1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. چگونه پیشرفت شغلی خود را آغاز کنید

چگونه پیشرفت شغلی خود را آغاز کنید

پیشرفت شغلی

چگونه پیشرفت شغلی خود را آغاز کنید

5/5 - (3 امتیاز)

در بازار کار رقابتی امروز، باید بدانید که چگونه شغل‌تان را ارتقاء دهید

پیشرفت شغلی در زندگی حرفه‌ای شما مهم خواهد بود. با توجه به آمار خدمات آموزشی لورمن، ۷۴ درصد از کارمندان احساس می‌کنند که به دلیل کمبود فرصت‌های توسعه، به ظرفیت‌های بالقوه و کامل‌شان در محل کار نمی‌رسند. اگر به دنبال پاسخ‌هایی در مورد چگونگی شروع سریع پیشرفت شغلی‌تان هستید، در این یادداشت مروری بر مسیرهایی ارائه می‌شود که می‌توانید طی کنید. چالش‌های رایجی که ممکن‌ست با آنها روبرو شوید. و بهترین راه‌ها برای شروع.

پیشرفت شغلی چیست؟

پیشرفت شغلی یک جنبه حیاتی از سفر حرفه‌ای شماست. این فرایند استفاده از مهارت‌ها و انگیزه شما برای دستیابی به اهداف توسعه حرفه‌ای‌تان، دستیابی به موقعیت‌های سطح بالاتر و کسب مسئولیت‌های مهم در محل کار خواهد بود.

 

پیشرفت شغلی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند:

 

 • ترفیع یا افزایش حقوق؛
 • جابجایی‌های جانبی؛
 • مهارت‌ها یا آموزش‌های جدید.

 

مهم نیست اهداف شما چیست، بلکه طرح کردن آنها حیاتی خواهد بود. به عنوان مثال، می‌توانید تمایل‌تان را برای افزایش حقوق با مدیرتان در میان بگذارید. صرف نظر از مسیر پیشرفت شما، ممکن‌ست با چالش‌های رایجی روبرو شوید که مانع از رشد شغلی شما می‌شود.

چالش‌های رایج در پیشرفت شغلی

کمبود مربیان

مربیگری برای توسعه حرفه‌ای ضرورت دارد. اما بسیاری از محیط های کاری برای ارائه و راهنمایی فرصت‌های کافی تلاش نمی‌کنند. بر اساس مجله توسعه شغلی، تقریباً ۸۵ درصد از کارکنان در سازمان خودشان مربی ندارند. با این حال، ۹۷ درصد معتقدند که مربیگری برای رشد فردی و شغلی آنها ارزشمندست.

 

دلایل این اختلاف عبارتند از:

 

 • کمبود زمان و منابع: بسیاری از رهبران به جای برنامه‌های مربیگری، اهداف شرکت‌های‌شان را در اولویت قرار می‌دهند.
 • فقدان برنامه‌های مربیگری رسمی: بدون برنامه‌های آموزشی ساختاریافته، کارمندان نمی‌دانند چگونه به مربیان بالقوه نزدیک شوند.
 • تفاوت‌های نسلی: اعضای نسل‌های قدیمی‌تر بازنشسته می‌شوند و تعداد کارمندان باتجربه‌ای که می‌توانند نقش‌های مربیگری را در سازمان‌شان به عهده بگیرند کاهش می‌یابد.

پیشرفت‌های فناوری

نوآوری‌های فناوری به طور قابل توجهی بر پیشرفت شغلی تأثیر گذاشته‌ست. برای مثال، کار از راه دور، یادگیری اشکال جدید فناوری، مانند نرم‌افزار کنفرانس ویدئویی را ضروری کرده‌ست.

 

انتظار می‌رود این روند رشد کند. طبق گزارش مک‌کینزی، ۶۰ درصد مشاغل می‌توانند ۳۰ درصد یا بیشتر از فعالیت‌های خودشان را با فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی خودکارسازی کنند. با این افزایش نوآوری، درک این فناوری‌ها برای جلوگیری از عقب ماندن بسیار مهم‌ست.

کلیشه‌های مشکل‌ساز محل کار

کلیشه‌ها تصورات از پیش‌ساخته‌شده در مورد گروه‌های خاصی از مردم هستند. در محل کار، آنها می‌توانند مانع پیشرفت شغلی شوند. و بر اساس موارد زیر باشند:

 

 • جنسیت: زنان متخصص کمتر به شغل خودشان متعهد هستند. و در نتیجه دستمزد نابرابر، فرصت‌های محدود و وظایف چالش‌برانگیز کمتری دارند؛
 • سن: با فرض اینکه کارمندان مسن‌تر در مقایسه با همتایان جوان‌ترشان در یادگیری مهارت‌های جدید مهارت کمتری دارند؛
 • نژاد: فرض بر این‌ست که برخی نژادها به اندازه سایرین توانایی ندارند.

عدم تعادل بین کار و زندگی

بسیاری از متخصصان برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی خود تلاش می‌کنند.

 

در نتیجه، فرسودگی شغلی بسیاری از مشاغل را دچار رکود کرده‌ست. طبق نظرسنجی سایت کاریابی ایندید [Indeed]، بیش از نیمی از کارمندان احساس فرسودگی می‌کنند. و بیش از دو سوم معتقدند که احساسات آنها پس از همه‌گیری کرونا بدتر شده‌ست.

 

پیشرفت شغلی تعهدات بیشتری را به این ترکیب اضافه می‌کند. طبق بررسی هاروارد بیزینس ریویو، تعادل بین کار و زندگی یک راه‌حل یک‌باره نیست. شما باید به طور مداوم ارزیابی کنید که چگونه کار شما با شرایط و اولویت‌های در حال تحول‌تان مطابقت دارد.

 

بدون ابزارها و روش‌های مناسب، می‌توانید در مدیریت زمان خودتان در حین رشد شغلی‌تان دچار مشکل شوید.

شکاف در صلاحیت‌ها و مهارت‌ها

شکاف مهارتی در صنعت دلیل رایجی‌ست که بسیاری از متخصصان برای پیشرفت شغلی‌شان اظهار می‌کنند. و در تلاش برای رفع آن هستند. گزارش مک کینزی نشان می‌دهد که ۸۷ درصد از شرکت‌ها در سراسر جهان می‌دانند که شکاف مهارتی دارند یا ظرف چند سال آینده خواهند داشت.

 

مهارت‌های ضروری کسب‌وکار فقط به شما کمک نمی‌کند که در شغل‌تان بهتر عمل کنید. آنها می‌توانند اعتماد به نفس شما را نیز افزایش دهند. با این اعتماد به نفس، می‌توانید به تصمیمات‌تان اعتماد داشته باشید، از خطرات حرفه‌ای اجتناب کنید و انتقاد را شخصاً بپذیرید. همه اینها می‌تواند بر پیشرفت شغلی شما تأثیر منفی بگذارد.

۵ راه برای شروع پیشرفت شغلی

با وجود چالش‌های رایج، می‌توانید پیشرفت شغلی خودتان را از راه‌های مختلف آغاز کنید. در اینجا پنج مورد را بررسی می‌کنیم.

اهداف خود را طرح‌ریزی کنید

یکی از بهترین نقاط برای شروع، طرح‌ریزی اهداف حرفه‌ای‌ست. تجسم و تصور مسیر شغلی مورد نظرتان می‌تواند به شما در یافتن وضوح و شفافیت کمک کند. هم‌چنین می‌تواند: پیشرفت

 

 • ارائه جهت‌گیری: شما را قادر می‌سازد تا تلاش‌های‌تان را اولویت‌بندی کنید. و تصمیماتی اتخاذ کنید که با اهداف بلندمدت شما هماهنگ باشد؛
 • افزایش انگیزه: انگیزه را برای کار در جهت اهداف حرفه‌ای‌تان تقویت کنید؛
 • کمک به رشد فردی و حرفه‌ای: به شما امکان می‌دهد بفهمید برای رسیدن به اهداف‌تان به چه مهارت‌ها، تجربیات یا توانایی‌های جدیدی نیاز دارید.

 

ایجاد چشم‌اندازی برای حرفه‌تان به این معنی نیست که فقط بر روی اهداف حرفه‌ای تمرکز کنید. با توجه به دوره رهبری سازمانی، سفر توسعه شخصی شما این‌ست که چگونه اثربخشی خودتان را در محل کار افزایش دهید. این بدان معناست که در حین رشد شغلی، در نظر بگیرید که چگونه ویژگی‌ها، شیوه‌های حرفه‌ای و قابلیت‌های شما بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند.

به طور مؤثر آنچه را که می‌خواهید بیان کنید و در میان بگذارید

به دلیل ترس از طرد شدن، عدم اعتماد به نفس یا عدم اطمینان در مورد نحوه دریافت ایده‌های شما، ممکن‌ست برقراری ارتباط با نیازهای خود در محل کار دشوار باشد. با این حال، صحبت کردن برای پیشرفت شغلی شما بسیار مهم‌ست. و به شما کمک می‌کند تا در سازمان‌تان دیده شوید و روابط قوی با مدیران و سرپرستان خودتان ایجاد کنید. پیشرفت

 

حامی پیدا کنید. شخصی در سازمان‌تان که می‌تواند از پرونده شما برای ارتقاء حمایت کند.

 

بررسی عملکردتان یکی دیگر از موارد مهمی‌ست که در آن صحبت کردن می‌تواند باعث پیشرفت شغلی شما شود. بر اساس بررسی هاروارد بیزینس ریویو، ایفای نقش فعال در بررسی عملکرد ضروری‌ست. زیرا اکثر مدیران قادر به یادآوری تمام کارهایی نیستند که شما انجام داده‌اید و یا می‌خواهید انجام دهید. مواردی را مشخص کنید که در نقش‌تان به دست آورده‌اید و به نفع شرکت و پیشرفت حرفه‌ای شما بوده‌ست.

موقعیت‌های شغلی داخلی را بررسی کنید

همانطورکه شغل‌تان را رشد می‌دهید، تمایل به ارتقاء رتبه‌های شرکت‌تان طبیعی‌ست. با این حال، راه دیگری برای پیشرفت و به دست آوردن تجربیات جدید وجود دارد: حرکت جانبی.

 

حرکت جانبی مستلزم بررسی موقعیت‌های شغلی داخلی یا صحبت با مدیرتان برای ایفای نقش جدید یا انتقال به بخش دیگری‌ست. اگرچه ممکن‌ست این پیشرفت به نظر نرسد. زیرا منجر به مسئولیت‌های بیشتر یا افزایش حقوق نمی‌شود، اما اغلب منجر به رضایت شغلی بالاتر می‌شود. که می‌تواند به همان اندازه مفید باشد.

شبکه‌سازی در درون و بیرون از سازمان‌تان

شبکه‌سازی برای پیشرفت حرفه‌ای ضروری‌ست. با برقراری ارتباط با افراد درون و بیرون سازمان‌تان، می‌توانید شبکه‌ای قوی بسازید که به شغل شما کمک می‌کند. پیشرفت

 

برخی از راه‌هایی که می‌توانید به طور مؤثر شبکه‌سازی کنید عبارتند از:

 

 • حضور در رویدادهای شرکت: رویدادها برای معرفی‌تان به افراد با نفوذ در سازمان، به اشتراک گذاشتن علایق‌تان و یادگیری در مورد زمینه‌های تخصصی دیگران عالی هستند؛
 • پیوستن به گروه‌های حرفه‌ای: گروه‌های حرفه‌ای مرتبط با صنعت یا علایق شما می‌توانند به گسترش شبکه شما فراتر از سازمان شما کمک کنند؛
 • حضور در کنفرانس‌های صنعتی: کنفرانس‌ها راهی سرگرم‌کننده برای ملاقات با افرادی بیرون از سازمان‌تان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد روندها و پیشرفت‌های صنعت‌ست.
 • استفاده از رسانه‌های اجتماعی: بسترهای رسانه‌های اجتماعی مانند لینکدین، توییتر و فیس‌بوک می‌توانند به شما کمک کنند با متخصصان همفکرتان ارتباط برقرار کنید. محتوای مربوط به کارتان را به اشتراک بگذارید و در گفت‌وگوهای صنعتی شرکت کنید.

 

با اولویت دادن به ایجاد رابطه، می‌توانید شغل‌تان را ارتقاء دهید و در عین حال به دیگران کمک کنید تا همین کار را انجام دهند. یک مکالمه سریع یا ارتباط جدید می‌تواند چیزی باشد که شغل بعدی شما را به ارمغان می‌آورد. یا شما را ترغیب می‌کند که درخواست ترفیع دهید. شما هرگز ارتقاء پیدا نخواهید کرد مگر اینکه خودتان را معرفی کنید و شروع به شبکه‌سازی کنید.

به تحصیلات خود ادامه دهید

ادامه تحصیل یک سرمایه‌گذاری ارزشمند در حرفه شماست. با به‌روز ماندن در روندهای صنعت، توسعه مهارت‌های جدید و گسترش شبکه حرفه‌ای‌تان، می‌توانید موقعیت‌تان را برای موفقیت و رسیدن به اهداف شغلی ارتقاء دهید. پیشرفت

 

کسب مدرک پیشرفته یا اخذ گواهینامه از طریق یکی از دوره‌های کسب‌وکار تنها چند گزینه آموزشی موجودست. هم‌چنین می‌توانید از مدیر یا بخش منابع انسانی شرکت‌تان در این مورد و منابع آموزشی بپرسید، مانند:

 

 • برنامه‌ها و دوره‌های پولی؛
 • فرصت‌های آموزشی داخلی؛
 • گواهینامه‌ها و دوره‌های رایگان.

 

در حین پیشرفت شغلی‌تان و برای دستیابی به تعادل بین کار و زندگی، آموزش‌های آنلاین یا آفلاین بسیار انعطاف‌پذیرترست.

یادگیری آنلاین می‌تواند به رشد شغلی شما کمک کند

در دنیای پرشتاب امروزی، ادامه یادگیری و رشد حرفه‌ای ضروری‌ست. با افزایش یادگیری آنلاین، کسب مهارت‌ها و دانش جدید برای پیشرفت شغلی آسان‌تر از همیشه خواهد بود. پیشرفت

 

گسترش مهارت‌های کسب‌وکار و درگیر شدن با شبکه‌ای از تغییردهندگان می‌تواند موقعیت بهتری برای مسیر شغلی موفق داشته باشید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
پیشرفت شغلی
شما هم می‌توانید تغییر را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+