1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. تقویت رزومه برای تبدیل شدن به مدیر مهندس

تقویت رزومه برای تبدیل شدن به مدیر مهندس

مدیر مهندس

تقویت رزومه برای تبدیل شدن به مدیر مهندس

5/5 - (4 امتیاز)

چگونه رزومه خودتان را برای تبدیل شدن به یک مدیر مهندس تقویت کنید

مدیر مهندس کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ مهندسان اغلب بر توسعه مهارت‌های خاص صنعت برای پیشبرد حرفه و شغل‌شان تمرکز می‌کنند. در حالی‌که، مطالعات نشان می‌دهد که مهارت‌های تجاری برای موقعیت‌های مدیریتی و رهبری بیشتر مورد تقاضا هستند.

 

اگر امیدوارید یک مدیر مهندس باشید، در این یادداشت مروری دارم بر نقش، و چهار عنصر اساسی که رزومه شما نیاز دارد. و اینکه چگونه می‌توانید به ظرفیت مدیریتی و رهبری خودتان برسید.

یک مدیر چه کاری انجام می‌دهد؟

برای بسیاری از مدیران دشوارست که وظایفشان را توصیف کنند. به این دلیل که آنها وظایف روزانه زیادی را انجام می‌دهند که می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. الیته می‌توان گفت که چگونه همه آنها در یک موقعیت شغلی قرار می‌گیرند.

 

اگرچه وظایف مدیران متفاوت‌ست، مسئولیت اصلی آنها هماهنگی اقدامات دیگران برای دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی‌ست.

 

مدیران نقش‌های متعددی را در شرکت‌شان بر عهده می‌گیرند، از جمله:

 

 • تنظیم‌کننده؛
 • سرپرست؛
 • مشکل‌گشا؛
 • رهبر؛
 • تصمیم‌گیرنده؛
 • استراتژیست؛
 • مذاکره‌کننده؛
 • مرشد؛
 • مربی؛
 • تشویق‌کننده؛

 

در نتیجه، مدیریت فقط یک نقش یا عنوان شغلی نیست. بلکه مجموعه‌ای از فرایندهاست که مستلزم نظارت متخصصان ماهر و چابک‌ست.

 

وبینار لطفاً مدیریت نکنید! می‌گوید: «فرایندها مجموعه‌ای از وظایف و فعالیت‌ها هستند که با هم و تنها با هم، ورودی‌ها را به خروجی تبدیل می‌کنند».

ویژگی‌های یک مدیر کارآمد

اگر می‌خواهید یک مدیر کارآمد شوید، بسیار مهم‌ست که تجربه و تخصص خودشان را در چهار فرایند نشان دهید:

 

 • تصمیم‌گیری؛
 • پیاده‌سازی؛
 • یادگیری سازمانی؛
 • مدیریت تغییر.

 

نشان دادن تجربه در این فرایندها در رزومه می‌تواند به شما برتری در بازار کار بدهد. و توانایی‌های رهبری مهندسی شما را به کارفرمایان آینده نشان دهد. بنابراین، ۴ عنصری که هر رزومه مدیریتی به آن نیاز دارد، در ادامه می‌آید.

چهار عنصر هر رزومه مدیریتی

۱. نمونه‌هایی از تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری فرایندی ضروری‌ست که مدیران و رهبران انجام می‌دهند. بر اساس اصول مدیریت، تصمیم‌گیری عبارت از شناسایی مشکلات یا فرصت‌ها و انتخاب از مسیرهای مختلف اقدام‌ست.

 

اگر مهندس هستید که تصمیمات سطح پایین‌تری را در رابطه با ابتکارات پروژه خاص به جای تصمیمات سطح بالای سازمانی می‌گیرید، مهم‌ست که آنها را در رزومه خودتان یادداشت کنید. مدیران استخدام برای غلبه بر چالش‌های تصمیم‌گیری رایجی که رهبران با آن مواجه هستند، به تجربه اهمیت می‌دهند. مانند:

 

 • پویایی نامطلوب تیم؛
 • تفاوت وضعیت؛
 • نظرات متضاد؛

 

براساس اصول مدیریت، ایجاد یک محیط امن از نظر روانی اغلب پاسخ این مشکلات‌ست. ایمنی روان‌شناختی این باور مشترک‌ست که تیم برای ریسک‌پذیری بین‌فردی ایمن‌ست. چنین محیط‌هایی با مجوز به اعضای گروه برای بیان نظرات‌شان بدون ترس از مجازات، اعتماد و احترام را تقویت می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از موارد زیر به ایجاد محیط تصمیم‌گیری مناسب برای تیم خودشان کمک کنید:

 

 • کاهش تفاوت‌های وضعیت درک شده: پذیرش خطاپذیری شما، دیگران را تشویق می‌کند که همین کار را انجام دهند. و باعث می‌شود اعضای تیم ایده‌های‌شان را به اشتراک بگذارند.
 • حصول اطمینان از ارزش‌گذاری ایده‌های همه: برای جلب مشارکت کارکنان، سؤالاتی با پایان باز بپرسید تا خلاقیت را برانگیزد و آنها را دعوت به مشارکت کنید.
 • ملاقات غیررسمی: ملاقات در یک محیط غیررسمی باعث می‌شود اعضای تیم با یکدیگر آشنا شوند. و ارتباطات شخصی بیشتری ایجاد کنند.

 

مواردی را در رزومه خودتان برجسته کنید که به بحث‌های گروهی درباره پروژه‌ها یا محصولات تشویق می‌کنید. ارتباطات مهمی را بگنجانید که با اعضای تیم ایجاد کرده‌اید. و منجر به همکاری بین بخش‌ها شده‌ست. آن تجربیات به ظاهر کوچک نشان می‌دهد که شما نقش مدیران را در فرایند تصمیم‌گیری درک می‌کنید.

۲. تجربه اجرای استراتژی

اجرای استراتژی یک شایستگی کلیدی مدیریت و رهبری‌ست. با توجه به اصول مدیریت، فرایند پیاده‌سازی شامل اجرای موثر و کارآمد استراتژی‌ها و برنامه‌هاست. متخصصان مهندسی تقریباً در هر سطحی در اجرا مشارکت دارند. این تضمین می‌کند که مدیران آینده‌نگر تجربه قابل اثباتی در اجرای استراتژی دارند.

 

پیاده‌سازی مؤثر، اجرای برنامه‌ریزی‌شده یا وعده‌داده‌شده به‌موقع، با بودجه مناسب، باکیفیت و با حداقل انحراف‌ست. حتی در مواجهه با رویدادهای غیرمنتظره. پروژه‌های گذشته را در رزومه خودتان بگنجانید که نقش شما را در اجرای استراتژی نشان می‌دهد. این مثال‌ها می‌توانند بینشی درباره درک شما از تعیین هدف و تعریف خروجی‌های قابل‌تحویل در استراتژی‌های کسب‌وکار ارائه دهند.

 

موفقیت باید با اهداف و نشانگاه‌های از پیش تعیین‌شده سنجیده شود. اگر افراد ندانند هدف‌شان چیست، به احتمال زیاد به آن نخواهند رسید.

۳. الگوی یادگیری سازمانی

با توجه به خدمات آموزشی لورمن، ۷۴ درصد از کارکنان احساس می‌کنند که به دلیل کمبود فرصت‌های توسعه، به ظرفیت کامل خودشان نمی‌رسند. این اغلب ناشی از تمایل مدیریت به اولویت‌دهی فوریت به ضرورت‌ست. با وجود این روند، شرکت‌های بیشتری اهمیت یادگیری سازمانی مستمر را پذیرفته‌اند.

 

بر اساس اصول مدیریت، یادگیری سازمانی فرایند کسب، تفسیر و به کارگیری اطلاعات و ایده‌های جدید برای عملکرد مؤثر، ایجاد بهبود یا نوآوری‌ست. در مهندسی، این امر به ویژه هنگام در نظر گرفتن تکامل ثابت فناوری، شیوه‌های کار، و سامانه‌های سازمانی مهم‌ست. یادگیری مستمر در واقع یک ضرورت برای عملکرد پایدار و موفقیت بلندمدت برای شما به عنوان افراد و همچنین برای سازمان‌هاست. به این دلیل که یادگیری به طور ضمنی بخشی از هر فرایندی‌ست که یک کسب‌وکار انجام می‌دهد.

 

اگر امیدوارید به یک موقعیت شغلی مدیریتی بعنوان یک مدیر مهندس ارتقاء پیدا کنید، از فرصت‌های آموزشی ارائه‌شده توسط شرکت‌تان استفاده کنید. این تجربیات می‌توانند مهارت‌ها و رفتارهای جدیدی را به شما بیاموزند. و پیشرفت حرفه‌ای و شخصی کارکنانتان را تقویت کنند.

۴. پیشینه مدیریت تغییر

گنجاندن مدیریت تغییر برای مدیر مهندس احتمالی در رزومه کاری دشوارست. زیرا اغلب اساسی‌ترین و سخت‌ترین شغلی‌ست که آنها دارند.

 

بر اساس اصول مدیریت، مدیریت تغییر هدایت یا رهبری یک سازمان را از طریق انتقال یا تغییرات درونی یا بیرونی انجام می‌دهد. این نیاز به طراحی، هدایت و شکل‌دهی به فرایندهای تغییر دارد.

 

حتی اگر نقش حیاتی در تغییرات سازمان خود ایفا نکنید، می‌توانید با ذکر مهارت‌های اجرایی خودتان، توانایی‌تان را در انجام این کار در رزومه‌تان به نمایش بگذارید. با توجه به اصول مدیریت، مهارت‌های اجرایی در فرایند مدیریت تغییر شامل پنج جزءست:

 

 • آگاهی از آغازگران تغییر برای پیش‌بینی زمانی که شرکت شما باید اقدام کند؛
 • درک انواع مختلف تغییر برای شناسایی آنچه که باید انجام شود؛
 • آگاهی از نحوه ترتیب‌بندی مناسب فعالیت‌ها؛
 • داشتن حساسیت به موانعی که مانع تغییر برای غلبه بر مقاومت می‌شوند؛
 • بکارگیری اهرم‌هایی که احتمال موفقیت یک ابتکار تغییر را بیشتر می‌کند.

 

تغییر سازمانی در همه سطوح چالش‌برانگیزست. نقش خودتان را در ابتکارات مدیریت تغییر در رزومه‌تان مشخص کنید. تا توانایی‌تان را برای دستیابی به نتایج، حتی در سخت‌ترین شرایط، به نمایش بگذارید.

ظرفیت مدیریت و رهبری خودتان را به نمایش بگذارید

پیشرفت شغل مهندسی شما می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد. در بسیاری از موارد، تحصیلات پایه مهندسی شما برای پیشرفت کافی نیست. زیرا نقش‌های مدیریت و رهبری اغلب به هوش تجاری نیاز دارند.

 

افزایش دانش شما می‌تواند شما را قادر سازد بر این مانع غلبه، و مزایای متعددی را تجربه کنید. فراتر از ساختن رزومه، می‌تواند بر ظرفیت درآمدی شما تأثیر زیادی بگذارد. بر اساس سایت کاریابی زیپیا، ۲۱ درصد از مدیران مهندسی تحصیلات‌شان را فراتر از مدرک دانشگاهی پیش می‌برند. و در میان گروه حقوق‌بگیران بالاتر در صنعت قرار می‌دهند.

 

یکی از راه‌های کسب مهارت‌های کسب‌وکار، گذراندن یک دوره یادگیری و مربیگری حرفه‌ای، جامع و کاربردی، مانند جعبه ابزار تغییر رهبران‌ست در این دوره می‌توانید درباره نحوه استفاده از فرایندهای مدیریت و رهبری سازمانی یاد بگیرید. هم‌چنین برای نقش‌های مدیریت و رهبری اطلاعات بیشتری کسب کنید و آماده شوید.

 

دوازده گام رهبری تغییر

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مدیر مهندس
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+