1. خانه
  2. موردکاوی
  3. برش
  4. نوآوری سازمانی در اریکسون

نوآوری سازمانی در اریکسون

بازدید : 776

نوآوری سازمانی در اریکسون

اریکسون، شركت پيشرو و مشهوری در صنعت ارتباطات مخابراتي از سال ۱۸۷۶ بوده است. این شرکت ارائه‌دهنده عمده تجهیزات مخابراتی و خدمات مرتبط با اپراتورهای شبکه تلفن همراه و ثابت در سراسر جهان است. این شركت یکی از اولین شرکت‌هايي بود كه فعاليت کسب‌وکار خود را در خارج از کشور [ايالات متحده] گسترش داد. حتی در اولین گام‌هاي ورود به بازارهاي جهاني، لارس مگنوس اریکسون، تصمیم به بازگشايي یک مرکز تولیدي در روسیه گرفت. فن‌آوری طلايه‌دار اریکسون است، و امروزه هم‌چنان آن را با هدف جلودار بودن گسترش مي‌دهد و با اين هدف نوآوری مي‌كند تا خدمات مخابراتی مقرون به صرفه در دسترس همه افراد قرار گيرد. در عین حالیکه نوآوری مهم‌ترین جايگاه را براي اریکسون دارد و یک محرك قوي برای این شرکت محسوب مي‌شود، این شرکت راهبرد نوآوری بازارمحور را با تمرکز بر بهبود فن‌آوري قابل‌دسترس اتخاذ كرد تا با سفارشی‌سازی منطقه‌اي و سازگاري با تحقق نیازها، خواسته‌ها و انتظارات ويژه مصرف‌کننده حركت كند.

در سال ۱۹۰۰، اریکسون ۱۰۰۰ نفر را در سراسر جهان استخدام كرد و ۵۰۰۰۰ تلفن تولید كرد؛ در ۱۹۲۳، اولین مراكز سوئیچ خودکار ۵۰۰ تايي را در ارائه خدمات به كار گرفت؛ در ۱۹۵۰، مركز تبادل تلفني ال‌ام اریکسون اولین تماس بین‌المللی جهان را برقرار كرد؛ در ۱۹۶۸، اولین مركز تبادل تلفني دیجیتال نصب شد؛ در ۱۹۹۱، خطوط تلفني آاكس‌اي، در ۱۱ کشور با جمعيت ۱۰۵ میلیون نفري كه اين خدمت ارائه مي‌شد، از ۳۴ میلیون مشترک فراتر رفت. سال ۲۰۰۰، این شرکت به تأمين‌كننده پيشرو در زمينه سامانه‌هاي نسل سوم تلفن همراه در جهان تبدیل شد و سال ۲۰۰۵، اریکسون موفق به کسب بزرگترین قرارداد مدیریت اپراتور سوم در ایتالیا و انگلستان شد كه تا به امروز بي‌سابقه است. در سال ۲۰۰۸، یک مرکز تحقیقاتی در منطقه سیلیکون ولي تأسیس شد و سال ۲۰۰۹، وریزون و اریکسون همکاری خود را در انجام اولین تماس داده روی شبکه نسل چهارم آغاز كردند. اریکسون دارای سابقه‌ای طولانی در نوآوری و پیشگامي در فن‌آوری نسل بعدی با هدف ارتباطات مخابراتي کارآمدتر و باکیفیت بالاتر است. در سال ۱۸۷۸، اریکسون تلفن‌هاي تک گوشي را معرفی كرد و در سال ۱۹۶۸، اولین مركز تبادل تلفني دیجیتال نصب شد و در سال ۱۹۸۱، اولین سامانه تلفن همراه، نوردیک موبایل تلفن، در عربستان سعودی افتتاح شد و در سال ۱۹۹۱، اولین تلفن‌هاي جي‌اس‌ام (سامانه جهانی ارتباطات تلفن همراه) عملیاتي شد، در سال ۱۹۹۹، اریکسون به سمت نسل سوم و تلفن همراه اينترنتي حركت كرد و سال ۲۰۰۳، پهن باند سرعت بالا را (دسترسي چندبخشي با شناسه باندگسترده) در سراسر جهان آغاز كرد؛ در ۲۰۰۷، خدمات كامل پهن باند، با پوشش شبكه ثابت و بي‌سيم، معرفي شد و در سال ۲۰۰۸، به سمت استاندارد نسل چهارم (تکامل بلندمدت) حركت كرد تا اين شركت به شكل‌دهي اين استاندارد كمک کند؛ در سال ۲۰۰۹، اریکسون جایزه آي‌اي‌سي اينفوويژن برای راهكارهاي بك‌هاول و فیبر را به دست آورد.

بیش از ۱۰۰۰ شبکه در بیش از ۱۷۵ کشور از تجهیزات شبکه‌اي اریکسون استفاده مي‌كنند، و ۴۰ درصد از كل تماس‌های تلفن همراه تحت سامانه‌های اين شركت انجام مي‌شود. اریکسون ارائه‌دهنده اصلی و جهاني در حوزه‌ي شبکه‌های تلفن همراه است. در سال ۲۰۱۰، اين شركت ۸۸۰۶۰ نفر را در سراسر جهان به کار گرفت. اين شبکه‌ها بیش از ۲ میلیارد مشترک را پشتیبانی مي‌كند، به بیش از ۷۰۰ میلیون مشترک خدمات مي‌دهد و كشورهاي ایالات متحده [آمريكا] و چین به عنوان بزرگترین بازارهاي این شرکت هستند. اریکسون بیش از ۲۵۰۰۰ اختراع را ثبت كرده است و یکی از قوی‌ترین سبدهاي سرمايه‌گذاري را در اين صنعت دارد. اكنون اریکسون هدايت استانداردسازي نسل آینده ال‌تي‌ای و تلفن چند‌رسانه‌ای را به عهده دارد كه تجربه سرگرمي و ارتباطات مصرف‌کنندگان را ارتقاء مي‌دهد. اریکسون اهمیت ارتباطات در تغییر زندگی مردم و روشي كه کار می‌کنند را می‌شناسد. نوآوری بخش مهمی از فرهنگ اين شركت است. اين شركت از نوآوری استفاده مي‌كند تا مردم، کسب‌وکارها و جامعه توانمند شوند. این شركت شبکه‌های ارتباطی، خدمات مخابراتی و راهكارهای چندرسانه‌ای را فراهم مي‌كند تا برقراری ارتباط در محیط پویا و زنده‌ي جهانی آسان‌تر شود. اين ارتباطات با تیم جهانی پژوهشگراني پشتیبانی می‌شود که به طور مداوم بر روي خلق نوآوری‌هاي چشمگيري كار مي‌كنند تا آینده‌ی جدیدی شکل بگيرد. اریکسون شركت پيشروي قوي و جهانی از نظر مالی در نوآوری است كه سالانه حدود ۵ میلیارد دلار براي تحقيق و توسعه سرمایه‌گذاری مي‌كند. زمینه‌های این پژوهش‌ها در اریکسون شامل شبکه‌هاي دسترسی بی‌سیم؛ فن‌آوری‌هاي پهن‌باند؛ فن‌آوری‌های چندرسانه‌ای، خدمات و نرم‌افزار؛ فن‌آوری‌هاي دسترسی رادیویی؛ فن‌آوری‌هاي بسته‌اي؛ پژوهش خدمات جهانی؛ و بسآمد پایدار و الکترومغناطیسی هستند.

در اکتبر ۲۰۰۱، با سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰-۵۰ شرکت‌هاي سونی و تلفوناكتيبولاگت ال‌ام اریکسون، شركت سونی اریکسون متولد شد. برای اریکسون، این سرمایه‌گذاری مشترک یک پیوند حیاتی به مصرف‌کننده را فراهم کرد. سرمایه‌گذاری مشترک ترکیبی از تخصص ارتباطات تلفن همراه اریکسون و تخصص لوازم الکترونیکی مصرفی و محتوای شرکت سونی صورت گرفت. شركت سونی اریکسون طیف وسیعی از دستگاه‌های تلفن همراه شامل برنامه‌های کاربردی چندرسانه‌ای پشتيباني‌كننده و سایر خدمات ارتباطات شخصی را فراهم می‌کند.

در سال ۲۰۰۸، شركت اس‌تي-اریکسون از طریق یک سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰-۵۰ با گردهم آوردن چارچوب‌هاي بی‌سیم اس‌تي-اِن‌ايكس‌پي و تلفن همراه اریکسون، دو شركت جهاني پيشرو در حوزه‌ي نیمه‌هادی‌ها و چارچوب‌ها، ايجاد شد. شركت اس‌تي-اریکسون رهبر صنعت در طراحی، توسعه و خلق چارچوب‌هاي تلفن همراه و نیمه‌هادی‌ها در تلاقي با طیف گسترده‌ای از فن‌آوری‌های بی‌سیم است.

در جولای ۲۰۱۰، اریکسون سهام نورتل را خريد و از طريق شركت ال‌جي-اريكسون به بازار کره جنوبی راه يافت. ترکیب شایستگی‌هاي پژوهش و پيشرفت ال‌جي و اریکسون، موقعيت آنها را تقویت كرده است و به بازیگر منحصر به فردي در اين صنعت تبدیل شده‌اند. این موفقیت از طریق محصولات تلفني بی‌سیم، نوری، و باسیم به دست آمده است. نتیجه‌ي ترکیب ایده‌های جدید و فن‌آوری‌هاي همگرایی شبکه، ال‌جي-اریکسون پيوندي را فراهم می‌کند که موانع را در تبادل اطلاعات از بین مي‌برد و مشتریان را قادر مي‌كند تا ظرفيت بالقوه‌ي کاربران را شناسايي كنند.

اریکسون از تلگراف تا تلفن در هدايت فن‌آوري رهبري رو به پیشرفت بوده است كه تمامي راه‌ها را براي اجرای نسل چهارم به كار گرفته است. این شركت کمک قابل‌توجهی به شکل‌دهي استانداردهاي اين صنعت از ان‌ام‌تي و جي‌اس‌ام تا ال‌تي‌اِي كرده است. این به پیشبرد چشم‌اندازش كمك مي‌كند كه «هدايت‌گر اصلي جهان ارتباطات» از طریق نوآوری، فناوری و راهكارهای کسب‌وکار پایدار است. تشخيص اينکه نوآوری به سرعت در حال تغییر است، مراکز نوآوری اين شركت بر ایجاد برنامه‌های کاربردی تلفن همراه متمرکز شده‌اند كه مستقیماً مرتبط با ارزش‌افزايي براي مصرف‌کننده و جامعه به عنوان یک کل هستند. این شركت فرهنگي زنده از نوآوری ایجاد کرده است كه به سرعت نوآوری را تجاری‌سازي مي‌كند.

 

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

امتیاز به این مطلب

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 776

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

فهرست
خدمات مشتریان
ارسال پیام
پیشنهاد ویژه آخر هفته تا ۴۱٪ تخفیف فقط تا ساعت ۲۳:۵۹ روز جمعه
+
قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام، ایمیل و تلفن همراه خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
فرصتی برای تغییر
دریافت جدیدترین اخبار دوره
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
به مقام رهبری برسید
شما هم می‌توانید یک رهبر باشید
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست آمادگی تغییر
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست مدیریت تولید و عملیات
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست تجزیه‌وتحلیل محیطی
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست برنامه‌ریزی استراتژیک
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست بهره‌وری و اثربخشی
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست BPMN2
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.