1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. چگونه می‌توان بدون اقتدار در محل کار تأثیرگذار بود

چگونه می‌توان بدون اقتدار در محل کار تأثیرگذار بود

تأثیرگذاری بدون اقتدار

چگونه می‌توان بدون اقتدار در محل کار تأثیرگذار بود

5/5 - (1 امتیاز)

این سناریو را در نظر بگیرید: شما وظیفه دارید یک پروژه را در سازمان خود رهبری کنید، اما در یک مسیر غیررسمی.

 

از نظر فنی، شما در موقعیت رهبری نیستید، اما مسئولیت‌های مدیریتی به شما داده شده است. مانند تهیه بودجه، ایجاد برنامه زمان‌بندی و مدیریت و هماهنگی تیم. تا زمانی که بقیه با هم بازی می‌کنند، شما باید خوب باشید. اما این می‌تواند جای سؤال بزرگی باشد.

 

درحالی‌که همکاران شما ممکن است عمداً در تلاش برای خنثی کردن موفقیت شما نباشند، اولویت‌های آنها طبیعتاً با کسانی که بر آنها و مشاغلشان اقتدار دارند، یعنی سرپرستانشان، همسو می‌شود. بدون داشتن سمت سازمانی، اولویت‌های شما احتمالاً در جایگاه دومی قرار می‌گیرند که اغلب به ضرر ابتکار عمل شماست.

 

این سناریو آشنا به نظر نمی‌رسد؟ اگر چنین است، پس می‌دانید که رهبری بدون اقتدار چقدر می‌تواند دشوار باشد. خوشبختانه، گام‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود مهارت‌های رهبری خود بردارید و در تأثیرگذاری بر اطرافیان خود ماهرتر شوید، حتی زمانی که عنوان شغلی ندارید.

منابع اقتدار

درحالی‌که عنوان مدیریتی ممکن است یکی از بارزترین منابع اقتدار برای متخصصان شاغل باشد، تنها جایی نیست که اثرگذاری و نفوذ از آن نشات می‌گیرد. منابع اقتدار زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای الهام‌بخشی به دیگران برای پیروی از شما استفاده کنید. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

منابع رهبری بدون اقتدار

۱. تجربه و تخصص شما

اگر می‌خواهید یا نیاز دارید که بر دیگران در سازمان خود تأثیر بگذارید و آنها را تشویق کنید تا به حرف شما گوش دهند، یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها توسعه تخصص در رشته، صنعت یا هر دو است. انجام این کار به شما این امکان را می‌دهد که خود را به عنوان یک مرجع و منبع معرفی کنید. استفاده از تخصص خود برای پشتیبانی از توصیه‌ها، برنامه‌ها یا پروژه‌هایتان می‌تواند به دیگران قدرت بدهد. و دیگران را متقاعد کند که واقعاً می‌دانید درباره چه چیزی صحبت می‌کنید.

 

متفاوت بودن نیز می‌تواند مفید باشد: هرچه مجموعه مهارت‌ها و دانش شما از سایر اعضای تیم منحصر‌به‌فردتر باشد، احتمالاً بینش شما ارزشمندتر خواهد بود.

 

به طور خلاصه، تخصص به این معنی است که شما آنقدر واجد شرایط هستید که دیگران می‌خواهند به شما گوش دهند، حتی اگر مجبور نباشند.

 

آیا می‌خواهید به عنوان یک متخصص دیده شوید؟ اولین قدم این است که دانش و مهارت‌های خود را تا حدی توسعه دهید که موضوع را عمیقاً درک کنید تا بتوانید در صورت لزوم با آن صحبت کنید. اما این فقط در مورد آنچه شما می‌دانید نیست. شما همچنین باید مطمئن شوید که دیگران از آنچه شما می‌دانید مطلع هستند. کسب گواهینامه یا شرکت در دوره‌ای متمرکز بر آن موضوع خاص نیز می‌تواند در انتقال تخصص شما مفید باشد.

۲. روابط شما

صرف نظر از عنوان شغلی، یک رهبر موثر کسی است که می‌داند روابط می‌تواند ابزار قدرتمندی برای تأثیرگذاری و نفوذ بر دیگران باشد.

 

وقتی روابط واقعی و معنی‌داری با همکاران دارید، می‌توانید اعتماد ایجاد کنید. و انگیزه‌های شخصی و حرفه‌ای آنها را درک کنید. که هر دوی اینها شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهند تا آنها را تشویق کنید که مسیر شما را دنبال کنند. اگر افراد به شما به عنوان یک شخص نگاه کنند، نه فقط یک همکار، و اگر معتقد باشند که در فرصتی که به شما داده می‌شود همین کار را برای آنها انجام خواهید داد، تمایل بیشتری به گوش دادن به شما و کمک به شما در رسیدن به اهدافتان خواهند داشت.

 

آیا می‌خواهید روابط قوی‌تری با همکاران خود ایجاد کنید؟ بهترین شرط شما این است که روی توسعه هوش هیجانی خود کار کنید، مهارتی نرم که زیربنای تمام مدیریت‌های مؤثر است. به طور کلی، هوش هیجانی به توانایی شما در درک و مدیریت احساسات خود و همچنین شناخت احساسات اطرافیانتان اشاره دارد. وقت گذاشتن برای شناخت واقعی افرادی که با آنها کار می‌کنید می‌تواند به معنای تفاوت بین یک متحد بالقوه باشد که می‌خواهد به شما در موفقیت کمک کند. و کسی که نسبت به موفقیت یا شکست شما بی‌تفاوت است.

۳. درک سازمانی شما

همانطورکه تخصص در رشته یا حوزه خاص شما می‌تواند به شما در دستیابی به قدرت به عنوان یک متخصص کمک کند، داشتن درک کامل از نحوه عملکرد سازمان شما منبع دیگری از اختیارات را برای اهرم ارائه می‌دهد. این اختیار نه از دانش شما از صنعت به طور کلی، بلکه از عملکرد درونی کسب‌وکار شما ناشی می‌شود.

 

اکثر شرکت‌ها، به ویژه شرکت‌های بزرگتر یا با سابقه‌تر، فرایندهای خاصی برای انجام وظایف دارند. اگر شما فردی هستید که می‌دانید چگونه کارها را انجام دهید، فرایند را به درستی طی کنید، پروژه‌های کلیدی، ابتکارات یا تخصیص منابع را دریافت کنید، مردم طبیعتاً می‌خواهند واگن‌شان را به قطار شما متصل کنند.

 

به طور مشابه، اگر بتوانید پروژه‌تان را به یک ابتکار استراتژیک مهم در کسب‌و‌کار گره بزنید، ممکن است برای شما آسان‌تر باشد که دیگران را تشویق کنید که از شما پیروی کنند. زیرا آنها می‌خواهند در اعتبار کاری که به خوبی انجام شده است سهیم باشند.

 

آیا می‌خواهید درک سازمانی خود را توسعه دهید؟ انجام این کار به دلیل نحوه عملکرد بیشتر سازمان‌ها احتمالاً زمان‌بر است. از هر فرصتی که می‌توانید برای کسب اطلاعات درباره شرکت خود با نشستن در جلسات استفاده کنید. خواه مربوط به بخش یا نقش شما باشد یا نباشد. ایجاد روابط با افراد مهم از سایر بخش‌ها، خواندن مستندات استراتژی شرکت یا پیدا کردن یک مربی. هرچه بیشتر بتوانید عملکرد کسب‌وکار خود را درک کنید، بهتر است.

شیوه‌های دیگری برای تأثیرگذاری بدون اقتدار

بسیاری از تاکتیک‌ها و استراتژی‌های دیگر وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تأثیرگذاری بر سازمان خود استفاده کنید. حتی اگر مقام یا سمتی ندارید.

 

به عنوان مثال، شخصی که در بخش حسابداری یا امور مالی سازمان کار می‌کند، می‌تواند در مرحله بودجه‌بندی و برنامه زمانی که منابع در حال تخصیص است، تأثیر باورنکردنی بر پروژه داشته باشد. به طور مشابه، منابع انسانی – به عنوان دروازه‌بان در طول فرایند استخدام – می‌توانند تأثیر زیادی داشته باشند. و به دلیل نقش خود بر طیف وسیعی از پروژه‌ها و بخش‌ها تأثیر بگذارند.

 

با درک موقعیت منحصربه‌فردتان، این امکان وجود دارد که راه‌های کلیدی را شناسایی کنید که از طریق آنها می‌توانید بر سازمان تأثیر بگذارید. بر تغییرات واقعی نفوذ کنید و نتایج مورد نظر خود را به دست آورید.

وقتی هیچ چیز کار نمی‌کند چه باید کرد

گاهی اوقات، این تاکتیک‌ها برای متقاعد کردن دیگران برای پیروی از شما کافی نیست. در حالی که همیشه بهتر است، در صورت امکان، این مشکل را به تنهایی حل کنید. در برخی موارد ممکن است عاقلانه باشد که از سرپرست خود بخواهید وارد عمل شود. و برای دیگران روشن کند که شما وظیفه رهبری پروژه را بر عهده دارید. و اینکه آنها باید در حد توان از شما حمایت کنند.

 

جایگزین دیگر، مخصوصاً اگر به طور مرتب پروژه‌ها را به صورت غیررسمی هدایت می‌کنید، این است که سرپرست خود را متقاعد کنید تا عنوان خود را تنظیم کند. علاوه بر تقویت رزومه حرفه‌ای که می‌تواند شغل شما را منعکس کند، عنوان شغلی مناسب به دیگران دلالت می‌کند که حداقل سطحی از قدرت را بر آنها دارید. مهم نیست که آنها بخواهند از شما پیروی کنند. آنها مجبورند.

 

به این می‌گویند اقتدار سمتی و می‌تواند بسیار موثر باشد.

 

نمی‌دانید که چگونه می‌توانید سرپرست خود را متقاعد کنید که مستحق تغییر عنوان هستید یا اینکه چنین تغییری می‌تواند به شما کمک کند تا در نقش خود مؤثرتر باشید؟ توسعه مهارت‌های رهبری خود با گذراندن دوره یا تکمیل یک گواهینامه مرتبط می‌تواند به شما کمک کند نشان دهید که حرفه خود را جدی می‌گیرید. در عین حال، اصول رهبری را یاد می‌گیرید و بینش‌ها و مهارت‌های ارزشمندی را به دست می‌آورید که می‌توانید برای تبدیل شدن به یک رهبر مؤثرتر، آنها را در عمل به کار ببرید.

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تأثیرگذاری بدون اقتدار
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+