بهره‌وری آن را بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید کارمندان را توانمند کنید. اعتماد ایجاد کنید. و محیط کاری مثبت را تقویت کنید.

 

مهارت های ارتباطی نیز برای کارفرمایان آینده ارزشمند است. بر اساس پژوهش‌های دانشکده بازرگانی هاروارد از داده‌های آگهی‌های شغلی مهندسی از لایتکست [Lightcast]، حدود یک سوم کارفرمایان به آن‌ها نیاز دارند.

 

اگر شما علاقه‌مند به تبدیل شدن به یک رهبر موثر در صنعت مهندسی هستید. در این یادداشت مروری بر اهمیت مهارت های ارتباطی، شیوه‌های مورد نیاز برای موفقیت و چگونگی بهبود مهارت های رهبری ارائه می‌شود.

چرا شیوه‌های ارتباطی در مهندسی مهم هستند؟

مهارت های ارتباطی قوی برای رهبران صنعتی از جمله مهندسی ضروری است.

 

از رهبران خواسته می‌شود تا به روش‌های مختلف و برای اهداف مختلف ارتباط برقرار کنند. به عنوان یک رهبر، باید مطمئن شوید که تیم شما همواره در جریان امور است. و از اطلاعات مرتبطی مطلع است که برای انجام کارهای خود به صورت روزانه نیاز دارد.

 

از رهبران مهندسی انتظار می‌رود که با ارائه مؤثر مفاهیم و طرح‌های پیچیده به بخش‌ها و ذینفعان به انجام این وظایف کمک کنند. توانایی ترجمه موضوعات فنی به عبارات ساده و پشتیبانی مطمئن از ایده‌ها در سراسر سازمان برای موفقیت بسیار مهم است.

 

چه ارتباط با مشتریان، کارفرمای جدید یا همتایان‌تان، مهارت های ارتباطی شما می‌تواند به اندازه دانش فنی و مهندسی شما مهم باشد. در این یادداشت هشت شیوه ارتباطی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند مزیت رقابتی کسب کنید. و موقعیت شغلی خود را به عنوان یک رهبر مهندسی پیش ببرید.

گوش دادن فعال را تقویت کنید

رهبران موثر گوش دادن فعال را تمرین می‌کنند. و با پرسیدن نظرات، ایده‌ها و بازخورد نشان می‌دهند که به تیم‌شان اهمیت می‌دهند. به عنوان یک رهبر، بزرگترین مزیت گوش دادن فعال درک مخاطبان شماست.

 

رهبری کسب و کار می‌گوید: «این به معنای درک – حتی همدلی – با مخاطبان و تنظیم ارتباطات خود برای متناسب کردن آن مخاطب است.» در اینجا نکاتی برای تمرین گوش دادن فعال با تیم خود آورده شده است.

 

 • توجه کامل خود را به آن‌ها معطوف کنید.
 • از حواس‌پرتی مانند تماس‌های تلفنی یا ایمیل خودداری کنید.
 • در برابر وسوسه قطع کردن صحبت‌ها و عقاید مقاومت کنید.
 • زبان بدن باز و مثبت را ارائه دهید تا نشان دهید در حال گوش دادن هستید.
 • آنچه را که همتایتان در پاسختان می‌گویند، یادداشت یا بازنویسی کنید.
 • برای کسب پاسخ‌های دقیق‌تر، پرسش‌های باز بپرسید.

سؤال بپرسید

سؤال پرسیدن برای گوش دادن فعال ضروری است. زیرا به شما امکان می‌دهد دیدگاه‌های دیگران را بهتر درک کنید. چیز جدیدی یاد بگیرید. یا چیزی را شفاف کنید که آن‌ها گفته‌اند. به عنوان مثال، عباراتی مانند «بیشتر به من بگو»، «این را برای من تعریف کن» و «منظورت را بهتر توضیح بده» می‌تواند پاسخ‌های بهتری نسبت به سؤالات «بله» یا «خیر» باشد.

 

با پرسیدن سؤالات درست، می‌توانید بینشی در مورد آنچه تیم‌تان برای موفقیت نیاز دارد به دست آورید.

سخنرانی عمومی را تمرین کنید

رهبر مهندسی بودن به مهارت های ارتباطی عمومی و ارائه برای به اشتراک گذاشتن پژوهش‌ها، داده‌ها و مفاهیم فنی با اعضای تیم و مشتریان نیاز دارد.

 

بر اساس رهبری کسب و کار، رهبران باید بر شش کلیدواژه ارتباطی تسلط داشته باشند.

 

 • شفقت: انتقال درک همدلانه از یک موقعیت و مخاطبان شما؛
 • وضوح: اطمینان از اینکه پیام شما برای کسی که با یک موقعیت خاص آشنا نیست واضح است؛
 • مختصر: تضمین پیام شما بیشتر از آن چیزی نیست که باید باشد و یک نکته محوری را منتقل می‌کند؛
 • ارتباط: ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان؛
 • اعتقاد: القای ارتباط خود با احساس سرمایه‌گذاری و تعهد شخصی؛
 • شجاعت: داشتن اعتماد به نفس در مواجهه با عدم اطمینان، ریسک یا چالش.

 

همانطورکه روی توسعه مهارت‌های قوی‌تر سخنرانی در جمع کار می‌کنید، موارد زیر بهترین روش‌هایی هستند که می‌تواند به کمک شما بیایند.

 

 • مراقب زبان بدن خود باشید؛
 • سخنرانان عمومی بزرگ را بررسی و مطالعه کنید؛
 • کنترل صدا و تنفس را تمرین کنید؛
 • نکات سخنرانی را آماده کنید و ارائه‌تان را تمرین کنید؛
 • مخاطب خود را بشناسید.

 

یادگیری و مشارکت در داستان‌سرایی داده‌ها – توانایی برقراری ارتباط بینش از یک مجموعه داده با استفاده از روایت‌ها و تصاویر برای الهام‌بخشی به اقدام در سازمان شما – نیز می‌تواند کمک کند.

شفاف باشید و مختصر بگویید

به عنوان یک رهبر، ساده کردن پیام خود، صحبت در مورد جزئیات، و تعیین اهداف و معیارهای عملکرد واضح برای پروژه‌ها و ابتکارات تیم‌تان بسیار حیاتی است.

 

رهبری کسب و کار می‌گوید: «این مهم است که در مورد راه‌هایی که چشم‌انداز و استراتژی شما برای سازمان قادر به انجام مأموریتش می‌شود، روشن و محکم باشید.»

 

این می‌تواند منجر به سردرگمی کمتر در مورد اولویت‌ها شود. و کارمندان شما را درگیر کند. به طور مشابه، هنگام ارائه به مشتریانی که تخصص مشابه شما را ندارند. هنگام توضیح اصطلاحات و مفاهیم فنی از زبانی واضح و مختصر استفاده کنید.

 

یکی دیگر از رویکردهای مفید، شناسایی چشم‌انداز، هدف و استراتژی سازمان برای نوشتن بیانیه جهت است. در رهبری کسب و کار، باید:

 

 • کارمندان باید بدانند که الان در کجا هستند؛
 • به آن‌ها این اشتیاق را بدهید که به کجا می‌روید؛
 • یک نقشه راه ارائه دهید که چگونه می‌توانند شکاف بین این دو را پر کنند.

 

نحوه ارتباط شما در این جهت به اندازه پروژه‌های فنی شما ضروری است.

 

برای اینکه کارکنان را با خود همراه کنید، آن‌ها باید چیزی را درک کنند که شما بیان می‌کنید. بنابراین آن‌ها هیجان‌زده هستند که به شما بپیوندند تا این مسیر رؤیایی را به واقعیت تبدیل کنید.

همدلی نشان دهید

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای برقراری ارتباط موثر، هوش هیجانی یا توانایی درک و مدیریت احساسات خود و دیگران است. هر چه بهتر احساسات و تجربیات اعضای تیم خود را بشناسید و درک کنید. احساس شنیده شدن و ارزشمندتر شدن آن‌ها بیشتر خواهد شد.

 

توسعه همدلی به عنوان یک رهبر بر مؤلفه‌های اضافی «شش کلیدواژه ارتباطی» در رهبری کسب و کار تأثیر می‌گذارد. شفقت، درک همدلانه از یک موقعیت و مخاطبان، می‌تواند به شما کمک کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. و ارتباطات را متناسب با آن تنظیم کنید.

 

در مهندسی، باید هوش هیجانی خود را بسازید تا بهترین‌ها را در دیگران به نمایش بگذارید. و تیم‌هایی با عملکرد بالا پرورش دهید. با صرف زمان برای درک خواسته‌ها و نیازهای کارکنان خود، می‌توانید تعاملات را افزایش دهید. اعتماد ایجاد کنید. و فرهنگ سازمانی قوی را تقویت کنید.

دریافت و اعمال بازخورد

راه دیگری برای ایجاد اعتماد در بین همسالان خود و رشد به عنوان یک رهبر از طریق بازخورد است. ارائه و دریافت بازخورد مؤثر کار ساده‌ای نیست. اما مهم است که نظراتی را که دریافت می‌کنید با دقت در نظر بگیرید. و برای درک بهتر آن‌ها سؤال بپرسید. هنگام ارائه بازخورد، این نکات را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که تعامل با کارکنان را به جای جلوگیری از آن افزایش می‌دهید.

 

 • همدلی را تمرین کنید: خود را در جایگاه همکاران خود قرار دهید. و سعی کنید بفهمید که آن‌ها از کجا می‌آیند. و چه چیزی ممکن است تجربه کنند.
 • برای آماده شدن وقت بگذارید: قبل از ارائه بازخورد، چیزی را که می‌خواهید بگویید و چگونه می‌خواهید بگویید، طرح‌ریزی کنید. و استراتژی داشه باشید.
 • با جزئیات صحبت کنید: هنگام ارائه بازخورد دقیق باشید تا مطمئن شوید که علت اصلی مشکل را بیان می‌کنید.
 • صرفه‌جویی در زمان برای پرس‌وجو: همیشه سؤالات را در ابتدای گفت‌وگو بگنجانید تا بفهمید اوضاع چگونه پیش می‌رود. و دیدگاه آن‌ها در مورد موقعیت را درک کنید.
 • روی آینده تمرکز کنید: پس از ارائه بازخورد اولیه، تمرکز مکالمه را از اتفاقی که افتاده به اتفاق بعدی تغییر دهید.

 

رهبران باید الگو باشند. بنابراین بر اساس بازخوردهایی که به شما داده می‌شود عمل کنید. این امر نشان خواهد داد که برای تیم خود ارزش قائل هستید. و در مورد بهبود جدی خواهید بود. این کار کارکنان شما را تشویق می‌کند تا همین کار را انجام دهند. و به ایجاد یک فرهنگ سازمانی قوی و سازنده کمک می‌کند.

یک استراتژی ارتباطی در محل کار ایجاد کنید

ایجاد چارچوبی که نحوه و آنچه سازمان شما در داخل و خارج از آن ارتباط برقرار می‌کند، بسیار مهم است. این تضمین می‌کند که همه طرف‌ها اطلاعات مناسب را در زمان مناسب دریافت می‌کنند.

 

با توجه به رهبری کسب و کار، رهبران می‌توانند این چارچوب را از طریق هوش زمینه‌ای توسعه دهند. در سطح بالا، این هوش بر درک پویایی‌ها و فضای رقابتی و زمینه‌ای تمرکز دارد که استراتژی کسب‌وکار شما را شکل می‌دهد و بر آن تأثیر می‌گذارد.

 

رهبران می‌توانند با تمرکز بر هوش زمینه‌ای در سطح خُرد، رویکرد مشابهی را برای روابط بین فردی اعمال کنند. این فرایندی است که باید طی کنید تا هم بفهمید چه چیزی بهترین‌ها را در دیگران به ارمغان می‌آورد. و هم رویکرد خود را با این درک منطبق کنید.

 

علاوه بر یک استراتژی شفاف، برنامه‌های ارتباطی داخلی شما باید جزئیاتی از ابزارهایی باشد که تیم شما می‌تواند برای توزیع اطلاعات از آن‌ها استفاده کند. مانند بسترهای پیام‌رسانی فوری، ابزارهای جلسه ویدیویی، و نرم‌افزار مدیریت پروژه به همراه دستورالعمل‌های اولیه برای استفاده از آن‌ها. مهارت های ارتباطی

فرهنگ سازمانی مثبت ایجاد کنید

در یک محیط کاری مثبت، ارتباط می‌تواند آسان‌تر و موثرتر باشد. بر اساس رهبری کسب و کار، فرهنگ محل کار – مجموعه درونی ارزش‌ها و باورها که در نحوه تعامل و رفتار کارکنان بیان می‌شود – تا حد زیادی تحت تأثیر نحوه ارتباط رهبران موثر با تیم‌هایشان است. اگر فرهنگ سازمان شما بر اعتماد، احترام و صداقت بنا شده باشد، کارکنان پذیرای شنیدن حرف‌های شما خواهند بود.

 

در مورد اهداف، فرصت‌ها و چالش‌های سازمان‌تان برای ایجاد محیطی که در آن کارکنان برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و همکاری احساس قدرت می‌کنند، آشکارا صحبت کنید. این در نهایت فضای امنی ایجاد می‌کند که خلاقیت و تفکر انتقادی را تشویق می‌کند. و به هر فردی نشان می‌دهد که برایشان ارزش قائل هستند.

بهبود مهارت‌های رهبری

با توسعه این مهارت های ارتباطی ضروری، می‌توانید از تغییر تقاضاهای نیروی کار جلوتر بروید. و مزیت رقابتی در صنعت مهندسی به دست آورید.

 

رهبری کسب و کار می‌گوید: «ارتباطات یک دستور کار را تعیین می‌کند. اطلاع‌رسانی می‌کند. و درک ایجاد می‌کند. و با اهداف استراتژيک سازمان همسو می‌شود. هنگامی‌که می‌خواهید تیم خود را به سمت آینده‌ای مطلوب برای سازمان تشویق کنید. و به تیم خود کمک کنید تا نقش‌های خود را در آن آینده تصور کند، مهارت های ارتباطی بسیار مهم می‌شود.»

 

یادگیری و مشق مهارت های ارتباطی مؤثر یکی از بهترین راه‌هایی است که شما به‌عنوان یک رهبر مهندسی، می‌توانید برای سازمانتان ارزش ببخشید و شغلتان را رشد دهید.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مهارت های ارتباطی
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+