1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. نقشه برداری قدرت

نقشه برداری قدرت

نقشه برداری قدرت

نقشه برداری قدرت

5/5 - (5 امتیاز)

نقشه برداری قدرت چیست و چگونگی از آن استفاده کنیم

نقشه برداری قدرت و کشف چیستی و چگونگی استفاده از آن می‌تواند رهبری شما را مؤثرتر کند. کلیدواژه «قدرت» می‌تواند بار معنایی منفی داشته باشد. اغلب با فساد و سوءاستفاده همراه‌ست. با این حال، قدرت ضروری‌ست. چیزی که برای تأثیرگذاری بر رفتار دیگران و ایجاد تغییر در سازمان استفاده می‌شود.

 

وقتی قدرت برای همه قابل دستیابی باشد و فقط محدود به کسانی نباشد که بیشترین منابع و اختیارات را دارند. کارمندان می‌توانند در کارشان اختیار بیشتری داشته باشند و در موفقیت شرکت‌شان سرمایه‌گذاری کنند و سهیم شوند.

 

آیا می‌خواهید قدرت و نفوذ بیشتری در سازمان‌تان به دست آورید؟ ابزارهایی مانند نقشه برداری قدرت می‌توانند به شما کمک کنند تا آن را به دست آورید.

 

این یادداشت مروری بر نقشه برداری قدرت، اهمیت آن و نحوه ترسیم آن‌ست.

نقشه برداری قدرت چیست؟

قدرت اغلب به عنوان چیزی توصیف می‌شود که کسی مالک آن‌ست، که به معنای ملموس بودن آن‌ست. با این حال، واقعیت اینکه قدرت نمی‌تواند خارج از روابط مستقر وجود داشته باشد‌. مردم نمی‌توانند صاحب قدرت شوند. مگر اینکه کنترل منابعی را کنترل و نظارت کنند که دیگران برای آنها ارزش قائل هستند.

 

برای ایجاد تغییر در یک سازمان، ابتدا باید افراد دارای بیشترین قدرت را شناسایی کنید. این با ایجاد یک «نقشه قدرت» انجام می‌شود.

 

نقشه برداری قدرت یک ابزار بصری‌ست. و برای درک این موضوع استفاده می‌شود که چه‌کسی در یک محیط کاری می‌تواند به تغییر کمک کند. قدرتمندترین یا با نفوذترین افراد به عنوان «افراد محوری» شناخته می‌شوند.

افراد محوری چه کسانی هستند؟

افراد محوری کسانی هستند که در یک شبکه به منابع اصلی اطلاعاتی و مشاوره‌ای دسترسی راحتی دارند. آنها لزوماً دارای بیشترین قدرت یا تأثیرگذارترین عناوین شغلی نیستند. اما به دلیل نظارت آنها بر اطلاعات شرکت، تأثیر قابل توجهی دارند.

 

افرادی که نقش‌هایی دارند تا شکاف‌ها را بین گروه‌های از هم گسیخته پر می‌کنند نیز محوری هستند. زیرا در کمک به دیگران برای نفوذ مؤثر هستند. آنها اغلب اطلاعاتی را که بین گروه‌ها جریان دارد کنترل می‌کنند و می‌توانند شما را با افراد قدرتمند مرتبط کنند. هنگام ساختن نقشه قدرت خودتان، مهم‌ست که آنها را شناسایی کنید.

 

چه دیگران برای مشاوره به آنها مراجعه کنند و چه آنها شکاف بین گروه‌های جداشده را پر کنند. افراد محوری دسترسی به منابع ارزشمند را نظارت می‌کنند.

اهمیت نقشه قدرت

اگر امیدوارید در سازمان‌تان یک تغییردهنده باشید، نقشه برداری قدرت ضروری‌ست. اگر می‌خواهید تأثیر مثبتی داشته باشید، شناسایی قدرتمندترین بازیکنان در محل کارتان بسیار مهم‌ست.

 

قدرت فقط در پویایی یک رابطه وجود دارد. بنابراین باید تعیین کنید که چه کسی از قبل به افراد قدرتمند نزدیک‌ست. چه کسی مورد قدردانی قرار نمی‌گیرد. اما برای سازمان شما ضروری‌ست، و چه‌کسی بیشترین نفوذ را دارد.

 

نقشه برداری قدرت یک راه مؤثر برای تشخیص چشم‌انداز سیاسی سازمان شماست. این به شما امکان می‌دهد ارزش‌های آن را با بررسی رفتارهایی شناسایی کنید که پاداش می‌دهد. اگر به تازگی نقش‌تان را شروع کرده‌اید، این می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. با شناسایی افراد با نفوذ، می‌توانید شبکه‌تان را بسازید، و روابط ارزشمندی برقرار کنید. تعیین کنید که برای چه منابعی ارزش قائل هستند و قدرت و نفوذ را پرورش دهید.

چگونه یک نقشه قدرت بسازیم

نقشه‌برداران عالی برای قدرت مشاهده و مهارت‌های اجتماعی استثنایی دارند. این مستلزم پرسیدن سؤالات درست از افراد مناسب‌ست.

 

برای ترسیم نقشه قدرت خودتان، در اینجا دو پرسش کلیدی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 

 • افراد برای چه‌چیزی ارزش قائل هستند؟
 • چه‌کسی دسترسی به آنچه افراد برایشان ارزش قائل هستند نظارت می‌کند؟

 

برای یادگیری آنچه که یک سازمان برای آن ارزش قائل‌ست، به رفتارهایی که پاداش داده می‌شود، به دقت توجه کنید. توجه داشته باشید که چه‌کسانی ترفیع، سمت‌های ویژه و ترفیع دریافت می‌کنند. چه رفتارها، اقدامات یا ارتباطاتی باعث این پاداش‌ها شد؟

 

سپس، افرادی را شناسایی کنید که منابع ارزشمند را نظارت می‌کنند. این اطلاعات پایه و اساس نقشه قدرت شما را تشکیل می‌دهد. زیرا میزان نفوذ افراد تا حد زیادی تحت تأثیر منابعی‌ست که آنها نظارت می‌کنند.

اطلاعات مورد نیاز برای نقشه قدرت

هنگامی‌که به این پرسش‌ها پاسخ دهید، شروع به ترسیم نقشه قدرت خودتان خواهید کرد. برای انجام این کار به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 

 • افراد محوری: نام همکاران محوری در شبکه شما. هنگام ترسیم نقشه قدرت خودتان، می‌توانید نام‌های کامل را بنویسید. یا از حروف اول یا نام مستعار برای صرفه‌جویی در فضا استفاده کنید. نقشه برداری قدرت
 • منابعی که همکاران برای آنها ارزش قائل هستند: همکاران محوری برای چه منابعی ارزش قائل هستند؟ اینها می‌توانند ملموس باشند، مانند منابع مالی، یا ناملموس، مانند تجربه، وضعیت، و وابستگی.
 • همکارانی که به منابع ارزشمند دسترسی دارند: هر فردی دسترسی به کدام یک از منابع ارزشمند سازمان را نظارت می‌کند؟
 • سطح نظارتی که همکاران محوری بر منابع ارزشمند دارند: هر فرد چقدر بر منابع ارزشمند نظارت دارد؟ آیا آنها به راحتی در جای دیگری قابل دستیابی هستند؟ یا فقط از طریق یک فرد محوری می‌توان آنها را به دست آورد؟
 • چه اتحادهایی بین همکاران محوری وجود دارد: ماهیت روابط بین همتایان محوری چیست؟ آیا ائتلاف یا اتحادی وجود دارد؟ ماهیت آن اتحادها چیست؟
 • ماهیت رابطه شما با همکاران محوری: چه نوع رابطه‌ای با هر فرد محوری دارید؟ آیا به طور منظم با آنها تعامل دارید؟ یا از طریق شخص دیگری در شبکه‌تان ارتباط برقرار می‌کنید؟ نقشه برداری قدرت

 

هنگامی‌که این اطلاعات را به دست آوردید، نقشه قدرت خودتان را به گونه‌ای ترسیم کنید که برای شما منطقی باشد. هدف ترسیم و کشف ارتباطات بین افراد محوری‌ست.

اشتباهات رایج نقشه قدرت

دو اشتباه رایج هنگام ترسیم نقشه قدرت وجود دارد: غفلت و رتبه. نقشه برداری قدرت

 

 • غفلت: غفلت از شناسایی همکارانی که به همان اندازه قدرتمند هستند. زمانی‌که محوری و بسیار تأثیرگذار هستند؛
 • رتبه:فرض اینکه همکاران قدرتمندتر و تأثیرگذارتر از آنچه هستند، باشند.

 

این اشتباهات زمانی اتفاق می‌افتند که بر اساس موقعیت یا سمت یک فرد، فرضیاتی درباره تأثیرگذاری افراد مطرح شود. به‌راحتی می‌توان فرض کرد که افراد بالاتر در سلسله مراتب سازمان قدرتمندتر هستند. زیرا افراد اغلب قدرت و موقعیت را با هم ترکیب می‌کنند.

 

برای اطمینان از اینکه مرتکب این اشتباهات نشوید، محیط اجتماعی محل کار، پویایی قدرت موجود و جریان اطلاعات آن را از نزدیک مشاهده کنید. به آنچه همکاران می‌گویند و رفتارشان در جلسات و تعاملات منظم توجه کنید. هم نشانه‌های کلامی و هم غیرکلامی می‌توانند نقشه قدرت شما را تا حد زیادی بهتر ترسیم کنند. نقشه برداری قدرت

ارزیابی محوریت شبکه شما

برای تعیین میزان قدرتی که در حال حاضر دارید، «محوریت شبکه» خودتان را مشخص کنید. به عبارت دیگر، مشاهده کنید که چند نفر در گروه شما برای مشاوره به شما مراجعه می‌کنند. یا اینکه آیا شما جریان اطلاعاتی بین گروه‌های جداشده از شما را مدیریت می‌کنید.

 

نقشه برداری قدرت به شناسایی بازیگران کلیدی در یک شبکه غیررسمی کمک می‌کند، اما به طور ذاتی به شما کمک نمی‌کند تا نفوذ و قدرت کسب کنید. برای انجام این کار، باید محوریت شبکه‌تان را با استفاده از یافته‌های نقشه توسعه‌یافته‌تان بهبود بخشید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
نقشه برداری قدرت
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+