1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. OKR: انقلاب بعدی در اجرای استراتژی

OKR: انقلاب بعدی در اجرای استراتژی

OKR: انقلاب بعدی در اجرای استراتژی

5/5 - (1 امتیاز)

OKR انقلاب بعدی در اجرای استراتژی است، و آن را هدف‌ها و نتایج کلیدی (هَنَک) یا OKR می‌نامیم. هنک (OKR) یک چارچوب استراتژیک است که کل سازمان شما را به صورت تمرکز لیزری، همسوشده و متعهد بر روی آنچه که مهم است درمی‌آورد. چارچوب هنک (OKR) برای سازمان‌هایی که در یک پویایی و سرعت زیاد تغییرات رقابت می‌کنند، بسیار مناسب است. شیوه هدف‌ها و نتایج کلیدی (هنک)، تمرکز، همسویی و تعامل توسط مسعود چیتگرها مورد بررسی قرار گرفته است. چارچوب هنک (OKR) فرایند اجرای استراتژی را به یک فرمول ساده تبدیل می‌کند: (۱) چه چیزی باید برای دستیابی به چشم‌انداز بزرگ خود انجام دهید و (۲) چطور آگاهی پیدا کنید تا به آن می‌زسید؟

 

OKR

هدف چیست؟

یک هدف، بیانیه‌ای مختصر است که یک هدف کلان و کیفی را برای هدایت سازمان به جلو در جهت چشم‌انداز طراحی کرده است. یک هدف می‌پرسد: «ما به دنبال چه چیزی هستیم و چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم؟» یک هدف با تعریف واژگان درست بایستی در زمان خودش تحقق پیدا کند (قابل دستیابی در آخر هر فصل) و باید از ذهنیت و تخیل مشترک تیم شما الهام گرفته و تصویر شده باشد. به عنوان مثال: حرکت به سمت شرکت‌کنندگان بیشتر در کنفرانس سالانه کاربران‌مان برای افزایش تجربه بهتر عضویت.

نتایج کلیدی چیست؟

یک نتیجه کلیدی بیانیه‌ای کمی است که دستاورد یک هدف مشخص را اندازه‌گیری می‌کند. اگر هدف از شما می‌پرسد که «ما به دنبال چه چیزی هستیم و چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم؟»، نتیجه کلیدی می‌پرسد: «چطور آگاه شویم که هدف ما برآورده می‌شود؟» برای هدف فوق (حرکت به سمت شرکت‌کنندگان بیشتر در کنفرانس سالانه کاربران‌مان برای افزایش تجربه بهتر عضویت) یک نتیجه کلیدی می‌تواند چنین چیزی باشد: افزایش تعداد شرکت‌کنندگان از ۳۵۰ به ۶۰۰ نفر.

 

OKR

چرا باید از چارچوب هَنَک (OKR) استفاده کرد؟

یک مطالعه اخیر در مورد ۳۰.۰۰۰ کسب‌وکار در ایالات متحده آمریکا توسط مرکز مطالعات اقتصادی نشان داد که راه‌اندازی و ایجاد یک چارچوب سنجش رسمی در کسب‌وکار دارای مزایای زیادی است. براساس این مطالعه، شرکت‌هایی که الگوهای ساخت‌یافته مدیریتی متمرکز بر نشانه‌گیری و پایش عملکرد داشته‌اند به طور چشم‌گیری از نتایج مالی بهتری نسبت به سایر شرکت‌هایی برخوردار هستند که از چنین سنجشی استفاده نکرده‌اند. بنابراین، به سادگی می‌توانیم نتیجه بگیریم که قرار دادن برنامه هنک (OKR) به طور مناسب و شایسته، شانس شما را در موفقیت مالی افزایش خواهد داد. این موفقیت پاداشی است برای صورت سود/زیان شما که در پایین آن نشان داده می‌شود، هم‌چنین هیئت‌مدیره، و البته افرادی که این عملکرد را می‌شمارند.

مزایای هَنَک (OKR)

۱) درک، پذیرش و استفاده از هنک (OKR) ساده است.

۲) هنک (OKR) مسیر کوتاه‌تری را پیشنهاد می‌دهد که چابکی و آمادگی تغییر را سرعت می‌بخشد.

۳) هنک (OKR) بر روی اینکه چه چیزی مهم است متمرکز می‌شود.

۴) هنک (OKR) شفافیت همسویی چندوظیفه‌ای را گسترش می‌دهد.

۵) هنک (OKR) گفت‌وگوی متمرکز را تسهیل و مشارکت را بیشتر می‌کند.

۶) هنک (OKR) اندیشه و تفکر آینده‌نگرانه را کسترش می‌دهد.

 

مشق تغییر

اگر چشم‌اندازی برای موقعیت بهتر کسب‌وکارتان تعریف کرده‌اید و می‌خواهید به آن دست پیدا کنید، هنک (OKR) یا هدف‌ها و نتایج کلیدی خود را برای دستیابی به آن تنظیم و پیگیری کنید. تجربه خود را با ما در اینجا به اشتراک بگذارید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+