1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. چگونه وارد یک اتاق شویم

چگونه وارد یک اتاق شویم

چگونه وارد اتاق شویم

چگونه وارد یک اتاق شویم

5/5 - (3 امتیاز)

هنر دانستن زمان ماندن و زمان رفتن

چگونه وارد یک اتاق شویم (۲۰۲۴) درباره تصمیمات بزرگ زندگی و نحوه گرفتن آنها صحبت می‌کند. بیاموزید که چگونه زندگی‌تان را ارزیابی کنید. برنامه‌ای درباره چگونگی تغییر چیزهایی تهیه کنید که برای شما مفید نیست. و آن برنامه را عملی کنید.

 

امیلی فریمن نویسنده و مجری پادکستی‌ست که به‌خاطر نوشته‌های روشنگرش درباره ایمان، خلاقیت و زندگی شناخته شد. او با هدیه‌ای برای ترکیب آسیب‌پذیری و خردمندی، به دیگران قدرت می‌دهد تا خودِ واقعی‌شان را در آغوش بگیرند و با هدف زندگی کنند. از دیگر کتاب‌های او می‌توان به چیز درست بعدی و فقط سه‌شنبه اشاره کرد.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ برای گرفتن آن تصمیم بزرگ و تغییردهنده زندگی الهام بگیرید.

مطمئناً، در یافتن مکانی برای خودتان و قرارگیری در یک روال، راحتی وجود دارد. اما آیا واقعاً این چیزی‌ست که زندگی درباره آن‌ست؟ دیگران ممکن‌ست آن را فلاتینگ بنامند. آیا زندگی نباید درباره رشد، تجربیات جدید و به چالش کشیدن خودتان باشد؟

 

اگر بخواهیم چنین رشد هیجان‌انگیزی را تجربه کنیم، اغلب به تصمیماتی نیاز دارد که می‌تواند ترسناک و اعصاب‌خردکن باشد. این مستلزم اینکه اکنون در کجا هستید. و دریابید که چه‌چیزی باید تغییر کند. و شاید چه‌چیزی را باید پشت سر بگذارید تا به جلو بروید.

 

در بخش‌هایی که در ادامه می‌آیند، راهنمایی‌هایی درباره نحوه هدایت این تصمیمات دشوار زندگی دریافت خواهید کرد. شما برخی ابزارها و چارچوب ذهنی را یاد خواهید گرفت که می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام جنبه از زندگی برای شما مفیدست. و کدام جنبه ممکن‌ست شما را ناامید کند. چگونه وارد اتاق شویم

تصمیم‌گیری برای ماندن یا ترک یک اتاق

چه بخواهید چه نخواهید، زندگی پر از تصمیمات بزرگ و دشوارست. بسیاری از آنها را می‌توان با عنوان آن آهنگ محبوب کلش در آن زمان خلاصه کرد، «باید بمانم یا بروم؟» این سؤال می‌تواند درباره مشاغل، روابط و موقعیت‌های زندگی صدق کند.

 

مانند آن آهنگ کلش، این سؤال می‌تواند در ذهن شما گیر کند و بارها و بارها تکرار شود بدون اینکه خودش حل شود. کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم اینکه به شما کمک کنیم تا از شر این کرم گوش خلاص شوید. و با هدف، خرد و لطف تصمیم بگیرید.

اتاق‌های خانه

استعاره اصلی در کمک به دستیابی به این خرد اینکه زندگی‌تان را به‌عنوان خانه‌ای در نظر بگیرید که در آن هر تعهد، اجتماع، نقش و رابطه نمایانگر یک اتاق‌ست. نویسنده ما را ترغیب می‌کند که این اتاق‌ها را با دقت و تامل ارزیابی کنیم. بودن در این اتاق‌ها چه حسی دارد؟ ایا احساس خوبی دارد؟ بد؟ بی‌تفاوت؟ چگونه وارد اتاق شویم

 

بسیاری از اوقات، تصمیم برای ماندن یا رفتن ساده نیست. در برخی موارد، تشخیص اینکه اتاقی دیگر به ما خدمات نمی‌دهد، می‌تواند دردناک باشد. به‌خصوص اگر زمانی احساس می‌کردیم که در خانه هستیم. در موارد دیگر ممکن‌ست گیج‌کننده باشد. ممکن‌ست در اتاقی احساس کنید که در خانه هستید که دیگر با ارزش‌های شما همخوانی ندارد. یا دیگر رشد مورد نظر شما را فراهم نمی‌کند.

 

کنار آمدن با تمایل به ترک اتاقی که در آن زمان و احساسات زیادی را صرف کرده‌ایم، می‌تواند به‌خصوص دشوار باشد.

 

برای کمک به فهمیدن اینکه چه‌چیزی برای ما مناسب‌ست. برای درک بهتر اتاق‌هایی که در آن هستیم، نویسنده مفهوم اشاره و تماس را توصیه می‌کند که از کتاب عادت‌های اتمی جیمز کلیر وام گرفته شده‌ست. این ابزار ارزشمندی برای خودآگاهی در زمان تغییرست.

 

تنها چیزی که لازم‌ست اینکه قصد متمرکزی داشته باشید تا به اتاق‌هایی که در آن هستید نگاه بیاندازیذ. به حقایقی که می‌بینید اشاره کنید و توجه را به جنبه‌های پنهان یک موقعیت جلب کنید. واقعاً چه حسی به شما می‌دهند؟ چه‌چیزی کار می‌کند و چه‌چیزی کار نمی‌کند؟

 

در شناسایی پایان کار نیز حکمت وجود دارد. روش‌های مختلف خروج از اتاق. آیا این یک پایان مورد انتظار، اجباری یا انتخابی‌ست؟ با درک ماهیت خروج خودمان، می‌توانیم انتقال‌ها را بهتر طی کنیم و با تغییرات صلح کنیم. هر نوع خروج چالش‌های خاص خودش را به همراه دارد. و هم‌چنین فرصت‌های رشدتان را نیز به همراه دارد. چگونه وارد اتاق شویم

شخصیت معنوی

اما شاید مهم‌ترین ابزار برای درک آنچه که باید انجام دهید اینکه مسیرتان را به‌خاطر بسپارید. می‌توانید این کار را با تأمل در یادداشت‌های راهنمای شخصی ما انجام دهید. که نویسنده آن را شخصیت معنوی و ارزش‌های اصلی شما معرفی می‌کند. این یادداشت‌های راهنما مسیر ما را روشن می‌کند. و به ما کمک می‌کند تا تصمیماتی را مطابق با خودِ واقعی‌مان اتخاذ کنیم.

 

شخصیت معنوی شما به روش منحصربه‌فرد شما برای تجربه و بیان معنویت اشاره دارد. شخصیت معنوی شما شامل باورها، اعمال و تجربیات شما در رابطه با جنبه‌های الهی یا متعالی زندگی‌ست. شما می‌توانید درباره سوالاتی مانند: چه‌چیزی به شما احساس ارتباط یا معنا می‌دهد؟ چگونه هیبت، شگفتی یا احترام را تجربه می‌کنید؟ چه اعمال یا مناسکی روح شما را تغذیه می‌کند؟ با شناخت و در آغوش گرفتن شخصیت معنوی خودتان، بهتر می‌توانید حس آرامش و هدف درونی را در خودتان پرورش دهید. و بدانید در کدام اتاق هستید.

 

به همین ترتیب، ارزش‌های اصلی، باورها و اصولی هستند که رفتار، تصمیم‌گیری‌ها و تعامل شما با جهان را هدایت می‌کنند. آنها چیزی را نشان می‌دهند که برای شما مهم‌ست. و به‌عنوان یک قطب‌نمای اخلاقی برای هدایت انتخاب‌ها و چالش‌های زندگی عمل می‌کنند. شناسایی ارزش‌های اصلی شما مستلزم تأمل در سؤالاتی‌ست مانند: چه فضیلت‌هایی را تحسین می‌کنید و آرزوی تجسم آن را دارید؟ چه اصولی را در روابط و تلاش‌های‌تان در اولویت قرار می‌دهید؟ چه ویژگی‌هایی را می‌خواهید در خودتان و دیگران پرورش دهید؟ با شفاف‌سازی ارزش‌های اصلی‌تان، می‌توانید با اصالت، صداقت و همسویی بیشتر با خودِ واقعی‌تان زندگی کنید. چگونه وارد اتاق شویم

تمرین تغییر ذهن

آخرین ابزار در این بخش تمرین تغییر ذهن‌ست. این اساساً راهی برای پذیرش چالش دشوار تغییرست. زندگی به معنای حفظ وضعیت موجود یا ادامه‌دادن به همان باورها نیست. این درباره رشد و تغییرست. حتی زمانی که ناراحت‌کننده یا غیرمنتظره باشد.

 

نویسنده داستان تلخ شخصی را به‌اشتراک می‌گذارد که واقعاً بر این حقیقت تأکید می‌کند. چند وقت پیش، چند نفر به جماعت کلیسای مسیحی پیوستند که او سال‌ها در آن عضویت داشت. آنها دو زن بودند که در یک رابطه عاشقانه و متعهدانه بودند. نویسنده با یکی از زنان دوست شده بود. اما سپس، یک روز یکشنبه، خطبه‌ای توسط معلم مهمان ایراد شد که به طور اتفاقی «گناه همجنس‌گرایی» را ذکر کرد. و باعث شد دو زن بلند شوند و از کلیسا خارج شوند.

 

نویسنده هم‌چنین بیرون رفت تا سعی کند با آنها صحبت کند و دوست‌ش را دلداری دهد. اما در نهایت از کلمات غافل شد. از آن لحظه، و در روزهای پس از آن، نویسنده با یک حساب‌وکتاب مواجه شد. یک درگیری داخلی که او را تمام مراحلی را که در این بخش ذکر کردیم طی کرد. باید بماند یا برود؟ چگونه وارد اتاق شویم

 

در دو بخش بعدی، جزئیات بیشتری درباره آنچه در این مرحله از فرایند تصمیم‌گیری اتفاق می‌افتد. و اینکه چگونه می‌توانیم معضلات وجودی زندگی را طی کنیم، خواهیم داشت.

چگونه در راهروهای زندگی حرکت کنیم

وقتی بالاخره تصمیم گرفتید اتاقی را ترک کنید که در آن بوده‌اید، بدان معنا نیست که به طور خودکار وارد اتاق دیگری می‌شوید. اغلب، یک دوره زمانی وجود دارد که در آن خودمان را بین اتاق‌ها می‌یابیم. برای ادامه استعاره، ما در یکی از راهروهای متعدد زندگی هستیم.

 

راهرو نمایانگر فضای اجازه‌ست. جایی‌که ما اجازه داریم سوالاتی بپرسیم که شرایط فعلی‌مان ممکن‌ست اجازه ندهد. این یک مکث‌ست. لحظه‌ای برای پاک‌سازی ذهن، وزن‌کردن گزینه‌های‌مان و یاد‌آوری اینکه چه‌کسی هستیم. این بخش بر اهمیت تشخیص در جهت‌یابی در گذارهای زندگی تمرکز دارد.

 

تشخیص یک زمان متفکرانه‌ست که مقدم بر تصمیم‌ست. فرایندی که به ما امکان می‌دهد خودمان، ارزش‌های‌مان، و ارتباط‌مان با جامعه و معنویت‌مان را به‌درستی درک کنیم. با تمرین تأمل و توجه به واقعیت درونی خودمان، می‌توانیم قوه تشخیص را پرورش دهیم. و انتخاب‌هایی مطابق با واقعی‌ترین خودمان انجام دهیم. چگونه وارد اتاق شویم

تفکر دوتایی

در هسته درونی خودمان، تشخیص باید فرایندی باشد که در آن از تفکر دوتایی دور شویم. و پیچیدگی تصمیم‌گیری را در آغوش بگیریم. به‌جای جست‌وجوی پاسخ‌های روشن، باید بر درک تفاوت‌های ظریف موقعیت‌های‌مان تمرکز کنیم. و اینکه چگونه انتخاب‌های‌مان با ارزش‌ها و روابط‌مان همسو می‌شوند. در این مدت باید حضور دیگران را تصدیق کنیم. و تسلیم راهنمایی‌های ظریف شهود و نشانه‌های بیرونی شویم.

 

وقتی در راهرو هستیم، ممکن‌ست این موضوع مطرح شود که آیا به دنبال صلح هستیم. یا صرفاً از موضوع دشوار تصمیم‌گیری اجتناب می‌کنیم. اما بیایید این واقعیت را بپذیریم که صلح واقعی صرفاً فقدان ناراحتی یا درگیری نیست. بلکه یک همسویی درونی با ارزش‌ها و هویت ماست. این کتاب ما را تشویق می‌کند که به بدن و احساسات‌مان توجه کنیم. و بین ترس سالم و اجتناب از یکدیگر تمایز قائل شویم. ما را ترغیب می‌کند که ناراحتی را به‌عنوان بخشی از سفر به سمت همسویی و کامل بودن در آغوش بگیریم.

دعاهای نفس

راهرو هم‌چنین زمانی‌ست برای اذعان به تنش بین احساس آمادگی و تشخیص زمان مناسب. برای کمک به این امر، ابزارهای عملی مانند دعاهای نفس و مانتراها وجود دارد که به غلبه بر این عدم قطعیت کمک می‌کند. و به ما یادآوری می‌کند که یافتن جایی که به آن تعلق داریم یک فرایند مداوم‌ست که به صبر و خودآگاهی نیاز دارد.

 

یک مانترای مؤثر واژه «فعلاً»ست. می‌توانید این واژه را به‌عنوان راهی برای متمرکز ماندن و صبور بودن تکرار کنید. زیرا می‌دانید که – هر چقدر هم که در حال حاضر همه‌چیز دشوار باشد – وضعیت فعلی موقتی‌ست. چگونه وارد اتاق شویم

 

ابزار دیگر دعای نفس‌ست. زمانی که احساس آمادگی می‌کنید می‌توانید از آن استفاده کنید، اما زمان آن کاملاً مناسب نیست: در حالی که به خود می گویید «فعلاً» نفس بکشید. و سپس در حالی که بگویید «منتظر می‌شوم» نفس بکشید. یا، «در حال حاضر، عاشق شده‌ام.»

 

برعکس، اگر خودتان را مردد دیدید، اما متوجه شدید که زمان حرکت به جلو فرا رسیده‌ست، دعاهای تنفسی مانند «آنچه را که هست را رها کنید» در دم و «آنچه نیست را رها کنید» در بازدم بگویید. از طریق تکرار این دعاها، می‌توانید احساس آرامش و پذیرش را در خودتان پرورش دهید. و سفر تشخیص را با شجاعت و وضوح در آغوش بگیرید. به یاد داشته باشید، عدم اطمینان به این معنا نیست که شما فاقد جهت هستید. و یافتن حس تعلق‌تان یک فرایند تدریجی‌ست که در طول زمان آشکار می‌شود.

درد و عدم اطمینان

پایان و بسته شدن اغلب می‌تواند با درد و عدم اطمینان همراه باشد. اما شما تشویق می‌شوید که در این گذارها معنا و رشد پیدا کنید. این لحظات در زندگی دقیقاً همین هستند. بخشی از زندگی، و اغلب زمانی که ما خرد و بلوغ را به دست می‌آوریم. پس با شجاعت و امید به جلو حرکت کنید. چگونه وارد اتاق شویم

 

در بخش آخر، داستان اتفاقی را برمی‌گزینیم که برای نویسنده افتاد. و یاد می‌گیریم که چگونه با قدرت و همدلی وارد اتاق جدیدی شویم.

قدم زدن در اتاق جدید

ما بخش اول داستانی را به پایان رساندیم که نویسنده را به این فکر فرو برد که آیا باید در کلیسای‌ش بماند یا نه. برای پی‌بردن به حرکت بعدی‌ش، او زمان زیادی را صرف بحث درباره مسائل با همسرش و نزدیک‌ترین افراد کرد. او هم‌چنین انرژی قابل توجهی را صرف رفتن به درون و بررسی با راهنمای خودش – شخصیت معنوی و اعتقادات اصلی‌ش کرد. در نهایت، او تصمیم گرفت که باید برود.

 

پس از این تصمیم دشوار، او خودش را در راهرو یافت. و سعی داشت تشخیص دهد که حرکت بعدی چه خواهد بود. او به کجا می‌رسد؟

 

سؤالی که در اینجا مطرح شد اینکه چگونه می‌توانیم به عنوان فردی که اکنون هستیم، که بر اساس تجربیات گذشته‌مان شکل گرفته و توسط خودمان در حال تکامل‌مان به حرکت در آمده، وارد اتاق جدیدی شویم؟ ما زمانی را صرف تفکر درباره چیزی کرده‌ایم که در حال پایان‌ست. اما اکنون زمان آن رسیده که تمرکزمان را به آنچه ادامه دارد و آنچه شروع می‌شود تغییر دهیم. این دو سوال ستاره‌های راهنما هستند وقتی که ما وارد ماجراجویی‌های جدیدی می‌شویم. و در زمین‌های آشنا حرکت می‌کنیم.

جهش

اما قبل از اینکه این جهش را انجام دهیم، باید خودمان را بررسی کنیم. ما به چه‌چیزی می‌اندیشیم؟ چه احساسی داریم؟ حرکت بعدی ما چیست؟ این سؤالات ممکن‌ست ساده به نظر برسند. اما کلیدهای درک روش منحصربه‌فردمان برای حرکت در جهان را دارند.

 

رهبر و هم به‌عنوان شنونده وارد اتاق جدیدی شویم. چگونه وارد اتاق شویم

 

اکنون، وقتی صحبت از رهبری به میان می‌آید، باید بین صلح‌طلبی و رهبری متمایز تفاوت قاطع قائل شد. در حالی که اولی ممکن‌ست از درگیری اجتناب کند، دومی در اعتقادات‌ش محکم می‌ایستد و در عین حال با دیگران مرتبط‌ست. همه‌چیز درباره اینکه بدانید چه‌کسی هستید. حدومرزها را تعیین کنید. و با برجسته‌بودن مشکلی نداشته باشید، حتی اگر به‌معنای مواجهه با مقاومت باشد.

 

و صحبت از مقاومت، بیایید به فیل در اتاق بپردازیم: مردم‌پسند. تله‌ای که همه ما در یک مقطع زمانی در آن گرفتار شده‌ایم، اما نکته اینجاست: در واقع هیچ‌کس را خوشحال نمی‌کند، حتی خودمان. پس بیایید از چرخه تأییدطلبی رها شویم. و در عوض خودِ واقعی، عیوب و همه‌چیز را در آغوش بگیریم.

 

اکنون، همانطورکه برای ورود به اتاقی آماده می‌شویم، خواه فضایی آشنا باشد یا قلمروی ناشناخته، بیایید به یاد داشته باشیم که گوش کنیم. نه فقط به صداهای اطرافمان، بلکه به زمزمه‌های قلب خودمان. بدن ما داستانی برای گفتن دارد، اگر مایل باشیم به آن توجه کنیم. آن پروانه‌های ناآرام به ما چه می‌گویند؟ آیا ما یک عصبیت هیجان‌انگیز را احساس می‌کنیم یا یک عصبی بودن وحشتناک؟

 

بنابراین، وقتی وارد اتاق بعدی می‌شوید، این سه‌چیز را به خاطر بسپارید: خودتان را بشناسید. خودتان بودن را تمرین کنید. و با سفر پیش رو در صلح باشید. و مهم‌تر از همه، دوست خویش باشید. کسی که رشد را در آغوش می‌کشد. با چالش‌ها روبه‌رو می‌شود و از نشان دادن خودِ واقعی‌ش نمی‌ترسد. چگونه وارد اتاق شویم

خانه معنوی

نویسنده در جست‌وجوی خانه معنوی جدید به چند فضا قدم زد. اما قطعات در جای خودش قرار نگرفتند تا اینکه او برای اولین بار وارد یک خانه اجتماعات کواکر شد. وقتی این کار را انجام داد، بلافاصله احساس تعلق و بازگشت به خانه را تجربه کرد. و در فضای آرام و پر نور غوطه‌ور شد. با تأمل در ماهیت گذرا تشخیص، کواکرها اهمیت پذیرش لحظه حال را به جای جست‌وجوی ماندگاری تصدیق می‌کنند. در جامعه کواکر، ارزش گوش دادن عمیق بسیار مهم‌ست، که از طریق تمرین عبادت خاموش و اشتراک‌گذاری محترمانه آنها هنگامی نشان داده می‌شود که روح تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با وجود حواس‌پرتی‌های اولیه و تلاش‌ها برای اندازه‌گیری سکوت، نویسنده به تدریج آرامش و ارتباط را در سنت کواکر می‌یابد. و در نهایت در عبادت شرکت می‌کند و حس تعلق را شکل می‌دهد.

 

خانه ملاقات کواکر مظهر سادگی، مهربانی و عدم عجله عمیق‌ست. و پناهگاهی برای تفکر و ارتباط معنوی فراهم می‌کند. آنها هم‌چنین اهمیت یافتن خانه‌های موقت در طول سفر زندگی را تشخیص می‌دهند. از طریق مشارکت مداوم‌ش در پرستش کواکرها، او قدرت دگرگون‌کننده تجمع جمعی و زیبایی ذاتی در لحظات زودگذر تعلق را کشف کرد. چگونه وارد اتاق شویم

 

اینها همه چیزهایی هستند که با راهنمای شخصی او همسوند. و بنابراین، در حال حاضر، او وارد اتاقی شده‌ست که حضور در آن احساس درستی می‌کند. امیدواریم سفر شما نیز مملو از شجاعت، کنجکاوی و شفقت باشد. زیرا هم‌چنان به گوش‌دادن و جست‌وجوی آن نشانه‌ها ادامه می‌دهید. و با قدم زدن به هر اتاق هدف و لطف را می‌گیرید.

خلاصه نهایی

سوالات و ابزارهایی وجود دارد که می‌توانید برای ارزیابی وضعیت فعلی خودتان و تشخیص اینکه آیا زمان ترک یک اتاق خاص فرا رسیده‌ست، بهره ببرید. شیوه‌هایی مانند اشاره و تماس و بررسی با یادداشت‌های راهنمای شخصی‌تان، می‌تواند به شما کمک کند تا شفافیت و بینش را در فرایند تصمیم‌گیری به دست آورید. پس از خروج از اتاق، تشویق می‌شوید که زمانی را در راهرو بگذرانید. و درگیر فرایند تشخیص باشید. عجولانه تصمیم نگیرید،

 

در عوض، به نزدیک‌ترین افرادتان نگاهی بیاندازید. به احساسات‌تان گوش دهید. و قبل از برداشتن قدم بعدی، آنچه را که آموخته‌اید در نظر بگیرید. این تمرینات انعکاسی به‌عنوان ابزاری برای کشف خودتان، رشد و توانمندسازی عمل می‌کنند. آنها طراحی شده‌اند تا به شما کمک کنند تا با وضوح، انعطاف‌پذیری و اصالت در مراحل انتقال زندگی حرکت کنید. با این فرایند هدف‌مند، سپس می‌توانید با اعتماد به یک رهبر و به‌عنوان فردی وارد اتاق شوید که با کسانی هماهنگ‌ست که به آنها می‌پیوندید. چگونه وارد اتاق شویم

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
چگونه وارد اتاق شویم
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+