1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. استفاده از سه استراتژی تعاملی برای حفظ مشتری

استفاده از سه استراتژی تعاملی برای حفظ مشتری

حفظ مشتری

استفاده از سه استراتژی تعاملی برای حفظ مشتری

5/5 - (5 امتیاز)

 معیار بازاریابی ارزشمند برای اندازه‌گیری موفقیت کسب‌وکارتان حفظ مشتری شماست

حفظ مشتریان برای موفقیت مالی برندتان ضروری‌ست. بر اساس گزارش اخیر بستر پژوهش بازار جیتنوکس، افزایش پنج درصدی در حفظ مشتری می‌تواند سودآوری را تا ۷۵ درصد افزایش دهد. که می‌تواند به طور قابل توجهی بر سلامت مالی شرکت شما تأثیر بگذارد.

 

قبل از بررسی استراتژی‌های جذب و حفظ مشتری، در اینجا مقدمه‌ای درباره حفظ مشتری آورده می‌شود.

حفظ مشتری چیست؟

حفظ مشتری یک معیار بازاریابی ارزشمند برای اندازه‌گیری تعداد مشتریانی‌ست که در طول زمان در کسب‌وکارتان باقی می‌مانند. با ارزیابی میزان تعامل و حمایت آنها از برندتان، می‌توانید وفاداری و تعامل آنها را تعیین کنید.

 

حفظ مشتری در مواجهه با افزایش رقابت برند و پیشرفت‌های فناوری می‌تواند دشوار باشد. طبق گفته جیتنکس، یک کسب‌وکار به طور متوسط سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد از مشتریان‌ش را از دست می‌دهد. در حالی‌که بسیاری از شرکت‌ها مشتریان جدیدی را برای مبارزه با این موضوع جذب می‌کنند، انجام این کار می‌تواند گران باشد.

 

دستیابی به مشتریان جدید پرهزینه‌ست. هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید بسیار بیشتر از حفظ آن مشتری‌ست. معیار مهم دیگری که باید به آن توجه کرد ریزش‌ست. نرخی که مشتریان فعلی دوباره خرید نمی‌کنند.

 

ریزش می‌تواند به دلایلی مانند:

 

  • تغییرات در رفتار مصرف‌کننده؛
  • خدمات مشتری ضعیف؛
  • افزایش رقابت؛

 

ریزش مشتری، حتی برای موفق‌ترین شرکت‌ها، یک مسئله جدی‌ست. برای غلبه بر ریزش، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و بازاریابی محتوا را در برنامه بازاریابی دیجیتال خودتان بگنجانید. درگیر نگه‌داشتن مشتریان با برندتان برای حفظ آنها ضروری‌ست.

 

خواه در یک برند نوظهور کار می‌کنید یا در یک کسب‌وکار تثبیت‌شده، در اینجا سه استراتژی تعامل برای حفظ مشتری در عصر دیجیتال آورده می‌شود.

سه استراتژی تعامل برای کمک به شما در حفظ مشتری

۱. شخصی‌سازی

شخصی‌سازی در بازار امروز یک امر لوکس نیست – یک انتظارست. مشتریان پیام‌ها و تبلیغاتی را می‌خواهند که متناسب با علایق، رفتارها و ترجیحات آنها باشد.

 

بر اساس گزارش شرکت مشاوره مدیریت جهانی مک‌کینزی، ۷۱ درصد از مصرف‌کنندگان انتظار دارند که شرکت‌ها تعاملات شخصی را ارائه دهند. و ۷۶ درصد در صورت عدم تحقق آن ناامید می‌شوند.

 

در دوره آنلاین جعبه ابزار مشاوره مدیریت هارمونی (رهبران سطح ۵) درباره این بحث می‌شود که چگونه تجارب خرید آنلاین شخصی را به مشتریان ارائه می‌کند. به‌جای یک کاتالوگ بزرگ برای مرور، مشتریان را تشویق می‌شوند تا با استفاده از دکمه «بله» یا «خیر» به محصولات واکنش نشان دهند. که به ایجاد صفحات شخصی کمک می‌کند که فقط مواردی را نشان می‌دهد که آنها  بر اساس پاسخ‌های‌شان دوست دارند.

 

ما شخصی‌سازی را در مقیاس بر اساس تمام تفاوت‌های ظریف هر مشتری در ترجیحات‌ش ارائه می‌دهیم.

 

فراتر از کاهش اصطکاک هنگام پیمایش در محصولات، شخصی‌سازی یک استراتژی تعامل موثرست. هرچه مشتریان بیشتر به «بله» یا «خیر» پاسخ دهند، تجربیات آنها شخصی‌تر می‌شود. حلقه‌ای ایجاد می‌شود که در آن به‌طور فزاینده‌ای برمی‌گردند و با محتوای مناسب تعامل می‌کنند. این نوع چرخه به تقویت ارتباط مصرف‌کننده و برند کمک می‌کند. و می‌تواند کاربران گاه‌به‌گاه را به حامیان وفادار تبدیل کند.

۲. داستان‌سرایی

موثرترین استراتژی‌های تعامل، بر احساس و عواطف مشتری سرمایه‌گذاری می‌کند. طبق پژوهش‌های آژانس بازاریابی محتوا هداستریم، ۵۵ درصد از مصرف‌کنندگان اگر عاشق داستان برندتان باشند، احتمالاً محصول شما را می‌خرند. حفظ مشتری

 

در دوره آنلاین جعبه ابزار مشاوره مدیریت هارمونی (رهبران سطح ۵)، درباره داستان مستر کارت صحبت می‌شود که چگونه استراتژی خودشان را از شیوه‌های سنتی برای افزایش تعامل با مشتری تغییر داد.

 

تبلیغات روش اصلی برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان و همراهی با آنها بوده‌ست. متأسفانه، وقتی هر برندی روش یکسانی را برای دستیابی به مصرف‌کنندگان در نظر می‌گیرد، اطلاعات بیش از حد به وجود می‌آید.

 

آنها داستان‌سرایی را از طریق کارزار شگفتانه بی‌قیمت مسترکارت پیاده‌سازی کرد. این شرکت در بستر آنلاین شگفتانه بی‌قیمت [PricelessSurprises#] به مشتریانی که هشتگ را توییت می‌کردند یا از کارت‌های خودشان استفاده می‌کردند، بر اساس علایق خودشان، پاداش شگفتانه می‌داد. حفظ مشتری

 

به‌عنوان مثال، عاشقان موسیقی دانلودهای منحصربه‌فرد موسیقی، بلیط کنسرت و دسترسی به برخی از بزرگترین ستاره‌ها را دریافت کردند. این شرکت هم‌چنین به گلف بازان پرشور با آرنولد پالمر دیدار و خوشامدگویی و بلیط مسابقات برجسته جایزه داد.

 

سپس دارندگان کارت تجاری تجارب خودشان را در رسانه‌های اجتماعی به‌اشتراک گذاشتند و به داستان برند مسترکارت کمک کردند.

 

مردم چیزهایی را که تجربه می‌کنند به خاطر می‌آورند، برخلاف چیزهایی که گوش می‌دهند یا تماشا می‌کنند. اگر چیزی را تجربه کنید، برای مدت طولانی، طولانی و طولانی با شما باقی می‌ماند. و این خیلی بدیهی‌ست.

 

بنابراین، از قصه‌گویی، آیا می‌توانیم به داستان‌سرایی برویم؟ به این معنی که صرفاً جشن گرفتن از مردم، مشاهده و جشن گرفتن لحظات ارزشمند در زندگی مردم‌ست. آیا می‌توانیم لحظات ارزشمندی را برای مردم بسازیم؟ حفظ مشتری

 

با استفاده از داستان‌سرایی، می‌توانید برندتان را معتبرتر و اصیل‌تر و مشتریان را برای مشارکت و حمایت از آن ترغیب کنید.

۳. ساختار جامعه

ایجاد جامعه یک استراتژی تعامل قدرتمندست که باعث می‌شود مشتریان درباره برند شما صحبت کنند. با توجه به بستر بازاریابی مبتنی بر جامعه تینت، ۴۱ درصد از مصرف‌کنندگان می‌گویند که مشارکت آنها در جوامع آنلاین در ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد. نه درصد نسبت به ۲۰۲۳ بیشتر.

 

جوامع برند می‌توانند دارایی ارزشمندی باشند. اما آنها هم‌چنین برای توسعه و مدیریت چالش‌برانگیز هستند.

 

دلیل آن اینکه برخلاف دیگر استراتژی‌های تعامل، ساخت برند مستلزم آنکه مصرف‌کنندگان به طور فعال مشارکت کنند. و احساس مالکیت بر داستان برندتان داشته باشند. حفظ مشتری

 

بر اساس استراتژی بازاریابی دیجیتال، ایجاد یک جامعه برند مستلزم:

 

  • احساس تعلق یا «ما بودن»؛
  • احساس مسئولیت و کمک کردن؛
  • آداب و سنن؛

 

به‌عنوان مثال، بستر آیدیاس لوگو [IDEAS LEGO] یک جامعه برند قدرتمندست که به طرفداران اجازه می‌دهد طرح‌های محصول جدید را ارسال کرده و به آنها رأی دهند. و به آنها تأثیر مستقیمی بر پیشنهادهای شرکت می‌دهد. جامعه نوآوری را ترویج و نوستالژی به تقویت برند و وفاداری مشتری کمک می‌کند.

 

در حالی‌که شرکت‌های تاسیس‌شده با پایگاه‌های مشتریان وفادار مانند لوگو دارای مزیت هستند، برندهای نوظهور نیز می‌توانند جوامع قدرتمندی ایجاد کنند. از طریق انجمن‌های گفت‌وگو، برنامه‌های وفاداری، و ویژگی‌های مبتنی بر برنامه، می‌توانید ارتباطات‌تان را با مشتریان عمیق‌تر کنید. و به آنها احساس مشارکت و ارزشمندی بدهید.

مشتریان خودتان را درگیر نگه‌دارید

یک استراتژی خوب و مهارت‌های بازاریابی دیجیتال برای دستیابی و حفظ مخاطب هدف شما بسیار مهم‌ست.

 

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای یادگیری نحوه تعامل با مشتریان از طریق کانال‌های دیجیتال، ثبت‌نام در دوره آنلاین جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) خواهد بود. از طریق موردکاوی‌های دنیای واقعی و تمرین‌های تعاملی، می‌توانید نحوه ارتباط معنادار با مصرف‌کنندگان را بهتر درک کنید.

 

آیا می‌خواهید مشتریان را در عصر دیجیتال جذب و حفظ کنید؟ استراتژی بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید تا نحوه استفاده از جدیدترین شیوه‌ها و ابزارها را برای موقعیت‌یابی برندتان برای موفقیت کشف کنید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
حفظ مشتری
شما هم می‌توانید تغییر را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+