1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. تقویت رزومه برای تبدیل شدن به مدیر مهندس

تقویت رزومه برای تبدیل شدن به مدیر مهندس

مدیر مهندس

تقویت رزومه برای تبدیل شدن به مدیر مهندس

5/5 - (2 امتیاز)

چگونه رزومه خود را برای تبدیل شدن به یک مدیر مهندس تقویت کنید

مدیر مهندس کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ مهندسان اغلب بر توسعه مهارت‌های خاص صنعت برای پیشبرد حرفه و شغل‌شان تمرکز می‌کنند. در حالی‌که، مطالعات نشان می‌دهد که مهارت‌های تجاری برای موقعیت‌های مدیریتی و رهبری بیشتر مورد تقاضا هستند.

 

اگر امیدوارید یک مدیر مهندس باشید، در اینجا مروری دارم بر نقش، و چهار عنصر اساسی که رزومه شما نیاز دارد. و اینکه چگونه می‌توانید به پتانسیل مدیریتی و رهبری خود برسید.

یک مدیر چه کاری انجام می‌دهد؟

برای بسیاری از مدیران دشوار است که وظایفشان را توصیف کنند. به این دلیل که آنها وظایف روزانه زیادی را انجام می‌دهند که می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. الیته می‌توان گفت که چگونه همه آنها در یک موقعیت شغلی قرار می‌گیرند.

 

اگرچه وظایف مدیران متفاوت است، مسئولیت اصلی آنها هماهنگی اقدامات دیگران برای دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی است.

 

مدیران نقش‌های متعددی را در سازمان خود بر عهده می‌گیرند، از جمله:

 

 • تنظیم‌کننده
 • سرپرست
 • مشکل‌گشا
 • رهبر
 • تصمیم‌گیرنده
 • استراتژیست
 • مذاکره‌کننده
 • مرشد
 • مربی
 • تشویق‌کننده

 

در نتیجه، مدیریت فقط یک نقش یا عنوان شغلی نیست. بلکه مجموعه‌ای از فرایندهاست که مستلزم نظارت متخصصان ماهر و چابک است.

 

وبینار لطفاً مدیریت نکنید! می‌گوید: «فرایندها مجموعه‌ای از وظایف و فعالیت‌ها هستند که با هم و تنها با هم، ورودی‌ها را به خروجی تبدیل می‌کنند».

ویژگی‌های یک مدیر کارآمد

اگر می‌خواهید یک مدیر کارآمد شوید، بسیار مهم است که تجربه و تخصص خود را در چهار فرایند نشان دهید:

 

 • تصمیم‌گیری
 • پیاده‌سازی
 • یادگیری سازمانی
 • مدیریت تغییر

 

نشان دادن تجربه در این فرایندها در رزومه می‌تواند به شما برتری در بازار کار بدهد. و توانایی‌های رهبری مهندسی شما را به کارفرمایان آینده نشان دهد. بنابراین، ۴ عنصری که هر رزومه مدیریتی به آن نیاز دارد، در ادامه می‌آید.

۱. نمونه‌هایی از تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری فرایندی ضروری است که مدیران و رهبران انجام می‌دهند. بر اساس اصول مدیریت، تصمیم‌گیری عبارت از شناسایی مشکلات یا فرصت‌ها و انتخاب از مسیرهای مختلف اقدام است.

 

اگر مهندس هستید که تصمیمات سطح پایین‌تری را در رابطه با ابتکارات پروژه خاص به جای تصمیمات سطح بالای سازمانی می‌گیرید، مهم است که آنها را در رزومه خود یادداشت کنید. مدیران استخدام برای غلبه بر چالش‌های تصمیم‌گیری رایجی که رهبران با آن مواجه هستند، به تجربه اهمیت می‌دهند. مانند:

 

 • پویایی نامطلوب تیم
 • تفاوت وضعیت
 • نظرات متضاد

 

براساس اصول مدیریت، ایجاد یک محیط امن از نظر روانی اغلب پاسخ این مشکلات است. ایمنی روان‌شناختی این باور مشترک است که تیم برای ریسک‌پذیری بین‌فردی ایمن است. چنین محیط هایی با اجازه دادن به اعضای گروه برای بیان نظرات خود بدون ترس از مجازات، اعتماد و احترام را تقویت می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از موارد زیر به ایجاد محیط تصمیم‌گیری مناسب برای تیم خود کمک کنید:

 

 • کاهش تفاوت‌های وضعیت درک شده: پذیرش خطاپذیری شما، دیگران را تشویق می‌کند که همین کار را انجام دهند. و باعث می‌شود اعضای تیم ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند.
 • حصول اطمینان از ارزش‌گذاری ایده‌های همه: برای جلب مشارکت کارکنان، سؤالاتی با پایان باز بپرسید تا خلاقیت را برانگیزد و آنها را دعوت به مشارکت کنید.
 • ملاقات غیررسمی: ملاقات در یک محیط غیررسمی باعث می‌شود اعضای تیم با یکدیگر آشنا شوند. و ارتباطات شخصی بیشتری ایجاد کنند.

 

مواردی را در رزومه خود برجسته کنید که به بحث‌های گروهی در مورد پروژه‌ها یا محصولات تشویق می‌کنید. ارتباطات مهمی را بگنجانید که با اعضای تیم ایجاد کرده‌اید. و منجر به همکاری بین بخش‌ها شده است. آن تجربیات به ظاهر کوچک نشان می‌دهد که شما نقش مدیران را در فرایند تصمیم‌گیری درک می‌کنید.

۲. تجربه در اجرای استراتژی

اجرای استراتژی یک شایستگی کلیدی مدیریت است. با توجه به اصول مدیریت، فرایند پیاده‌سازی شامل اجرای موثر و کارآمد استراتژی‌ها و برنامه‌ها است. متخصصان مهندسی تقریباً در هر سطحی در اجرا مشارکت دارند. این تضمین می‌کند که مدیران آینده‌نگر تجربه قابل اثباتی در اجرای استراتژی دارند.

 

پیاده‌سازی مؤثر، اجرای برنامه‌ریزی‌شده یا وعده‌داده‌شده به‌موقع، با بودجه مناسب، باکیفیت و با حداقل انحراف است. حتی در مواجهه با رویدادهای غیرمنتظره. پروژه‌های گذشته را در رزومه خود بگنجانید که نقش شما را در اجرای استراتژی نشان می‌دهد. این مثال‌ها می‌توانند بینشی در مورد درک شما از تعیین هدف و تعریف خروجی‌های قابل‌تحویل در استراتژی‌های تجاری ارائه دهند.

 

موفقیت باید با اهداف و نشانگاه‌های از پیش تعیین‌شده سنجیده شود. اگر افراد ندانند هدفشان چیست، به احتمال زیاد به آن نخواهند رسید.

۳. الگوی یادگیری سازمانی

با توجه به خدمات آموزشی لورمن، ۷۴ درصد از کارکنان احساس می‌کنند که به دلیل کمبود فرصت‌های توسعه، به پتانسیل کامل خود نمی‌رسند. این اغلب ناشی از تمایل مدیریت به اولویت‌دهی فوریت به ضرورت است. با وجود این روند، شرکت‌های بیشتری اهمیت یادگیری سازمانی مستمر را پذیرفته‌اند.

 

بر اساس اصول مدیریت، یادگیری سازمانی فرایند کسب، تفسیر و به کارگیری اطلاعات و ایده‌های جدید برای عملکرد مؤثر، ایجاد بهبود یا نوآوری است. در مهندسی، این امر به ویژه هنگام در نظر گرفتن تکامل ثابت فناوری، شیوه‌های کار، و سیستم‌های سازمانی مهم است. یادگیری مستمر در واقع یک ضرورت برای عملکرد پایدار و موفقیت بلندمدت برای شما به عنوان افراد و همچنین برای سازمان‌ها است. به این دلیل که یادگیری به طور ضمنی بخشی از هر فرایندی است که یک تجارت انجام می‌دهد.

 

اگر امیدوارید به یک موقعیت شغلی مدیریتی بعنوان یک مدیر مهندس ارتقاء پیدا کنید، از فرصت‌های آموزشی ارائه‌شده توسط سازمان خود استفاده کنید. این تجربیات می‌توانند مهارت‌ها و رفتارهای جدیدی را به شما بیاموزند. و پیشرفت حرفه‌ای و شخصی کارکنانتان را تقویت کنند.

۴. پیشینه‌ای در مدیریت تغییر

گنجاندن مدیریت تغییر برای مدیر مهندس احتمالی در رزومه کاری خود دشوار است. زیرا اغلب اساسی‌ترین و سخت‌ترین شغلی است که آنها دارند.

 

بر اساس اصول مدیریت، مدیریت تغییر هدایت یا رهبری یک سازمان را از طریق انتقال یا تغییرات درونی یا بیرونی انجام می‌دهد. این نیاز به طراحی، هدایت و شکل‌دهی به فرایندهای تغییر دارد.

 

حتی اگر نقش حیاتی در تغییرات سازمان خود ایفا نکنید، می‌توانید با ذکر مهارت‌های اجرایی خود، توانایی خود را در انجام این کار در رزومه خود به نمایش بگذارید. با توجه به اصول مدیریت، مهارت‌های اجرایی در فرایند مدیریت تغییر شامل پنج جزء است:

 

 • آگاهی از آغازگران تغییر برای پیش‌بینی زمانی که شرکت شما باید اقدام کند؛
 • درک انواع مختلف تغییر برای شناسایی آنچه که باید انجام شود؛
 • آگاهی از نحوه ترتیب‌بندی مناسب فعالیت‌ها؛
 • داشتن حساسیت به موانعی که مانع تغییر برای غلبه بر مقاومت می‌شوند؛
 • بکارگیری اهرم‌هایی که احتمال موفقیت یک ابتکار تغییر را بیشتر می‌کند.

 

تغییر سازمانی در همه سطوح چالش‌برانگیز است. نقش خود را در ابتکارات مدیریت تغییر در رزومه خود مشخص کنید. تا توانایی خود را برای دستیابی به نتایج، حتی در سخت ترین شرایط، به نمایش بگذارید.

پتانسیل مدیریتی خود را به نمایش بگذارید

پیشرفت شغل مهندسی شما می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد. در بسیاری از موارد، تحصیلات پایه مهندسی شما برای پیشرفت کافی نیست. زیرا نقش‌های مدیریتی و رهبری اغلب به هوش تجاری نیاز دارند.

 

افزایش دانش شما می‌تواند شما را قادر سازد بر این مانع غلبه، و مزایای متعددی را تجربه کنید. فراتر از ساختن رزومه، می‌تواند بر پتانسیل درآمدی شما تأثیر زیادی بگذارد. بر اساس سایت کاریابی زیپیا، ۲۱ درصد از مدیران مهندسی تحصیلات خود را فراتر از مدرک دانشگاهی پیش می‌برند. و در میان گروه حقوق‌بگیران بالاتر در صنعت قرار می‌دهند.

 

یکی از راه‌های کسب مهارت‌های کسب‌وکار، گذراندن یک دوره یادگیری و مربیگری حرفه‌ای، جامع و کاربردی، مانند جعبه ابزار تغییر رهبران است در این دوره می‌توانید درباره نحوه استفاده از فرایندهای مدیریت سازمانی یاد بگیرید. هم‌چنین برای نقش‌های مدیریتی و رهبری اطلاعات بیشتری کسب کنید و آماده شوید.

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مدیر مهندس
اولین قدم رو بردار: دگرگونی خودتو تقویم کن!اطلاعات بیشتر
+