1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. هر جا هستیم با هم کار کنیم

هر جا هستیم با هم کار کنیم

دورکاری

هر جا هستیم با هم کار کنیم

5/5 - (9 امتیاز)

کتابچه راهنمای دورکاری – با موفقیت – برای افراد، تیم‌ها و مدیران

با هم کار کنید هر جا هستیم (۲۰۱۸) با بررسی مزایایی که گزینه‌های انعطاف‌پذیر دورکاری می‌تواند برای کارمندان و مدیران فراهم کند. آینده کار اداری را به عهده می‌گیرد. این مهارت‌ها و ذهنیت لازم برای ظرفیت دورکاری – یا مدیریت از راه دور تیمی از کارمندان – و هم‌چنین فناوری را پیشنهاد می‌دهد که همه کارها را ممکن می‌کند. در حالی‌که به این زودی‌ها کار اداری کلاسیک منقرض نمی‌شود [و البته این روزها کرونا، این فرایند را تسریع خواهد کرد]، اما افراد بیشتری دورکاری را انتخاب می‌کنند. این یک کتاب راهنما برای آن‌هاست.

 

لیست ساترلند سخنران عمومی، نویسنده، کارآفرین و پادکسترست. او که یک کارمند دورکاری‌ست، مدیر همکاری غول‌های اقتصادی نیز هست که کارگاه‌های آنلاین و حضوری را با هدف کمک به کار مردم از هر جایی دیگر فراهم می‌کند. این اولین کتاب اوست. کرستن جاننه-نلسون یک ویراستار مستقل و یک مشاور انتشار کتاب‌ست. او با نویسندگان گسترده در ژانرهای مختلف کار کرده‌ست، به ویژه به عنوان ویراستار و تصحیح‌کننده، از جمله همکاری از راه دور با نویسنده، لیست ساترلند.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ برای کار یا مدیریت از راه دور آماده شوید.

در گذشته همه‌چیز حضوری و فیزیکی بود. این روزها، دلایل دور شدن غالباً و کاملاً عملی‌ست. فناوری‌هایی مانند ویدئوکنفرانس و نرم‌افزارهای جلسات آنلاین – اگر بیشتر از این نباشد – به ما امکان عملکرد دفتر سیار را می‌دهد.

 

پس چرا هنوز هم تردید درباره دورکاری یا مدیریت از راه دور تیمِ کارمندان  وجود دارد؟ برخی از کارمندان درباره کاهش مزایا و امنیت شغلی ابراز نگرانی می‌کنند. و از طرف دیگر برخی از کارفرمایان اعنمادشان را از دست می‌دهند وقتی کارمندان را نبینند.

 

اگر صلاحیت‌های مورد نیاز برای برخی گزینه‌های دورکاری را شناسایی کنیم. می‌توانیم روی بهبود آنها و ترکیب آنها در روش کار و تعامل با دیگران تمرکز کنیم. این خلاصه‌کتاب نگاهی به آینده دورکاری و هم‌چنین دستیابی به مشکلات و نگرانی‌های مختلف کار با یکدیگر، در هر مکانی‌ست.

دورکاری می‌تواند بهره‌وری و تعامل را افزایش دهد.

به زمانی بیاندیشید که به دنبال اولین کارتان بودید. شاید شما آرزو داشتید که در یک زمینه خاص، در یک شرکت خاص یا یک شهر خاص کار کنید. شاید هیجان شما به ارتباطات حرفه‌ای، رفاقت با همکاران یا احساس عضویت در یک گروه مهم و معنی‌دار گسترش یابد. و بعد پیداش کردی! شغلی که همه ویژگی‌ها را دارد.

 

شما هیجان‌زده شده‌اید. آماده گشت‌وگذار در دنیای شغلی‌تان هستید. روز اول کاری‌تان را آغاز کردید.

 

کلیدهای اتاق مخصوص‌تان را گرفتید و به اطراف نگاه کردید. بعضی چیزها عالی بودند، اما بعضی دیگر کاملاً با هم مطابقت نداشتند. هیچ کس یک رفت‌وآمد در ساعت شلوغ و گیر افتاده در ترافیک را عاشقانه نمی‌کند. هیچ کس به فکر استرس ناشی از تعطیلی روز کامل کار نیست. زیرا قرار بود که بین ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر بیایید.

 

اغلب اوقات، کارکردن در دفتر به عنوان مانعی برای دستیابی به شغل رؤیایی ما عمل می‌کند.

مزایای دورکاری

به طور فزاینده‌ای، مردم در حال تصمیم‌گیری هستند که مزایای دورکاری بیشتر از تجربه شغلی اداری سنتی‌ست. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. طبق نظرسنجی ۲۰۱۷ توسط فلکس‌جابز، ۷۶ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که آنها به دلیل «وقفه‌های کمتر از طرف همکاران»، دورکاری می‌کنند. هفتادوشش درصد «عوامل حواس‌پرتی کمتر» را دلیل افزایش بهره‌وری‌شان ذکر کرده‌اند. و ۷۰ درصد «کاهش استرس ناشی از رفت‌وآمد» را شامل می‌شوند.

 

مطالعه‌ای که در ۲۰۱۴ در مجله بازرگانی هاروارد ارائه شد. میزان بهره‌وری کارمندان مرکز تماس تلفنی دورکار و یا در محل را برای وب‌سایت مسافرتی چینی سی‌تریپ [Ctrip] اندازه‌گیری کرد. نتایج بعد از نه ماه جالب بود! کسانی که دورکاری می‌کنند، ۱۳.۵ تماس بیشتر از کارمندان داخلی برقرار کرده‌اند. علاوه بر این، بدان معنی که کارکنانی که در خانه می‌مانند معادل یک روز اضافی در هفته کار می‌کنند.

 

یکی از تهیه‌کنندگان این مطالعه، نیکلاس بلوم، چند توضیح برای این موضوع ارائه داده‌ست. بخشی از این جهش در بهره‌وری صرفاً به دلیل ساکت بودن اتاق نشیمن کارمندان و حواس‌پرتی کمتر در دفتر بود. نکته جالب‌تر اینکه کارمندان دورکار در طول زمان رفت‌وآمد موجودشان کار می‌کردند. و استراحت آنها کوتاه‌تر و کمتر از همکاران محل زندگی آنها بود. علاوه بر این، آنها روزهای کسل‌کننده بسیار کمتری را داشتند.

 

برخی از افراد واقعاً از شلوغی و دفتر کار فیزیکی شما لذت می‌برند. اما در واقع بسیاری از آنها می‌دانند که مزایای دورکاری بسیار بیشتر به زندگی حرفه‌ای و شخصی آنها می‌رسد.

ارائه پیشنهاد دورکاری انعطاف‌پذیر می‌تواند به وفاداری طولانی‌مدت و کاهش هزینه‌ها تبدیل شود.

فرض کنید شما مدیر هستید و یکی از اعضای تیم درباره امکان دو روز دورکاری در هفته به شما پیشنهادی را می‌دهد. واکنش اولیه شما چه خواهد بود؟ آیا تعهد او را زیر سؤال می‌برید؟ به هر حال، به نظر می‌رسد که دیگران کاملاً خوشحال هستند که روز به روز به دفتر می‌آیند. یا سعی می‌کنید مزایای اجازه دادن به او را برای بهینه‌سازی تعادل بین زندگی و کار او نقش فعالانه‌تری پیدا کنید؟

 

علی‌رغم تردید برخی از کارفرمایان از دورکاری، شواهد موجود نشان می‌دهد سازمان‌هایی که از ارائه امکان دورکاری به کارمندان‌شان امتناع می‌ورزند، در نهایت رقابت آنها را در درازمدت به خطر می‌اندازند.

 

هزینه استخدام یک کارمند کاملاً جدید معمولاً بسیار بیشتر از هزینه‌های نگهداری یک کارمند فعلی‌ست. از این گذشته، هیچ‌گونه پردازش، آموزش یا موارد دیگری وجود ندارد.

 

نظرسنجی فوق‌العاده فلکس‌جابز ۲۰۱۷ نشان داد که ۶۲ درصد از پاسخ‌دهندگان اظهار داشتند که آنها یا ترک شغل کرده‌اند. یا درباره ترک شغل از جایی فکر می‌کنند که تنظیمات کاری انعطاف‌پذیر یا امکان‌پذیر نیست. نه‌تنها ۷۹ درصد اظهار داشتند كه چنین توافقاتی باعث وفاداری بیشتر آنها به كارفرمایان می‌شود. بلكه ۷۳ درصد نیز معتقدند كه این امر منجر به ایجاد روابط بهتر با رئیس و همكاران‌شان خواهد شد. بنابراین اگر می‌خواهید کارمندان‌تان را حفظ کنید و در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی کنید. پیشنهاد دورکاری، کاری بی‌فایده‌ای به نظر نمی‌رسد. دورکاری

انعطاف‌پذیری

با چنین اعداد تعیین‌کننده‌ای به نفع انعطاف‌پذیری کار، چه چیز دیگری برای شمای کارفرما وجود دارد؟ خُب، اگر تعداد قابل‌توجهی از کارکنان دورکاری کنند. دیگر نیازی به داشتن چنین فضای اداری وسیعی، یا حتی اصلاً نیاز به فضای فیزیکی نیست. گلوبال ورکپلیس آنالیتیکس [Global Workplace Analytics] صرفه‌جویی سالانه در هزینه‌های املاک و مستغلات – به عبارت دیگر اجاره – را برای هر کارمند دورکار تمام وقت با حدود ۱۰,۰۰۰ دلار مشاهده می‌کند. ناگهان آن عقب‌نشینی‌های سالانه تیم‌سازی بسیار مقرون به‌صرفه‌تر به نظر می‌رسند.

 

سرانجام، اگر هدف شما این‌ست که بهترین تیم را از بهترین کاندیداهای موجود جمع کنید. دریابید که استعدادهای متخصص فقط در شعاع ۲۰ کیلومتری قرار ندارند. آدریانا ولا، بنیانگذار نانو تک‌نکسوس [NanoTecNexus]، فقط با این موضوع روبرو شد. راه‌حل او چه بود؟ استقبال از گزینه دورکاری با آغوش باز. ولا برای دورکاری کارشناسانی در فناوری نانو مستقر در ایالات متحده و کانادا استخدام کرد.

تمرکز روی نتایج، به جای زمان صرف‌شده، می‌تواند به کاهش نگرانی‌های مربوط به بهره‌وری کارمندان دورکار کمک کند.

شما سخت‌کوش هستید و همه این را می‌دانند. به دفتر می‌رسید، پشت میزتان می‌نشینید و تا ناهار آنجا می‌مانید. در واقع، پشت میزتان غذا می‌خورید، پس از صرف ناهار نیز آنجا می‌مانید. سرتان را پایین می‌اندازید، و با تلاشی خستگی‌ناپذیر کار می‌کنید تا ساعت ۵ عصر برسد.

 

همانطورکه ژاکت‌تان را می‌پوشید و خداحافظی می‌کنید ذهن مدیرتان را می‌خوانید که «چه کارمند سخت‌کوش و فداکاری دارم!». و بعد خودتان را در حال رانندگی در اتوبان می‌یابید که با موهای‌تان بازی می‌کنید و از موسیقی راک منفجر می‌شوید.

 

این یک داستان آشناست، با جزئیاتِ چندی که بیان می‌کنید. اما اگر در تمام مدت واقعاً کار نمی‌کنید، چه می‌کنید؟ اگر شما یک استاد بدل‌کاری باشید، چه می‌کنید؟ اگر در کل مدت با مشغولیات‌تان درگیر باشید، در واقع نت‌فلکس‌تان را دوباره سازمان می‌دهید؟ تا به حال برای شما چنین چیزی اتفاق افتاده‌ست؟ دورکاری

 

برخی از مدیران نگران این موضوع‌‌اند نتوانند کارمندان‌شان را ببینند که پشت میز کارشان سخت کار می‌کنند، به این معنی که آنها اصلاً کار نکنند. این احساس قارچی وقتی افراد مشابهی را در خانه بدون نظارت قلمداد می‌کند که از نگاه چشمِ عقابی مدیریت در امان باشند. بنابراین چگونه هر دو طرف می‌توانند یک رابطه کاری مولد و صادقانه را تضمین کنند در حالی‌که همه اینها از راه دور انجام می‌شود؟

نظارت بر بهره‌وری

درباره نظارت بر بهره‌وری کارمندان دورکار، دو راه اصلی وجود دارد.

 

نرم‌افزار پایش، علی‌رغم بی‌اعتمادی که می‌تواند ایجاد کند، یک راهکار جذاب برای برخی از مدیران‌ست. این می‌تواند شامل صفحه داشبورد، ردیابی کلیک کردن‌ها و حتی بعضی اوقات حتی یک دوربین واقعی در اتاق باشد. اما این نوع نظارت دارای اشکالات واضحی‌ست. کارآفرین بارت ون لون هشدار می‌دهد که چنین روش‌های نظارت نتیجه مثبتی ندارند. و می‌توانند به مرور زمان نتایج کمتری را به دنبال داشته باشند. به عنوان مثال، اگر کارمندی‌ش را موظف بداند که دائماً در محل کارش حضور یابد و ظاهر شود، برخی از فرایندها یا وظایفی که از مشورت دقیق‌تری بهره‌مند می‌شوند، می‌تواند با عجله انجام شود.

 

امکان دیگر اینکه اهداف کاملاً منطبق بر ذهنیتِ زمان‌محوری را به نتیجه‌گرایی تغییر دهید. با تمرکز بر همکاری‌هایمان درمورد اهداف مشخص و قابل دستیابی – حتی اگر در زمان‌های مختلف انجام شود – می‌توانیم پیشرفت را در زمان واقعی ردیابی، اولویت‌ها را تعیین، و متناسب با آنها تفویض اختیار کنیم. این امر باعث ایجاد اعتماد و شفافیت، نه تنها بین مدیران و کارمندان بلکه در بین همه همکاران نیز می‌شود.

 

اساساً، صرف نظر از اینکه آیا بعدازظهرتان را به بحث و گفت‌وگو بین رام و فیلم‌های علمی-تخیلی می‌پردازید، این سؤال بی‌ربطی‌ست که «آیا شما سخت کار می‌کنید یا کارِ سخت می‌کنید؟» اما این پرسش برای کارهای ناتمام و نه برای آزمایش اخلاق کاری شما بعد از ناهار محفوظ‌ست. دورکاری

قبل از روی آوردن به دورکاری، ابتدا ارزیابی کنید که آیا مهارت‌های ارتباطی لازم، اخلاق کاری و مبانی فناوری را دارید یا خیر.

تصور کنید که شما یک نانوا هستید و آرزوی مادام العمر شما اینکه نانوایی‌تان را افتتاح کنید. مطمئناً، شما می‌دانید که چگونه پخت کنید، اما آیا این تنها چیزی‌ست که برای موفقیت لازم دارید؟ خُب، شما به مکانی برای پخت و فروش کالاهای‌تان نیاز داشته باشید. در این فضا، شما به برخی تجهیزات – اجاق گاز، شاید کاسه، مواد اولیه – و چیزهایی نیاز داشته باشید که هر روز به طرز جادویی در نانوایی‌ای وجود داشت که قبلاً در آن کار می‌کردید. اما این موارد به طور خودکار با امضای قرارداد اجاره جدید به دست نمی‌آیند.

 

هنگام تغییر موقعیت از محل کار قبلی به محل کار در اتاق نشیمن، همین موارد وجود دارد.

 

دورکاری تصمیم بزرگی‌ست و اگرچه موانعی غیرمنتظره‌ای وجود دارد، اما برای شروع نیز چند مورد غیر‌قابل‌مذاکره وجود دارد.

ارتباطات

اول اینکه، ارتباطات دورکاری – در صورت وجود – بسیار کمتر از ارتباطات رو-در-رو و حضوری شما خواهد بود. در حالی‌که روش‌هایی برای ایجاد فرصت‌هایی برای تفریح مجازی وجود دارد، بیشتر تماس‌ها به صورت متنی انجام می‌شود. بنابراین باید بتوانید در ایمیل‌ها و برنامه‌های پیام فوری را به وضوح و با دقت بیان کنید. هم‌چنین، بهترست ارزیابی کنید که آیا مهارت تایپ شما به اندازه کافی بالاست یا نه. رویکرد انگشتی و نوک زدن برای تایپ سرعت همه چیز را کاهش می‌دهد.

آزادی و استقلال

بعد، موفقیت شما به‌عنوان یک کارمند دورکاری به آزادی و استقلال بستگی دارد. شما باید بتوانید زمان‌تان را سازماندهی کنید و وظایف‌تان را به طور مستقل انجام دهید. تیم‌ها برای قابلیت اطمینان بسیار مهم هستند، اما هم‌چنین شخصی که می‌تواند انتقاد کند، مایل به ارائه بازخورد سازنده به دیگران‌ست.

فناوری

سرانجام، مهم‌ست که در فناوری با کیفیت بالا سرمایه‌گذاری و بتوانید از آن نیز استفاده کنید. این امر هم برای افراد و هم برای شرکت‌هایی صدق می‌کند که به دنبال افزودن گزینه دورکاری هستند. بدیهی‌ست که شما به یک کامپیوتر با تنظیم وب‌کم و تلفن و هم‌چنین دسترسی به پرونده‌های‌تان نیاز خواهید داشت. بعد از همه این‌ها، یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد لازم‌ست. یافتن فضایی با حداقل سر و صدای پس زمینه، کیفیت مکالمات تصویری و صوتی شما را بهبود می‌بخشد. و هم‌چنین به ایجاد یک محیط کاری با حواس‌پرتی کم کمک می‌کند.

 

پس از رفع این مشکلات، مظمئن شوید که فن کافی را برای انجام ارتباطات ویدئویی اساسی دارید. آیا میکروفن شما روشن‌ست؟ چرا فیلم‌تان نشان داده نمی‌شود؟ راحت بودن با این ابزارها به معنای دانستن اینکه اگر چیزی درست نیست باید بررسی کنید. و اگر واقعاً گیر کرده‌اید باید از چه کسی کمک بخواهید.

انتقال تیم شما به دورکاری باید به صورت تدریجی و قابل‌اندازه‌گیری انجام شود.

شاید شما واقعاً یک فرد معتاد به کارکردن هستید، و برای شما متوقف کردن کار دشوارتر از شروع کارست. یک روز دیگر از پَس روزی دیگر می‌رسد و هر روز صبح قهوه باقی‌مانده دیروز را گرم می‌کنید. و رفت‌وآمد به پشت میز کارتان را ماهرانه طی می‌کنید.

 

در قهوه یک روزه هیچ مشکلی وجود ندارد، اما عدم ایجاد یک روال منظم‌تر می‌تواند منجر به پرکاری شود. هم‌چنین می‌تواند باعث حواس‌پرتی اضافی شود. به‌عنوان مثال، افرادی که با آنها زندگی می‌کنید ممکن‌ست از کارتان و زمان اطلاع نداشته باشند. در حالی‌که برخی از ابرقهرمانان در خارج وجود دارد، اکثر مردم تمرکز با کودک دوساله‌شان را در اتاق دشوارتر می‌دانند.

 

هنگامی‌که دورکاری می‌کنید، تمرکز کنید و به یاد داشته باشید که باید به وضوح با تیم‌تان ارتباط برقرار کنید.

تمرکز

پژوهشگران دانشگاه استنفورد تحقیقی را انجام دادند و در ابتدا به دنبال یافتن منبع بهره‌وری چند‌وظیفه‌ای بود. از کجا آمده‌ست؟ به طرز شگفت‌انگیزی، نتایج نشان داد که چندوظیفه‌ای در واقع عملکرد بدتری نسبت به افرادی داشت که فقط می‌توانند بر روی وظیفه مورد نظر تمرکز کنند. به گفته نویسندگان این مطالعه، شرکت‌کنندگان در چند وظیفه نمی‌توانند روی جزئیات مربوط به وظیفه‌شان تمرکز کنند و حواس‌شان پرت می‌شوند. به عبارت دیگر، چند‌وظیفه‌ای برای بهره‌وری مضرست. شما باید تمرکز کنید. اما چگونه؟

 

یک راه‌حل ساده اینکه اطمینان حاصل کنید که هرگونه ایمیل و تلفن غیرضروری خاموش شده‌اند. برخی موارد مهم هستند، اما هشدارهای دیگر می‌توانند منتظر بمانند. برای کمک به این موضوع، می‌توانید درباره برخی از قوانین اساسی با اعضای تیم‌تان تصمیم بگیرید، مانند اینکه فقط در هر ساعت به سؤالات یا ایمیل‌های با اولویت بالا پاسخ دهید.

نتایج باکیفیت

در مرحله بعدی، با کاهش وظایف‌تان به سه بار در هر زمان، می‌توانید بر تولید نتایج با کیفیت تمرکز کنید. و نه اینکه عجله کنید تا فهرست بی‌پایانی از وظایف این هفته را پشت سر بگذارید. ایده دیگر اینکه بفهمید چه‌زمانی و کجا بهترین کارتان را می‌کنید و آن را در برنامه‌تان بگنجانید. آیا شما صبح پرانرژی هستید؟ کارهای دشوارتان را برای آن زمان برنامه‌ریزی کنید. بعد از ناهار چطور؟ بعضی از آنها را برای بعد از چرت بعدازظهر ذخیره کنید. دورکاری

 

هنگام کارکردن با دیگران، یک عمل ارزشمند «کارکردن با صدای بلند»ست. به‌عنوان مثال، اگر تیم‌تان از یک ابزار همکاری مانند ترلو [Trello] استفاده می‌کند، همه می‌توانند زمان انجام یک کار را ببینند. این می‌تواند به تقویت اعتماد در بین همکاران و هم‌چنین انگیزه متقابل کمک کند. سرانجام، برای ایمیل‌ها، هر نکته یا سؤال را – با تعداد یا امتیاز – روشن کنید تا بتوانید به همان اندازه سازمان‌یافته به آنها پاسخ دهید.

 

همه این کارها را انجام دهید، و در مسیر یک کارمند دورکار مولّد قدم بردارید.

هنگام استخدام کارمندان دورکاری، مهارت‌های مربوطه آنها را در مصاحبه آزمایش و سپس یک فرایند پردازش مؤثر را طراحی کنید.

به عنوان یک مدیر، ممکن‌ست نگران باشید چه اتفاقی می‌افتد اگر تیم‌تان را از زیر بینی‌تان بیرون بیاورید. در حقیقت، در یک نظرسنجی، ۷۰ درصد از مدیران گفتند که بیشترین ترس آنها درباره مدیریت کارمندان از راه دور مربوط به بهره‌وری، پاسخگویی و قابلیت دسترسی‌ست. با این حال، بعد از تجربه عملی، همان مدیران گفتند که دشوارترین مورد درباره مدیریت از راه دور ارتباطات‌ست. بهره‌وری در نهایت به مراتب کمتر از آنچه که از آن ترسیده بودند به وجود آمد.

 

این به ما چه می‌گوید؟ خُب، این نشان می‌دهد که مدیریت از راه دور یک تیم ممکن‌ست دقیقاً طبق برنامه پیش نرود. بنابراین مهم‌ست که تیم‌تان را به آهستگی به محل دورکاری منتقل کنید. دورکاری

 

اگر بعضی یا همه تیم شما در حال تغییر از یک کار کاملاً حضوری و مشترک به دورکاری هستند، این احتمال وجود دارد که این فرایند فراتر از بررسی عملکرد وب‌کم برای همه باشد. بنابراین، انتقال به آرامی از نظر دو طرف مفیدست. بعد از هر مرحله، نحوه کار را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه مستقیماً از یک اداره به یک دورکاری دیگر بروید، می‌توانید با یک یا دو کارمند شروع کنید و سپس ببینید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی مؤثر نیست. حتماً با کارمندان داخل خانه چک کنید تا نظر آنها درباره روند کار را بشنوید. به این ترتیب، شما این فرصت را دارید که قبل از اضافه کردن سایر کارمندان یا افزایش تعداد روزهای دورکاری، اول، فرایندها، شیوه‌نامه‌ها و دستگاه‌ها را بهینه کنید.

تنظیم اولین راه‌اندازی

بعضی از تیم‌ها ممکن‌ست به هیچ وجه انتقال را انجام ندهند. اما «تنظیم اولین راه‌اندازی» را برای زمان‌هایی ایجاد می‌کنند که مسافرت، آب‌وهوا یا سایر گیرهای غیرمنتظره‌ی افراد را مجبور به کار در خانه می‌کنند. به عنوان مثال، اگر خودرو یکی از کارمندان کار نمی‌کند، و او مجبور به حضور در یک کنفرانس به مدت یک هفته به خارج از کشور برود. می‌توانید از قبل مطمئن شوید که او هنوز هم می‌تواند به طور مؤثر از خانه یا خارج از کشور کار کند. دورکاری

 

از منظر مدیریتی، اختصاص دادن زمان برای انتقال دقیق به گزینه‌ای از راه دور این فرصت را نیز فراهم می‌کند تا ببینید آیا کارمندتان از مهارت‌های سازمانی مناسب برای موفقیت در چنین فضایی برخوردارست یا خیر. به عبارت دیگر، اگر متوجه شوید که وی در برقراری ارتباط با برخی ایده‌ها در نوشتن مشکل دارد. یا در تلاش‌ست تا کارهای روزانه‌تان را به اندازه کارهای دفتری انجام دهد. این گزینه را دارید که قبل از تعهد نسبت به این گزینه کار کنید یا کاملاً علیه آن جدی‌تر تصمیم بگیرید.

بیشتر مزایای سایت به راحتی می‌توانند با مزایای آنلاین سازگار شوند.

اگر می‌خواستید یک ویولونیست را برای رفتن به تور با یک ارکستر سمفونیک نخبه استخدام کنید. چه سؤالاتی را در مصاحبه از او می‌پرسیدید؟ «آیا ویولن می‌نوازی؟» احتمالاً فوراً پاسخ می‌دهد: «بله»! اما فقط برای اطمینان بیشتر، احتمالاً درخواست می‌کنید که او مهارت‌های‌ش را نشان دهد. به هر حال، این یک موقعیت مبتنی بر عملکردست و اگر او بتواند خوب بنوازد، می‌تواند استخدام شود.

 

با این حال، اغلب در هنگام استخدام کارمندان جدید در یک شرکت، کمتر چنین شیوه‌هایی را به ویژه برای کارمندان دورکار می‌توان در نظر گرفت. همانطورکه احتمالاً متقاضی که مایکروسافت اکسل را تحت عنوان «مهارت‌های رایانه‌ای» در رزومه‌ش ذکر می‌کند. در واقع قادر به استفاده از صفحات گسترده به روشی معنادار نباشد، حداقل صلاحیت‌های اساسی مورد نیاز برای یک کارمند دورکار موفق اغلب توسط داوطلب ادعا می‌شود اما در طول  مصاحبه‌ها تأیید نمی‌شود. دورکاری

 

وب‌سایت ریموت دات کام [Remote.com] از ۸۵ شرکت نحوه مصاحبه با کارمندان بالقوه دورکار را پرسید. و ۸۴ نفر از آنها پاسخ دادند که فرمول مشابه موقعیت‌های حضوری را استفاده می‌کنند، همراه با تماس ویدیویی.

راه بهتری وجود دارد؟

رابرت روگ، بنیانگذار وبسایت ترجمه مستقل، زینگ‌ورد [Zingword]، مصاحبه را فرصتی برای آزمایش مهارت‌های ارتباطی و هم‌چنین استعداد فنی یک نامزد می‌داند. اگر برای موقعیت دورکاری مصاحبه کردید، ابزارهای مختلفی را که وی به طور منظم باید از آنها استفاده کند، در این فرایند قرار دهید. سپس می‌توانید ارزیابی کنید که وی در استفاده از ایمیل، ویدئوکنفرانس و برنامه‌های خاص تیم شما چقدر راحت‌ست. برخی از سؤالات شما حتی ممکن‌ست مربوط به تجربه دورکاری باشد. و نحوه‌ پاسخ او می‌تواند به شما چیزهای زیادی درباره نحوه کارش بگوید.

تبدیل انتظارات

گام بعدی تبدیل انتظارات شما از یک کارمند جدید به یک برنامه خاص و واقع‌گرایانه برای کمک به او در شروع کارست. چنین برنامه‌ای ممکن‌ست شبیه این باشد. پس از استقبال گرم، او را به بقیه اعضای تیم معرفی کنید. و سپس ابزار و مواد لازم برای شروع کار را در اختیار او قرار دهید. به عنوان مثال، در ناسا، جایی که کارمندان داخلی دورکار با فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی همکاری می‌کنند. آنها هر دانشمند جدید را با یک شخص خاص – درباره آنها، کارکنان پشتیبانی – متصل می‌کنند که در هنگام آموزش موارد مهم برای پاسخ به هر گونه سؤال در دسترس‌ست.

 

در کل، با توجه به هزینه‌های استخدام، جای تعجب‌ست. که بسیاری از کسب‌وکارها از ایجاد یک طرح دقیق برای استخدام‌های جدید، از راه دور یا حضوری، غافل می‌شوند. حتی اگر این امر به نظر واضح برسد.

برقراری ارتباط

اگر پشت میزتان نشسته‌اید و درباره گزارشی که مشغول تهیه آن هستید سؤالی دارید، چه کاری انجام می‌دهید؟ با فرض اینکه میز کارتان در ساختمان همکار شما قرار دارد، می‌توانید پیاده‌روی و خودتان از او سؤال کنید. اما اگر در شهرها، کشورها یا حتی مناطق مختلفی باشید چطور؟ به نظر می‌رسد مشکل بزرگی‌ست. اما واقعاً اینگونه نیست. این فقط به برقراری ارتباط مکرر از طریق کانال‌های موجود، از جمله تلفن، ایمیل، تماس ویدیویی یا برنامه‌هایی مانند اسکایپ نیاز دارد. دورکاری

 

در بسیاری از موارد، دسترسی به کارمندان دورکاری در مقایسه با همکاران مستقر در آنها آسان‌ترست. و بخشی از کار در هر مکان به معنای برقراری ارتباط واضح با همکاران درباره زمان و چگونگی تماس با شماست.

 

حتی ممکن‌ست اعضای تیم دورکاری، هرچند مجازی، دیدن چهره را بیشتر داشته باشند. یک مطالعه اندازه‌گیری کرد که کارمندان شرکت بیوتکنولوژی جنن‌تک چگونه می‌توانند در صندلی‌های‌شان پیدا شوند. به نظر می‌رسد که بین ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر – ساعات عادی اداری – کارمندان جنن‌تک ۸۰ درصد مواقع در جای دیگری بوده‌اند. اکنون می‌توانید بپرسید چه کسی چنین بازی عظیم صندلی‌ها را ترتیب داده‌ست. با این حال، یک سؤال قانع‌کننده‌تر این گونه خواهد بود که اگر افراد زیادی در طول روز جایی پیدا نشوند. چگونه کسی می‌تواند شخص دیگری را پیدا کند. دورکاری

رابطه آنلاین

البته ایجاد یک رابطه آنلاین با همکاران زمان‌برست. و این احتمال وجود دارد که به هر شکلی از متن سوءتفاهم به وجود آید. دلیل بیشتری برای برقراری تماس‌های ویدئویی مکرر آنلاین‌ست تا اعضای تیم فرصت‌های منظمی برای تعامل و گفت‌وگو با یکدیگر داشته باشند.

 

یکی از این نمونه‌ها برگزاری استندآپ‌های دوره‌ای‌ست. همانطورکه در مکان‌های مشترک اداری معمول‌ست. در این استندآپ‌ها، به صورت مجازی یا حضوری، اعضای تیم به نوبت کارهایی را که دیروز انجام داده‌اند، امروز روی چه‌چیزی کاری انجام می‌دهند. و در طول مسیر با چه موضوعاتی روبرو می‌شوند، به اشتراک می‌گذارند. از آنجاکه می‌توان آنها را ضبط کرد. هر کسی که حضور ندارد می‌تواند بعداً چیزی را که از دست داده‌ست مطلع شود و حتی پاسخ دهد. دورکاری

 

روش دیگر برای گردهم آوردن افراد – هر هفته یا هر هفته دیگر – برگزاری جلسات گذشته‌نگرست. برای جدا کردن وظایف روزانه فرد، از نحوه کل تیم کاملاً کاسته می‌شود. در جلسات گذشته‌نگر بازخورد تعیین شده‌ست. بنابراین آنها هم‌چنین زمان مناسب برای بروز هر گونه تعارض‌ست که باید در یک محیط سازنده برطرف شود.

خلاصه نهایی

دورکاری در هر مکان دیگر برای افراد منتخب گزینه دیگری نیست. و شرکت‌هایی که به دنبال ماندگاری با وقت هستند بهترست از گزینه دورکاری استفاده کنند. و نحوه انطباق آن با چشم‌انداز و اهداف‌شان را بررسی کنند. برای افرادی که برای انجام جهش کاملاً آماده نیستند، این را در نظر بگیرید. بخش بزرگی از کارهایی که این روزها در یک دفتر سنتی انجام می‌شود، در واقع کارهای دورافتاده‌ای‌ست. حتی اگر این کارها در محل انجام شود. دورکاری

مشق تغییر

بازخورد مکرر دارای مزایای فوری و بلندمدت‌ست.

 

حلقه‌های بازخورد برنامه‌ریزی‌شده و منظم را با تیم‌تان ایجاد کنید. و پیش از موعد درباره چارجوب‌ها تصمیم بگیرید. همکاران می‌توانند درباره پیشرفت حاصل‌شده در یک محیط ارتباطی، انتقادات صوتی و پرسش‌های‌شان را مطرح کنند. این امر نه تنها برای اطمینان از انجام وظیفه انجام‌شده به کیفیت نتیجه حاصله ضروری‌ست. بلکه روابط بین اعضای تیم را نیز تقویت می‌کند. هر چقدر راحت‌تر و سریع‌تر هر یک از افراد در حال کار و صحبت با دیگران باشند، تیم بهتری را پیش رو خواهید داشت. دورکاری

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها دریافت کنید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (9 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
دورکاری
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+