1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. نقشه برداری قدرت

نقشه برداری قدرت

نقشه برداری قدرت

نقشه برداری قدرت

5/5 - (4 امتیاز)

نقشه برداری قدرت چیست و چگونگی از آن استفاده کنیم

نقشه برداری قدرت و کشف چیستی و چگونگی استفاده از آن می‌تواند رهبری شما را مؤثرتر کند. کلیدواژه «قدرت» می‌تواند بار معنایی منفی داشته باشد. اغلب با فساد و سوءاستفاده همراه است. با این حال، قدرت ضروری است. چیزی که برای تأثیرگذاری بر رفتار دیگران و ایجاد تغییر در سازمان استفاده می‌شود.

 

وقتی قدرت برای همه قابل دستیابی باشد و فقط محدود به کسانی نباشد که بیشترین منابع و اختیارات را دارند. کارمندان می‌توانند در کار خود اختیار بیشتری داشته باشند و در موفقیت شرکت خود سرمایه‌گذاری کنند و سهیم شوند.

 

آیا می‌خواهید قدرت و نفوذ بیشتری در سازمان خود به دست آورید؟ ابزارهایی مانند نقشه برداری قدرت می‌توانند به شما کمک کنند تا آن را به دست آورید.

 

این یادداشت مروری بر نقشه برداری قدرت، اهمیت آن و نحوه ترسیم آن است.

نقشه برداری قدرت چیست؟

قدرت اغلب به عنوان چیزی توصیف می‌شود که کسی مالک آن است، که به معنای ملموس بودن آن است. با این حال، واقعیت این است که قدرت نمی‌تواند خارج از روابط مستقر وجود داشته باشد‌. مردم نمی‌توانند صاحب قدرت شوند. مگر اینکه کنترل منابعی را کنترل و نظارت کنند که دیگران برای آن‌ها ارزش قائل هستند.

 

برای ایجاد تغییر در یک سازمان، ابتدا باید افراد دارای بیشترین قدرت را شناسایی کنید. این با ایجاد یک «نقشه قدرت» انجام می‌شود.

 

نقشه برداری قدرت یک ابزار بصری است. و برای درک این موضوع استفاده می‌شود که چه کسی در یک محیط کاری می‌تواند به تغییر کمک کند. قدرتمندترین یا با نفوذترین افراد به عنوان «افراد محوری» شناخته می‌شوند.

افراد محوری چه کسانی هستند؟

افراد محوری کسانی هستند که در یک شبکه به منابع اصلی اطلاعاتی و مشاوره‌ای دسترسی راحتی دارند. آن‌ها لزوماً دارای بیشترین قدرت یا تأثیرگذارترین عناوین شغلی نیستند. اما به دلیل کنترل آن‌ها بر اطلاعات شرکت، تأثیر قابل توجهی دارند.

 

افرادی که نقش‌هایی دارند تا شکاف‌ها را بین گروه‌های از هم گسیخته پر می‌کنند نیز محوری هستند. زیرا در کمک به دیگران برای نفوذ مؤثر هستند. آن‌ها اغلب اطلاعاتی را که بین گروه‌ها جریان دارد کنترل می‌کنند و می‌توانند شما را با افراد قدرتمند مرتبط کنند. هنگام ساختن نقشه قدرت خود، مهم است که آن‌ها را شناسایی کنید.

 

چه دیگران برای مشاوره به آن‌ها مراجعه کنند و چه آن‌ها شکاف بین گروه‌های جداشده را پر کنند. افراد محوری دسترسی به منابع ارزشمند را کنترل می‌کنند.

اهمیت نقشه قدرت

اگر امیدوارید در سازمان خود یک تغییردهنده باشید، نقشه برداری قدرت ضروری است. اگر می‌خواهید تأثیر مثبتی داشته باشید، شناسایی قدرتمندترین بازیکنان در محل کارتان بسیار مهم است.

 

قدرت فقط در پویایی یک رابطه وجود دارد. بنابراین باید تعیین کنید که چه کسی از قبل به افراد قدرتمند نزدیک است. چه کسی مورد قدردانی قرار نمی‌گیرد. اما برای سازمان شما ضروری است، و چه کسی بیشترین نفوذ را دارد.

 

نقشه برداری قدرت یک راه مؤثر برای تشخیص چشم انداز سیاسی سازمان شما است. این به شما امکان می‌دهد ارزش‌های آن را با بررسی رفتارهایی شناسایی کنید که پاداش می‌دهد. اگر به تازگی نقش خود را شروع کرده‌اید، این می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. با شناسایی افراد با نفوذ، می‌توانید شبکه خود را بسازید، و روابط ارزشمندی برقرار کنید. تعیین کنید که برای چه منابعی ارزش قائل هستند و قدرت و نفوذ را پرورش دهید.

چگونه یک نقشه قدرت بسازیم

نقشه‌برداران عالی برای قدرت مشاهده و مهارت‌های اجتماعی استثنایی دارند. این مستلزم پرسیدن سؤالات درست از افراد مناسب است.

 

برای ترسیم نقشه قدرت خود، در اینجا دو پرسش کلیدی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 

 • افراد برای چه چیزی ارزش قائل هستند؟
 • چه کسی دسترسی به آنچه افراد برایشان ارزش قائل هستند کنترل می‌کند؟

 

برای یادگیری آنچه که یک سازمان برای آن ارزش قائل است، به رفتارهایی که پاداش داده می شود، به دقت توجه کنید. توجه داشته باشید که چه کسانی ترفیع، سمت‌های ویژه و ترفیع دریافت می‌کنند. چه رفتارها، اقدامات یا ارتباطاتی باعث این پاداش‌ها شد؟

 

سپس، افرادی را شناسایی کنید که منابع ارزشمند را کنترل می‌کنند. این اطلاعات پایه و اساس نقشه قدرت شما را تشکیل می‌دهد. زیرا میزان نفوذ افراد تا حد زیادی تحت تأثیر منابعی است که آن‌ها کنترل می کنند.

اطلاعات مورد نیاز برای نقشه قدرت

هنگامی‌که به این پرسش‌ها پاسخ دهید، شروع به ترسیم نقشه قدرت خود خواهید کرد. برای انجام این کار به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 

 • افراد محوری: نام افراد محوری در شبکه شما. هنگام ترسیم نقشه قدرت خود، می‌توانید نام‌های کامل را بنویسید. یا از حروف اول یا نام مستعار برای صرفه‌جویی در فضا استفاده کنید.
 • منابعی که افراد برای آن‌ها ارزش قائل هستند: افراد محوری برای چه منابعی ارزش قائل هستند؟ اینها می‌توانند ملموس باشند، مانند منابع مالی، یا ناملموس، مانند تجربه، وضعیت، و وابستگی.
 • افرادی که به منابع ارزشمند دسترسی دارند: هر فردی دسترسی به کدام یک از منابع ارزشمند سازمان را کنترل می‌کند؟
 • سطح کنترلی که افراد محوری بر منابع ارزشمند دارند: هر فرد چقدر بر منابع ارزشمند کنترل دارد؟ آیا آن‌ها به راحتی در جای دیگری قابل دستیابی هستند؟ یا فقط از طریق یک فرد محوری می‌توان آن‌ها را به دست آورد؟
 • چه اتحادهایی بین افراد محوری وجود دارد: ماهیت روابط بین افراد محوری چیست؟ آیا ائتلاف یا اتحادی وجود دارد؟ ماهیت آن اتحادها چیست؟
 • ماهیت رابطه شما با افراد محوری: چه نوع رابطه‌ای با هر فرد محوری دارید؟ آیا به طور منظم با آن‌ها تعامل دارید؟ یا از طریق شخص دیگری در شبکه خود ارتباط برقرار می‌کنید؟

 

هنگامی که این اطلاعات را به دست آوردید، نقشه قدرت خود را به گونه‌ای ترسیم کنید که برای شما منطقی باشد. هدف ترسیم و کشف ارتباطات بین افراد محوری است.

اشتباهات رایج نقشه قدرت

دو اشتباه رایج هنگام ترسیم نقشه قدرت وجود دارد: غفلت و رتبه.

 

 • غفلت: غفلت از شناسایی افرادی که به همان اندازه قدرتمند هستند. زمانی که محوری و بسیار تأثیرگذار هستند؛
 • رتبه: با فرض اینکه افراد قدرتمندتر و تأثیرگذارتر از آنچه هستند، هستند.

 

این اشتباهات زمانی اتفاق می‌افتند که بر اساس موقعیت یا سمت یک فرد، فرضیاتی درباره تأثیرگذاری افراد مطرح شود. به راحتی می‌توان فرض کرد که افراد بالاتر در سلسله مراتب سازمان قدرتمندتر هستند. زیرا افراد اغلب قدرت و موقعیت را با هم ترکیب می‌کنند.

 

برای اطمینان از اینکه مرتکب این اشتباهات نشوید، محیط اجتماعی محل کار، پویایی قدرت موجود و جریان اطلاعات آن را از نزدیک مشاهده کنید. به آنچه افراد می‌گویند و رفتار آن‌ها در جلسات و تعاملات منظم توجه کنید. هم نشانه‌های کلامی و هم غیرکلامی می‌توانند نقشه قدرت شما را تا حد زیادی بهتر ترسیم کنند.

ارزیابی محوریت شبکه شما

برای تعیین میزان قدرتی که در حال حاضر دارید، «محوریت شبکه» خود را مشخص کنید. به عبارت دیگر، مشاهده کنید که چند نفر در گروه شما برای مشاوره به شما مراجعه می‌کنند. یا اینکه آیا شما جریان اطلاعاتی بین گروه‌های جداشده از شما را مدیریت می‌کنید.

 

نقشه برداری قدرت به شناسایی بازیگران کلیدی در یک شبکه غیررسمی کمک می‌کند، اما به طور ذاتی به شما کمک نمی‌کند تا نفوذ و قدرت کسب کنید. برای انجام این کار، باید محوریت شبکه خود را با استفاده از یافته‌های نقشه توسعه‌یافته خود بهبود بخشید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
نقشه برداری قدرت
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+